Převzetí britské pošty Royal Mail českým miliardářem Danielem Křetínským bylo schváleno
16. 12. 2024
Britská vláda si ponechá „zlatou akcii“ v mateřské společnosti International Distribution Services
Prodej britské pošty Royal Mail českému miliardáři Danielu Křetínskému schválila britská vláda po přezkoumání transakce podle zákonů o národní bezpečnosti.
Převzetí společnosti International Distribution Services (IDS) - vlastníka 508 let staré Royal Mail - Křetínského skupinou EP Group v hodnotě 3,6 miliardy liber bylo potvrzeno v pondělí ráno.
Bude to poprvé v historii Royal Mail, která sahá až do roku 1635, kdy král Karel I. zavedl první veřejnou poštovní službu, kdy ji ovládl zahraniční vlastník.
Vláda si v IDS ponechá „zlatou akcii“, což znamená, že jakékoli změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo ústředí Royal Mail budou vyžadovat její souhlas. Značka Royal Mail bude rovněž chráněna po celou dobu, kdy bude společnost vlastnit EP.
Představenstvo IDS souhlasilo s převzetím v květnu poté, co odmítlo původní nabídky za nižší cenu.
Skupina EP souhlasila s přijetím řady závazků, které měly britskou vládu přesvědčit, aby transakci povolila. Patří mezi ně zachování závazku univerzální služby spočívajícího v poskytování poštovních služeb první třídy (tj. dodání zásilky do druhého dne) do kteréhokoli místa v zemi za pevnou cenu šest dní v týdnu po dobu, kdy bude společnost ovládat Křetínský, což je silnější závazek než předchozí pětiletý závazek.
Vláda také zablokovala Royal Mail, aby svým vlastníkům vyplácela dividendy nebo podobné platby, pokud společnost nesplní finanční cíle a nezlepší výkonnost poštovních služeb. Dividendy a prodej majetku budou rovněž zablokovány, pokud by ohrozily univerzální službu.
IDS navrhla, že pošta druhé třídy (dodávka zásilky do několika dní) by mohla být omezena na každý druhý všední den. Keith Williams, nevýkonný předseda IDS, uvedl, že schválení je „důležitým milníkem“, ale vyzval k „naléhavé reformě univerzální služby a pokračující transformaci tohoto velkého britského podniku“.
Melanie Dawesová, výkonná ředitelka regulačního úřadu Ofcom, v pondělí ve vysílání BBC Breakfast uvedla, že společnost musí „provést mnoho změn“ kvůli poklesu objemu dopisů.
„V příštím roce předložíme návrhy, které zajistí, aby byla firma udržitelná, a rozhodně budeme společnost Royal Mail hnát k odpovědnosti za jejich splnění - ať už bude konečný výsledek jakýkoli,“ řekla.
Mezi další závazky patří zachování sídla a daňového rezidentství Royal Mail ve Spojeném království po dobu pěti let a zachování základních platů a výhod pro zaměstnance po dobu nejméně dvou let.
Firma EP v pondělí uvedla, že „přijal právně závazné závazky, které jsou podmíněny dokončením akvizice“.
Spojené království v srpnu vyzvalo k přezkoumání této kupní transakce z důvodu národní bezpečnosti, protože Royal Mail stále hraje klíčovou - i když stále menší - roli v komunikační infrastruktuře země. Spojené království vlastní zlaté akcie firem, které jsou považovány za klíčové pro jeho bezpečnost, včetně výrobců zbraní BAE Systems a Rolls-Royce.
Schválení transakce bude vnímáno jako triumf podnikatele, který - navzdory své pověsti nenápadné „české sfingy“ - projevil jasný zájem o získání britských aktiv. Vedle hlavní činnosti EP, která spočívá v provozování uhelných, plynových a energetických aktivit, vlastní Křetínský 27 % fotbalového klubu West Ham United a 10 % sítě supermarketů Sainsbury's.
Transakce, která by měla být dokončena v prvním čtvrtletí roku 2025, pravděpodobně vyvolá další kontrolu Křetínského obchodních aktivit, zejména v Rusku. Skupina EP vlastní podíl ve slovenském plynovodu, kterým se nadále čerpá ruský plyn do Evropy. Křetínský jednal s Alexejem Millerem, šéfem ruské státní plynárenské společnosti Gazprom a blízkým spojencem Vladimira Putina.
Skupinu EP Group spoluvlastní také Patrik Tkáč. Tkáčova J&T Banka je zapletena do soudního sporu kvůli půjčce ve výši 6 milionů dolarů, kterou poskytla bývalému premiérovi ostrovů Turks a Caicos Michaelu Misickovi, jenž čelí trestnímu stíhání pro korupci.
Skupina EP Group rovněž oznámila, že dosáhla dohody s odbory Communication Workers Union (CWU) a Unite ohledně podmínek pro zaměstnance a manažery společnosti.
Dave Ward, generální tajemník CWU, uvedl, že odbory chtějí veřejné vlastnictví, ale že „dosavadní status quo by byl to, co zlikviduje poštovní služby ve Velké Británii“. Obvinil vedení Royal Mail, že „dlouhodobě vede společnost do záhuby“.
„Tato dohoda poskytuje základ pro obnovu Royal Mail,“ řekl. „Byla to náročná jednání, ale díky podpoře našich členů jsme dosáhli podle všech měřítek průlomové dohody, která vrací poštovní zaměstnance a zákazníky do centra všeho, co v Royal Mail děláme.“
Minulý týden byla společnost Royal Mail pokutována úřadem Ofcom částkou více než 10 milionů liber za nesplnění cílů v oblasti doručování.
Diskuse