Rozhovor Britských listů 359. Zdravotní sestra: Jak může někdo zlehčovat tu hrůzu v nemocnicích?

2. 2. 2021

čas čtení 1 minuta"Nikdy nepochopím, že lidi jdou na demonstrace bez roušek, že říkají, že tady ta hrůza v nemocnicích, že neexistuje, že covid neexistuje. Ta nemoc je těžká, existuje, může postihnout každého a je zákeřná. To, že jste mladý sportovec, neznamená, že to přežijete. Ta nemoc si prostě vybírá podle nějakého klíče, který my neznáme. Může to postihnout každého. Úplně každého. Mně strašně vadí a ubližuje, že to utrpení těch lidí někdo zlehčuje."

Jan Čulík hovoří s Martinou Hvozdenskou, zdravotní sestrou z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, o jejích zkušenostech s covidem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3.února 2021.

K tomu: 16518

Průběžné zpravodajství:

Monoklonální protilátky nefungují vůči novým kmenům koronaviru

2. 2. 2021

čas čtení 3 minuty

Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 280 066 očkování. V pondělí 1.2.  bylo očkováno jen 9608 osob. Neuvěřitelné.  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 44 744 osob.  V pondělí bylo dokončeno očkování jen u 6309 osob!!  Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii   bylo už očkováno první vakcínou 9,64 milionu lidí, to je  14,6 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 26,2 milionů lidí 7,9 procent obyvatelstva), z nich 6,1 milionů oběma dávkami.

V podělí 1.2. bylo v ČR zaznamenáno 7117 nových denních nákaz.  Celkový počet registrovaných nakažených  stoupl na 994 514, blíží se milionu.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 16 545 lidí, to je od předchozího dne registrace o 334 mrtvých více.  V nemocnicích je 5854 lidí, to je denní nárůst o 553 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.


- Oxfordská univerzita zveřejnila výzkum, podle něhož jediná dávka vakcíny Oxfordu a firmy Astra Zeneca má účinnost 76 procent po 22 dnech od očkování až do 90 dnů. Očkování jedinou dávnou by mělo omezit šíření nákazy o 67 procent.

- Vědci zjistili, že britská varianta koronaviru, která nyní v Británii dominuje, se začíná přizpůsobovat jihoafrické variantě, což je znepokojující.

- Počet nadbytečných úmrtí v Británii stoupl nad 100 000, což znamená, že je Británie jednou z nejpostiženějších zemí.

- Velká naděje na lék proti covidu - monoklonální protilátky - selhává proti novým kmenům koronaviru z Jihoafrické republiky a z Brazílie.

 16535

Státní kapitalismus a úspěchy PPF

2. 2. 2021 / Jan Čulík, Albín Sybera

čas čtení 6 minut

Srbský státní operátor chystá ve spolupráci s Telenorem skupiny PPF vyšachování mediální konkurence na srbském trhu

V podstatě jenom pár týdnů poté, co skupina PPF odmítla výtky ze strany mezinárodních novinářských organizací v souvislosti s převzetím Central European Media Enterprises a ohradila se, že „pluralita názorů“ je jedním z jejích stěžejních hodnot, tak se na úrovni vedení Telekomu Serbia rodil plán, jak s pomocí dceřiné společnosti PPF ovládnout mediální trh v Srbsku.  

Státní podnik Telekom Serbia je veden lidmi delegovanými Vučićovou vládní stranou SNS a působí také v Bosně a Hercegovině, v Černé hoře a v Kosovu. Nezávislé organizace jako například Balkan Investigative and Reporting Network (BIRN) poukazují na klesající úroveň mediální svobody v Srbsku.

 16539

Jediná rouška na Václaváku

2. 2. 2021

čas čtení 4 minuty

 

A tu mám já. Po 21 dnech jsem si dal druhou demonstraci, píše Martin Bartkovský.

