Rumunsko "podepsalo s Tureckem smlouvu o výrobě dělostřeleckých granátů"
2. 10. 2023
New York Times zkoumá evropský obranný průmysl uvězněný ve vleklém konfliktu na Ukrajině v nejhorším okamžiku za mnoho desetiletí, po 30 letech chronického podfinancování.
Více než polovina států EU se v březnu zavázala dodat Ukrajině 1 milion dělostřeleckých granátů ráže 155 mm, což znamená, že státy EU budou muset více než zčtyřnásobit jejich produkci. Odvážný cíl, ale obtížně dosažitelný, jak poznamenává i analýza americké publikace.
Představitelé EU urychlili nejméně osm smluv s evropskými výrobci, aby pomohli státům společně nakupovat dělostřeleckou munici.
Nakupovanou munici může použít většina samohybných houfnic, které členské státy EU poslaly na Ukrajinu: Například francouzský Caesar nebo polský Krab.
Evropská unie sestavila plán v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, aby poslala Ukrajině slíbené granáty.
EU se také snaží zvýšit výrobu v evropských továrnách, kterým je připravena zaplatit 532 milionů dolarů.
Další giganti, jako Rheinmetall nebo norská společnost Nammo, která vyrábí asi 25 % evropské munice, přispívají k nárůstu výroby evropské munice v menších zemích, jako je Rumunsko.
Představitelé průmyslu uvedli, že turecká státní firma MKEK letos podepsala dvouletou smlouvu s Rumunskem na výrobu 155 milimetrových granátů, poznamenává NYT.
Na evropském kontinentu nejnovější dostupné údaje ze srpna ukázaly, že státy Evropské unie a Norsko poslaly na Ukrajinu mezi únorem a květnem více než 223 800 dělostřeleckých granátů.
Dodávky však byly prováděny z již existujících zásob. Rozdíl by měl být zajištěn vlastní produkcí, ale je těžké uvěřit, že evropské státy dosáhnou tak vysoké míry produkce v tak krátkém čase.
Kompromisním řešením by mohlo být, že nákupy budou prováděny také mimo komunitní blok. Kromě toho evropští představitelé uvedli, že milion projektilů pro Ukrajinu by mohl zahrnovat i munici jiných ráží, včetně munice ze sovětské éry.
Připomínáme, že na začátku roku probíhala diskuse o možnosti, že by Německo spolufinancovalo rekonstrukci zbrojní továrny v Rumunsku, která by vyráběla projektily ráže 155 mm podle standardů NATO, ale informace nebyla dosud potvrzena.
Zdroj v rumunštině: ZDE
Diskuse