Maršál Radecký byl první dronař na světě, ale pomník bychom mu stavět neměli
24. 6. 2026 / Ivan Větvička
čas čtení
3 minuty
V roce 1848 se Evropou prohnala vlna revolucí.
Povstali také Italové proti rakouské nadvládě nad severem Apeninského
poloostrova. V Miláně vznikla prozatímní vláda a Benátčané vyhlásili
Republiku svatého Marka. Armádě, která měla potlačit povstání, velel polní maršál
Josef Václav Radecký z Radče. Dobyl Miláno a nechal Benátky ostřelovat z děl,
ale protože se potýkal s nedostatečným dostřelem kanónů na pevnině a malým
počtem lodí na moři, pokusil se zlomit morálku obránců netradičním způsobem –
balonovými nálety. Balóny unášel vítr (někdy i nad cíl) a čas shozu byl odměřen
doutnákem. (V praxi tak vyzkoušel nápad bratrů Uchaitových
z Vídně – zde najdeme další českou stopu, jejich dědeček se prý jmenoval
Uchatý.) Tento útok způsobil v porovnání s ostřelováním
zanedbatelné škody, a proto se na něj takřka zapomnělo. Odpor povstalců zlomilo
především dělostřelectvo a blokáda.
Maršál Radecký byl vynikající vojevůdce, ale pomník
bychom mu stavět neměli, a už vůbec ne na symbolicky významném místě před
parlamentem. Třeba proto, že v severní Itálii je doba rakouské nadvlády,
kterou Radecký svými válečnými úspěchy prodloužil, vnímána jako období okupace,
vykořisťování, bídy a úpadku. Italové se příliš pozitivně nedívají ani na vládu
Habsburků v Toskánsku. Připomínají to tam i turistické informační tabule
v zapadlých vesnicích. Říkáme, že jsme neměli kolonie. Italové
v severní části Apeninského poloostrova ale nyní chápou období vlády
Habsburků jako koloniální nadvládu.
Malostranské náměstí v Praze je dnes
nejnevhodnější místo pro postavení pomníku maršálu Radeckému v České
republice. Pouze tudy se dá vjet do jednosměrné Nerudovy ulice, kde stojí
italské velvyslanectví. Každý Ital, který půjde hledat pomoc na svoji ambasádu
i každá delegace, která tam pojede, bude muset minout pomník maršála, který
Italy porazil v první válce za nezávislost a bombardoval Benátky. A kdo
půjde na akci v Italském kulturním středisku ve Vlašském dvoře, vystoupí z tramvaje
také na Malostranském náměstí, přímo před pomníkem.
Proč takto neomaleně jitřit staré rány? Co tím
získáme? Bude nám v Evropě lépe?
Nechme sochu Radeckého raději v lapidáriu.
189
Diskuse