(Tohle varování je důležité, potíž je, že Reflex, pro nějž Bartkovský pracuje, právě tyto postoje povzbuzuje, pozn. red.)

Jaký to bylo? Bez prsou, jinak intenzivnější než minule.

Zatímco na Staromáku diskreditovali akci někteří účastníci, dneska to byla naprostá většina řečníků.

Ale pěkně popořadě.

Reakce sociálních sítí v průběhu akce: Hahahahaha debilové s nulovým vzděláním! Postříkejte je vodníma dělama! White trash! Hahahaha.

Jako jasně, jen se jim smějte.

Rozhovor Britských listů 358. Koronavirus: Chování ministra zdravotnictví je skandál

28. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaVzhledem k stále katastrofální pandemické situaci v České republice hovoříme znovu s imunologem Václavem Hořejším o minimálním očkování, o nefunkčnosti českých státních struktur a o hrozbě nových kmenů koronaviru, které se mohou vymknout vakcínám a být daleko vražednější než ty nynější, pokud se pandemie nezvládne. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. ledna 2021.

 16467

Navalnyj byl odsouzen na téměř tři roky do vězení

2. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Zdroj: Wikipedia Commons

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl odsouzen  na dva roky a osm měsíců ve vězeňské kolonii. Navalnyj, který obvinil Vladimíra Putina a jeho spojence z rozkradení a vytunelování milionů, byl odsouzen do vězení za porušení zásad ochranného dohledu nařízeného mu v roce 2014, kdy byl odsouzen za údajnou "zpronevěru". Soudkyně odečetla od tří a půl letého rozsudku 10 měsíců, které Navalnyj strávil v domácím vězení.

29191

"Geniální" dezinformace Štěpána Kotrby

2. 2. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Aktualizace: Ve vědecky recenzovaných (peer-reviewed) testech třetí fáze se ukázalo, že ruská vakcína Sputnik V má účinnost 91,6 procent, informuje britský akademický lékařský časopis The Lancet, na nějž odkazuje Washington Post. List dodává, že vedle vakcíny Pfizer a vakcíny Moderna je to už třetí vakcína, účinnější než 90 procent. Guardian poukazuje na to, že jde o předběžné výsledky z testů cca 20 000 lidí, ovšem pouze bělochů. Další testy probíhají a cílem jen naverbovat pro ně nejméně 40 000 lidí. Když loni v srpnu začalo Rusko tuto vakcínu používat před zveřejněním dat z třetí etapy testů, vědci vyjádřili znepokojení a kritizovali absenci otevřenosti, připomíná list.  ZDE

* * *

Kdosi mi přeposlal "analýzu" nynější situace ohledně očkování, Navalného, Ruska a Západu, kterou akademický sochař Štěpán Kotrba publikoval na Parlamentních listech. Kotrba proslul prohlášením, že by se uprchlíci, snažící se na vratkých člunech přeplout Středozemní moře, měli střílet. Člověk, který jeho "analýzu" šířil řetězovým mailem, ji obdivně označil za "geniální".

Potíž je, že byla úplně mimo, jenže zřejmě mačkala všechny knoflíky emocionální reakce určité části obyvatelstva, která vede k tomu, že tyto nesmysly mnozí tak nadšeně sdílejí.

Velkou otázkou je, zda se má vůbec na tyto nesmysly poukazovat a dělat jim reklamu.

 16518

Covid-19 způsobuje cukrovku

2. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Vědci nerozumějí, jak přesně vyvolává covid-19 cukrovku typu 1 i typu 2, ani zda vznik cukrovky u pacientů je dočasný nebo trvalý. Avšak z jedné analýzy vyplývá, že cukrovka vznikla u 14 procent pacientů s vážným průběhem covidu, píše Washington Post.

Mnoho těchto nových pacientů, nemá žádnou předchozí historii cukrovky. Někteří pacienti, u nichž stoupla míra cukru v krvi, když byli nakaženi covidem-19, že po odchodu z nemocnice vrátili k normálu. Jiní se vrátili domů s diagnózou plně rozvinuté cukrovky.

