USA "ukončí podporu" kurdských jednotek, které se zapojí do bojů v Afrinu

24. 1. 2018

Jednotky kurdských milic YPG, které provádějí vojenské operace jakéhokoliv jiného druhu než zaměřené proti "islámskému státu", ztratí podporu koalice vedené USA, prohlásil Pentagon.

Mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway sdělil turecké agentuře Anadolu, že jakákoliv jednotka YPG ze severovýchodu Sýrie (kde YPG spadají do americké "vlivové sféry" - KD), která se přesune do Afrinu, aby se přidala k boji proti turecké armádě, přestane být partnerem mezinárodní protiteroristické koalice.

(Přes značné vojenské úsilí se syrské odnoži PKK, tzn. YPG, nepodařilo obsazením arabských, čerkeských a turkomanských oblastí západně Eufratu přímo propojit izolovaný Afrin s větším kurdským územím na východě; nicméně od úterka přicházejí zprávy, že Asadův režim umožňuje jednotkám z východu cvičeným a podporovaným Američany přesun přes své teritorium do Afrinu, kde až donedávna byla hlavním kurdským spojencem ruská armáda - KD.)

"Pokud budeme pozorovat scénáře, v nichž vybavení je používáno k jiným účelům, přijmeme přiměřenou akci, která může zahrnovat přerušení vojenské podpory," řekl Galloway.

Tisková mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová v pondělí prohlásila, že Washington bere vážně obavy Ankary o svou bezpečnost, ale že trvání a rozsah operace by měly být omezené. Mezitím turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu oznámil, že prezident Erdogan a jeho protějšek Trump ve středu proberou tureckou operaci v Sýrii telefonicky.

Ministr obrany Jim Mattis prohlásil, že pozemní a letecká ofenzíva tureckých jednotek v severozápadní Sýrii odvádí pozornost od mezinárodního úsilí o zajištění porážky "islámského státu". Mattis tvrdí, že také hrozí riziko zhoršení humanitární krize. Řekl, že USA sympatizují s tureckými obavami o bezpečnost a dodal, že násilí v afrinském regionu může využít "islámský stát".

Americká spolupráce s kurdskými milicemi YPG v Sýrii je pro Turecko hořkou pilulkou. Ankara opakovaně varovala před důsledky použití jedné teroristické organizace proti fruhé, zatímco USA YPG označují za "spolehlivého spojence", v boji proti "islámskému státu" v Sýrii, i když její mateřská organizace PKK je v Turecku, USA i v EU na seznamu teroristických organizací.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4399

Diskuse

Obsah vydání | 26. 1. 2018