Írán žádá Rusko o systémy protivzdušné obrany, aby se připravil na válku s Izraelem

7. 8. 2024

čas čtení 3 minuty
Írán, který dodal Rusku útočné drony pro válku s Ukrajinou, požádal o protislužbu: Teherán na pozadí eskalujícího konfliktu s Izraelem potřebuje pokročilé systémy protivzdušné obrany.

Dva íránští představitelé obeznámení s vojenským plánováním, z nichž jeden je členem Islámských revolučních gard (IRGC), potvrdili, že Teherán takovou žádost Moskvě předložil. Rusko podle nich souhlasilo s pomocí a již začalo dodávat moderní radary a systémy protivzdušné obrany.

Rozhodnutí bylo učiněno navzdory skutečnosti, že Ruská federace má ekonomické a kulturní vazby s Izraelem, kde žije velké množství ruských Židů. Podle analytiků si Moskva nemůže dovolit odmítnout požadavky Teheránu, protože se ve válce proti Ukrajině silně spoléhá na íránské drony.

"Pokud Íránci požádají Rusy o protivzdušnou obranu, zpeněží svá aktiva," řekl Colin Clark, ředitel výzkumu ve společnosti Soufan Group, která se zabývá zpravodajskými a bezpečnostními poradenskými společnostmi. "Otázkou je, jak mohou Rusové usmířit Teherán, aniž by si pokazili vztahy s Izraelem."

Írán se připravuje na útok na Izrael, aby se pomstil za atentát na šéfa politbyra Hamásu Ismáíla Haníju. Byl pozván na inauguraci íránského prezidenta a zemřel 31. července v důsledku zásahu rakety, která zničila penzion v Teheránu. Islámské revoluční gardy z tohoto útoku obvinily Izrael a upřesnily, že šéf politbyra Hamásu byl zabit "výstřelem projektilu krátkého doletu s hlavicí o hmotnosti asi 7 kilogramů". Tel Aviv svou účast na vraždě oficiálně nepotvrdil.

Na této souvislosti navštívil 5. srpna tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Sergej Šojgu Írán, kde se setkal s nově zvoleným prezidentem Masúdem Pezeškjanem, náčelníkem generálního štábu generálem Muhammadem Baghirim, který se zabývá plánováním úderů na Izrael, a tajemníkem Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alim Akbarem Ahmadjanem.

Po rozhovorech Šojgu řekl, že Rusko "je připraveno na komplexní spolupráci s Íránem v regionálních otázkách". Baghiri označil vztahy mezi oběma zeměmi za "hluboké, dlouhodobé a strategické" a poznamenal, že se budou rozšiřovat pouze pod novým vedením islámské republiky.

Mezitím se Spojené státy obávají, že íránský útok na Izrael vyprovokuje totální válku na Blízkém východě. Američtí představitelé uvedli, že očekávají koordinovaný úder, ke kterému by se mohl připojit Hizballáh v Libanonu a Húsiové v Jemenu. Izrael se připravuje na několikadenní vyčerpávající útok. Bezpečnostní služba (Šin Bet) také vybavila podzemní bunkr v Jeruzalémě, kde se v případě války ukryje nejvyšší politické vedení.

3. srpna uvedl Izrael své ozbrojené síly do stavu vysoké pohotovosti a Spojené státy posílily své uskupení na Blízkém východě, aby pomohly chránit židovský stát, včetně vyslání dalších bojových letounů, křižníků a torpédoborců do regionu. Kromě toho šéf Pentagonu Lloyd Austin nařídil nahrazení úderné skupiny letadlových lodí USS Theodore Roosevelt na Středním východě skupinou USS Abraham Lincoln.

Kromě toho se Spojené státy nadále snaží co nejvíce omezit íránské útoky a odradit Izrael od reakce na ně. Ministr zahraničí Antony Blinken již dříve požádal partnery ze skupiny G7, aby vyvinuli diplomatický tlak na obě strany.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1395

Diskuse

Obsah vydání | 8. 8. 2024