"Úplně k ničemu." Protidronové zbraně zakoupené Rosgvardií se ukázaly jako bezmocné proti ukrajinským bezpilotním letounům
26. 6. 2024
V lednu až květnu 2024 se v zemi prodalo o 50 % méně zbraní než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z údajů prodejce bezpečnostních systémů "Techklyuchi.rf".
"Poptávka po protidronových zbraních opravdu klesla a bude klesat i nadále, protože panuje pochopení, že nejsou dostatečně účinné a někdy [bývají] i zcela zbytečné," říká Pavel Kamnev, obchodní ředitel společnosti Laboratoř budoucnosti, která je účastníkem trhu NTI Aeronet.
Podle něj mají zbraně spoustu nevýhod, z nichž nejvýznamnější je směrovaný paprsek s omezeným výkonem.
Nejčastěji byly v loňském roce nakupovány zbraně proti dronům na ochranu palivových a energetických zařízení - tvořily až 70 % všech prodejů, dalších 20 % pro průmyslová zařízení a 10 % pro soukromá zařízení, říká Tigran Israeljan, generální ředitel společnosti Techklyuchi.rf.
Nyní se místo antidronových zbraní kupující zajímají o integrované antidronové systémy. Počet takových žádostí se v prvních pěti měsících roku 2024 zvýšil o 20 % – ze 142 na 170, poznamenal Israeljan. Spolu s poptávkou však rostly i ceny: V lednu až květnu 2024 podle statistik Techključi.rf zdražil kus zařízení meziročně v průměru o 20 %.
"Průměrné náklady na jeden systém rádiové detekce nebo potlačení rádiového signálu začínají od 10 milionů rublů, což zahrnuje vybavení bez zohlednění předprojektové kontroly, návrhu, instalace, uvedení do provozu a školení personálu. Náklady na ochranu na klíč pro velká nebo rozšířená zařízení začínají na 150 milionech rublů," řekl Israeljan.
Za poslední rok největší energetické společnosti v Rusku utratily nejméně 1 miliardu rublů za nákup zařízení proti dronům, uvádí server Važnyje istorii na základě tendrů společností Rosněfť, Lukoil, Bašněfť, Slavněfť a Transněfť.
K ochraně rafinérie však nepomohla ani protidronová děla, stacionární systémy pro elektronickou detekci a potlačení dronů, stejně jako napnuté sítě, které mají zadržovat létající objekty.
Od začátku roku 2024 se Ukrajina zaměřuje na útoky dronů na palivový a energetický komplex Ruska. Za pět a půl měsíce bylo napadeno více než 40 ropných skladů a rafinérií. Ve středním a jižním Rusku byly zasaženy téměř všechny velké rafinérie. Poté se ruské úřady rozhodly utajit provozní statistiky o výrobě paliva v zemi.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse