
Přátelství s pokryteckým a zrádným sobcem je oxymóron
Nadbíhání nacionalistům je projev historické nepoučitelnosti
14. 2. 2019 / Bohumil Kartous
Přátelství s pokryteckým a zrádným sobcem je oxymóron
14. 2. 2019 / Bohumil Kartous
14. 2. 2019
8. 2. 2019
"Právě se dostala k široké veřejnosti informace, že by se dlouho slibovaný a očekávaný konec skládkování recyklovatelných odpadů mohlo posunout až k roku 2030. Což je z pohledu udržitelného rozvoje i byznysu i z hlediska globální změny klimatu neakceptovatelné.Za posunem stojí dlouhodobé lobby firem vlastnících skládky, které mají v područí i obce a města, kterým vyhrožují, že by nový přístup znamenal radikální zdražení zpracování odpadů. Což je ale nepravda, neboť nový zákon myslí na obce, které budou třídit dobř,e a připravena je pro ně tzv. Třídící sleva, která jim zafixuje současnou míru skládkovacího poplatku. Je čas změnit optiku, jakou pohlížíme na odpady - neměli bychom se na ně dívat jako na něco, čeho se chceme zbavit a ještě za to musíme zaplatit, ale naopak jako na surovinu, které je cenná a platit by nám za ni měli ti, kteří ji dokážou zhodnotit. Myslela jsem si, celé poslední čtyři roky, že to půjde evolucí. Teď jsem si jistá, že na nefunkčnost systému upozorní jen revoluce."
14. 2. 2019 / Albín Sybera
14. 2. 2019 / Bohumil Kartous
14. 2. 2019
Shocking update to this story: Fox News Rejects National Ad for Oscar-Nominated Anti-Nazi Documentary https://t.co/XGW6oTllEX pic.twitter.com/G9yWLYvZei
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) February 14, 2019
“A Night at the Garden,” the @fieldofvision film about a 1939 Nazi rally in New York City, has been nominated for an Academy Award. @Schwarz writes that it is a “movie of true horror”: “It’s over in six minutes, but your fear will continue.” https://t.co/bynGlbIPry #OscarNoms pic.twitter.com/IeEiKKD7Yo
— The Intercept (@theintercept) January 22, 2019
14. 2. 2019 / Daniel Veselý
Karel Dolejší má nejspíše pravdu, že přímá americká vojenská intervence do Venezuely nehrozí, třebaže ji americký prezident ani šéf venezuelské opozice nevyloučili. Jenže Trumpův Bílý dům je pevně odhodlán Madurovu vládu svrhnout, a na rozdíl od kabinetu George W. Bushe, jenž před lety podpořil puč proti Hugo Chávezovi, tak činí zcela transparentně. A jestliže americká intervence není na pořadu dne, Donald Trump má dozajista na stole několik návrhů, jak se nenáviděné chávistické vlády zbavit.
14. 2. 2019
- Šéf britské Labouristické strany čelí až 10 rezignacím ze svého stínového kabinetu, pokud odmítne podpořit nový pokus donutit Theresuy Mayovou, aby podrobila svou dohodu s Bruselem o odchodu Británie z EU novému referendu, varují frustrovaní labourističtí poslanci. Šílenství brexitu nyní ohrožuje rozpadem jak Labouristickou, tak Konzervativní stranu. ZDE
- Brexit je celostátní krizí, varují bývalí britští diplomaté Theresu Mayovou. Británii "fiasko brexitu" vážně oslabilo na mezinárodní scéně. "Jako bývalí diplomaté, kteří sloužili po celém světě, dobře rozumíme tomu, co přispívá k vlivu Británie ve světě. Naše dnešní doporučení pro Theresu Mayovou je jasné: neměli bychom odcházet z EU, dokud nemáme jasno ohledně našeho konečného cíle. Musíme především usilovat o prodloužení lhůty odchodu z EU." ZDE
- Konzervativní ministr obchodu Greg Clark byl obviněn, že lhal parlamentu, že neposkytl japonské automobilce Nissan dotaci ve výši 61 milionů liber ve snaze ji přesvědčit, aby po brexitu neodcházela ze severoanglického, nezaměstnaností postiženého města Sunderland. Navzdory této dotaci nyní Nissan oznámil, že v Sunderlandu ruší výrobu nového vozidla X-Trail SUV. ZDE
- Britský ministr dopravy Chris Grayling, jeden z nejpitomějších ministrů v dnešní neschopné britské konzervativní vládě (cynikové argumentují, že zůstává ve vládě proto, aby v kontrastu s jeho hloupostí vypadali ostatní neschopní ministři relativně dobře), oznámil, že nyní ruší kontrakt v hodnotě 13 milionů liber, který jeho ministerstvo uzavřelo v minulých týdnech s podnikem Seaborne Ferries pro nouzový dovoz potravin z Ostende do Folkestonu po brexitu - když se ukázalo, že firma nemá žádné lodi, ministerstvo dál dlouho trvalo na tom, že udělení kontraktu této firmě je "správné". ZDE
12. 10. 2017
Milí čtenáři,
Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.
K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.
Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.
Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.
Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com
po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
Děkujeme
Jan Čulík
šéfredaktor
14. 2. 2019 / Tomáš Korda
Na kauze plagiátorství profesora Martina Kováře zaráží jedna věc. Tou věcí ovšem není, že tento známý – na úkor kolegiality podezřele často v médiích vystupující – historik podváděl. Daleko větší pozornost si zasluhuje rozhodnutí rektora Zimy oslovit nezávislé odborníky, aby potvrdili nebo vyvrátili důkaz, že jeho prorektor Kovář kradl duchovní majetek.
14. 2. 2019 / Tomáš Korda
Když koncem roku 1792 rozhodoval francouzský Národní konvent o vině či nevině sesazeného krále Ludvíka XVI., přepóloval Robespierre celou rozpravu tímto argumentem: pokud soud uzná krále za nevinného, pak se musíme ptát, co bude s Revolucí? Sesazený král totiž nemá, kam by se z politiky stáhnul. Není pro něho bohužel místa, kde by mohl dožít v nevinnosti a odkud by svou prostou existencí neohrožoval Revoluci. Proto soud stojí před volbou: buď král zemře a Revoluce bude žít, anebo naopak. Obojí mít nelze. Buď jedno, nebo druhé. Nelze mít revoluci bez revoluce.
13. 2. 2019 / Boris Cvek
Ještě bych se chtěl vrátit k seriálu Most!, o kterém se teď často diskutuje a o kterém jsem už krátce psal. Například včera na ČRo Plus jsem slyšel debatu o tom, zda Most! přece jen nějak nelegitimizuje rasové předsudky. Po mém soudu ty předsudky, ať už rasové nebo sexuální, jsou v Mostu! podávány především jako produkt zanedbanosti a hlouposti. Nicméně za tím vším je především strach.
Klíčová otázka je: co tomu řeknou lidé? Luďan se ptá mladé aktivistky za práva Romů: chodila bys s Cikánem? Uvede ji do rozpaků, ale když trvá na tom, že by to měl být Cikán tady z Mostu, tady v tom prostředí, tak aktivistka jasně řekne „ne“. Luďan proto odmítá vztah své sestry s Romem. Bojí se o ni. Vysvětluje mu, že s ním sice spala kdekterá žena z Mostu, ale vždy jen tajně, protože je Rom. A pak Luďanův syn, o kterého se bojí jeho matka: co s ním bude, když bude místo učňáku studovat gympl a výšku, když se nezačlení a nenajde hned práci? Strach o syna. Strach z jeho inteligence.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
13. 2. 2019
Proč tolik lidí věří, že Hillary Clintonová řídila gang unášející děti, nebo že George W. Bush zosnoval plán na zničení newyorských Dvojčat - ačkoliv nic z toho není pravda?, vznáší otázku politolog z Oxfordu James Tilley. A co nám říkají konspirační teorie o způsobu, jakým vidíme svět?
9. 2. 2019
Pomník imigrantovi.
Drago a Klara Cvitanović imigrovali v červnu 1964. Měli vizi, že přežijí pouze v důsledku tvrdé práce a tvrdého úsilí. To, co poskytli svým synům i jiným, je příkladem k následování pro mnoho generací.
Další fotografie z New Orleansu ZDE.