 16521

Průběžné zpravodajství:

Německo zřejmě použije čínské a ruské vakcíny

31. 1. 2021

čas čtení 8 minut


Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 268 617 očkování. V neděli 31.1. bylo očkováno jen 1213 osob. Neuvěřitelné.  Oběma dávkami bylo proočkováno jen 37 185 osob.  V neděli bylo dokončeno očkování jen u 583 osob!!  Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii  v neděli za jediný den naočkovali 600 000 osob.  a bylo už očkováno první vakcínou 9 milionu lidí, to je  13,6 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 25,5 milionů lidí (7,7 procent obyvatelstva), z nich 5,8 milionů oběma dávkami.

V neděli 31.1. bylo v ČR zaznamenáno jen 2540 nových denních nákaz. (O víkendech se, trestuhodně,  skoro netestuje.)  Celkový počet registrovaných nakažených  stoupl na 987 329, blíží se milionu.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 16 211 lidí, to je od předchozího dne registrace o 181 mrtvých více.  V nemocnicích je 5301 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Británie zaznamenala přítomnost jihoafrické varianty koronaviru. Jihoafrická varianta koronaviru byla objevena v osmi různých oblastech v jižní Anglii u lidí, kteří nikdy nebyli v Jihoafrické republice a nemají s ní žádné kontakty. Britské úřady zahájily intenzivní úsilí v daných oblastech otesovat všechny obyvatele. ZDE 

- Německo bude zřejmě používat ruskou a čínskou vakcínu, pokud je schváli zdravotnické regulační orgány Evropské unie.

- Globální projekt COVAX má dodat vakcíny firmy AstraZeneca do 36 latinskoamerických zemí na amerických kontinentech.

- Británie objednala dalších 40 milionů vakcín firmy Valneva, která zatím prochází klinickými testy. Bude k dispozici v roce 2022. Britská vláda se také rozhoduje o možné koupi další 90 milionů dávek vakcín Valneva v letech 2023-2025. 

- Čelný americký epidemiolog varoval v neděli, že britská varianta koronaviru se v USA stane dominantním kmenem a zasáhne zemi jako hurikán.

29544

Impeachment: Po rezignaci svého právního týmu si Trump našel dva velmi pochybné nové obchájce

2. 2. 2021

čas čtení 1 minuta


Trumpovi noví právníci: Jeden odmítl žalovat sexuálního násilníka Cosbyho. Druhý tvrdí, že Jeffrey Epstein byl zavražděn

Nový Trumpův právník pro obhajobu při senátním procesu impeachmentu, Bruce L. Castor Jr., kandidoval r. 2015  na okresního prokurátora v Montgomery County v Pennsylvánii. Kampaň byla ovlivněna jeho rozhodnutím řadu let předtím odmítnout trestně stíhat televizního komika Billa Cosbyho  za znásilnění. Poté, co Castor v kandidatuře prohrál, žaloval ženu, kterou obviňoval se své porážky - jednu Cosbyho oběť. Jeho žaloba, která se dostala do titulků amerického tisku v roce 2018, byla odmítnuta. Prokurátor, který kandidaturu vyhrál, Cosbyho začal trestně stíhat a poslal ho do vězení. Nyní bude Castor hájit Trumpa.

Poté, co o víkendu odmítlo pět právníků pracovat na Trumpově obhajobě, má Trump nyní dva nové právníky - Castora a Davida Scheona, který má vazby na další kontroverzní jedince, podvodníka Rogera Stonea a sexuálního násilníka Jeffreyho Epsteina. Shoen odmítá oficiální informaci, že Epstein spáchal ve vězení sebevraždu, a tvrdí, že byl zřejmě zavražděn.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 16467

Prokurátoři chtějí Navalného odsoudit na tři a půl roku

1. 2. 2021

čas čtení 1 minutaRuští státní prokurátoři se připravují  v úterý uvěznit Alexeje Navalného na tři a půl roku. Kreml ignoruje mezinárodní protesty. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vyjádřil, že Moskva bude  protesty vlády Joea Bidena ignorovat. Navalnyj má být odsouzen za údajné porušení podmínek ochranného dohledu. Nedostavil se na policejní stanici v Moskvě, protože byl v Německu, kde ho léčili z otravy novičokem.

