
Jak lze realizovat skutečnou "vůli lidu". Občanskými shromážděními
25. 10. 2019
Když jde o sex, nepřijímáme předpokládaný souhlas. Proč bychom ho měli přijímat v politice?
Nechci opustit zastupitelskou demokracii. Chci ale, aby byla vyvažována občanskou suverenitou, zejména toho druhu, která je známá pod pojmem deliberativní demokracie. Na rozdíl od konfliktní podstaty zastupitelské demokracie, v níž se politikové snaží zajistit si nadvládu nad svými oponenty a porazit je, deliberativní demokracie znamená zaangažovat občany v tom, aby společně řešili problémy.
Znamená to vytvoření fór, na nichž si navzájem zdvořile nasloucháme, usilujeme o to porozumět navzájem svým názorům, změníme názor, pokud je to nutné, a vytváříme tak bohatou, informovanou demokratickou kulturu, která v současnosti v životě našeho národa chybí.
Snad nejlepším příkladem je participační program určování veřejného rozpočtu v brazilském městě Porto Alegre. V letech 1989 - 2004 měli tamější občané právo rozhodovat, na co se má vydat celý městský investiční rozpočet. Ten proces vypracovali vláda a občané, kteří navzájem spolupracovali, a vznikla možnost ten proces zlepšovat, jak občané navrhovali změny. Na programu se účastnilo asi 50 000 lidí ročně.
Existuje množství dalších způsobů jak dokáže deliberativní demokracie změnit naše životy. V Irsku proměnilo občanské shromáždění o zákonu o potratech hněvivou debatu v debatu uvážlivou. Zkoumalo protikladná tvrzení a myšlenky a vedlo nakonec k referendu. Program s názvem Lepší Reykjavík umožňuje občanům islandského hlavního města navrhovat nápady na zlepšení města, o nichž pak lidé hlasují. 15 nejpopulárnějších nápadů je pak každý měsíc předáváno k úvaze správě města. Ten program město Reykjavík fascinujícím způsobem proměnil.
Je možno použít ústavních shromáždění k vypracování zásad vlády, o nichž pak může celé obyvatelstvo hlasovat. Nejlepší příklady rozvinuly kanadské provincie Britské Kolumbie a Ontario. Členové těchto shromáždění se vybírají losováním a získávají informace od expertů, na základě cest do terénu a na základě návrhů od jiných občanů.
Digitální nástroje dnes nabízejí obrovské množství příležitostí jak jemně pozměňovat či upravovat politická rozhodnutí, jenže náš středověký systém jich nepoužívá.
Účast v politice není žádný dar. Je to naše právo.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse