Globální oteplování: Zaspali jsme. Je červen!

25. 2. 2019

Ve Walesu byla v pondělí poprvé v historii v zimě zaznamenána teplota vyšší než 20 stupňů Celsia. Lidé v Británii se těší v tričkách a kraťasech letnímu počasí, avšak v podtextu je znepokojení: vždyť je únor!

Karikaturista Matt: Zaspali jsme! Je červen!!


Rozhovor Britských listů 207. Psychedelika by neměla být zákonem považována za drogy

22. 2. 2019


Psychiatr Filip Tylš pracuje v Národním ústavu duševního zdraví a je zakladatelem České psychedelické společnosti. Podle jeho názoru by psychedelika neměla být zákonem zakazována, protože nejsou návyková a mají určitý léčebný potenciál. Jsou daleko méně škodlivá než jiné látky, které zakázány zákonem nejsou, jako je například alkohol. Mezi psychedelika patří LSD či meskalin a další. Marihuana patří k psychedelikům jen okrajově, protože je poměrně návyková. Bohumil Kartous hovoří s Filipem Tylšem v Rozhovoru Britských listů, který se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. února 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 11366

Evropská unie poslala v Egyptě Theresu Mayovou kamsi

25. 2. 2019

Aktualizace: Británie čelí chaotickému odchodu z EU, nebo musí svůj odchod odložit, varuje Donald Tusk


Britské premiérce Therese Mayové se nepodaří prosadit svou dohodu o brexitu v Dolní sněmovně, varoval předseda Evropské komise Donald Tusk. Británii tedy zbývá jen možnost "chaotického brexitu" dne 29. března, anebo odložení brexitu. Tusk dodal, že je nyní zjevné, že odložení brexitu je "racionální rozhodnutí", vzhledem k tomu, že se premiérce Mayové nepodařilo získat podporu pro svou dohodu o brexitu.

Mayová ovšem nabídku odložení brexitu odmítla. Trvá na tom, že Británie odejde z EU dne 29. března. Bez dohody to bude katastrofa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 Během schůzky Evropské unie v egyptském letovisku Sharm el-Sheik znovu po tisící opakovala Evropská unie svůj neměnný postoj vůči Británii a vládě Theresy Mayové. Šéf Rady Evropy Donald Tusk varoval Mayovou v neděli odpoledne - po tisící - že vedoucí představitelé EU jí nenabídnou žádné ústupky ohledně dohody o odchodu Británie z EU, dokud neuspořádá další hlasování v Dolní sněmovně a dokud nedokáže, že má ve sněmovně většinu pro něco.

Tusk toto sdělil Mayové během soukromého třicetiminutového rozhovoru poté, co Mayová oznámila, že ruší plánované hlasování o dohodě o odchodu Británie z EU, které se mělo konat ve středu 27.2., a odkládá ho až na 12. 3., tedy pouhých 17 dní před brexitem.

Odstrašující příklad: EU nebyla pro Británii problém, dokud jej David Cameron uměle nevytvořil

25. 2. 2019 / Jan Čulík

V Čapkově a Haasově filmu Bílá nemoc je sekvence, v níž hovoří dr. Galén se svým protějškem, lékařem z oné "malé evropské země", s nímž se seznámil na bojišti první světové války, když společně obvázali raněné vojáky z obou bojujících stran. Lékař z oné "malé evropské země" se Galéna ptá: "To jsou ve vaší zemi všichni tolik pro válku?" Galén odpovídá, "Nejsou, jsou úplně normální jako všude jinde, jenže jsou připravováni na válku státní propagandou a sdělovacími prostředky."  (Cituju po paměti.)

Čapek byl věštec. Varoval opakovaně nejen před divokou a tupou krutostí davu, ale i před neodpovědnými sdělovacími prostředky, které dokáží vytvořit neexistující problém a zavést lidi do slepé uličky a do katastrofy.

Přesně to se stalo v České republice, když tam média vytvořila v drtivé většině obyvatelstva neexistující problém s uprchlíky a vykonstruovala nesmyslnou, zuřivou nenávist vůči muslimům. Stejně tak, jak vyvolával český tisk od konce třicátých let iracionální nenávist vůči židům.

Přesně totéž se stalo v Británii. Než vytvořil David Cameron v Británii neexistující problém s Evropskou unií, EU byla dlouhá léta "problémem"  jen pro 6 procent britského obyvatelstva!!

Když vám média a politikové systematicky lžou, většina národa ty lži přijme a začne podle nich jednat. Bohužel.

