
Zapomenutá Západní Sahara: O hodnotové politice jinak
2. 1. 2024 / Petr Partyk
Čínská republika na ostrově Tchaj-wan je v módě, je "in" a "sexy" a kdekdo se bez ohledu na svůj nedostatek základních znalostí cítí povolán komentovat dění v tomto státu, nestátu, polostátu. Oproti tomu Západní Saharu téměř nikdo nezná, nikdo tam nejezdí a nikdo tamní dění nekomentuje, protože netuší, že je co komentovat. Proto věnuji toto zamyšlení Západní Sahaře.
Saharská arabská demokratická republika (SADR; zkrácený neoficiální název Západní Sahara), je stát v severozápadní Africe, v oblasti zvané Maghreb. Mezi léty 1884 a 1975 byla tato země pod názvem Španělská Sahara kolonií, resp. zámořskou provincií Španělska.
Den na to Fronta POLISARIO vyhlásila SADR. Vláda kontroluje asi 20–25 % území. Maroko kontroluje a spravuje zbytek státního území. Hlavním městem SADR je oficiálně Al-Ajún (Laayoune), aktuálně na území pod kontrolou okupačních marockých jednotek. Jako dočasné hlavní město slouží Tifariti v alžírském Tindúfu.
SADR udržuje diplomatické vztahy se 41 státy OSN a je řádným členem Africké unie. Zdánlivě by tento stát neměl mít vážné problémy s mezinárodním uznáním. OSN, Africká unie (dříve Organizace africké jednoty) a Mezinárodní soudní dvůr jeho právo na samostatnost uznávají. Přesto se SADR již několik desetiletí potácí v nestabilním pásmu mezi uznáním a neuznáním.
A jak se k tomu všemu staví Česká republika? Zde je oficiální vyjádření MZV:
-
Jaká je oficiální pozice českého státu k okupaci Západní Sahary?
ČR respektuje vůdčí roli OSN pro mírové řešení sporu o státoprávní postavení území Západní Sahary. Toto řešení musí brát v úvahu všechny relevantní rezoluce RB OSN a musí respektovat právo obyvatel Západní Sahary na sebeurčení.
-
Česká republika podporuje či nepodporuje a proč misi OSN (MINURSO)?
Ve smyslu výše uvedeného ČR podporuje aktivity mírové mise MINURSO, do které se ale materiálně či personálně nezapojuje.
-
Jaký je vztah České republiky k exilové vládě SADR na území Alžírska v uprchlických táborech (Tindouf) a zda ji jakýmkoli způsobem podporuje či nikoli; pokud ano, jak?
ČR Saharskou arabskou demokratickou republiku nikdy neuznala, nemá s ní navázány diplomatické styky a nijak ji nepodporuje.
-
Jak se Česká republika připravuje na implementaci rozsudku C-104/16 P Evropského soudního dvora z 21. prosince 2016?7
Pokud jde o praktickou implementaci předmětného rozsudku, ta se promítne zejména v případě importu agroprodukce z oblasti Západní Sahary. V dané záležitosti doporučujeme kontaktovat Generální ředitelství cel ČR.
Toto stanovisko zdá se mi být poněkud ambivalentní, ne-li přímo pokrytecké. Existence nezávislého státu SADR je v souladu s relevantními dokumenty OSN, AU, Mezinárodního soudního dvora, s kogentními normami mezinárodního práva veřejného a s obecnými zásadami mezinárodních vztahů.
Ať přemýšlím sebevíce, nenalézám důvod, proč by ČR neměla a nemohla SADR uznat. V praxi by to nebylo obtížné ani nákladné. Stačí pověřit velvyslance v Alžírsku také zastupováním zájmů ČR u vlády SADR ve městě Tifariti. Maroko by nejspíš bylo podrážděno, na MZV by přišla protestní nóta, ale tím by to skončilo. Možná by reálnou škodu utrpěly skupiny zaměřené na podnikání s marockými korporacemi. Ale to bychom snad přežili.
Mnohem významnější by byl nehmotný zisk. Ukázali bychom světu, že "hodnotová politika" pro nás není prázdné heslo, že to myslíme vážně.
Diskuse