Nejhorší věc Trumpova prvního roku v prezidentském úřadě: Fašizace médií

23. 1. 2018

Americký mediální mainstream jde Donaldu Trumpovi tvrdě na ruku navzdory domněnce, že americký prezident nenávidí tisk, domnívá se blízkovýchodní analytik Juan Cole. Američtí novináři každý den píší o tom, co Donald Trump řekl, neboť jeho výroky považují za to nejdůležitější. Avšak daleko lepší a informativnější by bylo, kdyby žurnalisté psali texty o rasových předsudcích vůči imigrantům ve světle dějin rasistických předsudků vůči přistěhovalcům (příkladně Trumpova poznámka o „prdelích světa“ je paralelou k nacistickým postojům vůči většině států, které se zúčastnily olympijských her v Berlíně v roce 1936).  

Prvoplánová honba za ratingem a dolary inzerentů je velice nebezpečná. CNN loni v létě poskytovala Donaldu Trumpovi prostor každý večer a nechala ho hovořit k publiku hodinu a více, a to bez přítomnosti zkušeného novináře. Trump přirozeně poutal velkou pozornost, což přitahovalo i pozornost inzerentů.

Trumpismus je přitom americkou formou fašismu. Avšak redaktoři televizních zpráv se domnívají, že musí vyvážit diskusní panely, a proto se obracejí na Trumpovy spolupracovníky, včetně osob, které se podílely na jeho nechutné kampani. Výsledkem je, že Trump oslovuje miliony lidí prostřednictvím svých tweetů a rovněž prostřednictvím svých spolupracovníků, kteří v korporátních médiích šíří jeho myšlenky, jež často připomínají nacistické postoje.

Nicméně rasismus není legitimním vysvětlením ničeho. Mainstreamová média nyní chrlí Trumpovy myšlenky ve velkém - a ty se tak dostávají k milionům lidí na celém světě. Na vině je rozvrácený svět velkých sdělovacích prostředků, které jsou primárně orientovány na zisk. Tato skutečnost degraduje naši společnost a naše hodnoty. Vlastníci korporátních médií by se měli podívat do zrcadla a rozhodnout se, zda skutečně chtějí, aby hnědé košile bily jejich děti v ulicích, protože události dnešních dní se ubírají přesně tímto směrem.     

Celý text v angličtině ZDE 
0
Vytisknout
4190

Diskuse

Obsah vydání | 25. 1. 2018