![](https://img.blisty.cz/img/-24670.jpg?id=-24670&size=1200&mg=0)
Gruzínská bezpečnostní služba hovoří o zahraničním spiknutí uprostřed protivládních protestů
14. 12. 2024
Gruzie čelí rostoucímu napětí, protože její státní bezpečnostní služba tvrdí, že protivládní protesty jsou spiknutí podporované ze zahraničí, jehož cílem je narušit nadcházející prezidentské volby. To vyvolalo obvinění vládnoucí strany Gruzínský sen z proruské zaujatosti a psychologického zastrašování.
Gruzínská státní bezpečnostní služba (SSG) tvrdí, že místní „kriminální aktéři“ podporovaní „zvláštními službami cizích zemí“ plánují narušit prezidentské volby plánované na sobotu a vyvolat „barevnou revoluci“ - termín označující prozápadní povstání ve východní Evropě.
Volby se konají uprostřed nepokojů vyvolaných nedávným rozhodnutím vlády zastavit přístupové rozhovory s Evropskou unií. Tento krok vyvolal násilné protesty, což jen podtrhuje rostoucí nepopularitu vlády, kterou mnozí protestující považují za proruskou.
Prezidenta bude poprvé volit volební kolegium, v němž bude dominovat vládnoucí strana Gruzínský sen. Pokud jejich kandidát zvítězí, mohlo by to ještě více rozdmýchat přetrvávající protivládní nálady v ulicích Tbilisi.
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv obvinily gruzínské bezpečnostní síly z násilného rozhánění protestujících a zadržování představitelů opozice.
SSG oznámila odhalení údajného spiknutí podporovaného ze zahraničí s cílem narušit prezidentské volby v prohlášení zveřejněném na Facebooku.
Davit Bragvadze, výzkumník v oblasti národní bezpečnosti, uvedl, že „jazyk prohlášení [SSG] má daleko k formálnímu tónu, který se očekává od oficiální vládní instituce“, což podle něj „podtrhuje neutěšený stav našich národních institucí“.
„To vše má za cíl zdiskreditovat protesty a vyvolat ve veřejnosti strach,“ dodal.
Opoziční poslanec Teona Akubardia, který v letech 2014-2018 působil jako zástupce tajemníka gruzínské Rady národní bezpečnosti, ve středu uvedl, že tvrzení SSG opakují rétoriku, kterou dříve pronesly ruské bezpečnostní služby.
V srpnu ruská zahraniční zpravodajská služba obvinila Spojené státy z přípravy „barevné revoluce“ v Gruzii tím, že podkopává volební pozici Gruzínského snu před říjnovými parlamentními volbami.
Termín „barevná revoluce“ původně označoval vlnu povstání v zemích bývalého východního bloku, včetně gruzínské Revoluce růží z roku 2003 a ukrajinské Oranžové revoluce z roku 2004, které svrhly režimy nakloněné Moskvě ve prospěch demokracií západního typu. Od té doby se však tento termín stal termínem, který ruský stát používá k popisu údajných snah o změnu režimu v sousedních zemích podporovaných Západem.
Gruzínský sen, který v říjnových volbách získal 54 % hlasů, čelil sporům o výsledky voleb ze strany hlavních opozičních stran v zemi a prezidentky Salome Zourabičviliové.
Akubardia tvrdil, že prohlášení SSG na Facebooku sloužilo buď jako zastrašovací taktika, nebo opakovalo rétoriku ruských zpravodajských služeb a odhalovalo posun od upřednostňování bezpečnosti státu ke službě zájmům Bidziny Ivanišviliho, miliardáře a zakladatele Gruzínského snu.
V listopadovém rozhovoru pro BBC Zourabičviliová slíbila, že zůstane ve funkci, dokud nebude zvolen nový prezident prostřednictvím legitimně ustaveného parlamentu. Přestože byla v roce 2018 zvolena jako nezávislá kandidátka s podporou organizace Gruzínský sen, bývalá diplomatka narozená ve Francii od té doby obviňuje vládu z nastolení „vlády jedné strany“.
Na úterním slavnostním předávání mediálních cen Zourabičviliová obvinil bezpečnostní služby, že vystavují gruzínský lid „psychologickému teroru“, jak uvedlo gruzínské vysílání RFE/RL.
Diskuse