Telegram, svobodná zóna pro dezinformace a konspirace
28. 8. 2024
čas čtení
10 minut
Online anonymní aplikace pro rychlé zasílání zpráv Telegram je nyní hlavním hřištěm pro extremisty, konspirační teoretiky a informační válku. Německé jazykové kanály hrají důležitou roli jako extrémní názorové centrum ovlivňující zbytek střední a východní Evropy. Vyplývá to z poznatků investigativních novinářů ze 13 evropských zemí, které mapují, jak v Evropě narůstá radikalizace.
Investigativní tým novinářů ze 13 zemí, včetně think-tanku analyzujícího proruské dezinformační Debunk.org strávil šest měsíců pozorným sledováním šíření dezinformací, propagandy a názorů alternativní pravice na sociálních a dalších internetových sítích v Evropě. Ekosystém radikalizace názorů, ovlivňování veřejné debaty a ničení demokratických hodnot, se přesunul od sociálních sítí ke skrytějšímu komunikačnímu nástroji.
Telegram má některé prvky sociální sítě, která používá kanály a skupiny. Telegram, navržený tak, aby poskytoval anonymitu a dokázal oslovit stovky tisíc čtenářů, se stal nástrojem pro ruské propagandisty, levicové i pravicové radikály, americký QAnon a konspirační teoretiky.
Telegram je nyní skrytým kanálem, kterým proudí dezinformace a konspirace po celé střední a východní Evropě i mimo ni.
Investigativní novináři v týmovém projektu Firehose of Falsehood analyzovali téměř 18 000 telegramových účtů (kanálů a skupin) s dopadem především ve střední a východní Evropě, aby zjistili, jak jsou uživatelé propojeni.
Podle statistik je Telegram třetí největší komunikační platformou po WhastAppu a Messengeru. Používá jej něco málo přes 700 milionů uživatelů po celém světě. Společnost neposkytuje informace o počtu uživatelů v jednotlivých zemích, ale podle zprávy Stata a dalších není Telegram jen sítí Ruska a Ukrajiny. Evropa představuje celou pětinu uživatelů, přičemž nejméně 21,3 % Němců a 46,5 % Italů ji již používá.
Kromě zasílání zpráv mohou vzdálené miliony uživatelů vytvářet skupiny a kanály podobné skupinám a stránkám na Facebooku. Telegram neposkytuje informace o tom, kolik osobních účtů, kanálů a skupin existuje a jak velké jsou v zemích mimo postsovětskou oblast. Největší server se statistikami o kanálech a skupinách Telegramu, ruský TGStat, uvádí, že má data o více než 1,2 milionu skupin a kanálů, z nichž drtivá většina pochází z postsovětských zemí.
Pro Německo nabízí TGStat pouze data o přibližně 900 kanálech a skupinách. Ale jak ukázala naše analýza, v Německu, Rakousku a Švýcarsku existuje nejméně 7 000 aktivních skupin a kanálů.
Co je Telegram
Telegram je komunikační platforma, podobná WhatsAppu nebo Messenger, s některými funkcemi sociální sítě. Má přes 700 milionů uživatelů. Jejími zakladateli jsou bratři Pavel a Nikolaj Durovovi, kteří pocházejí z Ruska, ale nyní sídlí v Dubaji. Pavel Durov je jediným vlastníkem Telegramu a jeho majetek se odhaduje na 11,5 miliardy dolarů. Pavel Durov je někdy nazýván ruským Zuckerbergem, protože byl spolu s Iljou Pěrekopským zakladatelem sítě VKontakte. Po tlaku státu však v roce 2012 své akcie prodal.
Většina uživatelů Telegramu se nachází v Rusku, na Ukrajině a v dalších zemích Společenství nezávislých států. Jednou z jeho hlavních výhod je šifrování komunikace a anonymita uživatelů. Ve skupinách není vidět telefonní číslo uživatele, což je ochrana soukromí. Telegram se stal oblíbeným zdrojem informací o válce na Ukrajině a protestech v Bělorusku a Íránu. Lidé sdílejí zprávy a fotografie, které by jinde nemohli bezpečně zveřejnit.
Kvůli nedostatečnému monitorování obsahu se Telegram stal také oblíbeným komunikačním kanálem pro extremistické a teroristické skupiny. Navzdory tomu je Telegram stále oblíbenou volbou mnoha uživatelů, zejména těch, kteří chtějí mít kontrolu nad svými daty a soukromím, a očekává se, že počet uživatelů letos přesáhne 1 miliardu.
Tým novinářů skupiny Firehose of Falsehood vytvořil katalog telegramových kanálů z více než 13 zemí východní a střední Evropy, včetně Německa, Polska, České republiky, Slovenska, Srbska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Chorvatska, Lotyšska a Litvy. V každé zemi jsou některé z nejpopulárnějších kanálů a skupin Telegramu součástí širšího dezinformačního ekosystému, ať už tím, že jsou spojeny s alternativní pravicovou scénou, nebo s prokremelskými skupinami či odpůrci očkování.
Telegram je největší funkční platformou pro dezinformace ve střední a východní Evropě, většinou bez pozornosti veřejnosti nebo orgánů činných v trestním řízení. Existují výjimky jako v Německu, ale bez výrazných výsledků.
V německy mluvících zemích, kde je Telegram hojně používán, si téměř čtvrt milionu uživatelů předplácí krajně pravicový kanál AUF1 TV (Alternatives, unabhängiges Fernsehen – Alternativní, nezávislá televize).
