Prezident, NATO a kabát Petra Macinky
24. 6. 2026 / Fabiano Golgo
Vláda se
rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí české delegace na
summit NATO v Ankaře. Místo něj měli Českou republiku zastupovat premiér
Andrej Babiš, ministr obrany Jaromír Zůna a ministr zahraničí Petr
Macinka. Prezident, který podle ústavy zastupuje stát navenek a který
byl v minulosti předsedou Vojenského výboru NATO, měl zůstat doma.
Prosím, nepředstírejme, že šlo jen o technickou otázku.
Kdyby
šlo jen o technickou otázku, vláda by ji technicky vyřešila. Kdyby šlo
jen o kompetenční spor, vláda by vyčkala na rozhodnutí soudu a mezitím
by nezpůsobila nevratnou situaci. Kdyby šlo jen o institucionální rozdíl
názorů, Petr Macinka by se nechoval jako muž, který si spletl
ministerstvo zahraničí s recepcí hotelu.
V politice se mnoho
špatných věcí rodí jako fraška. Nejdřív se smějeme. Pak si zvykáme.
Nakonec zjistíme, že se z trapnosti stalo pravidlo.
Andrej Babiš
označil prezidentovu obranu za směšnou. Zajímavé. Směšné prý je, že
prezident republiky nechce být vyloučen z české delegace na summit NATO.
Směšné prý je, že se obrátil na Ústavní soud. Směšné prý je, že se
brání v situaci, kdy vláda postupuje tak, aby mu obranu fakticky
znemožnila.
A teď k tomu nejdůležitějšímu.
Ústavní soud
neřešil celou věc definitivně. Nerozhodl, že prezident má mít vždy
navrch. Nerozhodl, že vláda nemá v zahraniční politice rozhodující roli.
Výslovně řekl, že předběžné opatření se týká tohoto summitu. Soud
rozlišil mezi meritem sporu a praktickou nevratností situace.
Kdyby
čekal do září, mohl by pak napsat velmi učený nález. Vysvětlil by
ústavu, kompetence, zahraniční politiku, vztah vlády a prezidenta. Bylo
by to jistě zajímavé čtení. Jen by to mělo jednu drobnou vadu. Summit v
Ankaře by už byl pryč.
Samozřejmě, že se ozval obvyklý tábor.
Pavel je komunista. Pavel je rozvědčík. Pavel si hraje na opozici. Pavel
neumí vyjednávat. Pavel je prý člověk minulého režimu a nemá co
poučovat demokratickou vládu.
Dobře. Tak tedy mluvme o minulosti.
Ale mluvme o ní bez kouzel. Petr Pavel byl členem KSČ. To je fakt. Není
důvod to zametat pod koberec. Každý, kdo zastává vysokou veřejnou
funkci, musí počítat s tím, že jeho životopis bude veřejný. Jenže Andrej
Babiš byl také členem KSČ. A jeho vztah ke komunistické minulosti a ke
spisům StB není prázdná stránka. A Oto Klempíř, člen této politické
sestavy, také není muž bez minulosti, kterou by bylo možné vymazat
refrénem a úsměvem.
Takže ano, probírejme minulost. Ale probírejme ji u všech.
Jestliže
je Pavlova minulost argumentem proti jeho přítomnosti na summitu NATO,
pak musí být Babišova minulost argumentem proti jeho póze demokratického
moralisty. Jestliže slovo komunista stačí na Pavla, proč najednou
nestačí na Babiše? Jestliže je starý režim tak zásadní měřítko, proč se z
něj u vlastních lidí stává jen "složitá doba"? To není antikomunismus.
To je účetnictví pokrytectví.
Demokracie se někdy musí bránit včas. Ne až po požáru.
Babišova
vláda v této kauze neprohrála proto, že Ústavní soud miluje Petra
Pavla. Prohrála proto, že stát není holding, delegace na NATO není
firemní zájezd a ministr zahraničí není pán od šatny, který rozhoduje,
čí kabát zůstane na židli.
To je celé. A právě proto je to tak důležité.
Diskuse