Nikdo neměl v Británii problém s EU, dokud ho nevytvořil Cameron:


Půjčky nejsou pro lidi, kteří nemají peníze, sakra!

25. 2. 2019 / Jan Čulík

V civilizovaných zemích má půjčovatel zákonnou povinnost se přesvědčit, zda bude dlužník schopen svou půjčku splatit. Cílem půjčky nesmí být dlužníka zruinovat. Půjčky nejsou pro lidi, kteří nemají peníze, sakra!


 13654

Venezuela: Když zloděj křičí "Chyťte zloděje!"

25. 2. 2019 / Karel Dolejší

Pokus venezuelské opozice dostat do země mezinárodní humanitární pomoc o víkendu skončil napadením konvojů vládními ozbrojenci. Ve městě Santa Elena de Uairen nedaleko hranice s Brazílií zemřeli nejméně čtyři demonstranti, stovky jich byly po celé zemi zraněny a část humanitární pomoci nedaleko města Cucúta - ještě na kolumbijském území - Madurovy jednotky zničily. Kromě toho Madurův režim v sobotu přerušil diplomatické styky s Kolumbií. Předseda Národního shromáždění a úřadující prezident Juan Guaidó vyzval mezinárodní společenství k vystupňování tlaku na Madurův režim. Zatímco však politická slabost kolumbijského prezidenta Duqueho a výhrůžky ultralevicové guerilly ELN sponzorované Kubou minimalizují vyhlídky na americkou intervenci z území tohoto souseda, Brazílie se staví odmítavě ke snaze USA zapojit do krize její ozbrojené síly nebo umístit na brazilském území vojáky U.S. Army. 

Před čtyřmi lety byl zavražděn Boris Němcov

25. 2. 2019

Truchlící ruští občané položili květiny v centru Moskvy u improvizovaného památníku zavražděnému čelnému ruskému opozičnímu politikovi Borisi Němcovovi, který byl zastřelen na mostě u Kremlu dne 27. února 2015.


 11366

EU má Británie plné zuby: chce odložit brexit do r. 2021

25. 2. 2019

V které chvíli předstihne Theresa Mayová Davida Camerona jako nejhorší ministerský předseda za posledních 100 let? Už mu teď musí být strašně blízko!
Vysocí činitelé Evropské unie zuří stále více nad nesmyslným chováním britské premiérky Theresy Mayové a plánují možné odložení brexitu o dva roky, až do roku 2021.

Pokud britská Dolní sněmovna odmítne "dohodu" Theresy Mayové s Bruselem o brexitu a bude požadovat odložení brexitu, Evropská unie zastává nyní názor, že krátkodobé odložení brexitu z nynějšího data 29. března 2019 třeba o pouhé tři měsíce by nic nevyřešilo, protože Británie prostě není schopna v tak krátké době jasně říci, co vlastně chce.
 11366

Neuvěřitelné: Theresa Mayová znovu odložila hlasování o její smlouvě pro brexit

24. 2. 2019

 Ve středu 27. února se mělo v Dolní sněmovně hlasovat o "pozměněné" smlouvě Theresy Mayové pro brexit. (Ve skutečnosti k žádným změnám nedochází.) Nyní Theresa Mayová oznámila, že - neuvěřitelně - odkládá toto hlasování až na 12. března, tedy pouhých 17 dní před brexitem.

Jak na to budou reagovat poslanci v Dolní sněmovně a ministři v její vládě, je otázka.

A.C. Grayling: Je něco tvrdě patologického na monománii Mayové ohledně brexitu. Tváří v tváří jeho protizákonnosti a hluboce protidemokratické podstatě i tomu, že většina Britů je proti brexitu...
Yvette Cooper, labouristická poslankyně: Stále chaos. Stále žádný pokrok. Nic se nezměnilo. Stále se blížíme chaotickému vypadnutí z EU bez dohody. Tohle je neuvěřitelně neodpovědné, když jde o ceny potravin, pracovní příležitosti v průmyslu, zásoby léků i bezpečnost. Je o to důležitější podpořit tento týden náš návrh na odložení brexitu.


Robert Peston argumentuje, že Mayová se těmito odklady snaží přimět brexitářské fundamentalisty, aby její dohodu na poslední chvíli přijali. Druhou alternativou by totiž bylo nové referendum a odmítnutí brexitu.

