
Írán po selhání ruského S-300 koupil čínské systémy protivzdušné obrany
9. 7. 2025
Arabský představitel obeznámený se zpravodajskými údaji řekl, že k transferu zbraní došlo po 24. červnu, kdy válčící strany uzavřely příměří. Není známo, kolik komplexů Írán obdržel a které, ale tvrdí se, že za ně Číně zaplatil ropou. Další zdroj dodal, že arabští spojenci Spojených států si byli vědomi toho, co se děje, a informovali o tom Washington.
Dříve Írán používal k ochraně oblohy hlavně ruské systémy protivzdušné obrany S-300 Favorit. Nedávná válka však ukázala jejich neúčinnost. Americké stíhačky F-35, F-16 a F-15 dodané do Izraele shazovaly řízené bomby na íránská jaderná zařízení, ty letěly až 50 km a dopadly do záchytné zóny, ale systém protivzdušné obrany fungoval pouze na jedné ze základen, stejně jako mobilní telefony, vysílačky a pagery. Díky tomu letectvo neztratilo ani jeden z 200 letounů. Obecně platí, že S-300 má omezenou schopnost sestřelovat nejnovější "neviditelné" stíhačky F-35.
Írán zakoupil šarži ruských systémů protivzdušné obrany v modifikaci S-300PMU-1 již v roce 2016. Islámská republika plánovala jejich použití konkrétně k ochraně jaderných zařízení, včetně jaderné elektrárny v Búšehru postavené Rosatomem. Podle Ministerstva obrany Ruské federace je S-300 schopen zasáhnout letadla a drony a také sestřelit řízené a balistické střely. Komplexy jsou určeny k ochraně rozsáhlých průmyslových a administrativních objektů, vojenských základen a velitelských stanovišť před nepřátelskými leteckými a kosmickými útoky. Nicméně v dubnu 2024 se Izraeli podařilo vyhodit do povětří první S-300 na letecké základně Isfahán nadzvukovými raketami vzduch-země v reakci na masivní íránský úder.
Kromě toho je Islámská republika vyzbrojena bateriemi vlastní výroby, jako jsou Khordad a Bavar-373. V r. 2010 se objevily zprávy, že Írán obdržel od Číny protiletadlové raketové systémy HQ9.
Na konci června také vyšlo najevo, že se Teherán rozhodl nakoupit z Pekingu stíhačky Chengdu J-10C namísto ruských Su-35. Podle Military Balance mělo íránské letectvo před začátkem nepřátelských akcí asi 150 stíhaček – jednalo se především o zastaralé modely americké výroby, které země zdědila před islámskou revolucí. Patří mezi ně F-4 Phantom II (64 kusů), F-5E / F Tiger II (35) a F-14A Tomcat (41). Většina z nich ztratila bojeschopnost kvůli nedostatku náhradních dílů a složitosti údržby. Po dvanáctidenní válce s Izraelem, kterou ukončily Spojené státy tím, že se připojily k bombardování, ztratilo letectvo islámské republiky až 30 % svého bojového letectva, uvedla íránská tisková agentura Tasnim.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse