Pomozte dnes potravinovým darem lidem postiženým v pandemii

21. 11. 2020

čas čtení 3 minuty


Praha 21. listopadu 2019 – Dnes probíhá v 603 prodejnách s potravinami a drogistickým zbožím podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin.

I přesto, že pro řadu lidí je současná situace velmi náročná, plánují Češi darovat potraviny a drogerii nejčastěji v hodnotě 100 až 249 Kč, což je obdobné jako v loňském roce. Lidé také vnímají závažnost současné situace pro některé rizikové skupiny. „Česká veřejnost se shoduje, že skupinou nejvíce ohroženou nedostatkem potravin jsou v této náročné době hlavně matky samoživitelky a také osamělí senioři. Tyto skupiny si zároveň podle veřejnosti zasluhují největší pomoc. Polovina populace vnímá jako ohroženou skupinu také lidi, kteří kvůli pandemii přišli o práci,“ dodává Markéta Kneblíková z Ipsosu.

Rozhovor Britských listů 337. Exekutoři jsou v pandemii agresivní, ale situace se mění

20. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



Exekutoři se chovají v České republice vůči statisícům svých obětí stále brutálněji, protože jim parlament postupně omezuje rozsah jejich parazitické činnosti. O situaci v pozoruhodně kriminální oblasti "podnikání", jíž Česká republika ve světě "jedinečně" vyniká, hovoří Jan Čulík s odborníkem na dluhovou problematiku Radkem Háblem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. listopadu 2020.

Předchozí Rozhovor Britských listů s Radkem Háblem:

Český stát se přiživuje na exekucích vybíráním DPH

20. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Jedna paní mi nezaplatila 4.700,- Kč, za práci o které předem věděla, že mi jí nechce zaplatit. Nechal jsem to plavat. Shodou okolností byla známou jiné paní, která pracovala v exekutorské kanceláři, a která je i mou známou. Ta mne přemlouvala, ať to nenechám být, že zařídí vše pro vymožení dluhu. Přemluvil mne až argument, že není morální nebránit se takovémuto vědomému chování, protože to vlastně podporuji. Když dotyčný uvidí, že mu podvody prochází, bude je páchat s větším klidem a častěji, ke škodě své i dalších lidí. Tak jsem na to tedy kývnul, paní vše zařídila a teď mi už půl roku měsíčně přicházejí splátky dluhu.

Teď mi přišla od exekutora nějaká souhrná zpráva, kde je jedna zajímavá položka. Možná to víte, já jsem to nevěděl, píše František Valha.

Trump činí stále zoufalejší a kriminálnější gesta v neúspěšné snaze zvrátit výsledky amerických voleb

21. 11. 2020

čas čtení 3 minuty



V pátek přijal Donald Trump v Bílém domě dva představitele Republikánské strany ze státu Michigan v zoufalé snaze je přesvědčit, aby zvrátili výsledky nedávných amerických prezidentských voleb, v nichž drtivou většinou zvítězil Joe Biden. Pokusil se o to poté, co množství jeho pokusů zvrátit výsledky voleb žalobami američtí soudci odmítli.

Mezitím bylo v pátek potvrzeno Bidenovo vítězství ve státě Georgia.

Houpe se pod Borisem Johnsonem židle?

21. 11. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Šikanující ministryně vnitra Priti Patel, právem zobrazovaná v nové sérii britských Gumáků jako upír

Boris Johnson dohnal svého vlastního poradce pro etiku v pátek k rezignaci. Drsným způsobem  Johnson porušil předpisy a odmítl odvolat kontroverzní ministryni vnitra Priti Patel navzdory zjištění oficiálního vyšetřování, že brutálně a agresivně šikanovala státní úředníky. Nutil svého poradce pro etiku Sira Alexe Allana, aby svou analýzu nepřijatelného chování ministryně zjemnil a přepsal. V důsledku toho Sir Alex Allan rezignoval na svou funkci,.

Johnson pak žádal konzervativní poslance na Twitteru, aby na sociálních sítích "utvořili vozovou hradbu kolem Prittsterové". V důsledku toho se celá řada konzervativních poslanců v pátek večer veřejně zdiskreditovala svými podlézavými a lživými tvrzeními, jak je ministryně "hodná".

Propad Anglie do banánové republiky by nemohl být ostřejší.  


V únoru 2020 rezignoval  vysoký britský státní úředník Sir Philip Rutnam na svou funkci permanentního tajemníka britské ministryně vnitra Priti Patel poté, co ji obvinil ze "zlovolné a cílené kampaně proti němu". Rutnam hájil před Patelovou své podřízené, státní úředníky, které Patelová terorizovala. Po své rezignaci podal Rutnam na Patelovou soudní žalobu na neférové propuštění. Tuto žalobu soud dosud neprojednával, visí nad Patelovou jako Damoklův meč.

Průběžné zpravodajství:

Skotsko zakázalo cestování mimo domov, Anglie plánuje masové očkování proti koronaviru

20. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za pátek 20. 11. je registrováno 5809 nových nákaz. Testování v ČR však radikálně klesá, přitom pouze rozsáhlé testování, trasování, karanténa a pomoc lidem v karanténě je jedinou možností jak zvládnout pandemii.  Celkem registrovala ČR už 487 563 nákaz, tedy už téměř půl milionu. Zemřelo 6740 osob, od předchozího dne  je to nárůst o 281 mrtvých. TV nemocnici je v ČR  6307 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.


- Donald Trump junior (42)  má pozitivní test na koronavirus. Je to čtvrtý člen Trumpovy rodiny, který onemocněl na covid. Jeho partnerka Kimberly Guilfoyle byla nakažena koronavirem v červenci.

- Profesor Sir Mark Walport v Británii uvedl, že má "plnou důvěru" v regulační orgán britského zdravotnictví, který má ověřit bezpečnost nové vakcíny. Na rozdíl od tradičních vakcín, které obsahují deaktivované nebo oslabené viry, dvě nejpřipravenější vakcíny proti koronaviru jsou založeny na nové technologii, která přiměje lidský organismus, aby vytvořil bílkovinu, která zablokuje koronavirus.

- Počet registrovaných nákaz v Brazílii překročil 6 milionů.

