Británie Veřejnost schvaluje reakci nové vlády na ultrapravicové výtržnosti, ale Starmerova popularita slábne
18. 8. 2024
Většina Britů zastává názor, že labouristé zvládli ultrapravicové výtržnosti dobře, a souhlasí se stíháním osob podněcujících rasovou nenávist na internetu
Podle nejnovějšího průzkumu firmy Opinium britští voliči obecně schvalují postup labouristické vlády při řešení ultrapravicových výtržností, které vypukly letos v létě, včetně stíhání osob podněcujících rasovou nenávist a násilí na internetu.
Výrazný nárůst osobní popularity premiéra Keira Starmera bezprostředně po jeho volebním vítězství se však rozplynul a klesl zpět na úroveň, kterou zaznamenal během volební kampaně.
Většina voličů zastává názor, že reakce vlády na výtržnosti byla buď přiměřená, nebo nedostatečně silná. Celkově 43 % voličů schvaluje postup vlády při řešení nepokojů, zatímco 30 % s ním nesouhlasí.
Co se týče důraznosti reakce, 44 % si myslí, že vláda reagovala na výbuchy násilí a nepokojů přiměřeně, a 26 % si myslí, že nezacházela dostatečně daleko. Pouze 18 % se domnívá, že ministři reagovali přehnaně. Podobný názor panoval i na udělené tresty, kdyi 70 % respondentů zastává názor, že jsou buď správné, nebo nedostatečně přísné.
Zatímco Elon Musk, miliardář a majitel společnosti X, kritizuje přístup Spojeného království k zatýkání osob, u nichž bylo zjištěno, že podněcovaly k účasti na internetu, veřejnost s ním zřejmě nesouhlasí. Musk označil Stephena Parkinsona, ředitele státních zastupitelství v Anglii a Walesu, za součást „levicové Stasi“. Nicméně 67 % hlasujících uvedlo, že je spravedlivé, aby byli lidé zatýkáni za podněcování k rasové nenávisti na sociálních sítích, jen 15 % s tím nesouhlasilo.
Téměř stejný podíl respondentů - 68 % - podpořil zatýkání osob podněcujících k násilí na sociálních sítích. Imigrace se vrací jako klíčové téma v prvních dnech vlády, na stejné úrovni jako ekonomika, pokud jde o hlavní témata pro voliče, ale za zdravím a zdravotnictví. Zdá se však, že voliči oddělují svůj nevýrazný pohled na výtržníky od názorů na imigraci. Dvě třetiny voličů se domnívají, že je příliš vysoká. Do Británie přišel legálně v poslední době asi milion lidí.
„Myšlenka, že odsouzení výtržníků nějakým způsobem říká, že obavy z úrovně imigrace jsou nelegitimní, byla vždycky lež a výsledky našeho průzkumu to ukazují zcela jasně,“ řekl Adam Drummond, vedoucí politického a sociálního oddělení společnosti Opinium. „Silná většina souhlasí s tím, že Keir Starmer označil výtržníky za 'grázly', myslí si, že udělované tresty odnětí svobody jsou přiměřené nebo nejdou dostatečně daleko, a myslí si, že je spravedlivé zatýkat lidi za podněcování rasové nenávisti na sociálních sítích.
„Ačkoli má vláda důvod k obavám, jak voliči vnímají stav ekonomiky, veřejných služeb a úroveň imigrace, rázná vládní reakce na veřejné nepokoje pro ni není kontroverzní.“
S tím, jak se Starmer blíží ke konci svých prvních 50 dnů v úřadu, je veřejnost rozdělena v názoru na výkon jeho vlády. Přibližně čtvrtina (24 %) má od doby, kdy labouristé vyhráli volby, pozitivnější pocit, zatímco 29 % spíše negativní. Labouristé poněkud ztratili pozici v oblasti ekonomiky, kde jejich náskok klesl na čtyři procentní body, a zdravotnictví, kde jejich náskok od voleb klesl o tři procentní body.
Starmerovo osobní hodnocení, které po jeho volebním vítězství prudce vzrostlo, se vrátilo na negativní úroveň před volbami. Jeho čistý rating je -7 %, což je o 10 bodů méně než na začátku srpna a o 26 bodů méně než při jeho prvním zvolení premiérem. Hodnocení Rishiho Sunaka zůstalo na úrovni -30 %.
Diskuse