Recenze: Film 20 dní v Mariupolu - drásavé svědectví o brutálním obléhání města

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty
 

Filmař Mstyslav Černov riskoval vše, aby zdokumentoval ruský útok a obklíčené město Mariupol  a v tomto zásadním dokumentu zaznamenal nepředstavitelné hrůzy, píše Peter Bradshaw.

 

V tomto dokumentu očitého svědka o útoku Vladimira Putina na jihoukrajinské přístavní město Mariupol je skutečná hrůza; mnoho okamžiků jsem strávil s hlavou v dlaních, píše recenzent. Brutální obléhání trvalo od února do května 2022; terčem útoku byla civilní centra a více než 20 000 lidí bylo zabito. Novinář a filmař ukrajinské pobočky agentury Associated Press Mstyslav Černov tam byl 20 dní a natočil videoreportáže, které pomohly vyburcovat západní veřejné mínění, zejména děsivé záběry masových hrobů. Tento film je však nezkrácenou verzí: skutečnou noční můrou, skutečnou explicitní obscénností, kterou by žádný televizní manažer nezařadil do večerních  zpráv.

Černov ukazuje mrtvá těla mužů, žen, dětí a kojenců. Ale snad ještě hrůzněji nám v nepředstavitelných záběrech zblízka ukazuje zdrcující úzkost těch, kteří zůstali naživu a vzlykají nad roztříštěnými těly svých blízkých. To se opravdu nedá vydržet.


Ukazuje nám také, jak se nedůstojnost a nelidskost války projevuje jinými způsoby. Ukrajinští civilisté v Mariupolu začali rabovat: některé obchody s potravinami z pouhé nouze, ale i jiná místa z oportunismu. Žena, které patřil obchod se smíšeným zbožím - rozbitý ostřelováním -, je zobrazena, jak konfrontuje muže, který z něj vychází se zbožím v podpaží, včetně dětského fotbalového míče, který zahanbeně hodí zpět. Možná si však lidé ve své ubohosti myslí, že tento lup je nepatrnou odměnou za noční můru, kterou prožívají.

Pokud jde o ruské úřady, ty bezostyšně tvrdí, že jde o falešné zprávy. A tady se mi vybavila nepříjemná vzpomínka na film Sergeje Loznici Donbas z roku 2018, který ukazuje, jak Rusové konstruují falešné zprávy; mnozí, včetně mě, to brali jako satirickou fantazii. Nyní však ruské úřady věří, nebo předstírají, že věří, že to právě dělají Ukrajinci. Tento drásavý film přináší strašlivé svědectví o tomto velkém zločinu.

Film jde 6. října do britských kin

0
Vytisknout
3264

Diskuse

Obsah vydání | 10. 10. 2023