- Čtyřiačtyřicetiletý lékař v Essenu usmrtil dva pacienty ve věku 47 a 50 let, vážně nemocné na koronavirus, aby je ušetřil dalšího utrpení. Předtím, než je usmrtil injekcemi, oznámil to  jejich příbuzným. Vyšetřuje ho policie. V Německu smějí lékaři usmrtit pacienta, když o to výslovně požádá, není ale jasné, zda se to v těchto případech stalo. Essen zaznamenává 166 nákaz na 100 000 obyvatel, což je daleko nad cílem německé vlády dosáhnout 50 nákaz na 100 000 obyvatel. ZDE 

- Facebook, Twitter a Google spolupracují s koalicí vlád včetně britské a kanadské na boji proti dezinformacím a konspiračním teoriím ohledně vakcín proti covidu.  ZDE 

- Spojené státy zaznamenaly nejvyšší počet denních infekcí od května, totiž 187 000 a 2015 denních úmrtí. ZDE 

-Australský stát Victoria zaznamenal už 22. den bez jediné nákazy. Avšak v předměstí Altona u Melbourne našly úřady ve výkalech přesto stopy koronaviru a apelují na obyvatele, aby se nechali testovat.

- Skotsko zavádí od pátku od 18 hodin plný lockdown a bude pokutovat občany, kteří překročí bez vážného důvodu překročí hranice Skotska a pokusí se cestovat do jiných částí Británie. Občané nemají opouštět oblast svého komunálního úřadu. Školy uzavřeny nebudou. ZDE  

- Britské státní zdravotnictví připravuje desítky masových očkovacích středisek po celé Británii. V arénách, v konferenčních střediscích a dalších velkých budovách. Středisek bude v Anglii nejméně 42 a každé bude denně očkovat 2000 - 5000 osob. ZDE 

Velká daňová díra pod čarou ponoru

20. 11. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Je to tu. Uprostřed největší ekonomické krize od 30. let 20. století a při rekordním tempu zadlužování státu vláda právě snížila daně. Bylo jedno, co k tomu kdo kritického řekl: Že nelze zároveň zvyšovat výdaje a snižovat příjmy státního rozpočtu (Piráti), že nelze mít současně německé služby a rumunské daně (ČSSD), že vznikne každoroční schodek v rozsahu zhruba 90 miliard korun, na který nezbývá, než si půjčit (Národní rozpočtová rada). ANOisté a ODSisté spolu s Trikolórou prosadili svou. Proto nás za pár let čeká přechod k minimálnímu státu.

Zástupce ruské státní společnosti Rosatom lže na Seznam Zprávy o politickém napojení na Kreml

23. 11. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech je zásadním tématem posledních měsíců, byť je překryté epidemií koronaviru. Skupina senátorů přijala před pár dny usnesení, které apeluje na vládu, aby s ohledem na bezpečnostní zájmy ČR vyřadila z připravovaného tendru státní společnosti Ruska a Číny. Důvodem je obava z toho, že participace těchto firem na výstavbě důležitého energetického článku může umožnit státům s autoritářským či totalitním vedením jednodušeji intervenovat do českých zájmů. Tuto senátorskou iniciativu zmiňuje i úvod rozhovoru se zástupcem ruské státní společnosti Rosatom, který vyšel na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. V samotném rozhovoru se ale otázky, které se týkají skutečných rizik zapojení takové společnosti, nevyskytují.

Zázemí ruské státní agentury Rosatom v České republice

20. 11. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty


V souvislosti s deklarovanou snahou Rosatomu přesunout do Prahy sídlo své dceřiné společnosti je zajímavé sledovat marketingové zázemí a další podpůrnou infrastrukturu, kterou státní agentura Rosatom již disponuje v České republice.


Například samotné PR služby pro Rosatom zajišťuje společnost Essential Communication s.r.o., která podle své webové prezentace poskytuje PR vzdělávacím a kulturním aktivitám v oblasti jaderné problematiky v ČR minimálně od roku 2014.

Ignorování sociálního distancování může vést k převaze více smrtících mutací viru

19. 11. 2020

čas čtení 6 minut


Nechat koronavirus se víceméně volně šířit je nebezpečné nejen proto, že to riskuje zahlcení nemocnic a zbytečná úmrtí, ale také proto, že to může zdržet proměnu viru v jeho mírnější formu a může ho to  proměnit ve virulentnější patogen.

I když data jsou dosud jen částečná, tento dopad zřejmě ovlivňuje rozdíly ve smrtnosti mezi Švédskem - které donedávna zaujímalo vůči lockdownu uvolněný přístup - a Norskem, jehož protikoronavirová opatření byla a jsou daleko přísnější. Švédsko má více než třikrát vyšší smrtnost na 100 případů než Norsko.

Vysvětlení tohoto ohromujícího rozdílu může částečně ležet v přirozené selekci a v biologickém soupeření mezi patogenem a jeho hostitelem. Ve všech populacích existují genetické variace. U virů také. Některé verze viru mohou být lidskému organismu nebezpečnější, jiné méně. Za příhodných podmínek převládnou virulentnější verze viru.

Nevěřím už Listopadu. Nevěřím už Chvilkám...

20. 11. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty

K 17. listopadu...


Bůh ví, jak miluju svobodu. Potřebuji ji k životu... Jako vodu, chléb a sůl, a nebe a kousek domova.

Ale z dnešku se mi chce zvracet. Byl a jednou to snad zase bude i můj svátek. Dnes není.

Co mám slavit? Díky, že můžem...

Ok, že můžem umřít na JIPce, bez blízkých. Díky, že můžem...


Polopravdy o Švédsku (Pandemie a dezinformace)

20. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 7 minut


Dezinformace se často šíří i bez vyložených lží -- stačí polopravdy zaviněné zaujatostí, neznalostí, lajdáctvím, či prostě nedostatkem času, kte dnes mají novináři k sepsání článků.

To je i případ zpráv o zvládání -- ve skutečnosti spíše nezvládání -- epidemie ve Švédsku. Od začátku 2. vlny se objevovaly články zmiňující Švédsko jako evropskou výjimku, kde je i přes mírné restrikce epidemie pod kontrolou. Často s přemítáním, zda to lze přičíst údajnému promoření Švédska na jaře či zda to alespoň nezpochybňuje smysl protiepidemických opatření.

