Sjezd britských konzervativců: Projev Borise Johnsona byl ekonomicky negramotný
7. 10. 2021
Čelní britští podnikatelé, odbory a ekonomičtí odborníci kritizovali Borise Johnsona za jeho projev přednesený na kongresu Konzervativní strany. Poukázali na to, že nedostatek zboží v obchodech a pohonných hmot na benzínových pumpách "se neodstraní chvástáním"
Čelní britští podnikatelé zaútočili na Borise Johnsona a poukázali, že nemá žádný ekonomický plán, poté, co přednesl chvástající se projev na kongresu britské Konzervativní strany. Vůbec se v něm nezmínil o nedostatku zboží v obchodech a pohonných hmot na benzínových pumpách ani o dalších vážných problémech britské ekonomiky
This, I stress, is in the FT - which is as incredulous as almost anyone else who knows anything about business about what this government is doing and claiming https://t.co/ZpcrRRQgbX pic.twitter.com/XTtIE8t30Q
— Richard Murphy (@RichardJMurphy) October 6, 2021
Ústav Adama Smithe, zastávající volnotržní postoje, odsoudil Johnsonův projev jako "bombastický, ale bezduchý a ekonomicky negramotný". Konzervativní thinktank Bright Blue vydal vážné varování.
"Veřejnost bude mít brzo plné zuby Borisova chvástání, jestliže vláda nebude řešit zhoršující se krize: rostoucí ceny, rostoucí daně, nedostatek pohonných hmot, nedostatek pracovních sil. V tomto projevu nebylo vůbec nic nového, žádná inspirující nová vize ani strategie," řekl ředitel thinktanku Bright Blue Ryan Shorthouse.
Johnson ve svém projevu dělal vtipy a vůbec se nezmínil o nedostatku zboží v britských supermarketech, o frontách na benzín ani o tom, že od středy 6.10. jeho vláda snížila sociální podporu pro více než 5 milionů chudých britských rodin, mnohé z nichž pracují na plný úvazek, ale nevydělávají dost na živobytí, celkem o 10 procent jejich příjmu.
Namísto toho Johnson vykreslil optimistickou vizi "budoucí britské pobrexitové ekonomiky", vysoce technologické a s vysokými platy. Sliboval, že "pustí ze řetězu" "jedinečného ducha" britského lidu.
Johnson odmítl současné "potíže růstu" jako údajné vedlejší účinky ekonomického oživení a tvrdil, že firmy už nemohou "používat imigraci jako výmluvu pro svou neschopnost investovat do lidí, do kvalifikace a do infrastruktury". Potíž je, že členské země Evropské unie, které mají volný pohyb obyvatelstva, zaznamenaly daleko silnější hospodářské oživení než pobrexitová Británie a mají daleko vyšší produktivitu práce než Británie.
Diskuse