Okamura v předvolební debatě zase lhal

20. 10. 2017

čas čtení 4 minutyPolitikem, u kterého hodnocení nepravda převážilo nad pravdou, je Tomio Okamura (SPD). Prokazatelně pravdu hovořil jen ve čtyřech případech, sedmkrát bylo jeho tvrzení neověřitelné, třikrát zavádějící, šestkrát nepravdivé. Mimo jiné se Jiřího Kubíka snažil přesvědčit o tom, že pro vznik státu Izrael hlasovala v roce 1947 i Velká Británie. Ta se ale hlasování zdržela.


Praha, 20. října 2017. Sedm čelních představitelů kandidujících politických stran (Ivan Bartoš, Petr Fiala, Jan Farský, Tomio Okamura, Pavel Bělobrádek, Miroslav Kalousek a Lubomír Zaorálek) přijalo pozvání novinářů Šídla a Kubíka k rozhovoru v rámci předvolebních „výzev“ serveru Seznam Zprávy. Během sedmi rozhovorů padlo celkem 113 faktických výroků. Z nich byla více než polovina (69) pravdivých.


Andrej Babiš se z vysílání omluvil. „Babišovu vystoupení jsme se pochopitelně chtěli věnovat,“ komentuje to vedoucí projektu, Jan Tvrdoň. „Ověříme proto jako náhradní řešení jeho nedávný rozhovor v MF Dnes,“ dodává Tvrdoň. Andrej Babiš se podle novináře Jindřicha Šídla omluvil kvůli přípravám na televizní duel.

Jako první hovořil s novinářem Jiřím Kubíkem lídr České pirátské strany Ivan Bartoš. Jeho tvrzení byla z většiny pravdivá, třikrát se dopustil zavádějícího tvrzení, a dva jeho výroky nebylo možné ověřit. V rozhovoru došlo na pirátský návrh odvolatelnosti z některých politických funkcí i na údajné plagiátorství ministra vnitra Milana Chovance.

Obdobného skóre dosáhl i předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Jedenáctkrát hovořil fakticky pravdu, dvakrát zaváděl. Fialovo tvrzení, že ODS na základě konzultace v rámci nejvyššího vedení strany odmítla koaliční spolupráci s Andrejem Babišem, bylo označeno jako neověřitelné. O takové shodě neexistují písemné doklady, a veřejná prohlášení vedení strany se liší.

S pestřejším vysvědčením odcházel od rozhovoru s Jindřichem Šídlem šéf STAN, Jan Farský: osmkrát pravda, dvě nepravdy, dva neověřitelné výroky a jeden zavádějící. Na kandidátkách STAN figuruje v letošních volbách velké množství externistů, jak Farský pravdivě uvedl. Celkem se jedná o zástupce 14 dalších politických uskupení.

Politikem, u kterého hodnocení nepravda převážilo nad pravdou, je Tomio Okamura (SPD). Prokazatelně pravdu hovořil jen ve čtyřech případech, sedmkrát bylo jeho tvrzení neověřitelné, třikrát zavádějící, šestkrát nepravdivé. Mimo jiné se Jiřího Kubíka snažil přesvědčit o tom, že pro vznik státu Izrael hlasovala v roce 1947 i Velká Británie. Ta se ale hlasování zdržela.

Vystoupení Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) bylo výrokově nejbohatší. Z celkem 23 faktických tvrzení bylo 15 pravdivých. Bělobrádek hovořil nepravdu, když tvrdil, že ve volebním programu z roku 2013 prosazovala jeho strana registrační pokladny pro restaurace a hotely. Toto upřesnění tehdy ve volebním textu nebylo.

„Poprvé jsem kandidoval do Federálního shromáždění v roce 1992,“ uvedl správně v během své třicetiminutové výzvy předseda TOP09 Miroslav Kalousek. Pravdivých bylo dalších šest jeho výroků, nepravdu hovořil dvakrát. Mýlil se v hodnocení HPD na osobu na Slovensku a na Ukrajině – tento ukazatel skutečně nebyl v roce 2004 pro obě země stejný.

Skoro čisté skóre si ze Seznamu odnášel Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ze třinácti jeho faktických výroků bylo 10 pravdivých, tvrzení o shodě stranického programu s programovým prohlášením končící vlády nebylo možné ověřit. Stejně tomu bylo u dalších dvou tvrzení týkajících se ožehavého tématu zajišťovacích příkazů vydávaných správcem daně / Finanční správou.

Záznam rozhovorů:

https://www.seznam.cz/zpravy/special/volby-2017

0
Vytisknout
15287

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2017