Zde uvedu alespoň jeden příklad za všechny, reportáž TV Nova z 16. září:

Nejen vakcína, boj proti covidu je nyní v mnoha ohledech úspěšný

17. 11. 2020

čas čtení 6 minut

Jak se blížíme ke konci roku 2020, je lehké si nepovšimnout, jak obrovský pokrok učinila věda za posledních deset měsíců. Od letošního ledna vědci získali daleko lepší porozumění tomu, jak se covid-19 šíří, a vytvořili si nástroje jak virus zvládat. I když nadcházející čtyři měsíce budou složité, slibné vakcíny, zlepšené testování a léčba a lepší znamosti, které nyní máme o tom, jak tento virus kontrolovat, povedou v březnu 2021 k výraznému zlepšení situace, píše profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburku, specializující se na globální veřejné zdraví.

Rozhovor Britských listů 336. Na obranu televize veřejné služby

18. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



V úterý 17. listopadu 2020 se na Kavčích horách u sídla České televize konala demonstrace "vozovou hradbou", v období koronavirového uzamčení země demonstrovali příchozí na obranu nezávislosti televize veřejné služby ve svých automobilech. A zaslouží si Česká televize obranu, je dostatečně nestranná? O důvodech této demonstrace a o dalších důležitých tématech spojených s prací médií veřejné služby v dnešní éře lhaní a manipulace hovoří se senátorem Davidem Smoljakem, jedním z organizátorů této demonstrace, v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 18. listopadu 2020.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Jak vypadá útok na demokracii

20. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

Poté co pomohl zajistit bezpečnost voleb před hackery, ředitel agentury CISA odmítl prezidentova nepodložená tvrzení, napsal Patrick Tucker.

Rozhovor Britských listů 335. Bojujeme s covidem naslepo, netestujeme

13. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



Zdánlivě dochází v České republice k mírnému poklesu koronavirových nákaz, jenže je to důsledkem skutečnosti, že se řádně netestuje a nákaz je tolik, že se to v současnosti nedá zvládnout. O nejnovější koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík s ekonomem Danielem Münichem z organizace Cerge. Dr. Münich ukazuje, jak počet testů v ČR výrazně klesá. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. listopadu 2020.

K tomu: Jde o život. Kdo za to ponese odpovědnost?

Mezitím v Absurdistánu 151:

Koronavirová pandemie v Polsku zuří, ale vláda staví stožáry s vlajkami

17. 11. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Foto: Polský novinář postřelený policií 11. listopadu ve Varšavě. Policie se při demonstracích ultrapravičáků zaměřovala na bití a pronásledování novinářů

Takže alespoň projednou vede Polsko za vlády Strany Právo a spravedlnost alespoň v něčem. Škoda, že je to zrovna Covid-19, ale je to vždycky něco. Nedávno počet úmrtí v Polsku překročil počet úmrtí v Británii - 548 oproti britským 462. Počet infekcí je také podobný (25 571 oproti britským 26 860). Ale je rozdíl: Jednak Británie má 66 milionů obyvatel a Polsko 38 milionů a Polsko provedlo asi 56 000 testů, kdežto Británie, která má asi 1,7 krát více obyvatel než Polsko, provedla 400 000 testů (a je ostře kritizována, že to nestačí). Takže je docela jasné, která země je v horší situaci.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29892

31. výročí 17. listopadu

Co že je tu vlastně k slavení?

19. 11. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Oslavy 31. výročí 17. listopadu se jako obvykle nesly v komicky nostalgickém duchu, v bezobsažných frázích a připomínkách jakéhosi zlatého věku české demokracie, jenž stojí v ostrém kontrastu vůči temnému autoritářství minulého režimu. Jistěže, lidé kvitovali nově nabyté svobody, uvítali možnost cestovat na Západ či podnikat a tak podobně, jenže není to po tolika letech zatraceně málo? Letošní oslavy navíc proběhly v době, kdy koronavirová krize na kost obnažila systémové vady a slabiny západního společenství. Značí to rovněž fakt, že česká společnost – a především její intelektuální klaka – není schopna žádné sebereflexe, což je vždy cesta do pekel.

Rozhovor Britských listů 334. Spojené státy nejsou demokracie, je to plutokracie

11. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



O znepokojujícím panoptiku, v nějž se proměňují po nedávných prezidentských volbách Spojené státy americké, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým analytikem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 11. listopadu 2020.

Jak uchránit Kábul před osudem Saigonu

20. 11. 2020

čas čtení 3 minuty

Amerika vstoupila do dvacátého roku bojů v Afghánistánu bez vítězství. Zatímco se schyluje v výraznému stahování vojsk, mnozí z generálů, kteří nedokázali vyhrát, jsou nyní v pozici, z níž mohou zabránit katastrofální porážce, napsal vojenský historik Bing West.

Terapie s kamerou

16. 11. 2020

čas čtení 6 minut

Spolupracovnice Britských listů Dominika Švecová zahajuje ve spolupráci s psychoterapeuty z Jihočeské univerzity Yvonou Mazehóovou  a  Janou Kouřilovou praktický filmový psychterapeutický projekt, který je součástí její doktorandské práce pro Aberystwyth University ve Walesu. V rámci projektu budou klienti trpící úzkostnými stavy či mírnou formou PTSD pod vedením psychoterapeutek natáčet své vlastní psychoterapeutické krátké filmy. Kdo se chce do projektu přihlásit, má stále možnost, napište Dominice Švecové na adresu dos13@aber.ac.uk. Dejte vědět svým známým.

Zahájení psychoterapeutických sezení  bylo zatím v důsledku lockdownu v České republice odloženo na dobu, až systém PES poklesne na stupeň 3. Proto je do projektu možno se stále hlásit.

Nedávno byla Dominika Švecová o tomto projektu interviewována v Českém rozhlase, nahrávka je ZDE

Další podrobnosti v článku, který zveřejňujeme níže. O projektu psali také v časopise Psychologie dnes ZDE.