Rektor Glasgow University Anton Muscatelli: Pořád to odkládá, ale rychle jí dochází čas. Vláda se asi bojí navrhovaného dodatku poslankyně Cooperové (o odložení brexitu). Nemyslím, že parlament 12. března schválí existující dohodu.
 6990

Zdroje západního úpadku

25. 2. 2019

Nárůst problémů v transatlantickém společenství se projevil již dlouho před Trumpovou administrativou, brexitem a nástupem populistických hnutí, píše Andrew A. Michta.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 12932

Africká unie chce zlikvidovat plán EU zpracovávat žádosti migrantů v Africe

25. 2. 2019


Z připravovaného dokumentu Africké unie vyplývá, že se chystá přesvědčit pobřežní státy v Africe, aby v této věci s EU nespolupracovaly.


Africká unie usiluje o likvidaci nejnovějšího plánu Evropské unie na zastavení migrace do Evropy. Poukazuje na to, že se Evropská unie snaží vytvořit v Africe "de facto vazební tábory" pro imigranty a porušovat práva osob, které v nich mají být zadržovány. To by bylo porušením mezinárodního práva.
 13638

Bavoři donutili stát zakázat praktiky velkozemědělství

19. 2. 2019Petice v Bavorsku, požadující opatření na ochranu přírodních druhů, známá pod názvem "Zachraňte včely!" získala u veřejnosti tak velkou podporu, že donutila státní legislativu, aby zavedla opatření zakazující škodlivé praktiky velkozemědělství. Probudí se Češi a prosadí podobná opatření proti Babišovi?
 11705

Jak nedostatek vody vyostřil politické násilí v Iráku

25. 2. 2019

Rychlý nástup občanské války v Iráku v roce 2014 přiměl diplomaty, generály a politiky z celého mezinárodního společenství k debatám o tom, jak lze předcházet návratu násilí do země dlouho dominující titulkům mezinárodních zpráv, napsal Austin Michael Bodetti. Mnohé z těchto diskusí se soustředily na dobře známá témata boje s terorismem, mezináboženského dialogu a udržování míru. Nicméně tyto konverzace se nikdy nedotkly klíčové role environmentálních témat v občanské válce v Iráku. K vyvolání jedné z nejvytrvalejších epizod politického násilí 21. století zvlášť přispěl nedostatek vody.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 4193

Bělorusko "se nikdy nestane součástí jiného státu"

Lukašenko je připraven spolupracovat s NATO

25. 2. 2019

Suverenita a nezávislost jsou hlavními úspěchy současné generace Bělorusů a osobně prvního prezidenta, tvrdí Aleksandr Lukašenko. Ten prý nikdy nebude souhlasit se včleněním Běloruska do jiného státu. O hlavních prioritách zahraniční politiky prezident hovořil se studenty Vojenské akademie, píše Anton Chodasevič.
 12095

Jak vláda mění až vymění, aneb Nechci slevu zadarmo

20. 2. 2019 / Karel Dolejší

Babišočesko se probouzí z globální ekonomické konjuktury jako duševně nemocný z deliria. Po návrhu propustit desetinu státních zaměstnanců je na světě další geniální nápad současné vlády: Aby se našly peníze na důchody, bude možná třeba zrušit seniorům slevy na veřejnou dopravu, jimiž si hnutí ANO koupilo hlasy starších voličů před posledními volbami ZDE.
 13225

Felgengauer: Závislost Ruska na Číně "narůstá každým dnem"

25. 2. 2019

Rusko ve vojenské technologii stále více závisí na Číně - což znamená obrácení trendu, který existoval ještě před několika dekádami, napsal nezávislý analytik Pavel Felgengauer v článku krátce po publikaci staženém z webu Gorbačovovy Novoj gazety. Také geopolitická rovnováha se podle Felgengauerova názoru posouvá ve prospěch Číny, a to na úkor Ruska.
 13655

Invazivní termiti ohrožují ostrov Tenerife

25. 2. 2019

Hmyz, jemuž vysoké teploty na Kanárských ostrovech svědčí, se rozšířil do tří municipalit, včetně San Cristóbal de La Laguna, která se nachází na seznamu Světového kulturního dědictví, informuje Jorge Berástegui.

Rusko varuje Spojené státy: Zničíme vaše velitelská střediska do pěti minut

24. 2. 2019

V nedělí ruská televize varovala USA: Ruské nadzvukové střely s plochou dráhou letu dokáží zničit americká vojenská velitelská střediska do pěti minut po odpálení. Varování Washingtonu: Nechcete-li mít vyzbrojené ruské jaderné ponorky, připravené k útoku, přímo před dveřmi, nerozmisťujte střely krátkého a středního doletu v Evropě.


