Prohlášení na podporu ICC + dnešní demonstrace - Ne naším jménem!

27. 11. 2024

čas čtení 7 minut

Odmítáme, aby po vydání mezinárodních zatykačů na Netanjahua a Galanta organizoval v Praze izraelský ministr zahraničí izraelské diplomaty z Evropy ke koordinací akcí proti ICC, a to za přitakání českých politiků, jejichž vážnost nejspíše odpovídá i zkomolení, jakým se jejich jménům dostalo v izraelském tisku.

Nepřipustíme, aby se Česká republika stala nástrojem k rozbíjení mezinárodního práva ve prospěch pokračujících izraelských válečných zločinů.

Přirovnávat zatykače Mezinárodního trestního soudu k Mnichovské dohodě z roku 1938 považujeme za směšnou a účelovou manipulaci urážející paměť na událost, která je pro českou společnost spojena s bezprávím a se začátkem válečného konfliktu. Zatykače ICC naproti tomu směřují k vyšetření válečných zločinů a k potrestání jejich viníků.


Ne naším jménem! 

Iniciativy propalestinské solidarity svolávají na dnešek, tj. středu 27.11. od 17:30 demonstraci před budovou Úřadu vlády na podporu Mezinárodního trestního soudu a jím vydaných zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého ministra obrany Joava Galanta a předáka Hamásu Muhammada Dajfa. Heslem „Spolu do Haagu" chtějí upozornit na spoluvinu české politické reprezentace, její slepou podporu Izraele při jeho páchání válečných zločinů v Gaze a na Západním břehu Jordánu, jejího mlčení k potírání legitimních palestinských práv a jejího popírání mezinárodních soudů v případě, že chtějí tyto soudit izraelské činitele. 

 

K demonstraci vydávají následující prohlášení:

 


Stojíme za Mezinárodním trestním soudem

Prohlášení iniciativy Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě

 

Iniciativy propalestinské solidarity již ve svém předchozím prohlášení zveřejněném bezprostředně po vydání zatykačů Mezinárodního trestního soudu na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého ministra obrany Joava Galanta a předáka Hamásu Muhammada Dajfa přivítaly toto jednomyslné rozhodnutí jako jediné správné.  A to právě ve vztahu k dlouhodobým válečným zločinům, kterých se Izrael prokazatelně a záměrně na civilním obyvatelstvu ve své válce proti Gaze dopouští, když přitom ignoruje předběžné nařízení Mezinárodního soudního dvora i rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

 

Mezinárodní trestní soud viní Netanjahua a Galanta mimo jiné z válečného zločinu vyhladovění populace coby nástroje války, z úmyslného útoku na civilní obyvatelstvo či ze zločinu proti lidskosti. Tedy ze stejných zločinů, jaké uvádí ve své poslední listopadové zprávě k izraelské válce proti Gaze i Organizace spojených národů.

 

K doplnění našeho vyjádření a v odpověď na negativní reakce našich politických představitelů prohlašujeme:

 

-        značně hysterické reakce velké části současné i bývalé české politické elity ukazují na nepochopení toho, jak soudní moc, v tomto případě Mezinárodní trestní soud, funguje. Nařízení soudní instance, tedy i vydané zatykače, nejsou politická rozhodnutí, s nimiž můžeme vést polemiku a handlovat s nimi dle libosti. Zatykač na Putina se nám líbí, zatykač na Netanjahua se nám nelíbí...Pokud chceme dostát svým závazkům a působit věrohodně, jsme rozhodnutím soudní moci – v tomto případě rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu – vázáni. Zatykač na Netanjahua a Galanta tak platí i pro území České republiky.

 

-        je absurdní dovolávat se údajné izraelské demokracie, jako by politický režim mohl vyvinit jednotlivce z trestní odpovědnosti; jako by se ve volbách zvolený politik nemohl dopustit válečného zločinu. Je navíc absurdní poukazovat k demokracii v Izraeli, který je renomovanými lidskoprávními organizacemi světa i OSN označen za režim apartheidu. Z tohoto hlediska je absurdní už skutečnost, že zatímco „demokratická" izraelská strana odpovědnost za své činy před soudem odmítá, „teroristická" palestinská strana pravomoc soudu respektuje.

 

-        jurisdikce ICC nad palestinskými územími byla přijata přistoupením Palestiny k Římskému statutu coby zakládací smlouvě Mezinárodního trestního soudu v roce 2015 a platí nad palestinským územím Západního břehu Jordánu, Východního Jeruzaléma a Pásma Gazy. Podobně jako je Putin stíhán za ruské zločiny na území ukrajinském, je Netanjahu a Galant stíhán za izraelské zločiny na území palestinském. Účelové dovolávání se na skutečnost, že Izrael není signatářem Římského statutu, tedy není relevantní.

 

-        dovolávat se práva konat válečné zločiny v odvetě za jiné spáchané zločiny je nepochopením principů moderního práva s jeho právní praxí, které se rozchází se starším právem zvykovým. Je absurdní, že izraelské válečné zločiny zlehčují a obhajují ti, kteří se vymezují např. vůči islámskému tradičnímu právu, a vzhledem k obavám z nárůstu antisemitismu je nebezpečné vyviňovat Izraelce z odpovědnosti za zločiny, které páchají, s odkazem na židovský původ pachatelů. Na válečných zločinech a možné genocidě není nic židovského, a pokud chceme úspěšně potírat antisemitismus, musíme přijmout univerzální platnost soudní moci.

 

Je absurdní, že princip mezinárodního práva je nyní relativizován stranami a politiky, kteří se jindy tak halasně hlásí k Západu, a že lidská práva jsou upírána Palestincům právě těmi, kteří jindy tak dojemně hovoří o jejich univerzálnosti a potřebě za ně bojovat.

 

Máme-li stát za hodnotami, které nejsou jen deklaratorní, je třeba to udělat právě teď podporou vyšetřování válečných zločinů v Izraeli/Palestině, tak jak se o to snaží mezinárodní soudy.  

 

Nic jiného pro řešení mezinárodních sporů než mezinárodní soudy nemáme; dovoláváme-li se tedy jejich autority v jedněch případech, musíme je ctít i v případech jiných.

 

Protože rovnost je základním předpokladem hledání spravedlnosti a spravedlnosti nemůže být dosaženo jinak než rovností před zákonem.

 

Ne naším jménem!

 

V Praze 27. listopadu 2024  

 

 



--
Ne naším jménem! Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě vznikla v březnu 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v České republice a proti možné vojensko-technické spolupráci České republiky a Státu Izrael. Pořádá veřejné akce s cílem upozornit českou veřejnost na často nekritický přístup české politické reprezentace ve vztahu k Izraeli a organizuje přednášky a besedy k blízkovýchodní problematice. Je součástí Evropské koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sídlí v Bruselu a sdružuje 42 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícího obchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.

http://ism-czech.org/iniciativa/
http://eccpalestine.org/


2
Vytisknout
1549

Diskuse

Obsah vydání | 29. 11. 2024