Na Regionální televizi a v Britských listech byl publikován k této věci tento televizní rozhovor:

Nárůst stupidity

19. 11. 2020 / Jan Sláma

čas čtení 3 minuty

 

Na jedné straně stojí vláda se všemi svými odbornými poradci, na druhé straně ti, kteří ten požár pandemie ze všech svých slábnoucích sil se snaží hasit. Když už se zdá, že se to té druhé straně začíná dařit, tak někdo na té vládní straně zase otevře okno, aby požár povzbudil přilivem kyslíku. Mezi nimi jsou občané. Ti moudřejší, kteří svým vlastním rozumem schvalují a dodržují opatření k tlumení nemoci a ti hloupější, kteří buď z arogance nebo z fanfaronství dělají vše naopak. Vláda jim ale některými opatřeními na hranici stupidity žene vítr do plachet.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Drastická situace v USA, vakcína firem Pfizer/BioNTech je na 95% účinná, mužům trvá imunita kratší dobu než ženám

19. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

 

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za středu 18. 11. je registrováno 5515 nových nákaz. Testování v ČR však radikálně klesá, přitom pouze rozsáhlé testování, trasování, karanténa a pomoc lidem v karanténě je jedinou možností jak zvládnout pandemii.  Celkem registrovala ČR už 475 284 nákaz, tedy už téměř půl milionu. Zemřelo 6740 osob. TV nemocnici je v ČR  6322 lidí.  Údaje MZČR o tzv., "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Počet mrtvých v USA překročil čtvrt milionu. Hlavní americký epidemiolog dr. Anthony Fauci varoval vědce, aby přistupovali k "dlouhému covidu" "s pokorou", než bude tato nemoc řádně prozkoumána.

- Přeplněné nemocnice adaptují kostely, kavárny, čekárny, chodby, i garáž pro auta v prostory pro léčbu pacientů nakažených covidem. Zdravotníci zoufale hledají, v kterých lékařských střediscích by mohla ještě být lůžka. Jsou vyčerpáni a v depresi. V úterý bylo v USA hospitalizováno 77 000 lidí nakažených covidem.

- Protilátky chránící proti covidu-19 mizí z organismu mužů rychleji než z organismu žen, zjistila studie univerzity ve Štrasburku. Bude to mít dopady na užívání vakcín.  ZDE

- Vakcína Oxfordské univerzity prokazuje posílení imunity u starších lidí. V testech druhé etapy prokázala vakcína ChAdOx1 nCov-2019, kterou vyvíjí Oxfordská univerzita, robustní imunitní reakci u zdravých dospělých ve věku 56-69 let a nad 70. Testy zveřejněné v časopise Lancet prokázaly obdobně silnou imunitní reakci u všech věkových skupin, 18-55, 56-69 a nad 70 let. ZDE 

- Rusko překročilo hranici 2 milionů nákaz.

- Indie se blíží hranici 5 milionů nákaz

- Londýňané "mají většinou plné zuby života ve městě". Vadí jim, že je městská infrastruktura příliš daleko od obytných čtvrtí. Zvlášť se to projevilo v koronavirovém lockdownu. Londýňané bylí v průměru až 23 minut od chůze či jízdy na kole od parků, obchodů s potravinami, škol, zdravotních středisek, fitek a kaváren. V Madrinu je tato vzdálenost 13 minut, v Berlíně a v Paříži 16 minut.

- Japonsko varuje, aby si společnost dávala pozor: zaznamenalo 2179 nových nákaz za posledních 24 hodin. 

- V Jihlavě měla ve středu pohřeb devětatřicetiletá zdravotní sestra, která zemřela na koronavirus. Zůstává po ní devítiletá dcera. Zdravotníci a lékaři jsou vystaveni obrovské virové zátěži a ta u nich způsobuje vážné onemocnění, případně smrt, pokud nemají dostatečné ochranné prostředky. V Británii takto kvůli indolenci zdravotnických institucí zemřelo na koronavirus až 300 lékařů a zdravotníků. Kdo ponese v Jihlavě odpovědnost za zbytečnou smrt této maminky? (JČ)

30599

Bohumil Kartous: Zahltit prostor manipulacemi je snadné, dezinformace útočí tvrzením o omezení svobody

19. 11. 2020

čas čtení 20 minut

Onemocnění covid-19 se stalo hlavním dezinformačním narativem roku 2020. Fake news o novém typu koronaviru jdou navíc ruku v ruce s dlouhodobě se šířícími manipulativními zprávami o „zlé Evropské unii“ a „hodném Rusku“, navzdory tomu, že jeho oficiálním informacím nelze důvěřovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz, který vede Lukáš Kňazovický, na to upozornil Bohumil Kartous, mluvčí anonymní skupiny Čeští elfové, která bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu.

Proč podle Vás někteří Češi podléhají dezinformacím? Co se jim na nich může jevit jako lákavé? 

Pokud stát už nefunguje, vyřešíme Bečvu sami?

17. 11. 2020 / Milan Čech

čas čtení 12 minut

Budiž nám 17. listopad připomínkou že oligarchie (i ty komunistické) se nehroutí za souhlasu vlády, premiera, policie, inspekce a zbylého státního aparátu, ale za jejich afektovaného řevu a spílání. 

Kolem toho, co se stalo na Bečvě, stále není jasno. Jasné jsou jen miliony mrtvých bezbranných tvorů, které jsme nedokázali ochránit před těmi, pro které je zisk a vlastní prospěch nadřazen všemu. 

Nedá se vyloučit, že náš stát už je řízen jako firma (jednající jen v zájmu toho kdo se považuje za jeho majitele), přesně jak nám bylo před volbami jedním oligarchickým hnutím s koblihami slíbeno.

30574

Nákupní pozdvižení

19. 11. 2020 / David Marenčák

čas čtení 13 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Vláda loutek aktuálně nejmocnějšího oligarchy v ČR se rozhodla zavést protipandemické opatření spočívající v omezení počtu lidí na metr čtvereční podlahové plochy obchodů, snad po vzoru našeho německého souseda, který totéž pravidlo již zavedeno má.

Učinila tak po předchozích vypuštěných baloncích, že lidem dopřeje Vánoce – epidemii navzdory či na truc.

To je zrada na duchu doby konzumerismu, která se neodpouští.

