Asi raději nejezděte do Británie, jejíž úřady se propadají do fašismu
25. 11. 2023
Údaje britského ministerstva vnitra odhalují dopady ukončení volného pohybu a vyvolávají otázky ohledně nepřátelství britských imigračních úředníků
V prvních třech čtvrtletích roku 2019 byl na britských hranicích odmítnut vstup do Británie něco přes 2 200 osob z EU - ve srovnání s 11 600 osobami v prvních třech čtvrtletích roku 2023.
Od posledního celého roku před omezením cestování v důsledku covidovýych lockdownů a odchodu Spojeného království z EU v roce 2020 se počet odmítnutých občanů Německa zvýšil pětinásobně, z 80 za celý rok 2019 na 411 v roce končícím zářím 2023. Počet Francouzů odmítnutých na hranicích se za stejné období zvýšil z 92 na 426.
Údaje odhaluijí dopady ukončení volného pohybu po brexitu, ale také vyvolávají otázky ohledně nepřátelství, které projevují úředníci pohraniční stráže vzhledem k dohodě mezi EU a Spojeným královstvím o umožnění 90denního bezvízového styku v obou směrech.
Yesica Benitezová, grafická designérka se španělským občanstvím, vyprávěla, jak byla zadržena na letišti v Lutonu poté, co se vrátila domů, aby si obnovila cestovní pas.
Zadrželi ji dva imigrační úředníci, kteří se jí zeptali, zda "přichází do Spojeného království pracovat nelegálně", přestože předložila doklady, v nichž bylo uvedeno "tato osoba smí pracovat s výhradou omezení uvedených v oddíle 4" a v oddíle 4 dokladu bylo napsáno slovo "žádná".
"Jednali se mnou, jako bych byla hloupá, že přicházím pracovat nelegálně. Řekli mi, že mé doklady nejsou platné a že nemohu pracovat. Musela jsem jim neustále ukazovat slova v dokumentacai, která vysvětlovala, že smím pracovat," řekla.
"Byli prostě tak hrubí. Samozřejmě jsem jim ukazovala, že znám svá práva. Nebyla jsem neslušná nebo tak něco. Říkala jsem jim: 'Žiju ve Spojeném království. Právě teď pracuji a tohle je dokument, který říká, že smím pracovat."
Imigrační úřednice, která jí nevěřila, pak zavolala kolegu. "Ten se na můj doklad podíval, vrátil mi pas a řekl, že můžu jít."
Volný vstup občanů EU do Spojeného království za účelem práce, bydlení, studia nebo důchodu skončil 1. ledna 2021 v důsledku brexitu. V rámci dohody mezi EU a Spojeným královstvím jsou povoleny omezené krátkodobé návštěvy v délce maximálně 90 dní během jakéhokoli 180denního období.
V létě 2021 však vyšlo najevo, že rozhodovací pravomoc britských imigračních úředníků odepřít vstup občanům EU je uplatňována drakonickým způsobem a cestující z EU jsou zavíráni do detenčních středisech nebo vyhošťováni.
Mnoho cestujících přiznalo, že byli zmateni pravidly po brexitu, ale byli vystaveni traumatizujícím a ponižujícím zážitkům, přičemž jedna Španělka byla poslána na tři dny do imigračního detenčního centra Yarl's Wood jen proto, že si myslela, že může přijet do Spojeného království, aby se ucházela o práci.
Po sílící kritice ministerstva vnitra byly pohraniční službě vydány revidované pokyny, aby v případě potřeby vydávala imigrační kauce namísto zadržení. Imigrační kauce by občanům umožnila vstup do země pod podmínkou, že ji opustí do požadovaných tří měsíců.
V říjnu 2021 se občané EU setkali s další překážkou při cestování poté, co vláda Spojeného království zavedla pravidlo, podle něhož se od cestujících z EU vyžadují cestovní pasy namísto občanských průkazů. Nicméně ti, kteří před brexitem pobývali ve Spojeném království se statusem usazeného nebo předusazeného rezidenta, mohou i nadále používat svůj průkaz totožnosti, a to nejméně do konce roku 2025.
Diplomaté v Bruselu tvrdí, že mají opakované zprávy o tom, že britští imigračni úředníci o této výjimce pro občany EU, kteří již v zemi pobývají, nevědí.
Rumunsko je stále zemí s nejvyšším počtem občanů, kterým byl v přístavech a na letištích odepřen vstup. V roce 2019 pohraniční síly odmítly vstup 1 376 Rumunům. V roce 2021, tedy rok po brexitu, se tento počet vyšplhal na necelých 10 000 odmítnutí a v roce 2022 klesl na necelých 8 000.
V roce do září 2023 počet Rumunů, kterým byl odepřen vstup, klesl na 5 683.
Druhý nejvyšší nárůst odmítnutí od roku 2019 zaznamenalo Bulharsko, a to ze 143 odmítnutí v roce 2019 na 1 345 v roce do září 2023.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že "se všemi cestujícími je zacházeno s respektem", a dodalo, že ""prioritou číslo jedna pohraniční stráže je udržet naše hranice v bezpečí a ochraně a v tomto ohledu nikdy nebudeme dělat kompromisy".
Diskuse