8. 2. 2019 / Jan Čulík
12. 2. 2019 / Jan Čulík
13. 2. 2019 / Karel Dolejší
Vedle potřeby mobilizovat příznivce ideologicky spřízněného utlačitelského režimu dosud existuje i prapodivná věc, jíž se kdysi říkávalo fakta. Ta relevantní v případě virtuální kauzy "americké intervence ve Venezuele" jsou následující: Po exodu zbídačených obyvatel (odešlo podle UNHCR přes 3 mil. lidí) zhruba třicetimilionová Venezuela má rozlohu přes 900 000 km2 z poloviny pokrytou přinejmenším keřovitou vegetací - a po zuby vyzbrojenou armádu o šesti divizích (1., 2. a 3. pěší, 4. tanková, 5. pěší pro boj v džungli, 9. kavaleristická) plus Národní gardu (38 000) a údajně až 600 000 příslušníků hůře či lépe vycvičených záloh. - Spojené státy mají v sousední Kolumbii, kde politické podmínky rozhodně nepřejí podílu země na vojenském dobrodružství u sousedů, celkem 1 400 vojáků - a Trumpův poradce Bolton v lednu vyvolal pozdvižení záměrným únikem poznámky ohledně možného vyslání dodatečných 5 000 vojáků do Kolumbie.
13. 2. 2019
Kolumbijská ultralevicová organizace Národněosvobozenecká armáda (ELN) ústy svého lídra v exilu na Kubě slibuje, že bude bránit spřátelený venezuelský režim před "americkou invazí".
13. 2. 2019
Svoboda je silné slovo. Všichni na ně reagujeme pozitivně a pod jeho vlajkou začínaly revoluce, byly vedeny války a stále se jím ohánějí politické kampaně. Ale co přesně "svobodou" myslíme?, ptá se Maria Kasmirliová. Fakt, že politici všech stran tvrdí, že věří ve svobodu, naznačuje, že lidé vždy nemyslí na totéž, pokud o ní hovoří. Mohou existovat různé druhy svobody - a pokud je tomu tak, mohou být navzájem v konfliktu? Může prosazování jednoho typu svobody omezovat jiný? Mohou lidé dokonce být donucováni ve jménu svobody?
13. 2. 2019
Poté, co Rusko zveřejnilo plán zakrátko se odpojit od globálního internetu, mnoho zemí je žádá o konkrétní datum, kdy to učiní, aby věděly, kdy uspořádat ve svých zemích volby, píše britský satirický televizní pořad Have I Got News for You.
As Russia reveals plan to briefly disconnect from the global internet, many countries ask for a specific date so they know when to hold their elections.
— Have I Got News For You (@haveigotnews) February 12, 2019
13. 2. 2019
13. 2. 2019
V jednom bruselském baru byl slyšen hlavní vyjednavač Theresy
Mayové pro brexit Olly Robbins, že podle strategie Theresy Mayové
dostanou poslanci Dolní sněmovny až úplně na poslední chvíli před
brexitem možnost hlasovat pro její dohodu, anebo pro dlouhý odklad
brexitu.
13. 2. 2019
Evropská unie musí minimalizovat dopad brexitu na Irsko, ale republika musí také vyslat signál solidarity s dalšími členskými státy, napsal Carlos Closa Montero. Vytírat s druhými podlahu kvůli daňovým otázkám v bloku založeném na solidaritě není přijatelné.
13. 2. 2019
V Rusku mají migranti vlastní nemocnice, školky a diskotéky. Ale Rusové je nevidí, upozorňuje Vladimir Šumakov.
13. 2. 2019
Devět z dvanácti lídrů katalánských separatistů čelí obvinění ze vzpoury za svou roli v nepovedeném pokusu o vyhlášení nezávislosti v roce 2017. Bývalý premiér Carles Puigdemont, který vedl kampaň, nesedí na lavici obžalovaných.
13. 2. 2019
Zkameněliny prvních pohyblivých organismů planety byly objeveny mezinárodním týmem vědců. Ve vrstvách kamene v Gabonu datovaného do doby zhruba před 2,1 miliardy let se našly důkazy existence shluku jednobuněčných organismů, které společně přešly do formy mnohobuněčného organismu připomínajícího slimáka. Ten se pohyboval bahnem při cestě za příznivějším prostředím.
