Írán zřídil kliniku duševního zdraví pro "léčbu" žen, které odmítají nosit hidžáb

15. 11. 2024

čas čtení 3 minuty
Íránské ženy, které odmítají nosit hidžáb, mají být léčeny na specializované klinice duševního zdraví v Teheránu.

Centrum, nazvané Klinika pro odvykání odstranění hidžábu, je nejnovějším pokusem islámské republiky potlačit ženský nesouhlas, který se přehnal zemí od povstání "Žena, život, svoboda" v roce 2022.

Mehri Tálebi Darestaní, která bude centrum vést, řekla, že "bude pro vědeckou a psychologickou léčbu odstranění hidžábu, konkrétně pro dospívající generaci, mladé dospělé a ženy hledající sociální a islámskou identitu".

Řekla, že projekt je zaměřen na podporu "důstojnosti, skromnosti, cudnosti a hidžábu" a tvrdila, že účast bude "dobrovolná".

Na kliniku bude dohlížet íránské Ústředí pro Nařízení dobra a zákaz zla, což je vládní orgán zodpovědný za prosazování přísných náboženských norem ve společnosti.

Ministerstvo je pod sankcemi Spojeného království a dalších zemí za porušování lidských práv a brutální sankce vůči ženám, které nedodržují íránská islámská pravidla oblékání.

V jejím čele stojí Muhammad Sálih Hášemí Golpajágání, který byl přímo jmenován nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím.

Začátkem tohoto měsíce se univerzitní studentka z islámské univerzity Azad v Teheránu svlékla do spodního prádla na protest proti požadavkům, aby ženy nosily hidžáb. Byla označena za duševně nemocnou a převezena do psychiatrického zařízení.

Hnutí proti hidžábu nabralo na síle po smrti Mahsy Amíníové ve vazbě mravnostní policie v Teheránu v roce 2022. 22letá dívka byla zatčena za to, že neměla správně nasazený hidžáb.

Teherán od té doby pokračoval v potlačování žen opatřeními včetně zvýšeného skrytého dohledu, silnější přítomnosti mravnostní policie a zákazu vstupu nezahalených žen do veřejných prostor, jako jsou nákupní centra a parky.

OSN označila tento zásah za "genderový apartheid".

Po protestech v roce 2022 dostaly celebrity, které zveřejnily své fotografie bez hidžábu, soudem nařízený mandát k týdenním návštěvám psychiatrických center.

Herečky jako Afsaneh Bajegan, Azadeh Samadi a Lejla Bolukat byly nuceny předložit certifikáty o duševním zdraví. Mezi další tresty patřilo zmrazení bankovních účtů a zákaz cestování.

Systémový útlak žen

V loňském roce vydaly čtyři íránské psychiatrické asociace společné prohlášení, v němž odsoudily vládní systematické označování žen, které nenosí hidžáb, za duševně nemocné.

"Diagnóza duševních poruch je v kompetenci psychiatra, nikoli soudce, stejně jako diagnostika jiných nemocí je v kompetenci lékařů, nikoli soudců," napsali psychiatři v dopise Golamhusejnu Mohseni Edžejovi, předsedovi íránského Nejvyššího soudu, který byl zveřejněn íránskými médii v červenci.

V březnu Amnesty International, skupina pro lidská práva, odsoudila íránskou vládu za systematický útlak žen prostřednictvím zákonů o hidžábu.

Diana Eltahawy, ředitelka Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku, uvedla: "Ve zlověstném pokusu snížit odpor k povinnému zahalování v důsledku povstání za "svobodu ženského života" íránské úřady terorizují ženy a dívky tím, že je vystavují neustálému dohledu a policejnímu dohledu, narušují jejich každodenní životy a způsobují jim nesmírné duševní utrpení.

"Jejich drakonické taktiky sahají od zastavování řidiček na silnicích a provádění masových konfiskací jejich vozidel až po uvalení nelidského bičování a trestů odnětí svobody."

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1400

Diskuse

Obsah vydání | 19. 11. 2024