AUF1 je online televizní kanál, který má původ v rakouském hnutí alternativní pravice. Od svého založení v něm vystupují známé osobnosti alternativní pravice, jako je Jürgen Elsässer, a politici z německé pravicově populistické strany AfD (Alternative für Deutschland). Telegramový kanál AUF1TV vzrostl ze 70 000 uživatelů v polovině roku 2021 na čtvrt milionu na začátku roku 2023. Rychlý růst AUF1 je podporován celou sítí "alternativních" médií, která na sebe vzájemně odkazují a propagují svůj obsah.
V únoru 2022 označil rakouský regulační orgán pro sdělovací prostředky KommAustria obsah AUF1 za "porušující standardy rakouského mediálního zákona" a zahájil vyšetřování. Rakouské ministerstvo vnitra, které bylo na konci roku 2022 dotázáno německou veřejnoprávní televizí ARD, potvrdilo: "Vzhledem k tomu, že si vysílatel vybírá témata, lze předpokládat, že existuje určitý vliv na publikum extremistických nebo konspiračních teoretiků. Dosud se však nepodařilo zjistit žádný protiústavní nebo kriminální obsah."
Pokud se rakouští regulátoři rozhodnou uzavřít online televizní kanál, AUF1TV si stále může udržet své publikum prostřednictvím svého kanálu Telegram, nad kterým vláda nebude mít velký dohled ani právní pravomoc.
V Polsku má téměř 30 000 předplatitelů organizace Ocalić życie (Zachraňujeme životy), která mimo jiné šíří konspirace související s QAnonem. Mezi vlivnější kanály šíření ruské propagandy patří Niezależny Dziennik Polityczny a News Front Polska, s dříve hlášenými vazbami na vlivové operace Kremlu. Jejich webové stránky byly zablokovány polskými úřady, když vypukla válka na Ukrajině. Od té doby, jak zjistilo naše vyšetřování, aktivně rozvíjejí svou přítomnost na Telegramu a měsíčně získávají stovky nových odběratelů.
V mnohem menší České republice byl kanál Absurdni svět velikostí podobný polskému Ocalić Życie. Obsah odkazoval na řadu německých stránek, včetně německé verze RT (Russia Today) a německé verze ruského dezinformačního webu News Front. Telegramový kanál CZ 24 NEWS má téměř 23 000 odběratelů a patří mezi jeden z největších česko-slovenských konspiračních webů. Sledovanost mnoha z těchto kanálů vzrostla díky tomu, že český internetový úřad CZ. NIC po ruské invazi na Ukrajinu zablokoval některé prokremelské webové stránky.
Na Slovensku je největším kanálem Telegramu, který reportéři analyzovali, známý představitel krajní pravice Danny Kollár s více než 50 000 sledujícími. Podobně vlivný je kanál Infovojny (43 359 odběratelů), dezinformační server, který šíří obsah a narativ ruské Zpravodajské fronty. Slovenská verze News Front má přes 31 000 předplatitelů.
V Maďarsku má největší kanál dezinformačního serveru Orosz Hírek (Ruské zprávy) 15 000 fanoušků. Největším srbským telegramovým kanálem je osobní kanál Dejana Beriće, proruského srbského vojáka, který bojoval za samozvanou Doněckou republiku a v současné době má na starosti nábor srbských dobrovolníků do ruské armády. Jeho kanál má přes 86 000 odběratelů. V sousedním Bulharsku je jedním z největších kanálů Bulharský vojenský svaz "Vasil Levski" s více než 11 000 předplatiteli. Kanál je provozován polovojenskou organizací napojenou na Rusko.
Kromě regionálních kanálů definovaných jazykem a státem existují také nadnárodní kanály. Reportéři projektu analyzovali, jak je obsah sdílen mezi téměř 18 000 telegramovými kanály a skupinami.
Online webová stránka Disclose.tv je krajně pravicová stránka provozovaná z německého Pasova. Příspěvky tohoto kanálu jsou nejčastěji sdíleny v největším počtu zemí. Reportéři našli 21 zemí nebo jazyků, ve kterých byly příspěvky sdíleny, včetně Polska, Německa, České republiky a Chorvatska.
Kanál s druhým nejsdílenějším příspěvkem v různých zemích je SGTnewsNetwork. Na kanálu, který většinou šíří obsah související s americkou konspirační scénou alternativní pravice, není mnoho veřejných informací.
Kanálem s třetími nejspolečnějšími příspěvky v různých zemích je kanál LauraAboli, který patří ke spoluzakladateli zpravodajské platformy World Check používané společnostmi due diligence a zakladateli Sjednoceného demokratického mezinárodního hnutí za povědomí a svobodu v roce 2020. Kanál propaguje obsah zaměřený na takzvanou "pravdu o vakcínách" a otázky, zda COVID vůbec existoval. Obsahuje videoobsah z amerických médií alternativní pravice. Často jsou také sdíleny odkazy na další stránky tohoto typu, jako jsou www.zerohedge.com, www.theepochtimes.com, www.disclose.tv a www.breitbart.com.
Všechny tyto kanály jsou v angličtině, ale země původu se liší. Kromě toho se zdá, že německé jazykové kanály a skupiny hrají hlavní roli v šíření dezinformací, ideologie alternativní pravice a konspiračního obsahu.
Celý text v angličtině: ZDE
3329
Diskuse