Vlivný poslanec PiS: Židi jsou chtiví peněz a arogantní. Chtějí tahat peníze z Polska!

23. 2. 2019

Vlivný poslanec strany Právo a spravedlnost: "Židi dostali od Německa spoustu peněz. Teď se rozhodli, že je čas na nás. Židi chtějí z Polska dostat peníze. Polsko to ale nedovolí. Židi si to budou muset uvědomit"


 13652

Konflikt ve Venezuele se zostřuje

23. 2. 2019

Foto:  Venezuelané se shromažďují na brazilské straně hranice v Pacaraima. Drží transparenty vyrobené z lepenky.


Aktualizace:

Venezuela: Nejméně čtyři mrtví a stovky raněných při konfliktech na hranicích

Opoziční předák Juan Guaidó bude v pondělí naléhat na zahraniční politiky, aby "nechali všechny možnosti otevřené"

Nejméně čtyři lidé byli usmrceni a stovky lidí byly zraněny při vlně násilí, k níž došlo v sobotu ve Venezuele v pohraničních oblastech, když se opoziční aktivisté snažili přes zákaz vlády přivézt do země potraviny a léky.

Nepodařilo se jim však prorazit vládní blokádu. Opoziční předák Juan Guaidó prohlásil, že boj bude pokračovat a že "musíme nechat všechny možnosti otevřené pro osvobození naší země". V pondělí letí do Bogotá na schůzku s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a dalšími regionálními politiky ze Skupiny Lima.


Venezuelská policie útočí slzným plynem na demonstranty požadující volný průchod pro humanitární pomoc na mostě Simona Bolivara mezi Kolumbií a Venezuelou:

Na Bolívarově mostě: Venezuelané zoufale prosí své spoluobčany, aby do země vpustili humanitární pomoc:


Kenneth Roth, ředitel Human Rights Watch: "Maduro dokonce nechává občany vlastní země střílet, aby Venezuelané dále trpěli smrtícím nedostatkem potravin a léků, zpusobeným jeho zkorumpovanou vládou, než aby dovolil svému vyzyvateli, aby dokázal, že je schopen uspokojit jejich humanitární potřeby."


Představitelé opozice se v sobotu snaží dostat do země zásilky humanitární pomoci, navzdory zákazu Madurovy vlády v Caracasu. Na venezuelských hranicích s Kolumbií a s Brazílií vládne silné napětí. Šéf opozice Juan Guaidó se zapřísahal, že tisíce dobrovolníků přinesou do země humanitární pomoc. Venezuelské policejní jednotky loajální prezidentu Madurovi tomu chtějí zabránit.

Venezuela už léta trpí nedostatkem potravin a léků. Země je obětí socialistickou vládou uměle vyvolané hospodářské krize.

V pátek vojenský konvoj směřující na jižní hranici Venezuely s Brazílií začal střílet na domorodé demonstranty, kteří mu stáli v cestě, usmrtil jednu osobu a 16 osob zranil.
 11810

Autoritářství v informačním věku

20. 2. 2019

Informace, které průměrný Američan konzumuje na Googlu, nejsou nutně nejpřesnější nebo neposkytují vhled do problému - je to informace, kterou za nejvhodnější považuje algoritmus Googlu.


Internet je z definice zcela nesuverénní, píše Jacob Shapiro. Jde o globální síť počítačů propojených podmořskými kabely a družicemi ve vesmíru. Internet je mocný, protože nepatří žádné jednotlivé zemi. Nikdy předtím neměly lidské bytosti tak rychlý a snadný přístup k informacím.

Démonizace CO2 je jako démonizace židů za Hitlera

23. 2. 2019

 

William Happer: "Démonizace kysličníku uhličitého je jako démonizace ubohých židů za Hitlera"

Andrew Stroehlein: "Urážlivá, nebezpečná mezinárodní idiocie, zatracující naši budoucnost."

Donald Trump jmenoval Williama Happera šéfem nové rady, která má útočit na klimatology bojující proti globálnímu oteplování. Bílý dům bude útočit na americké výzvědné agentury, které varují, že globální oteplování ohrožuje bezpečnost amerického státu. Happer je bývalý profesor fyziky z Princeton University a tvrdí, že emise uhlíku spojované s globálním oteplováním jsou pozitivní. Happer není klimatolog.

