Channel 4 News: Izraelští osadníci Palestincům: Odejděte, nebo zemřete!

15. 11. 2024

čas čtení 5 minut
Moderátorka, Channel 4 News, čtvrtek 14. listopadu 2024, 19 hodin:  Dosavadní zahraničněpolitická jmenování Donalda Trumpa naznačují, že jeho administrativa bude vůči nelegálním izraelským osadám na Západním břehu Jordánu zaujímat mnohem mírnější postoj, a někteří možná dokonce podpoří plány Izraele na anexi tohoto území, které tento týden oznámil jeho ministr financí.

Západní břeh Jordánu je nedílnou součástí vytvoření jakéhokoli budoucího palestinského státu a toto území je mezinárodně považováno za území patřící Palestincům. 

Izrael však toto území okupuje již více než 50 let. Některé části Západního břehu částečně spravuje Palestinská samospráva. Velká část je však pod přímou kontrolou Izraele a v současnosti zde žijí statisíce izraelských osadníků, kteří se nebývale rychle rozrůstají. Náš zahraniční zpravodaj Paraic O'Brien přináší reportáž z vesnice Bait Hassan.

 
Reportér: V Palestině není sezóna sklizně oliv jen o olivách. Jde o finanční a kulturní identitu. A v údolí Jordánu na okupovaném Západním břehu Jordánu to znamená, že násilí není nikdy daleko pro militantní izraelské osadníky, kteří chtějí palestinské zemědělce vytlačit. Olivové háje jsou zde bojištěm.
 

„Jsme z britského zpravodajství Channel 4 News.“

Nejenže jsou zmocněni současnou izraelskou administrativou, ale jsou jí  také financováni, takže osadníkova čtyřkolka nás málem přejela.

Sledujeme autobus plný izraelských aktivistů za lidská práva jedoucí  do olivových hájů poblíž vesnice Bait Hassan na Západním břehu Jordánu. Takže se právě blížíme k olivovým hájům. Jsme v oblasti B, což znamená palestinská civilní kontrola, izraelská vojenská kontrola. Aktivisté jsou tu proto, aby pomohli palestinské rodině sklidit úrodu a monitorovali činnost extremistického osadníka jménem Moši Šarvit, jeho farma, nelegální podle izraelského i mezinárodního práva, se tyčí nad hájem ještě před naším příjezdem, dává o sobě vědět a naráží do boku našeho auta.

Šarvit se domnívá, že má Bohem dané právo být zde na cizím pozemku. Ozbrojen zbraní a chytrým telefonem si z naší pozornosti nic nedělá. Ve skutečnosti si tuto výsadu užívá z božího rozhodnutí. Je sankcionován několika zeměmi. Právě jsme přijeli a on se řítil přes kopec na čtyřkolce. Zjevně chce, aby všichni věděli, že jsou tu osadníci. Na tuhle skupinu se upírají zraky. Je to v podstatě akt zastrašování. Mezinárodní společenství na něj a na další lidi po celém Západním břehu uvalilo sankce. 

Důvodem britských sankcí proti Šarvitovi bylo to, že, cituji, používal fyzickou agresi, ohrožoval rodiny se zbraní v ruce a ničil majetek v rámci promyšlené snahy o vytlačení Palestinců. V tomto případě se jedná o rozvětvenou rodinu Razakových, která vlastní olivový háj a má k tomu doklady. Šarvit a další pomalu ničí  jejich farmu od vyplenění jejich domu jedné noci až po stovky sabotáží oplocení, zavlažovacích systémů, olivovníků.

Přeruší nás telefonát z olivového háje. Přijeli izraelští vojáci a žádají po lidech doklady totožnosti. Švagr této ženy nechal ten svůj doma. Ona se tam zatím bojí jít sama, a tak nás žádá, abychom mu ho přinesli.

"Od jeho rodiny, ne od jejího manžela. Je tam kvůli armádě"
.
Takhle to funguje. Osadník Šarvit zkonstruuje bezpečnostní incident, IDF jsou povolány k zásahu, pak se někdy použije vojenská zóna vyloučení, což brání sklizni oliv.

Nic z toho se samozřejmě neobjevuje v Šarvitově online videu, kde jeho žena vyzývá k darům.
 
To však není jediný zdroj příjmů. Haggett Afran zkoumá, odkud osadníci získávají peníze:

„Osady jsou založeny na izraelských vládních penězích. Bez izraelské vlády by osady vůbec neexistovaly. Veškerá infrastruktura, všechny služby, všechno pochází od daňových poplatníků, izraelských daňových poplatníků. Konkrétně osady, které jsou oficiální, je dostávají oficiálně, a ty, které jsou podle izraelských předpisů považovány za nelegální. I ony si razí cestu k penězům od vlády. Ale to je méně oficiální.“

To zahrnuje dotace pro nelegální osady, jako je ta Šarvitova, od ministerstva zemědělství prostřednictvím regionálních rad, a granty na péči o znevýhodněné mladé lidi, kteří se pak stávají pěšáky obtěžování. Izraelské ministerstvo zemědělství nám sdělilo, že dotace na pastvu se poskytují bez ohledu na místo bydliště zemědělce, nejsou to však jediné balíky peněz.

„Existuje organizace, která se jmenuje Amana. Což je velmi velká a silná organizace, která pomohla na začátku všem těm farmám.“

Co je to Amana? Je to velmi bohatá, dobře propojená společnost zabývající se výstavbou osad. Šarvitovi  na záznamu říkají, že jim pomohla založit farmu. Na Amanu také britská vláda minulý měsíc uvalila sankce. V uniklém zvukovém záznamu šéf společnosti Amana říká, že podpora nelegálních osadnických základen je jeho firemní politikou.
 
Zpět na palestinské farmě po střetu s IDF slyšíme řev čtveřice osadníků, kteří se opět vracejí dokola s další hrozbou. Rodina nám později řekla, že jim tentokrát řekli jednoduše: "Odejděte, nebo zemřete."
 

0
Vytisknout
198

Diskuse

Obsah vydání | 15. 11. 2024