Rekordní množství americké vojenské pomoci zaslané Izraeli

10. 10. 2024

čas čtení 3 minuty

V pondělí zveřejnil projekt Brownovy univerzity Costs of War zprávu, která podrobně popisuje americké peněžní závazky vůči Izraeli od 7. října 2023 a která dochází k závěru, že Spojené státy schválily na vojenskou pomoc Izraeli nejméně 17,9 miliardy dolarů, což je nejvyšší částka poskytnutá za jediný rok od roku 1959, kdy USA začaly Izraeli poskytovat vojenskou podporu. Izrael je také největším příjemcem pomoci od Spojených států od druhé světové války a má se Spojenými státy uzavřeno několik jedinečných dohod o zbraních a další pomoci, ačkoli nedisponuje žádnou formální obrannou smlouvu, píše Aaron Sobczak.

Kromě přímé pomoci Izraeli Spojené státy od útoků Hamásu v říjnu 2023 zvýšily svou vojenskou přítomnost v regionu na přibližně 43 000 vojáků. Agentura Associated Press, která se zprávou COW zabývala, odhadla, že na toto zvýšení vojenských operací bylo vynaloženo dalších 4,86 miliardy dolarů.

Zvýšená vojenská přítomnost zahrnuje vyslání dalších vojáků do regionu prezidentem Bidenem, údery na cíle Húsijů v Jemenu, kteří jsou spojenci Íránu, vyslání dvou úderných skupin letadlových lodí do Středozemního moře a asistenci Izraeli při zachycování Íránem odpálených raket. Zpráva nezmiňuje žádnou další pomoc, která by mohla být poskytnuta Izraeli po jeho invazi do jižního Libanonu koncem září.

Izrael dostává každoročně miliardy dolarů od podpisu dohod z Camp Davidu v roce 1978, přičemž prezident Obama stanovil roční částku pomoci na 3,8 miliardy dolarů do roku 2028.

„Izrael získává výhodné finanční ujednání související s vojenskou pomocí USA. Například americká pomoc je poskytována na bázi „cash flow“, což znamená, že Izrael může financovat víceleté nákupy od USA na základě budoucích závazků ještě předtím, než Kongres oficiálně přidělí finanční prostředky.“ Zpráva rovněž poukazuje na to, že „na rozdíl od kterékoli jiné země na světě smí Izrael utratit 25% běžné roční vojenské pomoci od Spojených států za svůj vlastní zbrojní průmysl“.

Kromě zvýšených finančních nákladů spojených s účastí na izraelské eskalaci je třeba počítat i s lidskými oběťmi. Bojovníci Hamásu zabili 7. října v Izraeli necelých 1 200 lidí a Izrael od té doby zabil v Gaze nejméně 42 000 lidí. Kromě toho bylo od 7. října 2023 zabito téměř 700 Palestinců na Západním břehu Jordánu a 2000 lidí v Libanonu (bojovníci Hizballáhu i civilisté).

Američtí vojáci se také dostali do pozice vyšší zranitelnosti. Zhruba 3 500 vojáků rozmístěných po Iráku a Sýrii je od října 2023 vystaveno zvýšenému počtu útoků ze strany Íránem podporovaných militantních skupin, což by mohlo představovat rozbušku pro větší konflikt.

Spojené státy se do tohoto konfliktu téměř jistě zapojí. Na pomoc Izraeli v jeho reakci na íránský raketový útok byl v neděli vyslán americký šéf CENTCOMu, aby se setkal s izraelskými představiteli obrany. Sdělení týkající se podpory Izraele byla rovněž konzistentní. Na brífinku ministerstva zahraničí z 3. října mluvčí Matthew Miller uvedl: „Od začátku jsme jasně říkali, že jsme odhodláni bránit Izrael a že budeme i nadále odhodláni Izrael bránit“. Dodal, že „naše bezpečnostní partnerství s ním trvá již desítky let a očekáváme, že bude pokračovat i v budoucnu. Vedeme s Izraelci také rozhovory o podobě kampaně proti Íránu, o rozsahu této kampaně; a o tom, jaké budou její cíle, ale nechci se k tomu dále vyjadřovat.“

Celý článek v angličtině ZDE

 

 

 

 

 

0
Vytisknout
1481

Diskuse

Obsah vydání | 11. 10. 2024