Happer zasedá ve výborech dvou lobbistických organizací, které zpochybňují globální oteplování, jmenují se CO2 Coalition a George C. Marshall Institute. U soudu loni přiznal, že od firmy Peabody Coal dostal 10 - 15 000 dolarů pro svědectví před radou pro veřejné služby ve státě Minnesota.


 13650

Zdroj potravin na světě je vážně ohrožen ztrátou biodiverzity

22. 2. 2019Rostliny, hmyz a organismy, klíčově důležité pro výrobu potravin, rychle mizí, varuje OSN

Schopnost světa produkovat potraviny je ohrožena neschopností lidstva ochránit biodiverzitu. To je závěr první studie OSN o rostlinách, zvířatech a mikroorganismech, které pomáhají k tomu, abychom měli na talíři jídlo.

Ostré varování vydala Organizace pro potraviny a zemědělství poté, co vědci zjistili, že přírodní podpůrné systémy, které jsou životně důležité pro výrobu potravin pro lidstvo, jsou po celém světě likvidovány, protože zemědělské podniky, města a továrny žerou pozemky a vypouštějí do světa chemikálie.

Za posledních dvacet let se asi 20 procent světa, pokrytého vegetací, stalo méně produktivním.
 13651

Putinova banka se stěhuje do Budapešti, dostala tam neuvěřitelné výsady a pravomoci

22. 2. 2019

Foto: Maďarský ministr financí a šéf Putinovy banky podepisují níže popsanou neuvěřitelnou dohodu

Putinův trojský kůň na území Evropské unie. Další případ typu "sledujte peníze". Jako v Salviniho Itálii.

Moskevská Mezinárodní investiční banka (IIB)  přesunuje své ústředí do Budapešti. Je to spojeno s množstvím znepokojujících faktů.

Maďarský parlament tento týden jednal o mezinárodní dohodě, která má umožnit založení nového budapešťského ústředí této banky. Tato nová mezinárodní smlouva, včleněná do maďarského práva, poskytuje moskevské bance množství mimořádných práv. Banka je právním pokračovatelem RVHP a banky bývalé sovětské hospodářské integrace.

Kromě ustanovení, že maďarský stát poskytně bance celou novou budovu ústředí a další infrastrukturu, dohoda potvrzuje, že veškeré náklady budou hradit maďarští daňoví poplatníci - včetně modernizace, činží a bezpečnosti.
 11366

Banky přežijí: vyjednaly si výjimku z brexitu. My ostatní ne

22. 2. 2019

 

V pondělí tento týden uzavřely Anglická banka, britská ústřední banka a skupina finančnických firem z londýnské City tajnou dohodu v Paříži s Úřadem pro cenné papíry a trhy. Podobnou dohodu uzavřely britské finančnické firmy loni v prosinci s Evropskou komisí. Znamená to, že  svět finančnictví brexit nepostihne. Byl to jen tyjátr idiotů ve Westminsteru, píše Simon Jenkins a pokračuje:
 12978

Facebook sbírá citlivá osobní data - včetně tepu a doby, kdy mají ženy měsíčky - z mobilních telefonů

22. 2. 2019

 

Uživatelé nemají možnost to vypnout. Facebook získává tyto údaje i od majitelů mobilních telefonů, kteří nejsou na Facebooku


 13643

Můj dědeček byl nacista. Vím, proč potřebujeme EU

20. 2. 2019

 

Evropská unie je dnes těžce vydobytou kulminací dlouhých desetiletí budování míru a politické integrace. Vůbec není dokonalá, ale je to jediný úspěšný formát demokratické, mezinárodní integrace. V globalizovaném světě posiluje národní suverenitu prostřednictvím sloučení hospodářské a politické moci svých členů. Přitom zajišťuje svým občanům bezprecedentní míru svobody a stability.

Až do své smrti začátkem devadesátých let byl můj dědeček přesvědčený nacista. Většina jeho starších bratrů zahynula během jediné noci v bitvě v Hartmannsweilerkopfu za první světové války. V těžce ztraumatizovaném meziválečném Německu, definovaném nenávistí proti cizincům, židům a demokracii, stejně jako falešnou představou německé národní výlučnosti a velikosti, byl dědeček po celá dvacátá léta nezaměstnaný. Stal se jedním z prvních členů NSDAP a dobrovolně se r. 1940 přihlásil do války. Byl důstojníkem wehrmachtu a vedl takzavnou "protipartyzánskou" jednotku na východní froně a účastnil se dobytí Kyjeva, píše Matthias Bergmann, právník působící v Hamburku.
 11171

Bernie for President?