13. 2. 2019
"Evropa náměsíčně kráčí do zapomnění a lidé v Evropě se musejí probudit, než bude pozdě," vyzývá maďarskoamerický miliardář George Soros ve článku Projektu Syndicate nazvaném "Evropo, prosím, vzbuď se". Soros pasovaný maďarskou vládou na nepřítele č. 1 dodal, že pokud se věci nezmění, "Evropská unie se vydá cestou Sovětského svazu v roce 1991", upozorňuje Fani Kaszasová.
13. 2. 2019
Strom vysazený na pařížském předměstí na památku mladého žida umučeného v roce 2006 byl skácen. Jde o poslední v řadě nedávných antisemitských činů ve Francii.
13. 2. 2019
Demokratická poslankyně Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová se v pondělí odpoledne omluvila za kontroverzní paušalizující příspěvky na Twitteru týkající se izraelské lobby v USA. Stalo se tak poté, co její vyjádření odsoudili lídři Demokratů jako "antisemitské stereotypy".
13. 2. 2019
Po norském rozhodnutí označit polského konzula Slawomira Kowalského za personu non grata požádala Varšava norského konzula, aby opustil Polsko. Oznámil to polský ministr zahraničí.
8. 2. 2019
12. 2. 2019 / Boris Cvek
Potřebujeme maďarské děti. Tak pravil Viktor Orbán. A proto bude více dotovat rodiny s dětmi. Zdá se mi, že tím chce napodobit podobný experiment v Polsku, který přinesl tamní vládní straně velký politický úspěch, ale počet dětí na ženu (fertility rate) významně nezvýšil.
Polsko, ta zaslíbená země tzv. tradičních hodnot, kde zdravé kořeny státu zajišťuje katolická církev a kde není žádné nějaké to manželství pro homosexuály, má výrazně nižší fertility rate, asi 1,3-1,4, než Island, asi 1,8-2,0, kde ty tradiční náboženské hodnoty už dávno nefungují. Ano, na Islandu mají od roku 2010 gay marriage.
12. 2. 2019
V sobotu jsem v New Orleansu četl v NYT ještě tento článek, poznamenává Jan Čulík. Jeho autor Richard Cooke je ohledně osudu uprchlíků v Austrálii daleko pesimističtější - australští politikové se chovají otevřeně jako zločinci. K věci jsme nedávno publikovali shrnutí optimističtějšího článku z Guardianu ZDE.
Zdá se, že neexistuje precedens pro to, k čemu došlo minulý
týden v Austrálii, kdy spisovatel jménem Behrouz Boochani dostal
nejvýznamnější australskou literární cenu, Cenu státu Victoria za
literaturu, ale nemohl si finanční odměnu vyzvednout osobně. Tentýž
národ, který ho chválí, ho zároveň vězní na dobu neurčitou na ostrůvku v
Tichém oceánu.
Boochani je novinář kurdského původu, který
uprchl v roce 2012, když prokurdské noviny, pro které pracoval, se staly
terčem policejní razie zorganizované íránskou vládou. Uprchl do
Indonésie a pak, v roce 2013, se pokusil požádat v Austrálii o azyl
prostřednictvím člunu. Za posledních pět let, spolu s asi 700 dalšími
uprchlíky žije na ostrově Manus v Papua Nové Guineji. Dostal vězeňský
trest bez konečného data: Austrálie odmítá přijímat uprchlíky, kteří se
pokusí připlout na člunech, i když dostali status uprchlíka, a Írán
odmítá násilnou repartiaci těchto osob.
12. 2. 2019
Český premiér a miliardář Andrej Babiš už léta vyvolává ve své zemi
nenávist proti migrantům. Avšak mnoho cizinců, kteří do jeho země přišli
za pochybných okolností, pracuje v jeho firmách.
Šestatřicetiletý
Va Gan Nguyen (jméno bylo změněno) pochází ze Severního Vietnamu. Jako
tisíce jeho spoluobčanů i o se pokusil zlepšit si životní úroveň prací v
evropské zemi, v jeho případě v České republice.
Zaplatil 14 000
dolarů vietnamskému prostředníkovi, který mu měl zařídit odstranění
všech byrokratických překážek. Jenže navzdory tomu, co mu bylo slíbeno,
skončil u tvrdé práce na jatkách v podstatě jen za českou minimální
mzdu.
