Izrael zavraždil dalších pět novinářů

26. 12. 2024

čas čtení 8 minut
 
Pět novinářů bylo zabito při zásahu jejich vozidla v blízkosti nemocnice Al-Awda v Nuseiratu v centrální části Gazy, uvedly zdravotnické úřady. Palestinská média a místní reportéři uvedli, že vozidlo bylo označeno jako vozidlo médií a novináři jej používali k podávání zpráv z vnitřku nemocnice a tábora Nuseirat. Novináři pracovali pro televizní kanál Al-Quds Al-Youm. Izraelská armáda uvedla, že její letectvo zaútočilo na vozidlo „cíleně“ a že uvnitř "byli členové militantní skupiny Islámský džihád".

Televizní kanál Al-Quds Today se sídlem v Gaze identifikoval pět zabitých novinářů jako Faisala Abu Al-Qumsana, Aymana Al-Jadiho, Ibrahima Al-Sheikha Khalila, Fadiho Hassouna a Mohammeda Al-Lada'a. Jeden z těchto novinářů byl zabit právě, když jeho manželka v blízké nemocnici rodila jejich první dítě.

Několik hodin poté, co byl novinář Ayman Al Jaddi zabit spolu s dalšími čtyřmi kolegy, jeho žena právě porodila jejich novorozence, aniž by věděla, že byl zabit.



Byli zabiti, „když plnili svou novinářskou a humanitární povinnost“, uvedl kanál v prohlášení, informovala agentura France-Presse.

„Potvrzujeme naše odhodlání pokračovat v našem odolném mediálním poselství,“ dodala.

Kanál uvedl, že novináři byli zabiti ve vysílacím voze, a sdílel fotografii poškozeného vozidla s nápisem „Press“.

Izraelská armáda ve svém vlastním prohlášení uvedla, že provedla „přesný úder na vozidlo s teroristickou buňkou Islámského džihádu uvnitř v oblasti Nuseirat“.

Dodala, že „před úderem byla přijata četná opatření ke zmírnění rizika poškození civilistů“.

Podle svědků z Nuseiratu zasáhla raketa vypálená izraelským letounem vysílací vozidlo, které bylo zaparkováno před nemocnicí Al-Awda, a zapálila ho.

Blízkovýchodní odnož Výboru na ochranu novinářů uvedla, že organizace je smrtí „zdrcena“.

 
Při izraelském leteckém útoku na dům ve čtvrti Zeitoun ve městě Gaza bylo ve čtvrtek časně ráno zabito pět lidí a dvacet jich bylo zraněno
, informovali zdravotníci zdravotnických úřadů v Gaze. Varovali, že počet mrtvých se může zvýšit, protože mnoho lidí zůstalo uvězněno pod troskami.

Ve stanových táborech v Gaze zemřelo zimou děvčátko, třetí nemluvně, které v posledních dnech zemřelo na následky chladu, uvedli lékaři. Otec třítýdenní Sily Mahmúd al-Fasíh ji zabalil do deky, aby se ji pokusil zahřát v jejich stanu v oblasti Muwasi u města Chán Júnis, ale nestačilo to, řekl agentuře Associated Press.

Píše Dr. Hussam Abu Safiya , ředitel nemocnice Kamal Adwan:

Čtvrtek 26. prosince 2024

Včerejší noc byla bohužel horší než ta předchozí. Charakter výbušných zařízení v blízkosti nemocnice Kamal Adwan byl alarmující, neboť je zřejmé, že množství použitých výbušnin bylo tentokrát výrazně větší. Střepiny z těchto výbuchů pronikly do budovy a zasáhly jeden z pokojů pacientů, přičemž přímo zranily zdravotního bratra Hassana Al-Dabouse. Utrpěl těžké zranění hlavy s roztříštěnou lebkou a zlomeninami obličeje a čelisti. V současné době je na jednotce intenzivní péče a jeho stav je velmi vážný.

Nemocnice Kamal Adwan nemá dostatek prostředků na to, aby se s tak závažnými případy mohla adekvátně vypořádat. Snažíme se pacienty převézt do jiných nemocnic a doufám, že se Hassana podaří převézt do nemocnice Al Ahli na operaci a k potřebnému neurologickému specialistovi.

V tuto chvíli musím zdůraznit, že jsme stále ohroženi. Před malou chvílí byla jedna ze zaměstnankyň zraněna střepinou z výbušniny shozené z kvadrokoptéry. Byla zraněna střepinou do krku a v současné době je ve středně těžkém stavu. Výbušniny míří na oblasti v blízkosti nemocnice a my se obáváme pokračujících útoků.

K poslednímu výbuchu došlo kolem půl páté ráno. Výbuch byl tak silný, že zničil téměř vše - dveře, okna, vnitřní zábrany a skla - uvnitř nemocnice, čímž se oddělení intenzivní péče stalo téměř nefunkčním. V současné době převážíme zásoby z jiných částí nemocnice k ošetření zraněných, včetně Hassana Al-Dabouse, ale činíme tak s velkou opatrností kvůli obavám z dalších bombových útoků.

V tuto chvíli se v nemocnici nachází přibližně 75 zraněných osob spolu s jejich doprovodem a 180 zdravotníků, takže celkový počet osob v nemocnici se pohybuje kolem 350.

Bezpečnostní pracovníci a tři ozbrojení muži byli zabiti v provincii Tartús poté, co se syrské vládní síly snažily zatknout důstojníka spojeného s věznicí Sednaja, sděluje Syrská observatoř pro lidská práva

Syrské síly utrpěly 14 obětí při střetech na venkově

Podle Syrské observatoře pro lidská práva bylo při střetech v provincii Tartús zabito čtrnáct příslušníků bezpečnostních složek nových syrských orgánů a tři ozbrojenci, když se síly pokusily zatknout důstojníka spojeného s nechvalně proslulou věznicí Sednaja.

Observatoř uvedla, že střet vypukl v Tartúsu, baště alavitské menšiny svrženého prezidenta Bašára Asada.

Nový syrský ministr vnitra potvrdil smrtelné oběti ve zprávě na Telegramu a uvedl, že deset policistů bylo rovněž zraněno tím, co nazval „zbytky“ Asadovy vlády. Ministr slíbil potrestat každého, kdo se odváží „podkopat bezpečnost Sýrie nebo ohrozit životy jejích občanů“.

Smrtící incident se odehrál v době, kdy demonstrace a noční zákaz vycházení na jiných místech poznamenaly nejrozsáhlejší nepokoje od sesazení Bašára Asada před více než dvěma týdny. Jeden demonstrant byl zabit a pět dalších zraněno v Homsu „poté, co bezpečnostní síly ... zahájily palbu, aby rozehnaly“ dav, uvedla agentura France-Presse.

Izraelská letecká a pozemní ofenzíva zabila podle ministerstva zdravotnictví více než 45 000 Palestinců. Více než polovinu mrtvých tvoří ženy a děti, ale neuvádí, kolik mrtvých bylo mezi bojovníky.

Izraelský ultranacionalistický ministr bezpečnosti Itamar Ben-Gvir navštívil ve čtvrtek areál mešity al-Aksá v Jeruzalémě, kde se podle svých slov „pomodlil“ za rukojmí v Gaze, čímž čerstvě zpochybnil pravidla pro jedno z nejcitlivějších míst na Blízkém východě, píše agentura Reuters.

Oficiální stanovisko Izraele akceptuje desítky let stará pravidla, která omezují modlitby nemuslimů v tomto komplexu, třetím nejposvátnějším místě islámu, známém jako Chrámová hora pro židy, kteří jej uctívají jako místo dvou starověkých chrámů.

Podle křehkého, desítky let starého ujednání s muslimskými úřady o „statu quo“ spravuje areál Al-Aksá jordánská náboženská nadace a podle desítky let starých pravidel jej židé mohou navštěvovat, ale nesmějí se zde modlit.

Ben-Gvir ve svém příspěvku na Twitteru uvedl: „Dnes jsem vystoupil na naše svaté místo v modlitbě za blaho našich vojáků, za rychlé navrácení všech rukojmích a za úplné vítězství s Boží pomocí.“

Úřad premiéra Benjamina Netanjahua okamžitě vydal prohlášení, v němž zopakoval oficiální izraelské stanovisko.

Al-Džazíra uvedla, že jordánské ministerstvo zahraničí se k Ben-Gvírovi vyjádřilo kriticky a označilo jeho kroky za „provokativní krok“ a porušení desítky let starého „historického a právního statu quo“ a mezinárodního práva.

Návrhy izraelských ultranacionalistů, že Izrael změní pravidla pro dodržování náboženských obřadů v areálu Al-Aksá, vyvolaly v minulosti násilí s Palestinci.

V srpnu Ben-Gvir zopakoval výzvu, aby se v mešitě al-Aksá mohli modlit i židé, což vyvolalo ostrou kritiku.

Zdroj v angličtině ZDE

2
Vytisknout
2115

Diskuse

Obsah vydání | 31. 12. 2024