Súdán čelí největší zaznamenané humanitární krizi
13. 12. 2024
čas čtení
3 minuty
Neutěšená situace v Súdánu byla vyhodnocena jako největší humanitární krize na světě, jaká kdy byla zaznamenána, přičemž miliony civilistů nesou hlavní tíhu brutální občanské války.
Súdán se již druhý rok po sobě umístil na prvním místě seznamu globálních humanitárních krizí, který připravila humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor.
Občanská válka v zemi, která vypukla mezi armádou a polovojenskými Silami rychlé podpory v dubnu 2023, si vyžádala životy nejméně 61 000 lidí, což je považováno za konzervativní odhad.
OSN tvrdí, že konflikt vyhnal 11 milionů lidí z jejich domovů a rozpoutal největší hladovou krizi na světě. Podle údajů OSN potřebuje pomoc téměř 25 milionů lidí, což je polovina súdánské populace.
Sýrie se také vrátila do 5 zemí s největším znepokojením
Konflikty v Gaze a zhoršené podmínky na Západním břehu Jordánu, v Myanmaru, Sýrii a Jižním Súdánu byly dalšími zeměmi na seznamu zemí, které budou v roce 2025 s největší pravděpodobností čelit humanitární krizi.
Mezi zeměmi, které budou v nadcházejícím roce pravděpodobně čelit zhoršujícím se podmínkám, patří také Libanon, Burkina Faso, Haiti, Mali, Somálsko, Afghánistán, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Niger, Nigérie, Ukrajina a Jemen.
"Neodvracejte zrak od toho, co se děje v Súdánu," varuje humanitární organizace
"Vzhledem k tomu, že miliony lidí jsou násilně vysídleny a ještě více jich je v humanitární nouzi, je důležitější než kdy jindy, aby svět na tuto krizi nezapomněl. Neodvracejte zrak od toho, co se děje v Súdánu," uvedla organizace se sídlem v New Yorku v příspěvku na Instagramu.
Bývalý britský politik a generální ředitel IRC David Wright Miliband řekl, že seznam měl sloužit jako globální výzva k akci.
Více než 300 milionů lidí potřebuje pomoc
Zpráva "Svět mimo rovnováhu" uvádí, že více než 305 milionů lidí na celém světě potřebuje humanitární pomoc, přičemž země na seznamu představují 82 % z nich.
"Existuje více zdrojů, které mohou udělat více dobra pro více lidí, než kdykoli v historii. O to více je zarážející, že propast mezi humanitární potřebou a humanitárním financováním je také větší než kdy jindy," uvedl Miliband ve zprávě.
Krize v Súdánu byla největší od doby, kdy zpráva začala před více než 15 lety zaznamenávat konflikty a války. Představuje 10 % všech lidí, kteří potřebují pomoc.
V úterý bylo v Súdánu zabito nejméně 127 lidí, většinou civilistů, přičemž boje jsou stále krvavější, protože úsilí o příměří zůstává na mrtvém bodě.
Zdroj v angličtině: ZDE
1473
Diskuse