Strategií Kremlu je reagovat na sílící demonstrace v ruských městech stále zvyšovanou mírou agrese. Navalnyj poukazuje na to, že obvinění vznesená proti němu jsou falešná a jsou politicky motivována.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken odsoudil agresivní chování moskevské policie vůči demonstrantům a požadoval propuštění Navalného. Bílý dům uvažuje o dalších sankcích proti Rusku.

Navalnyj zveřejnil seznam oligarchů a činitelů spojených s Putinem a požádal Západ, aby proti nim zavedl sankce. Zatím Záoad neučinil nic.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Armáda v Myanmaru zatkla Aung San Suu Kyi a další čelné politiky

1. 2. 2021

čas čtení 1 minutaBěhem razie uskutečněné časně ráno v pondělí 1.2. byla zatčena vedoucí civilní politička státu Aung San Suu Kyi, stejně jako prezident Myanmaru Win Muint a další vysocí straničtí činitelé. Minulý týden varovaly četné diplomatické mise v Myanmaru před nebezpečím vojenského puče, protože po všeobecných volbách loni v listopadu vzniklo ostré napětí mezi civilní vládou a mocnou armádou v zemi. V pondělí měl poprvé zasedat po drtivém volebním vítězství Aung San Suu Kyi myanmarský parlament.

 16530

Bolsonaro včlenil do brazilské maturity rasismus

1. 2. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 10 minut

Aby vás vzali v Brazílii na vysokou školu, musíte udělat sérii zkoušek zvaných "Enem" (Exame Nacional do Ensino Médio, národní zkouška pro střední školy). Ty se pro všechny studenty konají v tentýž týden a každý den probíhají zkoušky ve dvou předmětech: matematika a portugalština, zeměpis a dějepis, biologie a chemie, angličtina a fyzika, literatura a technologie. V každém předmětu je 35 otázek (30  je výběr z alternativ, na pět se musí napsat kompletní písemná odpověď). Zkoušky se konají po pět následujících dní, každá trvá pět hodin, děje se to po celé zemi. Každý rok se snaží ty zkoušky udělat asi 4 miliony Brazilců.

30689

Strategie „očkovacího nacionalismu“ ohrožuje zdraví celé planety

1. 2. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Česká republika v očkování zaostává, což vzhledem k naprosté nekompetenci Babišovy vlády tváří v tvář epidemii není zas tak překvapivé zjištění. Málokdo si však uvědomuje, že ČR obdobně jako další státy globálního Severu jsou v tomto ohledu na rozdíl od rozvojových zemí privilegované. Pandemie si stejně jako další globální problémy, jimž dnes lidstvo čelí, žádá jednotný a koordinovaný postup. Avšak dokud budou při vakcinační strategii upřednostňovány zájmy bohatých zemí a přehlíženy potřeby chudších států, nedokážeme patogen vymýtit. V sázce jsou také ohromné finanční ztráty, což by globální Sever nakonec mohlo motivovat k razantní akci na pomoc globálnímu Jihu.

 16510

Boris Johnson plánuje zničit BBC

1. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Daily Mail Paula Dacrea nebyla pravicová, nebo ultrapravicová. Byla otevřeně fašistická - byla to stoka lží, nenávisti, zuřivého nacionalismu, xenofobie, rasismu, svalování viny na menšiny, antiintelektualismu a fašistické a nedemokratické "Vůle lidu" - nad čímž vším se člověku těžce zvedal žaludek.


Pro mnohé lidi, kteří pracují v   televizním vysílání veřejné služby, je to noční můra. Boris Johnson chce jmenovat předsedou statutárního regulačního orgánu britské televize a telekomunikací Ofcom brexitéra a bývalého šefredaktora prolhaného bulvárního deníku Daily Mail Paula Dacrea. Boris Johnson se prý připravuje oznámnit toto kontroverzní jmenováni již brzo a později odmění Dacrea povýšením do šlechtického stavu. Jeho úkolem bude zaměřit se na BBC.

29541

Trumpův tým právníků o víkendu hromadně rezignoval

1. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Možnost republikánských senátorů osvobodit Donalda Trumpa během jeho procesu druhého impeachmentu předstíráním, že nestranně hodnotí všechna fakta v jeho případu, je nyní ohrožena skutečností, že Trumpův právní tým o víkendu hromadně odstoupil.

Senát určil úterý 2.2. jako datum, do kdy mají Trumpovi právníci předložit předběžné memorandum obsahující argumenty jeho obhajoby. Sněmovna reprezentantů nedávno napodruhé zahájila impeachment proti Trumpovi za to, že "vyzýval k povstání".

 16533

Jak jsem se rozloučil s holdingem

1. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Po zhruba dvou a půl letech rozdávání radosti v dresu olomoucké MF DNES jsem odedneška ofiko nezaměstnaný. Seběhlo se to relativně rychle. Na podzim dostal můj tehdejší šéf Kuba Štos nabídku od vedení: buď se plánované škrty dotknou jeho, nebo se jim může vyhnout, když vyhodí Mikela, na kterého údajně chodí pořád stížnosti (nikdy se k nám žádné nedostaly). Kuba tehdy udělal to, co slíbil, když mě nabíral do MF - udržel ochranou ruku nad naprostou nezávislostí redakce. Nabídku odmítl a firma se s ním v prosinci rozloučila, píše Jakub Mikel.

Rozhovor Britských listů 356. Karel Čapek byl věštec

22. 1. 2021

čas čtení 2 minuty


(For English, scroll below)

Přesně před sto lety, 25. ledna 1921, byla v Praze premiéra modernistické, expresionistické hry Karla Čapka R.U.R., Rossum's Universal Robots. V souvislosti s tímto výročím vysílal v minulých dnech o dramatu, které dalo všem světovým jazykům výraz "robot", dokumentární pořad rozhlas BBC. Je robotika a umělá inteligence, sto let po premiéře Čapkovy hry R.U.R., lidstvu vážnou hrozbou? A předvídal to Karel Čapek? O ohromujících schopnostech Karla Čapka vidět do budoucnosti a o jeho zásadním, někdy pomíjeném přínosu české avantgardě hovoří Jan Čulík s Mirnou Šolić, odbornicí na českou literaturu z Glasgow University a autorky nové zajímavé knížky o Čapkových cestopisech. Klíčová slovo tohoto rozhovoru jsou pandemie, populismus, robotika, umělá inteligence, modernismus, diktatura, rasismus, expresionismus, revoluce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. ledna 2021.

A hundred years ago, on 25th January 1921, the premiere of Czech writer Karel Čapek's modernist, expressionist play Rossum's Universal Robots, R.U.R. took place in Prague. In connection with this centenary, BBC Radio Three has just broadcast a 45 minute documentary about this drama which has given the world the expression "robot". Are robotics and artificial intelligence, a hundred years after the premiere of Čapek's R.U.R., a threat to mankind? And did Čapek anticipate this? In this Britské listy Interview, Jan Čulík discusses Karel Čapek's remarkable ability to see into the future and his contribution to European avantgarde with Mirna Šolić, a Glasgow University expert in Czech literature and the author of a new monograph on Čapek's travel writing. The key words of this interview are pandemic, populism, robotics, artificial intelligence, modernism, expressionism, dictatorship, racism, revolution. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 22nd January 2021.

Rozhovor Britských listů 355. Je naše nynější krize způsobena zvyklostmi z Rakouska-Uherska?

18. 1. 2021

čas čtení 1 minutaPolitické postoje visegrádské skupiny nejsou zrovna konstruktivní. Polsku a Maďarsku hrozí zablokování dotací z EU, v ČR je vyšetřován Babiš. Kolem roku 1900 byla střední Evropa zdrojem nesmírně zajímavých myšlenek, kulturně i politicky. Příčinou bylo, že se mísily kultury. Pak ale bylo Rakousko-Uhersko zlividováno. Bylo to neštěstím pro střední Evropu. Brzo došlo k nacistické okupaci, pak ke komunismu. Střed Evropy je geopoliticky slabé místo. Hegemonům na východě a na západě dokáží středoevropské státy čelit jen na základě spolupráce. To neuměly a neumějí dodnes. Středoevropské státy však převzaly od Rakouska-Uherska snad natrvalo jeho záporné rysy: autoritářství, byrokratismus, slabost politiků a nezájem o jednotlivého občana. O kostlivcích ve skříni v české politice, jimiž více než sto let po rozpadu Rakouska-Uherska trpíme dodnes. Jan Čulík o tom hovoří s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. ledna 2021.

 16521

Oslava u kmotra Bendy

1. 2. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minutyČlověk by řekl, že pan Husák, pan Paroubek a pan Hnilička porušují opatření proti epidemii svorně ve jménu nějakého ušlechtilého cíle. Třeba: vydali se někoho zachránit a zvážili, že život člověka je více než litera nařízení. Vždyť tu máme před sebou takovou skvělou sestavu: 1. bývalého šéfa policie, v té době stále v aktivní službě na vysoké policejní pozici, pana plukovníka, 2. bývalého premiéra České republiky, který vedl sociální demokracii a oháněl se zájmy prostého lidu, 3. šéfa Národní sportovní agentury (nezušlechťuje sport ducha!?), poslance, bývalého elitního sportovce, hokejistu.

Rozhovor Britských listů 354. Koronavirus: Apel na vládu: Nechte očkování provádět kraje!

14. 1. 2021

čas čtení 1 minutaVláda snad pomalu zjišťuje, že pokud očkováním nepověří samosprávné celky (kraje) a nepředá jim vakcíny a prostředky, nebude možné proces očkování zvládnout dříve než do podzimu. Lidi se z dalšího celoročního lockdownu zblázní, nebudou dodržovat karanténu a už tak šílený počet mrtvých se ještě zvýší, nemluvě o riziku vzniku nebezpečné nové mutace koronaviru. Jihomoravskému kraji bude trvat odhadem měsíc a půl, aby vytvořil funkční infrastrukturu pro očkování. Funkční v tom smyslu, že vakcíny, které budou uskladněny a budou k dispozici lidem v ČR, nebudou ležet v mrazácích a ledničkách. Situace v krajích je přitom různá a pravděpodobně se bude lišit i během procesu očkování. Dezinformace postupně nebudou hrát tak velkou roli, lidé uvidí, že vakcína je bezpečná a budou ochotnější jít se očkovat, přičemž nějaké procento nepřesvědčitelných už nemusí být tak kritické, domnívá se radní Jihomoravského kraje a investor Jiří Hlavenka, který se osobně v přípravě krajských očkovacích kapacit angažuje. Hovoří s ním Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. ledna 2021.

 16470

Brexit ničí britskou ekonomiku

1. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Měsíc po brexitu varují britské podniky, že čelí symptomatickému, endemickému narušení dopravy zboží mezi Británií a Evropskou unií, které donutí mnoho podniků, aby se restrukturalizovaly a některé udělají bankrot.

"Leden 2021, poslední měsíc, byl jak Dantův pátý kruh pekla." Dovozci a vývozci nejsou schopni v důsledku nové byrokracie dopravovat zboží přes novou hranici EU, konstatuje Ben Fletcher, ředitel organizace Make UK, která zastupuje britské výrobce.

 16529

Potlačit požáry zrušením hasičů? Proč ne!

1. 2. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Foto: Pixabay.

Tzv. Giniho index vyjadřující příjmovou nerovnost dosahuje v USA relativně vysoké hodnoty 41,4 (Světová banka, 2016). Naproti tomu v tradičně rovnostářské Francii se pohybuje pouze na hladině 31,6 (Světová banka, 2017). Index chudoby činí v USA 17,8 %, kdežto ve Francii 13,4 % (World Population Rewiew, 2021). - Podle klasické levičácké hypotézy - dále jen V+W - "bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad". V tom případě musí pochopitelně USA trpět výrazně vyšší zločinností, než Francie se stále ještě relativně rozvinutým evropským sociálním státem.

V Rusku byly brutálně zbity a zatčeny v neděli tisíce demonstrantů proti Putinovi

31. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Mnoho lidí konstatuje, že nedemonstrují nutně jen za Navalného, ale že už mají dost lhaní, zlodějny a nezákonnosti Putinova režimu.

Na sociálních sítích se šíří množství materiálů, zesměšňujících Putina. Jakmile si občané začnou dělat ze svého vedoucího politika krutou legraci, není to pro něho zrovna uklidňující signál.

Reportáž Channel 4 News, zaznamenávající otřesnou brutalitu ruské policie a ruských speciálních jednotek OMON. Uvidíte v ní i ukázky materiálů na sociálních sítích, zesměšňujících Putina, i zlaté štětky na záchodovou mísu:

Policie ochromila centra hlavních ruských měst včetně Moskvy. Kreml se snažil zabránit demonstracím na podporu uvězněného politika Alexeje Navalného. Jsou to největší demonstrace za posledních deset let. Zatčeno bylo nejméně 4700 osob, včetně Navalného manželkty Julie Navalné.

Putinovy bezpečnostní jednotky uzavřely sedm stanic metra v Moskvě a zablokovaly ulice ve snaze zabránit opakování protestů z minulého víkendu. V Moskvě docházelo k honičkám mezi demonstranty a policií. Police brutálně zacházela se zatýkanýmni. Jeden muž se polil benzínem a podpálil se na protest proti Putinově vládě. Je v nemocnici v kritickém stavu.

 16518

Sociální distancování "budeme zřejmě muset dodržovat do roku 2022"

31. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

 
"Rozvolnění nefarmaceutických opatření" povede k další vlně úmrtí, pokud nebude očkování úspěšné, varuje britská studie

Sociální distancování zřejmě bude muset být dodržováno až do roku 2022, pokud očkování podstatnou měrou neomezí šíření koronaviru, konstatují britští vládní zdravotničtí poradci.

Vědci varovali vládu, že očkování musí mít účinnost 85 procent proti šíření nákazy i proti vážnému průběhu choroby, má-li se zabránit další vlně úmrtí.

 16527

Nanočástice z imunitního systému lam brání infekci koronavirem

31. 1. 2021

čas čtení 1 minuta
Lama Cormac žije poklidným životem na farmě v americkém státě Washington na západě USA. Není si vědoma, že její imunitní systém je zřejmě klíčem pro ochranu světa před covidem-19.

T.J. Esparza, neurovědec na Uniformed Services University, je součástí týmu, který se snaží vytvořit lék z buněk této lamy obsahující nanočástice, které jsou schopny obalit povrch lidských plic tak, tím poskytnout dočasnou, ale efektivní ochranu před částicemi koronaviru.

 16524

Britské firmy plánují přesunout se do Evropské unie

31. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Stovky britských firem plánují přesunout své operace do členských zemí Evropské unie. Británii hrozí dramatický odchod investic a pracovních příležitostí, způsobený brexitem.