Joe Biden do svého týmu povolal významného spolupracovníka fosilního průmyslu

19. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta

Nově zvolený americký prezident Joe Biden v úterý obsadil pozice svého budoucího kabinetu dalšími politickými představiteli. Mezi nimi se objevil luisianský kongresman a bývalý předseda černošského výboru Demokratické strany Cedric Richmond. Richmond byl Bidenovým týmem povolán, aby v Bílém domě vedl Office of Public Engagement (úřad mající zprostředkovávat kontakt mezi vládou a veřejností).

Klimatičtí aktivisté toto rozhodnutí odsuzují. „Dnes si připadáme zrazeni, protože jeden z prvních členů budoucí Bidenovy administrativy v průběhu své kariéry v Kongresu inkasoval od fosilního průmyslu více finančních dotací než jakýkoliv jiný demokrat,“ konstatoval Varshini Prakash z hnutí Sunrise Movement.

Původní text v angličtině ZDE

30637

Macao: rozšiřování projektu nepodmíněného základního příjmu

19. 11. 2020 / Markéta Minářová

čas čtení 4 minuty

Letošní rok patří diskuzím nad nepodmíněným základním příjmem, který budí stále více pozornosti, přestože o něm zatím většina lidí, včetně politiků, nemá dostatek informací. Pojďme si tedy jeho smysl více přiblížit na jednom příkladu a zjistit, co od něj můžeme očekávat. Na celém světě byl nepodmíněný základní příjem již experimentálně zaveden v mnoha podobách. V různých zemích ho nazývají různým způsobem, ale vždy se jedná o jeden a týž cíl: pomoci lidem zlepšit jejich životní a sociální podmínky. Jedním takovým místem je i Macao, kde na jednom čtverečním kilometru žije přes dvacet tisíc lidí a základní příjem je zde používán k přerozdělování herních příjmů v oblasti, která se nazývá „Vegas Číny“.

Byla by ŠKODA, kdyby to nevyšlo!

19. 11. 2020 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 3 minuty

Když se snažím zabývat nějakou veřejnou věci nebo i diskusí, není to samoúčelný exhibicionismus ani boj za každou cenu, ale snaha doputovat k nějakému efektivnímu názoru, který může pomoci řešit nějaký problém. Tak je tomu i teď. Přitom je jedno, zda jde o zájmy většiny nebo menšiny, protože jednou může být nějak perzekuována většina a protežována menšina, jindy přesně naopak; nemluvě o tom, že kde se nachází dnes menšina, může být příště většina a za nějaký čas opačně zas.

Rozhovor Britských listů 333. "Žena má vydržet pár facek"

6. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



S Petrou Wünschovou, ředitelkou Centra Locika, které hájí ženy a děti před domácím násilím, hovoří Jan Čulík o zvýšeném počtu případů násilí v době uzamčení země kvůli pandemii a o tom, jak se proti tomu bránit. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. listopadu 2020.

Obnovitelné zdroje energie se do roku 2025 stanou největším zdrojem elektřiny na světě

19. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Mezinárodní energetická agentura zveřejnila zprávu, ve které dospěla k závěru, že větrná a sluneční energie na rozdíl od fosilních paliv rychle nabírá na síle. Za pouhých pět let budou solární elektrárny a větrné farmy generovat třetinu globální elektrické energie, přičemž předstihnou uhlí. V roce 2023 větrná a sluneční energie „předběhne“ zemní plyn. Uhlí je nejšpinavější fosilní palivo, které produkuje obrovské množství oxidu uhličitého – nebezpečného plynu zachycujícího teplo – který rychle ohřívá planetu a který ohrožuje náš způsob života, píše Juan Cole.

Rozhovor Britských listů 328. Jak v pandemii destabilizují dezinformace zemi. Přežijeme to?

17. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta



Není nic důležitějšího než opakovat, že se Česká republika v rámci koronavirové pandemie octla opravdu v katastrofální situaci. Množství nákaz na jednoho obyvatele je největší na světě a budou následovat hospitalizace a úmrtí. Berou to ale čeští občané vážně a jakou roli mají v jejich smrtící dezorientaci dezinformace a šílené konspirační teorie šířené na pochybných serverech, na sociálních sítích ale - což je šokující - i v mainstreamových médiích? O tom v hovoří Jan Čulík s Bohumilem Kartousem, redaktorem Britských listů, ale i mluvčím Českých elfů, kteří sledují, jak dezinformační servery destabilizují Českou republiku a vyvolávají smrt. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 21. října 2020.

Pozdrav ze Skotska. Boris Johnson je katastrofa

18. 11. 2020

čas čtení 9 minut


Mnozí, především konzervativní komentátoři spekulovali, že po minulém pátku, kdy Boris Johnson konečně vyrazil ze svého úřadu dva agresivní brexitérské psychopatické maniaky, které si tam udržoval ve vlivných funkcích, dojde k radikálnější změně v britské vládě a Johnson se začne chovat rozumně. (Poté, co Cummingse Johnson vyhodil z úřadu, skončila dvousetdenní blokáda některých čelných britských televizních stanic, jako Channel 4 News a pořadu Good Morning Britain v komerční televizi, který uvádí Piers Morgan. Do pořadu po těch dvou stech dnech poprvé přišel naprosto nekompetentní Johnsonův ministr zdravotnictví, jemuž pak dvacet minut ! Morgan a kolegyně moderátorka důrazně nadávali. Ptali se ho, proč po více než 50 000 mrtvých v Británii neodstoupil.) Tak v tomto ohledu snad došlo k změně.

Avšak ne u Borise Johnsona. Mnozí komentátoři varovali, že v britské vládě k žádné změně nedojde, prostě proto, že Johnson je neuvěřitelně neschopný. A tak tomu také bylo, ukázalo se to okamžitě.

Znovu demagog Singer (Pandemie a dezinformace)

17. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 14 minut

Minulý týden vyšla nejen má kritika nesmyslů a výmyslů ex-guvernéra ČNB M. Singera v jeho článku pro časopis Reflex, ale též kritika napsaná matematikem Martinem Šmídem a lékařem Janem Trnkou nazvaná OK, Singer -- ta se zaměřila na jiný Singerův článek, ve kterém též shledala spoustu nepřesností a omylů.

Singer v sobotu na tuto kritiku reagoval článkem Příjemná řešení nejsou a zde se zaměřím pouze na jeden aspekt: lhaní a polopravdy, k nimž se Singer snížil.

