Bavoři donutili stát zakázat praktiky velkozemědělství
19. 2. 2019
čas čtení
2 minuty
Petice v Bavorsku, požadující opatření na ochranu přírodních
druhů, známá pod názvem "Zachraňte včely!" získala u veřejnosti tak
velkou podporu, že donutila státní legislativu, aby zavedla opatření
zakazující škodlivé praktiky velkozemědělství. Probudí se Češi a prosadí
podobná opatření proti Babišovi?
Ekologické organizace, prosazující radikální změny zemědělských metod, proměnu více zemědělské půdy v louky a zajištění, aby třetina zemědělských statků v Bavorsku se během nadcházejícího desetiletí proměnila v organické podniky, získaly obrovskou podporu veřejnosti. Tisíce lidí demonstrovaly v ulicích v kostýmech včel a pořádaly soutěže o nejsilnější včelí bzučení. Karnevalová nálada zajistila podporu veřejnosti pro dlouhodobou politickou strategii bavorského státu na ochranu diverzity fauny a flóry a pro zlepšení habitatu hmyzu a ptactva, jejichž populace v posledních letech radikálně poklesla.
Opatření jsou zaměřena proti průmyslovému, monokulturnímu zemědělství, právě tomu, jímž ničí Českou republiku Andrej Babiš. Užívání pesticidů vede celosvětově k tak obrovskému poklesu počtu včel, že pěstitelé jablek v Číně jsou nuceni opylovat své kvetoucí jabloně ručně.
Organizátoři a voliči, kteří uskutečnili v Bavorsku tuto úspěšnou kampaň, nebyli jen hluční ekologičtí aktivisté. Byla to široká a rozmanitá koalice pokrokářů i konzervativců, kteří chtějí zachránit naše cenné ekosystémy před ničením průmyslovou zemědělskou praxí. Byla to stejná kombinace pokrokářů a konzervativních ochránců přírody, která vedla ke zvolení Winfrieda Kreschmanna, prvního německého šéfa spolkového státu za Stranu zelených v Badensku-Württembersku, ve státě sousedícím s Bavorskem. Kretschmannova filozofie, že ekologická politika je klíčem k zachování existence zvířat i lidí, pomáhá k porozumění, proč hnutí na ochranu včel tak spektakulárně zvítězilo v konzervativním Bavorsku.
Kampaň v Bavorsku mimo jiné poukázala na velké problémy malých statků.
Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE
17343
Diskuse