Rektorka Kolumbijské univerzity po protestech kvůli Gaze rezignovala
16. 8. 2024
čas čtení
6 minut
Rektorka Kolumbijské univerzity Minouche Shafik rezignovala na svou funkci čtyři měsíce poté, co touto institucí otřásly protesty v kampusu kvůli válce v Gaze,
píše Max Matza.
Rezignace Shafik přichází pouhý rok poté, co nastoupila na soukromou univerzitu Ivy League v New Yorku, a jen několik týdnů před začátkem podzimního semestru.
Shafik je nyní třetí rektorkou univerzity Ivy League, která rezignovala kvůli svému přístupu k protestům proti válce v Gaze.
V dubnu Shafik pověřila příslušníky newyorského policejního oddělení, aby vtrhli do kampusu, což bylo kontroverzní rozhodnutí, které vedlo k zatčení asi 100 studentů, kteří okupovali univerzitní budovu.
Tato epizoda byla prvním případem, kdy došlo k masovému zatýkání v kampusu Kolumbijské univerzity od protestů proti válce ve Vietnamu před více než padesáti lety.
Tento krok vyvolal další protesty na desítkách vysokých škol po celých Spojených státech a Kanadě.
Ve středečním e-mailu studentům a učitelům Shafik napsala, že dohlížela na "období zmatků, kdy bylo obtížné překonat rozdílné názory napříč naší komunitou".
"Toto období si vybralo značnou daň na mé rodině, stejně jako na ostatních v naší komunitě."
Katrina Armstrong, výkonná ředitelka Lékařského centra Kolumbijské univerzity v Irvingově lékařském centru, bude sloužit jako dočasná rektorka.
"Během léta jsem byla schopna se zamyslet a rozhodla jsem se, že můj odchod v tuto chvíli nejlépe umožní Kolumbii překonat výzvy, které ji čekají," napsala Shafik ve svém dopise.
"Snažila jsem se jít cestou, která podporuje akademické principy a zachází s každým spravedlivě a soucitně," pokračovala.
"Bylo to znepokojující - pro komunitu, pro mě jako rektora i na osobní úrovni - když jsem já, kolegové a studenti zjistili, že jsem se stal předmětem výhrůžek a zneužívání."
Hněv studentů nad tím, jak Izrael vede svou válku proti Hamásu, vyvolal nepříjemné otázky u vedoucích představitelů univerzit, kteří se už teď potýkají s vášnivými debatami na akademické půdě o tom, co se děje na Blízkém východě.
Americké univerzitní kampusy jsou ohniskem protiválečných protestů v Gaze od 7. října, kdy Hamás zaútočil na Izrael, a od následného izraelského vpádu do pásma Gazy.
Vedoucí představitelé Harvardovy univerzity, Pensylvánské univerzity (UPenn) a Massachusettského technologického institutu vypovídali před Výborem pro vzdělávání a pracovní sílu Sněmovny reprezentantů.
Rektoři Harvardu a UPenn nakonec rezignovali kvůli odporu vůči tomu, jak se vypořádali s protesty v kampusu a svědectvími v Kongresu, včetně toho, že odmítli říci, že výzvy k zabíjení Židů by mohly porušovat univerzitní politiku.
V dubnu Shafik obhajovala snahu své instituce bojovat proti antisemitismu před Kongresem s tím, že na akademické půdě došlo k nárůstu takové nenávisti a škola pracuje na ochraně studentů.
Shafik je vysoce respektovaná ekonomka egyptského původu, která dříve pracovala pro Světovou banku, Mezinárodní měnový fond a Bank of England.
Dříve také působila jako rektorka London School of Economics.
Shafik, která v roce 2015 obdržela titul dámy, byla dříve považována za kandidátku na guvernérku Bank of England, uvedla BBC v roce 2019.
Její dopis dodává, že byla požádána britským ministrem zahraničí, aby vedla "přezkum přístupu vlády k mezinárodnímu rozvoji a jak zlepšit schopnosti".
Toto rozhodnutí, napsala, "mi umožňuje vrátit se do Sněmovny lordů a znovu se zapojit do důležité legislativní agendy předložené novou vládou Spojeného království".
Její rezignace přichází poté, co minulý týden rezignovali také tři děkani Kolumbijské univerzity poté, co textové zprávy ukázaly, že skupina používala "antisemitské tropy", jak uvádí prohlášení Shafik, když diskutovala o židovských studentech.
Výměny textů byly původně zveřejněny republikány vedeným Výborem pro vzdělávání a pracovní sílu Sněmovny reprezentantů na začátku července.
Kongresmanka Virginia Foxx, předsedkyně kongresového výboru, ocenila rozhodnutí tří administrátorů rezignovat.
"Už bylo načase. Činy mají důsledky," uvedla ve čtvrtečním prohlášení a dodala, že rozhodnutí mělo být učiněno "už před několika měsíci".
"Místo toho univerzita nadále vysílá smíšené signály," pokračovala a dodala, že administrativa umožňuje děkanovi, který nerezignoval, aby "proklouzl pod radarem bez skutečných důsledků".
Univerzity po celých Spojených státech se připravují na akademický rok, který začne v příštích několika týdnech, protože konflikt v Gaze pokračuje.
V úterý soudce v Kalifornii rozhodl, že UCLA, která v květnu zažila násilné protesty v kampusu, musí zabránit demonstrantům v blokování židovských studentů ve vstupu do zařízení kampusu.
Soudce Mark Scarsi rozhodl, že demonstranti "zřídili kontrolní stanoviště a požadovali, aby kolemjdoucí nosili speciální náramek, aby je mohli překročit" a zablokovali "lidi, kteří podporovali existenci státu Izrael".
"Židovští studenti byli vyloučeni z částí kampusu UCLA, protože se odmítli zříci své víry," napsal soudce Scarsi v příkazu. "Tato skutečnost je tak nepředstavitelná a tak odporující naší ústavní záruce náboženské svobody, že stojí za to ji opakovat."
Univerzita obvinila z kontrolních stanovišť agitátory zvenčí a uvedla, že proti rozhodnutí protestuje.
Ozbrojenci vedení Hamásem zabili při útoku na Izrael 7. října asi 1 200 lidí a dalších 251 odvezli zpět do Gazy jako rukojmí.
Tento útok vyvolal masivní izraelskou vojenskou ofenzívu proti Gaze a současnou válku.
Nejméně 39 897 Palestinců bylo zabito při izraelském kampani, podle ministerstva zdravotnictví provozovaného Hamásem v Gaze.
Zdroj v angličtině: ZDE
2019
Diskuse