George W. Bush zaútočil nepřímo na Trumpův rasismus, bigotnost a vyhrožování

20. 10. 2017

čas čtení 2 minutyPřekvapivě, bývalý, často kritizovaný a zesměšňovaný americký prezident George W. Bush přednesl ve čtvrtek vynikající projev. Platí i pro Česko, v dnešní volební den:


George W. Bush: "Naše totožnost jako národa není určena zeměpisem, etnicitou, půdou ani krví. Být Američanem znamená přijmout vysoké ideály a občanskou odpovědnost.

Tím, že přijímáme ideál lidské důstojnosti, který se nechází v Deklaraci nezávislosti, se stáváme dědici Thomase Jeffersona.

Stáváme se dědici Jamese Madisona tím, že pochopíme génia a hodnoty americké ústavy.

Stáváme se dědici Martina Luthera Kinga juniora tím, že uznáváme se navzájem nikoliv podle barvy kůže, ale podle vlastností našeho charakteru.

To znamená, že lidé všech ras, náboženství, etnicity mohou být plně a rovnou měrou Američané.

Znamená to, že bigotnost či bělošská nadřazenost v jakékoliv formě je rouháním proti této americké víře. (Potlesk)

A znamená to, že samotná totožnost našeho národa závisí na tom, že se nám podaří předat občanské ideály příští generaci.

Potřebujeme obnovený důraz na občanskou výchovu ve školách a naši mladí lidé potřebují pozitivní vzory.

Zastrašování a předsudky v našem veřejném životě určují celostátní tón, umožňuje to krutost a bigotnost  a ochromuje to morální výchovu dětí.

Jediným způsobem jak předat občanské hodnoty, je nejprve je dodržovat.

Jsme národ, který má historii odolnosti a génius pro obnovu. Právě v této chvíli je jedním z našich největších celostátních problémů deficit sebevědomí.

Avšak věc svobody ospravedlňuje veškerou naši víru a veškeré naše úsilí. Stále ještě to inspiruje muže a ženy v nejtemnějších koutech světa. Bude to inspirovat i budoucí generaci.

Americký duch neříká, že se nějak protlučeme, nebo že to nějak bude. Říká, že zvítězíme, a to je přesně to, co uděláme.

S Boží pomocí. Děkuji vám."

USA
0
Vytisknout
9075

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2017