Donald Trump pohrozil v OSN, že "totálně zničí KLDR"

19. 9. 2017

Donald Trump pohrozil, že "totálně zničí" Severní Koreu ve válkychtivém projevu ve Valném shromáždění OSN. Zaútočil také na celou řadu nepřátel US a požadoval, aby "poctivé a spravedlivé" země se proti nim postavily.

"Metlou naší planety je dnes malá skupina zločineckých států," řekl Trump. "Pokud se  spravedlivé země nepostaví proti skupině zlých zemí, pak zlo zvítězí," dodal.V první řadě hovořil o Severní Koreji, o její historii únosů, útlaku a raketových a jaderných testů.

"Spojené státy mají velkou sílu a trpělivost," řekl Trump a dodal: "Pokud budeme nuceni bránit sebe či své spojence, nebudeme mít jinou volbu než Severní Koreu totálně zničit. Raketový muž zahájil sebevražednou misi pro sebe i pro svůj režim."

Trump zdůraznil, že Spojené státy jsou "připraveny, ochotny a schopny" podniknout vojenské akce, ale dodal, že doufá, že to nebude nutné, pokud ostatní svět zvýší své úsilí omezit severokorejských režim a jeho akce.

"Od toho jsou Spojené národy," řekl Trump. "Uvidíme, jak si budou počínat."

Trump také zaútočil na Írán a tvrdil, že tato islámská republika ukradla svým občanům svou budouicnost a že vedle Spojených států se íránský režim bojí jen svého lidu. Dodal, že smlouva o omezení jaderných zbraní, které podepsal s Íránem prezident Obama, byla "ztrapněním USA". "Myslím, že ještě není všemu konec," dodal.

Většinu Trumpova projevu i jeho zmínky o Íránu přivítalo v OSN hrobové ticho. Dohodu USA s Íránem drtivou většinou podporují členské země OSN, včetně amerických spojenců, s výjimkou Izraele.

Útoky na jiné vlády byly součástí druhé části Trumpova projevu. V první části se zabýval svým postojem k mezinárodním vztahům, které by podle něho měly být založeny na "silných suverenních státech" s různými kulturami a hodnotami.

Trumpovu argumentaci proti humanitárním intervencím a "budování států" je postoj, který podporují Rusko, Čína a většina hnutí Nezávislých států.

"Jak prezident Spojených států dávám přednost Americe, tak, jako vy, šéfové svých zemí, byste měli dávat přednost svým zemím."

To byla jedna z mála vět, která vyvolala podstatnější potlesk. Trump nevysvětlil, jak se  jeho postoj proti intervencím slučuje s jeho výzvami k akci proti "zločineckým státům", které nemají demokracii. 
0
Vytisknout
6205

Diskuse

Obsah vydání | 26. 9. 2017