Singer se ve článku téměř chlubí neupřímností. Na začátku poněkud zábavně, když prohlásí Nechám na čtenářích, které to zaujme, aby si argumenty mé i mých oponentů sami zvážili. -- načež ihned přejde ke snaze neponechat nic na samotném čtenáři dodáním toho jediného správného výkladu. Nepřekvapí, pokud domácí úkoly za Singera psali rodiče, aby pak ve škole tvrdil, že je to jeho samostatná práce.

Rozhovor Britských listů 329. Bude úspěch, jestli v ČR zemře "jen" 10 000 nebo i 20 000 lidí

22. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta



Situace s koronavirovou pandemií v ČR je katastrofální. Ve čtvrtek bylo registrováno 15 000 nakažených, ale to je jen zlomek. Jak to bude dál? Hovoříme znovu s imunologem Václavem Hořejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. října 2020.

Studie: "Dlouhý covid" poškozuje četné orgány v těle

16. 11. 2020

čas čtení 4 minuty


Údaje českého ministerstva zdravotnictví o počtech "vyléčených" pacientů na Covid jsou zjevně zavádějící. 10-20 procent nakažených má totiž dlouhodobé potíže. Což MZČR zatím, zdá se, nepřiznává.

U mladých a před nákazou zdravých lidí a trvalými příznaky covidu-19 jsou známky poškození četných tělesných orgánů ještě čtyři měsíce po původní infekci, zjistila studie.
 
Tato zjištění jsou prvními kroky k analýze fyzických rysů tzv. "dlouhého covidu", které by měly vést k vzniku léčebných metod pro některé podivné a rozsáhlé příznaky, které zažívají lidé trpící "dlouhým covidem", který v Británii postihuje více než 60 000 lidí (v ČR by bylo kolem 10 000 osob). Příznaky jsou trvalá únava, "mozková mlha", tedy zmatenost, dýchavičnost a bolesti.

Greenpeace USA zveřejnila obsáhlou agendu pro boj se světovými krizemi

19. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Americká pobočka Greenpeace tento týden zveřejnila agendu, jejímž cílem je dosažení spravedlivé, zelené a mírové budoucnosti. Greenpeace USA předkládá nově zvolenému americkému prezidentovi Joe Bidenovi a zákonodárcům sto obsáhlých doporučení, která by měla razit cestu k vytvoření nových systémů, jež by neupřednostňovaly korporátní hamižnost před potřebami běžných lidí a zachováním udržitelného života na zemi, píše na webu commondreams.org Andrea Germanos.

Trumpovi příznivci trpí kolektivním narcismem. Lze jim pomoci

18. 11. 2020

čas čtení 8 minut

Zhoubný narcismus Donalda Trumpa je legendární. Pohání veškeré jeho osobní a politické chování. Po čtyřech letech mnozí z jeho příznivců odráží Trumpa a jeho patologii - jsou grandiózní, chovají se nadřazeně, jednají zavádějícím způsobem, zastávají rasistické a xenofobní postoje. A Trump je naučil být navenek stejně agresívní a vyzývaví jako on sám, napsal Alan D. Blotcky.

Vydírání, násilí a lži ve jménu tradičních hodnot

16. 11. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut

Foto: Mikola Dziadok v Praze

Brutální video, ve kterém se mučený běloruský novinář, spisovatel a anarchista Mikola Dziadok doznává k neexistujícím činům, si nezadá s praktikami teroristických organizací. Nebohému Mikolovi možná nebyla uříznuta hlava v přímém přenosu (pravděpodobně ho čekají "jenom" roky žaláře a nelidského zacházení v Lukašenkových věznicích za údajné chystání ozbrojeného spiknutí), ale podobně jako například v případě bestiálních videí organizace Daeš je tato násilná propaganda namířena na lokální, ale i mezinárodní obecenstvo.

Většina obyvatel EU - včetně Británie - má pozitivní postoj vůči evropské organizaci

17. 11. 2020

čas čtení 2 minuty



60 procent Britů, historicky dosud nejvyšší procento, vnímá Evropskou unii pozitivně



Studie Pew Research Center, prováděná v osmi členských zemí Evropské unie, včetně Británie zjistila, že většina obyvatel těchto zemí má pozitivní postoj k Evropské unii, souhlasí s její politikou a chválí způsob, jímž se EU postavila ke koronavirové pandemii. Více než 50 procent Evropanů je také přesvědčeno, že Angela Merkelová a Emmanuel Macron jsou správní politikové na svém místě, daleko méně občanů si to však myslí o Borisi Johnsonovi.

PPF jako vepřová (česká klasika)

18. 11. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty

PPF se z digitálního trhu v Česku daří dělat něco jako RaJ. Nejen, že fakticky jsou jednotlivé restaurace a jídelny závislé na celorepublikové infrastruktuře CETINu. V případě aukce kmitočtů na 5G je situace podobná tomu, jako když dnes přijdete do průměrné české hospody a chcete si vybrat něco k jídlu.

Černá budoucnost ČSSD?

18. 11. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Do vídeňské městské rady se za socialisty vrací jako zastupitelka Mireille Ngossová, čtyřicetiletá lékařka pocházející z Konga. I když se jí v říjnu nevyvedla kandidatura proti lidovci Markusu Figlovi, v politice hlavního města našich jižních sousedů nadále zůstává. Organizátorka červnové protirasistické demonstrace hodlá dál pracovat na odstraňování stigmatizace Rakušanů s neevropskými kořeny a přeje si, aby její syn nikdy nemusel poslouchat, že je "negr".

Trump po své volební prohře uvažoval o leteckém útoku proti jaderným instalacím v Íránu

17. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Donald Trump konzultoval minulý čtvrtek své poradce ohledně toho, zda by bylo možné leteckými údery zničit jaderné instalace v Íránu, informuje New York Times.

Během čtvrtečního jednání v Oválné pracovně se dotazoval odcházející prezident Trump svých poradců, včetně viceprezidenta Mikea Pence, ministra zahraničí Mikea Pompea a předsedy společných vojenských štábů generála Marka Milleyho, "zda má možnost v nadcházejících týdnech zaútočit na hlavní íránské jaderné instalace."

