Studie: Ochranný účinek vakcín proti COVIDu je krátkodobý, posilovací dávky jsou důležité
18. 7. 2022
Vždy vstřícný, klidný a vysvětlující.
— Matěj Skalický (@mskalick) July 18, 2022
💊 chybí paxlovid
🦠 největší vir. nálož
🧬 další varianty?
💉 vakcíny pro rizikové
🗣 komunikace vlád
Prof. @konvalinka_jan zpět na vlnách ČRo. Tentokrát ve #vinohradska12 🎧https://t.co/2XfYr9oujI
Nyní má tým vědců vedený fakultou Yale School of Public Health a University of North Carolina v Charlotte odpověď: Silná ochrana po očkování je krátkodobá.
Studie je první, která kvantifikuje pravděpodobnost budoucí infekce po přirozené infekci nebo očkování vakcínami Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson nebo Oxford-AstraZeneca.
Riziko průlomových infekcí, kterými se člověk nakazí, přestože je očkován, závisí na typu vakcíny. Podle studie současné mRNA vakcíny (Pfizer, Moderna) nabízejí největší trvání ochrany, téměř třikrát delší než přirozená infekce a vakcíny Johnson & Johnson a Oxford-AstraZeneca.
Spolehlivá ochrana proti reinfekci vyžaduje aktuální posílení vakcínami, které jsou přizpůsobeny změnám ve viru, ke kterým dochází v průběhu jeho přirozeného vývoje, uvedli vědci.
Model výzkumných pracovníků založený na datech rizik infekce v průběhu času využívá nápadné podobnosti pravděpodobnosti reinfekce mezi endemickými koronaviry (které způsobují "běžné nachlazení") a SARS-CoV-2, virem, který způsobuje COVID-19. Tyto podobnosti umožnily vědcům provádět dlouhodobější projekce než studie zaměřené pouze na současné infekce. Kromě toho model umístil protilátkové reakce po přirozené a vakcínou zprostředkované imunitě do stejného kontextu, což umožnilo srovnání.
"SARS-CoV-2 odpovídá dalším endemickým koronavirům, které se také vyvíjejí a znovu nás infikují navzdory přirozené imunitě vůči dřívějším kmenům. Neustálá aktualizace našich očkování a přeočkování má pro náš boj proti SARS-CoV-2 zásadní význam.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse