21. 6. 2019
Američtí činitelé očekávali údery proti několika radarovým a raketovým instalacím, avšak operace byla zrušena asi v 19.30 amerického výhodního času (asi v 0.30 hodin středoevropského času). Británie byla o zrušení útoku unformována až ve 4 hodiny ráno středoevropského času.
V pátek informovala tisková kancelář Reuters, že Trump poslal do Teheránu přes Omán zprávu, že se bezprostředně blíží útok.
"Ve své zprávě Trump uvedl, že je proti válce proti Íránu a že chce s Teheránem o různých věcech jednat," sdělil nejmenovaný íránský činitel tiskové kanceláři Reuters. "Uvedl krátkou dobu, do kdy má Írán reagovat, avšak bezprostřední reakce Íránu byla, že o věci musí rozhodnout nejvyšší vůdce ajatolláh Ali Chameneí." Jiný íránský činitel konstatoval: "Dali jsme najevo, že vůdce je proti jakýmkoliv rozhovorům, ale že zpráva mu bude předána. Avšak sdělili jsme ománskému činiteli, že každý útok proti Íránu bude mít regionální a mezinárodní důsledky."
Omán, Japonsko, Irák a do menší míry Švýcarsko působí jako prostředníci pro komunikaci mezi Trumpem a vedením íránského státu.
Chameneí opakovaně zdůrazňuje, že nebude s USA jednat, dokud nebudou zrušeny hospodářské sankce. Dodává, že Trumpovi nedůvěřuje.
Americké kontakty prostřednictvím Ománu naznačují, že Bílý dům zřejmě záměrně riskovat konflikt s Íránem ale útok na poslední chvíli zrušil, když Írán neucouvl.
Američtí činitelé konstatují, že je o Trumpovi známo, že chce rozhovory, ale že je také jeho strategií vysílat rozporné signály, aby jeho nepřátelé nevěděli, co udělá jako další krok.
Podrobnosti v angličtině
ZDE
Diskuse