Německo kvůli odstavení HIMARSu pro Ukrajinu zvažuje ukončení kontraktu na dodávky amerických stíhaček F-35

12. 3. 2025

čas čtení 2 minuty
Německo začalo diskutovat o osudu kontraktu na nákup amerických stíhaček F-35 v hodnotě 8,3 miliardy eur poté, co Spojené státy na dálku vypnuly Ukrajincům salvové raketové systémy HIMARS. Podle publikace plánuje německá vláda požadovat od Washingtonu dodatečné záruky nebo dohodu revidovat. Smlouva může být ukončena, pokud se Spojené státy rozhodnou do letadla zabudovat tzv. "nouzové tlačítko". Mluvíme o systému Kill Switch, který Američanům umožní F-35 kdykoli zablokovat.

Joachim Schranzhofer, zástupce německého obranného koncernu Hensoldt, řekl, že "Kill Switch v F-35 je víc než jen fáma". Poznamenal, že k zablokování může dojít, a to i prostřednictvím systému plánování bojových misí, který ani nedovolí letadlům vzlétnout. Konzervativní blok CDU/CSU, který vyhrál parlamentní volby, se zatím od smlouvy nechystá odstoupit, řekl Johann Wadephul, zástupce šéfa frakce ve Spolkovém sněmu. Jeho spolustraník, poslanec Ingo Goedehens, však vyzval, aby problém pečlivě prostudovali a "byli opatrní". "Mohou být americké zbraňové systémy, které jsme zakoupili pro Bundeswehr, jednoduše vypnuty impulzivním rozhodnutím (amerického prezidenta) Donalda Trumpa? To samozřejmě nelze dovolit, a proto je nutné se touto otázkou okamžitě vážně zabývat," zdůraznil.

Wolfgang Ischinger, veterán německé diplomacie a bývalý šéf Mnichovské bezpečnostní konference, zase poznamenal, že Německo by mělo od Spojených států požadovat neprůstřelné záruky ohledně F-35. Podle jeho názoru pokud existuje riziko, že Spojené státy mohou se stíhačkami dělat totéž, co nyní dělají se zbraněmi dodanými na Ukrajinu, je nutné zvážit zrušení dohody, protože takového dodavatele nelze považovat za spolehlivého.

Německo si ze Spojených států objednalo 35 stíhaček F-35A Lightning II schopných nést jaderné hlavice, aby nahradily zastaralé letouny Tornado. Bundeswehr by měl první letoun dostat v roce 2026, zbytek do roku 2029. Součástí dohody je také výcvik a údržba pilotů.

Spojené státy přestaly předávat údaje o zaměřování HIMARS na Ukrajinu, čímž tyto systémy v podstatě oslepily, poté, co Trumpův příkaz přerušit vojenskou pomoc Kyjevu. Washington dal jasně najevo, že spolupráci v oblasti zbraní a zpravodajství obnoví pouze tehdy, když dosáhne pokroku v mírových rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zdroj v němčině: ZDE

0
Vytisknout
1236

Diskuse

Obsah vydání | 13. 3. 2025