Írán varoval, že jeho reakce na jakýkoliv americký vojenský útok bude "silná".

Milá BBC, proč nejste jako CNN?

16. 11. 2020

čas čtení 9 minut


Právě teď je doma kluk, zděšený až k smrti, protože má tátu v nemocnici a neví, jestli ho ještě někdy uvidí. Víte, jaké to je?


Milá BBC, proč jste takováhle? Vaše podlézavá novinářská práce a vaše snaha vyvažovat fakta fikcí vedla k zbytečným úmrtím. Poháním vás za to k odpovědnosti.



Během sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách se velká část britských televizních diváků obrátila k americké televizi CNN. S překvapením zjistila, jak píše londýnský deník Times, že vysílání této televizní stanice je naprosto vynikající. Nezávislé, kritické a věcné. "Milá BBC, proč nejste tak dobří jako CNN?" ptají se houfně lidé BBC na Twitteru. BBC je zbabělá a v dnešní době by se neodvážila kritizovat nekompetentního maniaka v londýnské vládě, Borise Johnsona, tak, jak to dělá vynikajícím způsobem v tomto klipu, který zhlédlo jen na Twitteru půl milionu lidí, moderátor CNN Anderson Cooper. (JČ) Video je ZDE.

Moderátor CNN Anderson Cooper: Zatímco zuří pandemie, odcházející americký prezident stále odmítá přijmout, že - -

A víte co? Ono na tom nezáleží. Chtěl jsem dnes večer zatím tím, že vám budu povídat víte o kom, a co šokujícího zase provedl, že nepřijímá výsledky voleb, bla, bla, že tvrdí, že dochází k podvodům. Ono na tom nezáleží.

30684

Idioti veřejného prostoru bez elementární legitimity

Já I. ke covidu na vědomí dává...

18. 11. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut


V souvislosti s pandemií SARS-Cov-19 dochází k zajímavému fenoménu: Analýza dezinformací ukazuje vysoký nárůst tohoto tématu v dezinformačních obsazích. Tento fakt vedl dokonce k tomu, že i současná vláda - prostřednictvím ministerstva zdravotnictví - začala dezinformační scénu v souvislosti s tématem minimálně sledovat (odvolaný ministr Prymula oznámil spolupráci se společností Semantic Vision na sledování svoje dezinformací). Největší problém pro veřejný diskurs ale v současnosti nepředstavují dezinformátoři. Největší problém představují elitářští pokrytci typu zubaře Šmuclera, případně ekonoma Singra, kteří se koncentrují okolo médií sloužících zájmům českých zbohatlíků. Otázka je, proč tomu tak je, jakou k tomu mají tito lidé motivaci...

Různí Američané rozumí pod "socialismem" různé věci

18. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta

Pro bílé americké děti  na studiích "socialismus" znamená hippie Skandinávii 70. let se spoustou věcí zdarma a vysokými daněmi, které platí vaši rodiče. 

Pro mnohé latinskoamerické a asijské přistěhovalce "socialismus" znamená tajnou policii, GULAGy, masovou bídu a nastupování do malých loděk, abyste utekli, vysvětluje John Schindler důvod, proč se Trumpově kampani mezi Kubánci na Floridě podařil trik spojující Bidena se strašákem "socialismu". 

Po válce v Karabachu přitahuje pozornost turkická rada pro spolupráci

18. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Role Ankary na Jižním Kavkaze během karabašské krize přiměla úřady a experty ve Střední Asii, aby se zaměřili na potenciální roli Rady pro spolupráci turkickojazyčných států při prosazování tureckých geopolitických zájmů. Adinaj Kurmanbeková si všímá, že rada, která existuje po dobu jedné dekády, má v jejím regionu tři členy: Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán. Nezapojil se jen persky hovořící Tádžikistán.

Rozhovor Britských listů 330. Nepromrhejme tuto krizi ve zbytečných bratrovražedných obviňováních

28. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta




Při příležitosti 102. výročí založení Československa a státního svátku České republiky se Jan Čulík zamýšlí s historikem a teologem Richardem Vlasákem nad kriticky přelomovou situací dnešní České republiky. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 28. října 2020.

Rozhovor Britských listů 332. Amerika zešílela?

4. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

V povolební ráno amerického času hovoří Jan Čulík s profesorkou Karen von Kunesovou, bohemistkou z Yale University v New Havenu, o situaci v USA po prezidentských volbách a o tom, zda se ta země kdy dokáže vynořit z konfliktů a z chaosu. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 4. listopadu 2020.

Biden zvítězil v oblastech, jimž se ekonomicky daří, Trump v oblastech, které ekonomicky trpí

16. 11. 2020

čas čtení 3 minuty



Tradičně se usuzovalo, že v oblastech, které ekonomicky rozkvétají, američtí voliči znovu zvolí prezidenta, který je už ve funkci. V roce 2020 k tomu nedošlo, píše Washington Post.

Letos ti, jimž se vede lépe, hlasovali pro změnu v Bílém domě.

Ty oblasti v USA, které za poslední čtyři roky zaznamenaly silný nárůst počtu pracovních příležitostí a silný hospodářský růst,  hlasovaly pro Joea Bidena, zjistili ekonomičtí analytikové. Naproti tomu Donald Trump měl nejsilnější podporu v okresech, které během jeho volebního období byly hospodářsky v krizi.

Koronavirus v USA

15. 11. 2020

čas čtení 1 minuta




Mám tento večer volno z nemocnice. Jak ležím na kanapi se svým psem, nemohu si pomoci a musím pořád myslet na pacienty s covidem za posledních několik dní. Ti, kteří jsou zejména vidět, jsou ti, kteří pořád ještě nevěří, že virus existuje. To jsou ti, kteří na vás křičí, ať jim dáte kouzelný lék a že Joe Biden zruinuje USA. Přitom zoufale popadají dech na stoprocentním vapothermu. Tvrdí vám, že musí existovat nějaký jiný důvod, proč jsou nemocní. Nadávají vám a ptají se vás, proč musejí mít na obličeji všechno to "zařízení", když nejsou nakaženi covidem, protože covid neexistuje. Ano. To se opravdu děje. A já na to nemohu přestat myslet. Ti lidi si opravdu myslí, že se to jim nestane. A pak na vás přestanou řvát, když jsou intubováni. Je to jako zatracený hororový film, který nikdy nekončí. Neobjeví se závěrečné titulky. Jen se prostě vrátíte a děláte to celé zase úplně znovu. ZDE



ZDE



ZDE



Koronavirus v Německu

15. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

Dokážu zkousnout , že Německo si umí poradit s pandemií líp než my v Anglii, ale myslím, že nedokážu zkousnout, že to dělají s větším humorem než my, píše Henry Mance:


Video níže, ZDE

Stařec, dojemná hudba: Myslím, že to bylo v zimě roku 2020, když se na nás dívaly oči celé země. Právě mně bylo 22, studoval jsem techniku v Chemnitz, když vznikla druhá vlna.

