Rusko odstoupilo od Úmluvy o ochraně národnostních menšin
16. 8. 2024
Úmluva byla podepsána 28. února 1996 ve Štrasburku a ratifikována 18. června 1998. Mimo jiné zakazuje diskriminaci a násilnou asimilaci národnostních menšin a zaručuje jim svobodu projevu, projevu a komunikace v jejich rodném jazyce. Úmluvu podepsaly kromě Ruska všechny členské státy Rady Evropy s výjimkou Andorry, Monaka, Turecka a Francie – celkem 39 států. Zároveň dosud nebyla ratifikována v Belgii, Řecku, na Islandu a v Lucembursku.
Ruská vláda navrhla úmluvu vypovědět 22. září 2023. Na konci téhož měsíce předložil prezident Vladimir Putin Státní dumě odpovídající návrh federálního zákona.
Putin argumentoval tím, že po invazi na Ukrajinu v roce 2022 Evropská unie výrazně omezila pravomoci ruských expertů v poradním úřadu pro dodržování úmluvy a země ztratila část schopnosti sledovat dodržování práv rusky mluvících lidí v zahraničí.
Dne 10. října poslanci Státní dumy schválili vypovězení úmluvy a o devět dní později Putin sám podepsal zákon o této úmluvě.
Po zahájení totální invaze na Ukrajinu si EU odhlasovala vyloučení Ruska z Rady Evropy. Moskva se rozhodla být proaktivní a oznámila svůj odchod z organizace, jejímž členem byla 26 let. Poté Státní duma přijala návrh zákona o nevykonávání rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) vydaných po 15. březnu 2022.
16. září Rusko odstoupilo od Evropské úmluvy o lidských právech. Nyní mohou obyvatelé země podávat stížnosti pouze u příslušných výborů OSN, které však neudělují konkrétní odškodnění a ponechávají to na uvážení úřadů.
V únoru 2023 Rusko oficiálně odstoupilo od všech evropských úmluv. V zemi přestaly platit Statut Rady Evropy, Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, Evropská sociální charta a dalších 18 dokumentů.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse