Rusko po Prigožinovi
3. 7. 2023
Prigožin se sice nedostal do Moskvy, ale svým jednáním účinně ukončil "dobu polovičatých opatření", která charakterizuje současný Kreml zejména v poslední době. Nyní tedy musí Putin učinit jasnou volbu.
Tři věci jsou jasné: Byla skutečná revolta, ukázala mimořádnou degradaci systému a jeho silové struktury a jako taková představovala pro Putina velmi vážnou hrozbu, protože "zničila obraz Putina jako diktátora s absolutní mocí. A to je možná nejvýznamnější výsledek ze všech."
Neosovětský autoritářský systém, který Putin vytvořil, potřebuje takového diktátora, aby přežil. Pokud se vyskytnou problémy, musí být tvrdě odstraněny, nebo celý systém brzy přestane fungovat a stále více lidí ho bude tak či onak zpochybňovat.
V blízké budoucnosti bude buď rozjet mechanismus perestrojkové transformace, nebo masového teroru a očisty státního aparátu. Existují důvody domnívat se, že obojí je možné a ani jedno nelze v současné době vyloučit.
Logika Putinova režimu směřuje ke stalinistické variantě, ale logika zkušenosti obyvatelstva a současná izolace Ruska od mezinárodní ekonomiky kvůli válce s Ukrajinou ukazuje na druhou. Je ovšem důležité si uvědomit, že ani jedna z nich nebude signalizovat revoluci, nicméně každá může k ní může otevřít cestu.
Dalším odhalením je, že když se objevila skutečná hrozba pro Putinův režim, ani jeden opozičník nebyl schopen nabídnout jakýkoli skutečný akční plán, nemluvě o tom, že by sám demonstroval moc. Aspirující opoziční skupiny se omezily na debaty o tom, zda podpořit Putina nebo Prigožina.
Je pravděpodobné, že Putin bude usilovat – a skutečně již usiluje – o příměří. Protože to, co chce, není mír, ale prostor k nadechnutí. Poté zjistí, že je snadné znovu zahájit válku. Jakým směrem se Rusko nyní vydá, zůstává nejisté, ale jedna věc je jasná: Putin bude nyní muset učinit některá velmi závažná rozhodnutí; v opačném případě to udělá někdo jiný místo něho.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse