Ano, ČR bohužel dnes JE zemí, v níž žádné hodnoty neplatí

22. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty
Tentokrát plně souhlasím s Karlem Dolejším a hrubě nesouhlasím s Václavem Hořejším.. Je dost možné, že v ČR existují tisíce či možná desetitisíce lidí, kteří považují morální a právní hodnoty za zásadní a důležité. Jenže co je to naplat, když pro jejich hájení nic efektivnějšího nedělají.

Když se nedávno v Británii vyjádřil jeden konzervativní poslanec rasisticky o Romech, zvedla se po celé zemi vlna protestů. Poslanec se musel hodně omlouvat a málem přišel o své poslanecké křeslo. Čeští politikové se vyjadřují rasisticky kdykoliv o komkoliv a nikomu to nevadí. Pan profesor Hořejší by mě přesvědčil, že v ČR vládnou hodnoty, kdyby se i v ČR dokázala zvednout vlna odporu proti rasistické nenávisti. Není tomu tak. Lidé v ČR proti tomu nedělají NIC.V Británii byl nedávno odsouzen na 12 týdnů do vězení jeden aristokrat  za to, že vyjádřil na Facebooku přání, aby někdo autem přejel Ginu Millerovou, která zvítězila ohledně brexitu u britského Nejvyššího soudu nad britskou vládou, která se snažila obejít parlament. Byl v ČR někdy někdo odsouzen za výhrůžku na Facebooku? Na rozdíl od ČR v Británii nebo v Německu policie výhrůžky smrtí, zveřejňované na Facebooku ŘEŠÍ. Úřady totiž vědí velmi dobře, jak rychle by se země rozložila, kdyby se to nedělo. V ČR proti nenávisti nikdo výrazněji veřejně nevystupuje. Proč? Nikoho to nezajímá a nikomu to nevadí natolik, aby začal něco efektivně dělat. Česko nemá hodnoty.

V ČR dnes fungují naprosto kriminální instituce, jako jsou Parlamentní listy, které léta systematicky porušují hned asi tři paragrafy trestního zákoníku, a nikdo proti tomu nejedná a nikdo proti tomu, že soudy a policie nejednají, neprotestuje. Velká část českých politiků PL dokonce legitimizuje tím, že jim poskytuje rozhovory. Zřejmě se tím dopouštějí trestního činu schvalování trestného činu. Ale koho by to v ČR zajímalo. Parlamentní listy samozřejmě nejsou jedinou takovou děsivou platformou. Dochází k rychlému rozkladu veřejného diskursu.  Známý novinář mi řekne, že musí vysílat rozhovory s tvrdým rasistou, protože je to kandidát do parlamentu. Opravdu? Vysílal by i rozhovor s kandidátem, který by požadoval stavbu plynových komor pro Romy či pro muslimy? Je zákonem přípustné pouštět do médií osoby, které se dopouštějí trestných činů vyvolávání rasistické a náboženské nenávisti?

Při nečinnosti úřadů, soudnictví a policie se Česká republika dále propadá do lží, nenávisti, strachu a nesnášenlivosti. Proč proti tomu ti lidé, kteří vědí, že je to nebezpečné, nevystupují? Oni nevědí, že je to nebezpečné? Nezávislý pozorovatel může z toho jedině usoudit, že ČR je zemí, v níž žádné hodnoty neplatí.

Dnes už i v mainstreamových médiích najdete běžně příklady nenávisti, které bezpochyby naplňují skutkovou podstatu trestných činů.

Ano, bohužel je tomu tak: V dnešní době je v ČR možné šířit jakoukoliv nenávist a lidé, kteří vědí, že je to nepřípustné, proti tomu nevystupují.

Nenávist vede ke krveprolévání. Už byl v Chomutově zavražděn z nenávisti romský podnikatel, žijící v Holandsku.

Bohužel, zdá se, že většina lidí v ČR tomuto nebezpečí vůbec nerozumí, přesně tak, jak to popisuje Karel Dolejší.  

0
Vytisknout
9362

Diskuse

Obsah vydání | 26. 9. 2017