Adam Curtis: HyperNormalizace

2. 1. 2020

čas čtení 83 minut

KOMPLETNÍ ČESKÝ PŘEKLAD CURTISOVA MEGADÍLA

Pozn red.: Toto jsme vydali původně 24.10.2016. Britská novinářka Carole Cadwalladr upozorňuje, jak děsivě varovný a předvídavý byl tento film. Zde na YouTube má titulky v celé řadě jazyků. Byl by někdo prosím ochoten přidělat podle tohoto překladu i titulky v češtině? Děkujeme.

Kompletní dokumentární film, délka: 2 hodiny 41 minut:

(Curtisovy dokumentární filmy jsou proslulé autoritativním, dobře vyresearchovaným narativem-komentářem, jímž autor předkládá svou tezi. Komentář je doplněn ohromujícími archivními záběry.)

Žijeme v době obrovské nejistoty a zmatku. Dějí se události, které se zdají být nevysvětlitelné a nad nimiž nemáme žádnou kontrolu. Donald Trump, brexit, válka v Sýrii, nekonečná uprchlická krize, náhodné bombové atentáty. A ti, kteří jsou údajně u moci, jsou ochromeni - nemají tušení, co dělat.

Tento film je epickým příběhem toho, jak jsme se dostali do této podivné situace. Vysvětluje nejen, proč k těmto chaotickým událostem dochází, ale i proč my a naši politikové jim nerozumíme.

UNICEF žádá o dodržování humanitárního práva při dobývání Mosulu

17. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Jsem nesmírně znepokojen ohledně bezpečnosti 1,5 milionu lidí žijící v iráckém městě Mosul, kteří mohou být ohroženi vojenskými operacemi, jejichž cílem je dobytí města od Islámského státu, píše Stephen O´Brien, náměstek tajemníka OSN pro humanitární záležitosti a koordinaci nouzové pomoci. Desetitisíce iráckých dívek, chlapců, žen a mužů se mohou octnout v obležení či mohou být použity jako lidské štíty. Tisíce lidí mohou být násilně vyhnány ze svých domovů anebo uvíznout mezi bojujícími liniemi. Na místě může vzniknout až milion uprchlíků.

Znovu apeluji na všechny strany konfliktu, aby dodržovaly své povinnosti podle mezinárodního humanitárního práva na ochranu civilistů a zajistili, že mají přístup k pomoci, na niž mají nárok a již si zaslouží.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na případu ministra Mládka premiér demonstruje důvod pádu ČSSD

17. 10. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Velkým tématem politických a politologických diskusí je otázka, co by měly „tradiční strany“, zejména ČSSD, udělat, aby přinejmenším dále neztrácely přízeň voličů, nebo ji dokonce začaly získávat zpátky. A uprostřed všech možných analýz a pohledů slyšíme, že premiér odmítá přijmout rezignaci ministra Mládka.

Bohuslav Sobotka říká: „Já myslím, že ta věc je uzavřená. Pro mne to není téma. To je téma, které otevřel Jan Mládek.“ Ano, to téma otevřel Jan Mládek. Jak se píše v níže uvedeném článku: „Mládek už před senátními volbami prohlašoval, že pokud neuspěje, je připraven z vlády odejít.“ Proč to prohlašoval? Protože chtěl dostat voliče na zdání toho, že to myslí vážně, že jeho širší mandát v politice – nikoli jen ten senátorský – je spojen s jejich důvěrou.

Co by se stalo premiérovi a sociální demokracii, kdyby aspoň toto gesto důvěryhodnosti a respektu k voličům a slibům dodrželi? Voliči se mohou jen těžko zbavit pocitu, že o politice ČSSD rozhodují zákulisní vazby a že voličům se něco slibuje jen do té doby, než to bolí. Personální obnova té strany je zjevně nemožná, když nezvládne ani tohle.

A to je přesně ten důvod, proč ČSSD spěje k vážné volební porážce ve sněmovních volbách. Nemá smysl nějak analyzovat typy voličů, které chce oslovit, a vytvářet sofistikované strategie, jak je oslovit, když nedokáže získat základní důvěryhodnost v tom, že její politici drží slib, i když to bolí, a že veřejné a transparentní je důležitější než skryté a zákulisní.

Ministr Mládek nabídl Sobotkovi rezignaci, ten ji odmítl ZDE

USA a Británie zvažují nové sankce vůči Sýrii a Rusku

17. 10. 2016

čas čtení 1 minuta


Vojenská opatření jsou téměř eliminována z příštích plánů ohledně Sýrie. Spojené státy a Británie oznámily, že zvažují nové sankce, které by měly přinutit syrskou a ruskou vládu zastavit ofenzívu proti východnímu Aleppu drženému povstalci.

Bazének nevyšel

15. 10. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty



Když jsem poprvé viděl projev Zdeňka Škromacha z bazénku, měl jsem nepřekonatelný pocit trapnosti, pocit, že taková hraná lidovost mu musí ublížit i tam u nich, nikoli jen u nějaké „pražské kavárny“.

Se stejnou hrůzou jsem sledoval video, na němž si Škromach hrál na lid spolu s Haškem, a to už vůbec nemluvím o křupanské tuposti vystoupení hejtmana Nováka se socialistickým kandidátem do Senátu za Novojičínsko.

Rozhovor Britských listů 79:

Naše země bude politicky pestrobarevnější

14. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o výsledcích regionálních voleb a prvního kola senátních voleb, které se konaly minulý týden. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Brexit: V Británii pokračuje katastrofa v přímém přenosu

17. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

- Vedoucí politikové z Irské republiky se obávají, že brexit Irsku přinese hospodářskou katastrofu. - Irský premiér Enda Kenny varoval před "nedozírnými následky" brexitu jak pro Severní Irsko, tak pro Irskou republiku a rozhodl se uspořádat bezprecedentní summit politiků z obou částí Irska, kde by jednali o tom, jaké podniknout kroky. V důsledku brexitu hrozí obnovení tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou i obnovení severoirského terorismu. Drastický pokles hodnoty britské libry dělá obrovské problémy irským vývozcům do Británie, protože nedostávají za své výrobky dostatečnou cenu. Hospodářské přežití Severního Irska závisí na dosavadních obrovských dotacích z EU, o něž země přijde. Odchodem Británie z EU ztratí Irská republika v Bruselu významného spojence. Bývalý irský premiér John Bruton varoval, že dojde k rozkladu obchodu mezi Irskem a Británií, který má tisíciletou tradici. Británie je největším exportním partnerem Irské republiky a Irsko pátým největším exportním partnerem Británie. Bruton varoval, že pokud po odchodu z EU zavede Británie dotace pro své zemědělce, drasticky to poškodí irský potravinářský průmysl a Brusel bude muset zavést proti Británii sankce. Irská vláda rychle vytvořila nouzový fond 150 milionů euro pro irské farmáře, které ničí propad anglické libry. - Irské varování před katastrofou brexitu přichází poté, co o víkendu skotská premiérka Nicola Sturgeonová varovala, že tzv., "tvrdý brexit" povede k druhému referendu o skotské nezávislosti.

- V pondělí dále klesá britská libra v důsledku informací o rozkolu v londýnské vládě - Ministr financí Philip Hammond rozzuřil fundamentalistické stoupence brexitu ve vládě Theresy Mayové tím, že odmítl vládní plány bezodkladně omezit imigraci z EU do Británie. Poukázal na to, že to poškodí britskou ekonomiku. Libra se v pondělí dopoledne pohybovala kolem 1,22 dolaru, na hranici své nejnižší hodnoty za posledních 31 let. Ekonomové upozorňují, že se libra nyní chová jako měna nějaké země z třetího světa.

Britská bankovní konta propagandistické televize Russia Today byla zmrazena

17. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Tvrdí to šéfredaktorka této televize Margarita Simonjan a dodává sarkasticky: "Ať žije svoboda projevu!"

Britské ministerstvo financí však popřelo, že by s tímto rozhodnutím měla britská vláda cokoliv společného. Jde prý čistě o rozhodnutí soukromé banky NatWest, která systematicky ruší konta svých ruských zákazníků.

Russia Today je hlavní propagandistický nástroj ruské vlády v anglickojazyčném světě. Šíří čistě protizápadní názory Kremlu. Tvrdí, že Rusko bojuje v Sýrii výlučně proti teroristům a že ruská letadla neusmrtila žádné civilisty.

Od té doby, co RT začala před deseti lety vysílat v Británii, regulační orgán pro televizní vysílání Ofcom zaznamenal 14 porušení vysílacího zákona. Naposledy byla stanice vyšetřována letos v dubnu za to, že obvinila tureckou vládu z genocidy proti Kurdům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Analýza

Kterak vyzbrojování rebelů proti vládním vojskům téměř vždy končí neúspěchem

17. 10. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 11 minut

Západní sdělovací prostředky se v těchto dnech exkluzivně soustředí na ruské a syrské nálety ve východním Aleppu, které si od kolapsu příměří dohodnutého mezi USA a Ruskem vyžádaly stovky civilních životů. Volání po zavedení bezletové zóny, která je však zaručeným receptem na fatální eskalaci násilností v Levantě, přehlušuje nepříliš známé faktory, které v rozdmýchání konfliktu, jenž si vyžádal stovky tisíc obětí, hrají nezanedbatelnou roli.  

Bezpečné útočiště a zahraniční sponzor jsou pro povstalce základními předpoklady úspěchu

Darurat: Poslední velké vítězství nad povstalci

17. 10. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Pokud platí nějaké pravidlo ohledně zahraniční pomoci povstalcům, s empirickými údaji je slučitelná leda následující formulace: Povstání, která nedisponují zahraniční podporou, včetně zásobování výzbrojí, mají všeobecně mnohem nižší šanci na vítězství než ta, která si zajistila zahraničního sponzora či sponzory.


V letech 1948 - 1960 vedly jednotky Britského společenství národů v Malajsii boj proti povstalcům z komunistické Malajské armády národního osvobození. Mezi autory zabývajícími se teorií povstalecké války nehledě na preferované přístupy panuje široký konsensus, že válka označovaná v malajštině výrazem Darurat představuje poslední přesvědčivé vítězství západních jednotek nad povstalci. Právě proto bývá malajské tažení často studováno a považováno za svého druhu normu.

Deset tisíc lidí demonstrovalo v Budapešti proti likvidaci deníku Népszabadság a proti korupci

17. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Andras Muranyi, šéfredaktor investigativního levicového deníku Népszabadsag, který byl před týdnem zlikvidován, varoval, že "nikdo a nic" není v Maďarsku v bezpečí, pokud může být den ze dne zlikvidován tak významný deník, jako byl jeho.

Zaměstnancům listu doručil o předminulém víkendu kurýr dopis, který je informoval, že list se s okamžitou platností likviduje. Novináři byli vykázáni z redakce, takže si ani nemohli odnést osobní věci, byl jim zrušen přístup k emailům a k počítačům, takže nemohli dokončit zahájenou práci. Digitální archiv deníku z internetu zmizel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hypernormalizace: Adam Curtis vytvořil nový film

15. 10. 2016

čas čtení 3 minuty

V neděli bude zveřejněn nový film Adama Curtise Hypernormalizace, o nereálném světě, v němž žijeme. Zde je ukázka, informace o filmu níže:

... Ale nový systém měl vážný nedostatek. Protože v reálném světě se nedá všechno předpovědět analýzou dat z minulosti. A člověkem, který to měl ke své škodě objevit, byl Donald Trump.

Jednoho dne kdosi zatelefonoval muži jménem Jess Markham. Volal mu Donald Trump. Zoufale potřeboval jeho pomoc. Markam byl podivnou záhadnou postavou. V padesátých letech byl jaderným vědcem a studoval vliv radiace z jaderných zbraní na lidské tělo. Pak se Markham odstěhoval do Las Vegas a stal se posedlým hazardem. měl fotografickou paměť a používal ji k tomu, aby okamžitě zpracoval a analyzoval data z hazardního hraní, které se odehrávalo před jeho očima. Z toho dokázal předpovědět výsledky, takže pokaždé vyhrál.

Gangsteři v Las Vegas jím byli fascinováni. Dali mu přezdívku "automat".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2016

8. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rozhovor Britských listů 78:

Jak nekvalitní bydlení tvrdě postihuje děti v ČR

7. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Česká republika nemá zákon o sociálním bydlení. Lidé, kteří se z různých nezaviněných důvodů dostanou do složité finanční situace, končí na ulici nebo ve zcela nevyhovujících ubytovacích prostorech. O tom, jak drasticky tato situace postihuje děti a jakou je pro Českou republiku ekonomickou a sociální bombou, hovoří na základě svého nového výzkumu s Janem Čulíkem v tomto Rozhovoru Britských listů sociolog Daniel Prokop. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Čína vyslala loď ke své orbitální stanici

17. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta


Čína vyslala kosmickou loď na pilotovanou misi ke kosmické stanici Tchien-kung 2.

Dva "tchajkonauti" stráví měsíc pobytu v laboratoři, kde se budou věnovat experimentům.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Merkelová navrhne další sankce proti Rusku

17. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta


Spolková kancléřka Angela Merkelová bude v EU prosazovat zostření sankcí proti Rusku kvůli jeho vedení války v Sýrii. Zjistil to list Frankfurter Allgemeine Zeitung z kancléřčina okolí.

Vítězem druhého kola senátních voleb je KDU-ČSL, účast byla rekordně nízká

15. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Parlament by možná měl uvažovat o zavedení hranice, kdy kvůli nízké volební účasti budou volby neplatné. Druhého kola senátních voleb se totiž účastnilo jen 15,38 procent voličů.

Kandidáti KDU-ČSL zvítězili v 9 z 27 obvodů. ANO, Starostové a ODS získali každý 3 mandáty, ČSSD, TOP O9 a Severočeši jen 2 mandáty. S ulehčením kvitujeme, že se do Senátu nedostal Zdeněk Škromach, který nedávno v bazénku za svitu pochodně horoval proti uprchlíkům. Do Senátu se nedostal ani politický turista Václav Bělohradský.

Nejvíce senátorů bude mít v horní sněmovně stále ČSSD, 25 z 81. KDU-ČSL bude mít nejméně 15 senátor. Starostové a TOP09 budou mít asi deset senátorů. ODS bude mít zřejmě jen 9 senátorů.

Podrobnosti ZDE

Skotská premiérka: Bude-li Londýn usilovat o tvrdý brexit, uskuteční se druhé referendum o skotské nezávislosti

15. 10. 2016

čas čtení 4 minuty

Ve svém závěrečném projevu na výročním sjezdu Skotské nacionální strany v Glasgow varovala skotská premiérka Nicola Sturgeonová, že pokud bude Theresa Mayová usilovat o "tvrdý brexit", ve Skotsku se uskuteční druhé referendum o skotské nezávislosti. Sturgeonová bude usilovat o udržení Skotska ve společném evropském trhu. Posiluje obchodní styky s Evropskou unií a klade velký důraz na inkluzivitu, školství, otevřenost vůči cizincům a sociální pokrok. Chce zintenzivnit pomoc uprchlíkům ze Sýrie:

"My víme, jakou zemí chceme, aby Skotsko bylo. A já jsem přesvědčena, že je to vize, která nás sjednocuje. Inkluzivní, prosperující, sociálně spravedlivá, otevřená, vůčí příchozím přívětivá a světu otevřená země. Otázkou nyní, v této nové éře je, jak toho nejlépe dosáhnout. Rozhodněme se jako národ na tuto otázku odpovědět společně. Už jsme urazili tak dlouhou cestu. A cesta k vlastní samosprávě nám dala nové sebevědomí, novou víru v sebe. Rozhodnutí nenechat se vrátit zpět, ale dokončit budování Skotska pro zítřek. Přátelé, nadchází čas, abychom dali budoucnost Skotska do rukou Skotska."

Sturgeonová uvedla ve své závěrečné řeči, že tvrdý brexit by znamenal, že londýnská vláda porušila sliby, které učinila během skotského referenda v roce 2014, a že takový odchod z EU by vedl k novému referendu o nezávislosti.

Skotská premiérka dodala, že v nadcházejících měsících bude požadovat "nové pravomoci, abych udržela Skotsko jako součást jednotného evropského trhu, i když Británie z něho odejde. Pokud konzervativní vláda toto úsilí odmítne, bude trvat na tom, aby se Skotsko vydalo cestou, která poškodí naši ekonomiku, bude nás stát pracovní příležtiosti, sníží naši životní úroveň a poškodí naši pověst jako otevřené, rozrůzněné a vůči příchozím vstřícné země. V takovém případě je jasné, že Skotsko musí mít možnost zvolit si lepší budoucnost.

A já zajistím, aby Skotsko tuto šanci dostalo. A řekněme i toto jasně. Pokud tento okamžik nastane, nebude to proto, že by výsledek referenda z roku 2014 nebyl respektován. Bude to proto, že sliby, učiněné Skotsku v roce 2014, byly porušeny."

Sturgeonová také oznámila, že Skotsko zvýší svou přítomnost na evropském kontinentu, kde otevře své obchodní mise, včetně trvalé obchodní mise v Berlíně.

Skotská premiérka dodala: "Nemylte se, hrozbou naší ekonomice není jen nebezpečí, že přijdeme o své místo ve společném trhu - i když to by bylo katastrofální. Hrozbou je také škodlivý - a naprosto ostudný - signál, který světu vysílá toryovská rétorika ohledně zahraničních pracovníků. Více než kdy předtím musíme zdůrazňovat svým evropským přátelům, že Skotsko je otevřeno spolupráci."

Z dokumentů Evropského parlamentu vyplývá, že v důsledku pádu libry bude Velká Británie muset zaplatit v roce 2017 do rozpočtu Evropské unie o 2 miliardy liber více než se dosud předpokládalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Další citace z projevu Sturgeonové:

Renzi: Zrušte financování zemí EU, které odmítají přijmout uprchlíky

16. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Východoevropským zemím, které dál odmítají přijmout uprchlíky z frontových států evropské migrační krize, by se měly zrušit dotace, které dostávají z EU, řekl ve středu italský premiér Matteo Renzi.

Syřané mají velkou smůlu, že je nevraždí Američané, ale Rusové

15. 10. 2016

čas čtení 6 minut



Britská Stop the War Coalition se stala terčem všeobecného posměchu, a to dokonce i v normálních spíše levicových satirických rozhlasových a televizních pořadech, když se její zástupce v pátek ráno v rozhlase BBC na dotaz, proč její aktivisté neprotestují proti vraždění civilistů v Aleppu, odpověděl, že cílem koalice je bojovat proti Západu a že by protestem proti ruskému vraždění v Sýrii jen "posílili" (neexistující) "protiruskou hysterii" v Británii.

K diskusi došlo poté, co v Dolní sněmovně vyzval nový britský ministr zahraničí Boris Johnson Angličany, aby proti ruskému vraždění v Sýrii šli demonstrovat před ruské velvyslanectví. To vyvolalo taky ostrou všeobecnou kritiku, v tom smyslu, že Johnson je blbec - jen diktátorské vlády vyzývají občany k demonstracím pro něco či proti něčemu. Jeden rozhlasový satirický pořad, právě ten, který kritizoval koalici Stop the War, právem poukázal na to, že pokud se octne ve funkci britského ministra zahraničí komická postava, jako je Boris Johnson, těžko bude mít autoritu a těžko se bude moci vyslovovat k závažným mezinárodním problémům.

Následující komentář je nutno čísto v tomto kontextu (JČ):

Chudáci nešťastné děti z Aleppa. Kdyby jen byly ty bomby, které na ně padají a usmrcují jejích děti, zohavují její přátele, ničí jejich nemocnice - kdyby jen ty bomby byly britské, nebo ještě lépe, americké.

Pak by byly ulice v Londýně přeplněny demonstranty, požadujícími ukončení jejich agónie. Trafalgarské náměstí by znělo projevy od Tariqa Aliho, Kena Loache a monsignora Bruce Kenta. Whitehall by se stala mořem transparentů, které by tvrdily, že jsou páchány válečné zločiny a My Je Odmítáme. Celé Grosvenorské náměstí by bylo plné hlučných demonstrantů, naléhajících, aby byl Barack Obama pohnán k soudu v Haagu. Demonstranti by měli na sobě masky Theresy Mayové a ruce by měli namočené do krvavé, červené barvy. A dělali by to všechno protože, jak by zdůrazňovali, nemohou snést, aby bylo v Aleppu zabito jen jediné další dítě.

Boris Johnson varoval před vážným nebezpečím brexitu pro Británii i Evropu

16. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Týdeník Sunday Times ve svém nedělním vydání prozradil, že nynější britský ministr zahraničí, lhář a komediant Boris Johnson, napsal pro konzervativní list Daily Telegraph 19. února, dva dny před tím, než se postavil do čela kampaně za brexit, ostře varovnou analýzu, v níž upozornil, že brexit by vedl k vážnému hospodářskému šoku pro Británii, k odtržení Skotska od Británie a k ruské agresi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Pokud by to bylo podle Evelyna Waugha, Boris omylem pošle do novin nesprávný článek, a tak změní průběh historie":

Boris Johnson je nyní znovu obviňován, že dal přednost manipulacím ve prospěch své osobní kariéry před zájmy své země.

Guardian: Nikdy není vyloučeno, že Asad a Putin skončí před mezinárodním soudním dvorem

15. 10. 2016

čas čtení 3 minuty

Bývalo zvykem charakterizovat válku jako pokračování politiky jinými prostředky. Avšak dlouholeté úsilí zajistilo, že některá taktika se už nepovažuje jen za brutální formu diplomacie, ale je definována jako zločiny. V posledních letech byl však vznešený cíl ochraňovat lidskost oslaben opovrženíhodnými útoky proti nemocnicím a školám, k nimž dochází ve válkách na Blízkém východě se zjevnou beztrestností, píše redakční komentář deníku Guardian. Tyto úmyslné útoky na nevojenské cíle musejí přestat. V Jemenu usmrtil letecký úder saúdské koalice více než 140 lidí na pohřbu v hlavním městě Sanaa. Rusko se spojilo se státem, který používá chemické zbraně proti svým vlastním civilistům. Ruská a syrská letadla bombardující Aleppo se záměrně zaměřují na civilisty.

Mezinárodní diplomacie tyto válečné zločiny verbálně odsuzuje. Avšak čtyři z pěti trvalých členů Rady bezpečnosti OSN podporují koalice, které útočí na nemocnice v Sýrii, v Jemenu a v Súdánu.

"Krabice na vraždění": Nemocnice v Aleppu byla znovu bombardována. Asad chce město "vyčistit"

14. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Ruská nebo Asadova letadla znovu vybombardovala nemocnici v Aleppu. Asad se vychloubal, že východní Aleppo "vyčistí". Vyvolal tím obavu z nových zvěrstev.

Lékaři v Aleppu uvedl, že nemocnice M10, která byla naposledy bombardována před čtrnácti dny, byla znovu zasažena protibunkrovou bombou. Dva lékaři a lékárník byli zraněni.

Navzdory mezinárodnímu odsouzení útočí Rusko a Asad na zdravotnická zařízení v Aleppu nyní běžně. Charitativní organizace Lékaři bez hranic uvedla, že za poslední tři neděle bylo usmrceno nejméně 114 dětí a 321 dětí bylo zraněno Asadovými jednotkami. Jsou to především iránské jednotky podporované ruským leteckým bombardováním.

"Mezinárodní společenství se stalo imunním vůči záběrům mrtvých dětí, vyhrabávaných z trosek domů zničených bombami," řekl Carlos Francisco, šéf mise Lékařů bez hranic v Sýrii, který Aleppo charakterizoval jako "krabici na vraždění".

Místní nemocnice uvedly, že ve čtvrtek bylo usmrceno dalších 18 lidí a 181 zraněno, včetně 30 žen a 37 dětí. Bombardování pokračovalo do časných ranních hodin v pátek. Počty mrtvých jsou zřejmě vyšší, protože mnoho rodin mrtvé už nevozí do nemocnice a rovnou je pohřbívají po vyhrabání z trosek.

Asad se mezitím chvástal reportérům bulvárního ruského deníku Komsomolskaja pravda, že Aleppo "vyčistí" a použije ho jako "odrazový můstek" k znovuovládnutí celé země. Osvobodí tak Sýrii od "teroristů".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Situace OSVČ je v ČR velmi těžká

14. 10. 2016 / Petr Klásek

čas čtení 3 minuty

Vážený pane Poláku,

rád bych reagoval na váš článek v BL "Zaměstnanci v ČR platí i za ostatní" z pozice OSVČ. Nechci zpochybňovat podklady, které jste použil, ani nemám čas tohle dohledávat. Nakonec, máte nejspíš pravdu. Jenom bych podotkl něco k tomu, co ve vašem článku nezaznělo, píše Petr Klásek.

Jednak, OSVČ, který platí nemocenské pojištění a onemocní, nebo má úraz, nedostane žádných 60%. Nedostane nic, pokud si nepořídí připojištění.

Kdo je tady parazit?

14. 10. 2016

čas čtení 3 minuty

Myslím si, že zvláště v dnešní době je potřeba mírnit různé vášně a stereotypy, které se tu a tam objevují ve veřejné diskuzi a často plynou z nedostatku nadhledu i hrubé neznalosti. Reaguji na text pana Jaroslava Poláka o zaměstnancích a podnikatelích. Vůbec mi nevadí úvahy o nastavení odvodů a daní tak, aby to bylo pro zmíněné skupiny spravedlivé. Ovšem velice mi vadí výkřiky o "živnostnících parazitech" a podobně, píše Jakub Minařík.

1. Pouhé srovnání odvodů zaměstnanců a OSVČ je zavádějící. Musím srovnávat i to, co za své odvody od státu dostávají. Tedy: pevná pracovní doba, dva dny víkendu, podpora v nemoci, podpora v nezaměstnanosti, odstupné, výpočet důchodu... A zde jsou mezi OSVČ a zaměstnanci rozdíly přímo propastné.

2. Už dávno neplatí, že podnikatelé (OSVČ) jsou jakási zbohatlická elita a zaměstnanci vykořisťovaná třída. Možná by se lidé divili, kdo je dnes ta nejvíce vykořisťovaná třída. Ano, mluvím o systému skrytého zaměstnávání OSVČ. A jsou to často i lidé, do kterých by to nikdo neřekl: různí dealeři, pojišťováci, prodejci, kosmetické poradkyně...

