Indie a Pákistán stojí na pokraji války
25. 4. 2025
čas čtení
3 minuty
Vztahy mezi oběma jadernými mocnostmi se prudce zhoršily po vraždě 26 turistů ve státě Kašmír; Indické úřady obvinily Pákistán z podpory teroristů. Indie vyhostila všechny Pákistánce a učinila bezprecedentní krok, když pozastavila 65 let starou dohodu o dodávkách vody z řeky Indus Pákistánu. On na oplátku uvedl armádu do pohotovosti a varoval Indii před možnou válkou.
22. dubna zahájili ozbrojenci palbu na skupinu turistů v indické části státu Kašmír, o jehož vlastnictví se obě země dlouho přou; 26 lidí bylo zabito, 17 bylo zraněno. Indická vláda uvedla, že útočníci pocházeli z pákistánského území. Policie zveřejnila jména tří podezřelých s tím, že dva z nich byli pákistánští státní příslušníci a členové skupiny, která stála za nejvíce smrtícím sebevražedným bombovým útokem v historii Indie v Bombaji v roce 2005, při kterém zahynulo 175 lidí. Dillí však neposkytlo žádné důkazy, dodávají noviny.
Poté Indie zrušila víza pro všechny Pákistánce, oznámila vyhoštění pákistánských vojenských poradců a doporučila svým občanům, aby se vrátili domů ze sousední země. Kromě toho uzavřela jediný pozemní hraniční přechod a pozastavila účast na Smlouvě o vodách řeky Indus, která upravuje využívání vodních zdrojů oběma zeměmi. V reakci na to Rada národní bezpečnosti Pákistánu uvedla: "Jakýkoli pokus zastavit nebo odklonit vodní toky patřící Pákistánu podle Smlouvy o vodách Indu... bude považováno za válečný akt a v reakci na to bude použita celá škála národní moci."
Takový krok Indie by zasáhl zemědělství na začátku sezóny výsadby v Pákistánu, který již nyní zažívá vážnou ekonomickou krizi. Smlouva z roku 1960, která je kontrolována Světovou bankou, byla v minulosti respektována i během nepřátelských akcí mezi oběma zeměmi.
Kromě toho Pákistán uzavřel svůj vzdušný prostor pro indické letecké společnosti, zastavil veškerý obchod s nimi a prohlásil indické poradce pro obranu, námořnictvo a letectví za nežádoucí osoby.
Islámábád také pohrozil pozastavením všech bilaterálních smluv, včetně mírové dohody z roku 1972 uzavřené po válce mezi oběma zeměmi v letech 1965-1971, která upravuje vztahy mezi Indií a Pákistánem, zajišťuje "vzájemný respekt k národní jednotě, územní celistvosti, politické nezávislosti a suverénní rovnosti" a zřizuje "linii kontroly" v Kašmíru.
Smlouva o vodách Indu a mírová dohoda sloužily jako "pojistka", která poskytovala základní úroveň spolupráce i v obdobích vysokého napětí mezi Pákistánem a Indií, řekl FT Michael Kugelman, ve Washingtonu sídlící analytik jižní Asie. Nyní, řekl, ve svých vztazích obě země "riskují, že vstoupí na nezmapované území".
Indie a Pákistán nepatří mezi oficiální vlastníky jaderných zbraní. Nepodepsaly však smlouvu o nešíření jaderných zbraní a vyvinuly vlastní jaderné zbraně.
Zdroj v angličtině: ZDE
2722
Diskuse