21. 2. 2019 / Daniel Veselý

Nemá cenu stavět donekonečna vzdušné zámky, protože volky nevolky musíme hrát s kartami, které máme k dispozici. A to platí i pro vermontského senátora Bernieho Sanderse, jenž tento týden oznámil kandidaturu v příštích amerických prezidentských volbách. Sanders dozajista nepředstavuje ideálního levicového politika a kritické progresivní hlasy mohou namítnout, že je na kandidaturu příliš starý a že bude usilovat o Bílý dům v barvách zkostnatělé Demokratické strany, aniž by usiloval o radikální přeměnu Ameriky. Jenže senátor Sanders je dnes patrně nejpopulárnějším americkým politikem a jeho stanoviska souzní s názory mnoha obyčejných Američanů; Sanders je klasickým demokratickým socialistou, v jehož moci je přinejmenším odvrátit nejhorší excesy Trumpova toxického prezidentství.

 13649

Nová politika zadržování

22. 2. 2019

Čtvrt století po studené válce bylo nejpokojnějším obdobím moderní historie. Nejsilnější mocnosti světa navzájem nebojovaly nebo ani o tom mnoho neuvažovaly. Vcelku se nepřipravovaly na válku, nepředpokládaly ji, nebo nevedly jednání a politické manévry s vyhlídkou na válku, píše Michael Mandelbaum. Protože americká globální vojenská hegemonie přetrvávala, možnost boje mezi rozvinutými státy se zdála ještě vzdálenější.
 13410

Putinovy prázdné sliby

22. 2. 2019

Ve svém výročním projevu se ruský prezident Vladimir Putin snažil bojovat s padající politickou popularitou často slýchanými sliby. Avšak ty jsou zpochybněny skutečností, za niž nese odpovědnost, napsal Ingo Mannteufel.
 11366

Brexit se propadá do chaosu: Ministři britské vlády se připravují vzbouřit se proti Mayové

22. 2. 2019

 

Až pětadvacet členů vládního týmu premiérky Theresy Mayové bude zřejmě hlasovat pro odložení brexitu, aby zabránili vypadnutí Británie z EU bez dohody

Theresa Mayová čelí příští týden nejvážnějšímu vzbouření svého kabinetu za celou dobu, co zastává od roku 2016 premiérskou funkci. Až 25 členů jejího vládního týmu je připraveno hlasovat pro odložení brexitu, pokud Mayová nevyloučí vypadnutí Británie z EU bez dohody. Jejich vzbouření bude znamenat, že je Mayová bude muset vyhodit z vlády.
 12913

Brexit: Předseda EK Juncker "není optimistou"

22. 2. 2019

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že "není příliš optimistický", pokud jde o možnost vyhnout se brexitu bez dohody. Řekl to po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Bruselu, informuje Jon Stone.
 13648

Odchod Luciany Bergerové je počátkem konce Labour Party

22. 2. 2019

Manny Shinwell věděl, jak se vypořádat s antisemity. Narozen v londýnském East Endu, vyrostlý v Glasgowě a jednou vězněný za podněcování nepokojů v Red Clydeside, tento boxer kouřící dýmku byl drsný, hrdý žid, píše Stephen Daisley. Během parlamentní debaty v roce 1938 Shinwell (tehdy labouristický poslanec za Seaham) ryl do vlády, když konzervativní poslanec Robert Bower provokoval: "Běž zpátky do Polska". Shinwell vstal, přešel místnost a praštil Bowera rovnou do obličeje. Pak se obrátil na předsedu sněmovny a řekl: "Můžu přednést osobní vysvětlení?"
 13570

Drzému Trumpovi spojenci Rogeru Stoneovi hrozí vězení za pohrdání soudem

22. 2. 2019

 

Na dlouholetého stoupence Donalda Trumpa Rogera Stonea uvalil soud v Severní Karolíně přísnější zákaz komunikovat na sociálních sítích, poté, co Stone zveřejnil na Twitteru drzý materiál s fotografií své soudkyně těsně vedle mušky střelné zbraně. Stone je obžalován ze lhaní Kongresu ohledně své komunikace s Wikileaks, dále z falšování svědeckých výpovědí a z pokusů bránit jednání úřadů.  ZDE

Na Twitteru Stone napsal:

Hospodaření OSBL v lednu 2019

5. 2. 2019

V lednu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 133 485.14  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19813