Sturgeonová: Skotsko půjde svou vlastní cestou

14. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Na výročním sjezdu skotských nacionalistů v Glasgow požadovala premiérka Sturgeonová od londýnské vlády další rozsáhlé pravomoci. Požaduje právo pro Skotsko zůstat součástí evropského společného trhu i právo pro Skotsko rozhodovat o vlastní imigraci. Sturgeonová opakovaně zdůrazňuje velkou vstřícnost Skotů vůči všem imigrantům. Příští týden bude zveřejněn návrh zákona o budoucím referendu o skotské nezávislosti, jímž bude nyní zjevně Sturgeonová vyhrožovat londýnské protievropské vládě, pokud její požadavky nebudou splněny:

Manévry Sturgeonové nabízejí britským proevropanům velkou šanci ovlivnit, jak bude vypadat brexit

14. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

Když britská premiérka Theresa Mayová tvrdila na konzervativním sjezdu minulý týden, píše komentátor Martin Kettle, že výsledek britského referenda o brexitu jí dává mandát k tomu, aby vyčlenila Británii ze společného evropského trhu, udělala fatální chybu. Dramaticky tím proti sobě oživila opozici. Zaktivizovala tím proti sobě Labouristickou stranu. Dodala odvahy umírněným konzervativcům, kteří se postavili proti ní. Rozzuřila svými výroky skotské nacionalisty. Ukázala, že všechny tři tyto síly mají společný zájem a mohou ho dosáhnout svou spoluprací v londýnské Dolní sněmovně, kde mají většinu, pokud budou jednat inteligentně.

Sturgeonová vyslovila celou řadu skotských požadavků, včetně další decentralizace Skotska a přístupu Skotska na evropský trh, jichž může být dosaženo pouze za pomoci podpory ostatních v Dolní sněmovně.

Slovenské umění v Kutné Hoře

13. 10. 2016 / Michal Giboda

čas čtení 3 minuty

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) hostí nejvýznamnější přehlídku slovenského výtvarného umění v Čechách u příležitosti slovenského předsednictví Rady Evropské unie. Její název je XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění, což je podle číslování EU XXL nadměrná velikost konfekce; větší je už jenom XXXL. Výstava představuje české veřejnosti 42 výtvarníků, jejichž kolekce vybralo 42 uznávaných slovenských, českých, ale i zahraničních teoretiků, kritiků a historiků umění; každý z nich svého umělce dlouhodobě sleduje.

K odpovědnosti za výběr umělců a znalců jejich tvorby se hlásí Ladislav Snopko, který výstavu inicioval a koordinoval. Je rytířem Řádu umění a literatury Francouzské republiky, archeologem (v Bratislavě vystudoval dějiny a archeologii), dramaturgem, publicistou a bývalým ministrem kultury SR.

Francouzi jsou největšími pesimisty na světě

14. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Optimisté převládají v zemích jako Rusko, Indie, Saúdská Arábie a Čína.

Francouzi vidí budoucnost černěji než kdokoliv jiný na světě, zjistila nová studie společnosti Ipsos. Podle ní je u Francouze nejpravděpodobnější, že považuje směřování své země za špatné.

The Times: Dnešního nebezpečného Putina vytvořila arogance Západu

14. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Putinova posedlost obnovit pro Rusko status supervelmoci je důsledkem selhání Západu, který nebyl schopen vyřešit problémy vzniklé rozpadem Sovětského svazu, píše v deníku Times Michael Burleigh. Namísto toho, abychom neuváženě odmítli Putina jako nereformovaného tyrana, bychom si měli uvědomit, že jsme ho, v mnoha ohledech, vytvořili sami.

Ruským médiím důvěřuje jen 27% Rusů. Putinova propaganda je na tom opravdu špatně

14. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Prezidentu Putinovi a armádě však důvěřují hodně:

Versailleský systém nestvořil Hitlera. A Západ nestvořil Putina

Bědování nad rozlitým mlékem - aneb Kdybych to byl bejval věděl, tak bysem sem nechodil

14. 10. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


V oběhu je vždy mnohem více konspiračních teorií než chcete - a než si vůbec dokážete představit. Podle jedné Hitlera stvořili ilumináti, podle druhé je NATO Hitlerovým pokračovatelem, tedy je snad také v jistém smyslu dílem iluminátů. Podle třetí Hitler za nic nemohl, protože Západ v letech 1933 - 1939 bezdůvodně odmítl jeho dobře míněné mírové iniciativy. A podle nejčastější teorie Hitlera údajně stvořil Versailleský systém.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21925