Horké léto: Rusko a Evropa

28. 8. 2024

čas čtení 4 minuty
Usmiřujte se s Ruskem nebo se mu postavte, špioni a sabotéři se na vás zaměří bez ohledu na to. Němci se obávají, že vyslání střel dlouhého doletu TAURUS na Ukrajinu by vedlo k nebezpečné konfrontaci. Ale pokud jde o Kreml, jejich země je již terčem, upozorňuje Edward Lucas.

Začátkem tohoto léta CNN přišla s příběhem plánu na zavraždění generálního ředitele německého zbrojního gigantu Rheinmetall, spolu s dalšími vedoucími pracovníky zbrojního průmyslu. Tento příběh se podivně odmlčel. Ruská aktivita však pokračuje. Němečtí prokurátoři uvedli, že vyšetřují "podezření ze špionážní činnosti pro sabotážní účely" po opakovaných letech bezpilotních letounů nad kritickou energetickou infrastrukturou ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Tento příběh má několik depresivních rysů. Drony kolem bzučí už nejméně týdny. Předpokládá se, že jsou vypouštěny z obchodních lodí v Severním moři. Německé policejní drony se pokusily vetřelce sledovat, ale nemohly se vyrovnat jejich rychlosti 90 km/h. Tohle není rok 1945, kdy spojenecké letectvo volně létalo nad roztříštěnými zbytky Třetí říše. Německo je jednou z nejbohatších zemí na světě. Mělo by odvádět lepší práci při obraně svého vzdušného prostoru.

Zdá se, že ani nemůže zaručit bezpečnost svých vojenských základen. Bezpečnostní pracovníci našli díry vyříznuté v plotech vodních zařízení zásobujících kasárna, která obsluhují vojenskou část letiště Kolín nad Rýnem/Bonn v Severním Porýní-Vestfálsku. Tisícům vojáků a civilistů bylo řečeno, aby pili pouze balenou vodu po počátečních zprávách (později vyvrácených) o abnormalitách. V Geilenkirchenu v severozápadním Německu, který hostí leteckou průzkumnou flotilu AWACS NATO, poslali velitelé minulý týden veškerý nepotřebný personál domů uprostřed bezpečnostní pohotovosti.

Pak je tu politický systém. Němečtí bezpečnostní činitelé se znepokojením sledují ruská média a další podporu krajně levicových a krajně pravicových politiků. Nová strana BSW pojmenovaná (a založená) Sahrou Wagenknechtovou, krajně levicové východní Němce, si pravděpodobně povede dobře v regionálních volbách 1. září. Průzkumy ukazují, že BSW získá 13 % v Sasku a 18 % v Durynsku. Sociální demokraté kancléře Olafa Scholze mají v obou státech skličujících 6-7 %. Wagenknechtová, která vstoupila do komunistické strany v roce 1989, právě když se sovětský loutkový stát hroutil, říká, že nebude vytvářet koalice s žádnou stranou, která podporuje návrat amerických jaderných raket do Německa.

Německo může být slabinou Evropy, ale ruské neplechy jsou na denním pořádku i v jiných zemích. Finsko, které má možná nejodolnější obranu ze všech zemí NATO, zažilo letos v létě nejméně jedenáct pokusů o vloupání do vodárenských věží a úpraven vody. Nebyly zaznamenány žádné škody a nebyli identifikováni žádní viníci, takže zůstává otevřená otázka, zda šlo o nešikovný průzkum nebo pokus o pocuchání nervů. Nedávno "Michail Kazanskij", výzkumná loď ruské Baltské flotily, narušila finské teritoriální vody uprostřed významného rušení signálů GPS.

Zločinci mají napilno i v jestřábím Norsku. Objevily se zprávy o dubnové sabotáži komunikačního kabelu na letecké základně Evenes. Je domovem průzkumných letounů Poseidon-8 a stíhaček F-35. Na souostroví Špicberky, kde Rusko zdědilo sovětská práva na těžbu uhlí zaručená mezinárodní smlouvou, zaměstnanci těžebních společností vyvěsili velké sovětské vlajky (s tvrzením, že oživují dlouholetou tradici). Předtím nelegálně vztyčili velký pravoslavný kříž v přírodní rezervaci. Komplikované postavení Špicberků v mezinárodním právu z nich činí hlavní cíl pro ruskou salámovou taktiku. Malé, symbolické vměšování se může zdát příliš triviální na to, aby si zasloužilo rozsáhlou reakci, ale pokud se nechá bez odezvy, vytvoří nebezpečné precedenty – a zničí odstrašující účinek.

Evropa neví, jak na to reagovat. A Kreml si je toho vědom.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2707

Diskuse

Obsah vydání | 29. 8. 2024