12. 2. 2019
8. 2. 2019 / Karel Dolejší
Předchávezovská Venezuela bývala i ve vojenské oblasti západně orientována. Pěchotní výzbroj pocházela přednostně od belgické zbrojovky Fabrique Nationale (FN). Sklady dnes sedmdesátitisícových ozbrojených sil ("Národní armády bolívariánské republiky Venezuela") tak kromě sto tisíc Kalašnikovů AK-103 v ráži 7,62 x 39 mm zakoupených v roce 2006 (další se mají začít vyrábět ve vlastní továrně koncem letošního roku ZDE) obsahují mj. 150 000 útočných pušek FN FAL (v ráži 7,62 x 51 mm NATO, včetně konvertované 5 000 ks první série komorované původně pro náboj 7,62 x 49 mm Liviano), 15 000 ks karabiny FNC ráže 5,56 x 45 mm NATO, 15 000 ks amerických útočných pušek M14 v ráži 7,62 NATO či blíže neurčené počty kulometů FN Minimi, FN MAG a méně povedených amerických M60. Ze starších zbraní by to mělo být ještě cca 8 000 ks samonabíjecích pušek FN 49, případně zbytky z celkem 16 500 předválečných opakovaček FN 24/30 - mauserovek víceméně odpovídajících prvorepublikovým československým puškám vz. 24 (obojí dodáno v ráži 7 x 57 mm Mauser, využívané dodnes běžně k loveckým a sportovním účelům). Loajalistické milice nicméně právě dostávají mosinovky, jichž se Rudá armáda začala zbavovat ještě v závěru 2. světové války.
12. 2. 2019
12. 2. 2019
Průzkumy spotřebitelské organizace dTest opakovaně ukazují, že tarify českých mobilních operátorů patří v evropském srovnání k nejdražším, zejména v oblasti mobilních dat. Jaké mobilní služby a ceny nabízí sousedé ze zemí Evropské unie, kteří nám mohou být v této oblasti inspirací? dTest přichystal přehledné srovnání cen mobilních tarifů.
I z analýzy Evropské komise z roku 2018 plyne, že ceny volání a využívání dat v České republice patří ve srovnání se zahraničím mezi nejvyšší.
11. 2. 2019
Hmyz na planetě Zemi rychle směřuje k likvidaci. To hrozí
"katastrofálním rozkladem přírodních ekosystémů", konstatuje první
globální vědecká studie.
Více než 40 procent přírodních druhů
hmyzu upadá a třetina je ohrožena, zjistila analýza. Rychlost likvidace
hmyzu je osmkrát rychlejší než rychlost likvidace savců, ptáků a plazů.
Celkové množství hmyzu každoročně klesá o 2,5 procenta, což znamená, že
do sta let by hmyz mohl z této planety zmizet.
11. 2. 2019 / Karel Dolejší
Babišovo ANO nadále vede v průzkumech voličských preferencí, zatímco opoziční ODS a Piráti ztrácejí zejména mladší voliče ZDE. Setrvalý trend neprůstřelnosti vládního hnutí se zřejmě potvrdí i po Babišově skandálu s "reorganizací" úřadu, který vyšetřuje jeho střet zájmů, a po oznámení vlády, že ANO, líp už bylo, pročež je třeba masivně škrtat v rozpočtu a zvyšovat daně. Pokud vše proběhne, jak lze očekávat, nezbude než konstatovat, že už neexistuje prakticky nic, co by premiér udělal a voliči by mu to neodpustili.
11. 2. 2019
Teorém Richarda Haase o nepolaritě může kriticky osvětlit komplexní dynamiku, která přivedla zhruba tucet aktérů s různou úrovní moci do Sýrie, kde jsou státy stále více omezeny regionálními i globálními organizacemi, stejně jako milicemi a nevládními organizacemi, napsala Krystel von Kumbergová.
11. 2. 2019 / Fabiano Golgo
11. 2. 2019
Seán Hanley: Babišovo ANO má 32 procent, ale podívejte se na ty rozdíly ve věku a ve vzdělání: 49 procent lidí nad šedesát (to jsou bezpochyby ty slevy v hromadné dopravě) a 9 procent mezi lidmi ve věku 18-29, kteří podporují piráty (34 procent)
Andrej Babis's ANO has 32% in Czech TV/Kantar's most recent poll, but look at the age and education split - 49% of over 60s (those travel concessions, no doubt) and 9% among 18-29s, who back the Pirates (34%) pic.twitter.com/449NceSygJ
— Seán Hanley (@DrSeanHanley) February 10, 2019
11. 2. 2019 / Zdeněk Slanina
V listopadu 1895 německý fyzik Wilhelm Röntgen při pokusech s katodovými paprsky pozoroval úkazy, které nasvědčovaly produkci neznámého záření. To vzhledem k jeho zatím nejasné povaze nazýval paprsky X. Když jeho choť vložila paprskům do cesty svou ruku, byl zaznamenán obraz jejích kostí, takže o užitečnosti nového záření nebylo pochyb. Teprve později se vyjasnilo, že jde stejně jako v případě světla o elektromagnetické vlnění, ale s podstatně vyšší frekvencí. Objev těchto paprsků, alternativně nazývaných Röntgenovy, mu přinesl v r. 1901 Nobelovu cenu, historický první udělenou za fyziku. Velkorysý Röntgen věc nepatentoval, i finanční částku za Nobelovu cenu daroval univerzitě.
9. 2. 2019 / František Řezáč
11. 2. 2019
Když přemýšlíme o třeskutých diplomatických vztazích mezi státy, obyčejně nás nenapadají členové Evropské unie, napsal Daniel R. DePetris. A přece slovo "třeskutý" označuje přesně to, v co se proměnily vztahy mezi Itálií a Francií. Ve skutečnosti jde možná i o mírný eufemismus.
11. 2. 2019
TIsíce neonacistů z celé Evropy, ozbrojení bojovým,i puškami a ohlušujícími granáty demonstrovalo v sobotu v Budapešti. Byli oblečeni v uniformách SS a projevovali nenávist k cizincům skandováním "Židi ven!" Policie pouze přihlížela.
Tysiące neonazistów z całej Europy, uzbrojonych w karabiny szturmowe i granaty ogłuszające, przemierzało w sobotę ulice Budapesztu. Ubrani w mundury SS, demonstrowali nienawiść wobec cudzoziemców skandując "Żydzi wynocha". Policja przyglądała się tylko.https://t.co/r2fy8UILHA
— HAnna (@Anna_Hev) February 10, 2019
11. 2. 2019
Znepřátelené skupiny účastníků protestu žlutých vest, o nichž se má za to, že patřili k ultrapravici a ultralevici, se v sobotu střetly v Lyonu.
11. 2. 2019
Účast na sobotních protestech žlutých vest výrazně klesla, když po celé zemi přišlo 51 400 osob ve srovnání s 69 000 před dvěma týdny. Hnutí se stává obětí hlubokých vnitřních rozdílů, i když usiluje o větší legitimitu, napsala Rachel Holmanová.
11. 2. 2019
Studie ukázala, že Německo může ztratit nejvíce pracovních míst, pokud Británie odejde z EU bez dohody. Některá z proslulých center automobilového a elektronického průmyslu by utrpěla nejvíce.
11. 2. 2019
Španělsko odmítlo plán prosazovaný Německem a Francií zaměřený na zřízení mechanismu přijetí migrantů bez dokumentů, kteří dorazí do EU. Madrid vyjadřuje námitky vůči myšlence s ohledem na omezení mechanismu na migranty, kteří dorazí do Itálie nebo na Maltu, zatímco nezahrnuje Španělsko, informují María Martínová, Bernardo de Miguel a Lucía Abellánová. A to přesto, že od loňského roku největší počet migrantů v Evropě směřuje právě do Španělska.
11. 2. 2019
Desetitisíce lidí se v neděli sešly v Madridu k protestu organizovanému pravicovými stranami. Nesouhlasí plánem španělské levicové vlády na uvolnění napětí v Katalánsku a žádají předčasné volby.
11. 2. 2019
Prezident Daniel Ortega přijal opatření usilující o posílení ekonomiky, což způsobí uzavření podniků, nezaměstnanost, menší regulaci trhu práce, růst fiskálního deficitu a vzestup chudoby. V roce 2018 byl zaznamenán pokles o 4 % HDP a země směřuje k nejhorší hospodářské krizi za posledních 30 let. Přitom se nachází uprostřed společenskopolitického a humanitárního konfliktu, který konfrontuje vládu se soukromým sektorem.
5. 2. 2019
V lednu 2019 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 133 485.14 Kč.
DĚKUJEME!
Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09 Kč.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.