Vláda oznámila kritickou závislost Ruska na dovozu strategických kovů

5. 8. 2024

čas čtení 3 minuty
Přestože má Rusko zásoby téměř všech známých nerostných surovin, je země závislá na dovozu kriticky důležitých surovin. Uvádí to Strategie rozvoje nerostné surovinové základny Ruské federace do roku 2050, kterou schválila vláda.

Podle dokumentu jsou v tuto chvíli díky nákupům v zahraničí "do značné míry" uspokojeny potřeby ekonomiky u 16 druhů nerostných surovin, které jsou klasifikovány jako strategické.

Mezi nimi je i uran, který se používá k výrobě paliva pro jaderné elektrárny a v jehož zásobách patří Rusko mezi tři největší světové lídry.

Dovážejí se také strategické kovy titan, chrom, lithium a mangan, přiznávají autoři dokumentu. První se používá především v civilním a vojenském leteckém průmyslu; oceli s vysokým obsahem chrómu se používají mimo jiné při výrobě trupů ponorek a vesmírných raketových motorů. Lithium se používá v jaderné energetice, používá se při tavení hliníku, k výrobě raketového paliva a je také nezbytné pro široké zavedení technologií skladování energie. Mangan je nezbytný pro tavení nerezové oceli a dalších speciálních druhů oceli.

Kromě toho Rusko dováží molybden, wolfram, berylium, zirkon, niob, tantal, rhenium a také kovy vzácných zemin, uvádějí autoři strategického seznamu. Potřeba jódových, grafitových a betonářských jílů, které se používají ve slévárenství, není pokryta vlastní výrobou. Fluorit, kaolin a muskovit se dovážejí ze zahraničí.

Podle účetní komory byla před začátkem války závislost na dovozu některých nerostných surovin téměř totální. Zahraniční nákupy pokryly 100 % spotřeby titanu, chromu, manganu, lithia, jódu v ekonomice a téměř 90 % poptávky po zirkonu.

"V Ruské federaci byly prozkoumány významné zásoby téměř všech typů vzácných nerostů," píše vláda. Kromě obtížných podmínek a odlehlé geografie však jejich rozvoji brání nedostatek výrobních zařízení a vlastních technologií, přiznávají autoři strategie. V současné době je Rusko podle dokumentu z 90 % závislé na zahraničním vrtném zařízení a analytickém softwaru pro těžbu, z 50 % na dovážených těžebních strojích a z jedné třetiny na zahraničním vybavení.

"Překonání závislosti na dovozu vyžaduje inventarizaci nevyužitých ložisek vzácných surovin s jeho geologickým a ekonomickým vyhodnocením, analýzou a aktualizací dat z geologického průzkumu, vývojem nových technologií pro obohacování a hloubkové zpracování nerostných surovin v celém řetězci," uvádí se ve strategii.

Kromě toho je možné nahradit nedostatek nerostných surovin prostřednictvím "mezinárodních projektů", navrhuje vláda. Podle představy úředníků by ruské společnosti mohly nakupovat "nerostné zdroje" ve "spřátelených" zemích, aby pak dovážely suroviny do Ruské federace.

"Je důležité plně uspokojit současné i budoucí potřeby ekonomiky v oblasti strategických typů pevných nerostných surovin a zároveň výrazně snížit závislost na zahraničních dodávkách, především manganu, chromu a titanu," uvedl po přijetí strategie ruský premiér Michail Mišustin.

Dodal, že úřady mají v úmyslu zvýšit úsilí o průzkum území s cílem najít "nová velká ložiska".

Zdroj v ruštině: ZDE

1
Vytisknout
1871

Diskuse

Obsah vydání | 8. 8. 2024