Levice nevítězí ve volbách, protože není dost výrazná

11. 6. 2012

čas čtení 4 minuty

Lidé z téže čtvrti mohou mít radikálně odlišné morální hodnoty, argumentuje velmi přesvědčivě psycholog Jonathan Haidt ve své knize The Righteous Mind (Počestná mysl), píše v deníku Guardian George Monbiot:

Na základě množství vědeckých důkazů Haidt argumentuje, že činíme morální rozhodnutí na základě intuice a nikoliv na základě strategického uvažování. Následně používáme svou schopnost racionálně uvažovat k tomu, abychom našli ospravedlnění pro rozhodnutí, které jsme už učinili. (Mimochodem přesně o tomtéž svědčí ve svých románech Milan Kundera, pozn. JČ.)

Bohatství amerických rodin pokleslo za tři roky o čtyřicet procent

12. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Současná hospodářská krize zlikvidovala téměř dvě desetiletí růstu bohatství amerických občanů. Vyplývá to z údajů zveřejněných americkou vládou v pondělí. Nejvíce byly postiženy středostavovské rodiny.

Federální rezervní banka uvedla, že středový objem majetku amerických rodin poklesl za tři roky o 39 procent, ze 126 400 dolarů v roce 2007 na 77 300 dolary v roce 2010. Tolik vlastnily americké rodiny r. 1992.

K největšímu poklesu bohatství došlo u Američanů se středními příjmy, jejichž bohatství bylo těsně spjato s trhem s nemovitostmi a bylo postiženo jeho krizí. Nejbohatším americkým rodinám množství majetku mírně stouplo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Apel na čtenáře:

Modernizace serveru Britských listů

4. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

jsme nuceni se na vás obrátit znovu obrátit s apelem o dočasné zvýšení finanční podpory pro náš server. Naléhavě je zapotřebí modernizace hardwaru, což vyžaduje jednorázovou investici přibližně 50 000 Kč. Prosíme, přispějte, abychom mohli zajistit nerušenou funkčnost Britských listů. Uvědomujeme si, že lidé nemají peněz nazbyt a apel zveřejňujeme jen proto, že je modernizace serveru skutečně naléhavě nutná. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Podle statistik Google Analytics zaznamenal server Britské listy za poslední rok (od 3.6. 2011 do 3.6. 2012) 9 921 580 návštěv od 2 734 827 návštěvníků (individuálních IP adres). Ve srovnání s předchozím rokem se zvýšil počet individuálních IP adres o 7,47 procent.

Jan Čulík

šéfredaktor

Pozorovatelé z OSN potvrzují, že syrská armáda útočí proti opozici ze vzduchu

12. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Pozorovatelé z OSN konstatovali, že syrské vrtulníky střílejí na vzbouřenecká opevnění severně od města Homs a že je ve městě obklíčeno mnoho žen a dětí. V pondělí pozorovatelé OSN požadovali "okamžitý a otevřený přístup" do bojových zón.

Je to poprvé, co OSN potvrdilo opakovaná tvrzení vzbouřenců, že Assadovy jednotky střílejí z vrtulníků proti vzbouřencům.

■ ■ ■

12. 6. 2012 / Petr Štengl

čas čtení < 1 minuta


(Antonín Sova: Básník dnes znamená hovno)

Koupil jsem si samopal
Kalašnikov
Ověřená značka
Zažívám nový pocit
Se samopalem už není můj život jako dřív
Svět se dělí na lidi se samopalem
a ty bez něj
Slova jsou k nepotřebě
když má člověk samopal
Básník bez samopalu
je míň než hovno

Bankovní noc

12. 6. 2012 / Michal Vimmer

čas čtení 2 minuty

Stalo se módou otevírat na noc galerie, muzea a kostely - kdysi ctihodné instituce, kam už se dnes prostě nechodí; v zoufalé snaze nalákat nekulturní veřejnost do interiérů, kam za dne bílého nevkročí.

Jaký smysl má, že se zaměstnanci těchto ústavů jednou dvakrát v roce zadarmo nevyspí, dělají ze sebe šašky v historických kostýmech, odehrají pro zívající publikum nějaké ty interaktivní naučné kvízy a ráno shledají, co se pod rouškou tmy s nočním náletem ztratilo či poškodilo?

Argentina obnovila svůj nárok na Falklandy

11. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Argentina prohlásila Falklandské ostrovy (které sama nazývá Malvíny), o něž v 80. letech svedla válku s Británií, za vlastní území a obvinila Británii z "ilegální exploatace přírodních zdrojů" a "rostoucí militarizace oblasti Jižního Atlantiku".

Plivance a facky české politiky

11. 6. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 15 minut

V době, kdy se na více než žhavé unijní půdě řeší budoucnost projektu, jenž sliboval stabilitu a trvalý mír aspoň v Evropě a kdy i v samotné České republice je řada klíčových témat, která nejednoho občana velmi pálí, to na české politické scéně občas vypadá, že místo slov a myšlenek jde o prostředníčky, sprostá slova a facky.

Americké vraždění civilistů v Pákistánu a v Afghánistánu destabilizuje svět

11. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

Loni v říjnu jsem byl na sněmu v Islamabádu v Pákistánu, kde se sešlo 80 lidí z Wazíristánu k debatě o amerických bezpilotních letadlech, které rozsévají smrt raketami Hellfire. Izolace obyvatel Wazíristánu je téměř úplná. Žádný západní novinář tam nebyl už sedm let, píše Clive Stafford Smith z charitativní organizace Reprieve.

Jako jediný člověk ze Západu jsem hovořil o tvrzení CIA, že za dobu delší než celý jeden rok nebyl usmrcen ani jeden nevinný civilista. Nepotřeboval jsem tlumočníka na to, abych porozuměl ironickému smíchu, který to vyvolalo.

Během dne jsem se seznámil s šestnáctiletým mladíkem z Wazíristánu jménem Tarík Azíz. Američané usmrtili raketou jednoho jeho bratrance a on chtěl vědět, jak s tím seznámit Západ.

O tři dny později oznámila CIA, že eliminovala "čtyři extremisty". Ve skutečnosti šlo o dvě oběti. Tarík vezl autem svého dvanáctiletého bratrance k tetě a cestou je usmrtilo americké bezpilotní letadlo.

Demokraté: Republikáni úmyslně sabotují oživení americké ekonomiky

11. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Politikové z Demokratické strany v posledních dnech začínají otevřeně hovořit o tom, že američtí Republiáni záměrně sabotují pokusy Obamovy vlády oživit americké hospodářství, aby Obama prohrál prezidentské volby. Otevřeně to konstatoval šéf parlamentního klubu Demokratů v americkém Senátu Harry Reid a hlavní Obamův politický poradce David Axelrod. Republikáni systematicky podporují politiku škrtů, i když v předchozích érách hospodářského útlumu podporovali investiční hospodářskou politiku vládu - nedělají to však tentokrát a sabotují veškeré programy na snížení nezaměstnanosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

BRITÁNIE:

Státní zájem je důležitější než právo manželů žít v téže zemi

10. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

To je názor, který zastává britská konzervativní ministryně vnitra Teresa May. Chce přimět parlament, aby schválil rezoluci, která omezí právo Britů přivést si do Británie zahraničního manžela či manželku. Podle odhadů to zabrání více než 30 000 osobám z rodin, v nichž jeden manžel je Brit, usadit se v Británii. (Paradoxně občané jiných zemí Evropské unie budou moci i nadále v Británii žít s manžely odkudkoliv.)

"Právo na rodinný život není absolutní," řekla v neděli Mayová v televizi. "V zájmu hospodářství, kvůli omezování přistěhovalectví i kvůli veřejnému pořádku má stát právo omezit právo na rodinný život."

Roubini a Ferguson: Berlín ignoruje lekci ze 30. let

9. 6. 2012

čas čtení 5 minut

Neortodoxní ekonom Nouriel Roubini známý předpovědí finanční krize v roce 2008 a finanční a ekonomický historik Niall Ferguson v listě Financial Times komentují probíhající evropskou krizi. Německá vláda podle nich soustavně dělá příliš málo a příliš pozdě, takže hodinová ručička se teď nachází minutu před dvanáctou. Německo musí pochopit, že rekapitalizace bank, evropský systém pojištění vkladů a vzájemné zaručení dluhů nejsou věci k diskusi, ale nezbytné podmínky pro zabránění nevratné dezintegraci měnové unie. Německo by se mělo poučit z dějin a nefixovat se zbytečně na boj s inflací. Zdá se ale, že se Berlín stále obává spíše roku 1923 (hyperinflace) než roku 1933 (kdy v Německu padla demokracie).

O úpadku Británie

9. 6. 2012

čas čtení 9 minut

Larry Elliott a Dan Atkinson vydávají knihu s názvem Going South: Why Britain Will Have A Third World Economy By 2014 (Cesta na jih: Proč bude mít do roku 2014 Británie ekonomiku třetího světa). Shrnujeme informace z ukázky, kterou publikoval deník Guardian. Autoři argumentují, že Británie si musí bezodkladně vytvořit strategii, co dál, jak zastavit úpadek. Při čtení této analýzy prosím uvažujte, jak je na tom Česká republika a zda tytéž argumenty neplatí ještě ve větší míře i pro ni. Ale co dělat? (JČ)

Nerůst jako příležitost klást si podstatné otázky

8. 6. 2012 / Eva Fraňková

čas čtení 15 minut

"Nerůst je aktivistický slogan s teoretickými důsledky"
Serge Latouche

Toužit v době vleklé krize a sociálních škrtů, aby výkon ekonomiky klesal může na první pohled vypadat přinejlepším jako špatný vtip. Přesto se už od začátku tisíciletí rozvíjí hnutí, které si právě pozvolný a dobrovolný pokles objemu výroby a spotřeby vytklo za svůj cíl. Možná překvapivě se kromě Francie rozvíjí i ve Španělsku či Itálii a postupně se jeho zárodky šíří i do dalších, nejen evropských zemí. Ekonomická krize přitom myšlenku udržitelného nerůstu nepohřbila, možná spíše naopak -- alespoň v některých zemích otevřela prostor pro diskusi širšího spektra ekonomických alternativ.

Poznámky k charakteristice korupčního prostředí u nás

8. 6. 2012 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 15 minut

Korupce byla, je a bude, vždy a všude. Vida jak se to v češtině dokonce rýmuje. Stejně jako blbost je nezničitelná, nedá se proto nad ní definitivně zvítězit. Takže se s ní musí neustále doslova bojovat, pokud má daná společnost zájem na své stabilitě. V rozměrech státu se musí jeho správci postarat zásadně o to, aby úplatkářství a korupce nepřerostly v korupční systém.

34255