22, v tom věku chcete chodit na mejdany, studovat, poznávat nové lidi a všechno to. Chodit do hospody s kamarády.

Avšak osud pro nás měl jiné plány.

Neviditelné nebezpečí hrozilo všemu, v co jsme věřili.

Náhle byl osud naší země v našich rukou.

Takže jsme sebrali veškerou svou odvahu a udělali jsme, co se od nás čekalo. Jedinou správnou věc. A dokázali jsme to!

Švenk, bombastická hudba zmizí. Mladík se válí na kanapi.

Nic. Absolutně nic. Byli jsme líní jak mývalové. Ve dne v noci jsme seděli na prdeli doma a bojovali jsme proti šíření viru.

Naše kanape bylo naší frontovou linií a naše trpělivost byla naší zbraní.

Víte, někdy se musím usmívat, když vzpomínám na tu dobu. To byl ten náš osud.

A tak se z nás stali hrdinové. Tehdy, v oné koronavirové zimě roku 2020.

Titulek: STAŇ SE TAKÉ HRDINOU A ZŮSTAŇ DOMA
SPOLEČNĚ PROTI KORONĚ
Německá spolková vláda

Video níže:

Proč kniha o mafiánovi může být důležitým uctěním památky 17. listopadu 1989

17. 11. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


V posledních několika dnech lze v rubrice Radiokniha na Českém rozhlase Plus slyšet čtení z knihy Radka Kedroně „Sněžím! Deník bílé mafie“. Jedná se o zpracování příběhu bývalého šéfa Homolky Vladimíra Dbalého, který udělal ve svém životě tu zásadní chybu, že si své rozsáhlé korupční praktiky svědomitě zapisoval do deníčku.

"Pro život, pro Boha a pro zbraň!" Ve Washingtonu demonstrovalo několik tisíc protrumpovských stoupenců

14. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:

Demonstrace ve Washingtonu se účastnili extremisté jako konspirační teoretik Alex Jones, zakladatel konspiračního serveru Infowars, Enrique Tarrio, vůdce ultrapravicové organizace Proud Boys (Hrdí hoši), a Jack Posobiec, který šířil nechvalně známou konspirační teorii, že ve sklepě v pizzerii ve Washingonu jsou pedofilně demokraty včetně Hillary Clintonové zneužívány malé děti - vedlo to k nesmyslné střelbe v této restauraci v roce 2016. Trump jejich vystoupení na demonstraci označil za "povzbuzující".

Po setmění se protrumpovští demonstranti střetli s protitrumpovskými demonstranty. Docházelo k pěstním potyčkám, házení předmětů a útoky holemi. Policie zatkla nejméně 20 osob, za fyzické útoky a za držení zbraní. Jedna osoba byla pobodána, dva policisté byli zraněni a policie zkonfiskovala několik střelných zbraní. ZDE  

Donald Trump při své sobotní jízdě na golf pozdravil své demonstrující stoupence, jimiž u Bílého domu projížděl. Na Pennsylvania Avenue ve Washingtonu demonstrovaly stovky Trumpových stoupenců. Nesli transparenty "Nejlepší prezident v historii" "Zastavte ukradení voleb", "Trump 2020: Udržme Ameriku velkou", "Trump 2020: Už ne nesmysly!", "Všichni nastupme do Trumpova vlaku" a "Trump 2020: Pro život, pro Boha a pro zbraň!"

Demonstrace se později rozšířila na několik tisíc účastníků.

Mluvčí Bílého domu napsala na Twitteru, že pro Trumpa u Bílého domu v sobotu demonstruje milion lidí. Totéž Donald Trump.

John Sopel, reportér BBC ve Washingtonu, spekuluje, zda Trumpovo prezidentství skončí tak, jak začalo, hašteřením o počtu účastníků shromáždění na jeho podporu. Trumpův prezidentský úřad začal Trumpovým lživým vytahováním se, že jeho inaugurace se prý účastnilo více lidí než inaugurace Baracka Obamy.

Guy Verhofstadt píše totéž:

 

Video níže:

Mučení a nespravedlivé obvinění běloruského anarchisty

13. 11. 2020 / Max Ščur

čas čtení 2 minuty

 

Před třemi lety uvedl běloruský anarchista, politolog a publicista Mikola Dziadok  na anarchistickém Bookfairu v Praze svou knihu Paralelní svět v barvě, ve které popisuje svých pět let strávených v Lukašenkových věznicích. V poslední době byl Mikola obzvlášť aktivní jako novinář nezávislého sociálnědemokratického týdeníku Novy čas a jako videobloger, vedl také svůj telegram-kanál, kde komentoval běloruské i světové dění. Vztah s anarchistickým hnutím udržoval stále, ale jakožto nepřehlédnutelná osobnost se mi jevil jako takové hnutí o sobě

Nový kurs čínské diplomacie je vzkříšením maoismu

18. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Minulý pátek čínské ministerstvo zahraničí vyhrožovalo protiopatřeními vůči Austrálii kvůli tomu, že se vyslovila proti potlačení demokracie v Hongkongu. Ve stejný den čínské ministerstvo kultury a turistiky zahájilo proaustralskou turistickou kampaň zaměřenou na sblížení obou zemí. Během posledních dvou týdnů Čína mátla australskou vládu protichůdnými prohlášeními ohledně obchodu a celkových vzájemných vztahů, upozorňuje politoložka Anne-Marie Bradyová.

Hospodaření OSBL za říjen 2020

4. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 057.20 Kč výdaje byly tentokrát  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci říjnu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
53586