Kolem 1. ledna 2021 vyjednávalo už 500 britských podniků o tom, jak založit pobočky, depa či sklady v Holandsku. Od té doby počet britských firem  připravujících se na odchod ještě stoupl.

Lyne Biewinga z holandské Britské obchodní komory uvedla, že její tým pracuje "ve dne v noci" na vyřizování žádostí o informace od britských firem.

 16451

Facebook stále ještě vydělává ze lživých stránek odpůrců očkování

31. 1. 2021

čas čtení 1 minutaZuckerbergův podnik stále dovoluje šíření nebezpečných konspiračních teorií o covidu


Facebook dovoluje uživatelům, aby profitovali z šíření nebezpečných falešných teorií a dezinformací o pandemii a o vakcínách. Používá nástroje vydělávající peníze na stránkách s obsahem, který označili sami ověřovatelé faktů na Facebooku za  pochybný.

Rozhovor Britských listů 353. Kauza Bečva. Jak si oligarcha podřídil státní instituce

12. 1. 2021

čas čtení 1 minutaStátní úřad inspekce životního prostředí je silně mimo hledáček českých médií, protože kdo by se v ČR zajímal o ekologii, že? Jenže právě tento úřad obsadil po svém příchodu do vlády Andrej Babiš svými lidmi. Úřad měl chránit zdraví občanů před jedovatými emisemi podniků, ale jak to může dělat, když v něm má superpodnikatel Andrej Babiš své vlastní lidi? V září 2020 zemřely na otravu záhadným jedem v řece Bečvě tuny ryb. Je překvapivé, že se dosud nic nevyšetřilo? A že policie nemá zájem o novináři zjištěné skutečnosti? Jan Čulík o skandálu otravy Bečvy hovoří s investigativní reportérkou Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum, který v této věci odhalil řadu závažných věcí. Měli by si čeští občané nechat líbit, aby podnikatelé ve vládě ochromovali inspekční instituce, které mají chránit jejich zdraví? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. ledna 2021.

 16525

Omezení militarizace americké rasistické policie je rozumný návrh

30. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Autorovi článku se daří pozoruhodně udělat rovnítko mezi nepříčetným blábolením nové poslankyně republikánů a rozumnou výzvou demokratické poslankyně s cílem zastavit militarizaci americké policie, píše z USA Barbora Knoblochová.

Ne, obě strany nejsou stejně šílené. Ne, není to totéž, tvrdit, že kalifornské požáry jsou vyvolávány židovskými lasery z vesmíru, za přispění rodiny Rotschildů a George Sorose, nebo tvrdit, že se má snížit financování policejních sborů, které jsou neblaze proslavené rasismem a stále ve větší míře ze svých fondů nakupují a používají nadprodukci bezpečnostních systémů, které byly vyvinuty pro konfliktní (zahraniční) zóny k použití armádou.

Není to totéž, být prokazatelný rasista, s ultranacionalistickým a protižidovským zaměřením, nebo mít snahu přivolit ty nejbohatší investory, aby se domluvili a odepsali studentské dluhy, které moří 44 milionů mladých Američanů, jak navrhuje (nejen) Ilhan Omar. Možná se mi to jen zdá, že se i sem hodí nenápadně vsunout trochu rasové nenávisti, vždyť Alexandria Ocasio Cortez je Indiánka a Ilhan Omar dokonce, (dejte si na ní pozor) muslimka!

Fakt, že studentské dluhy v průměrné výši 30 tisíc dolarů na osobu jsou po desetiletí nesplatitelné, lidé z pravého politického spektra moc neřeší. Jen demokrati se snaží s tím něco dělat. Platit si soukromé VŠ vzdělání a pak pracovat desítky let ve vystudovaném oboru, k dobru celé společnosti, a ještě splácet dluhy, to moc smyslu nedává.

Nikdo nestuduje jen pro sebe, ale proto, aby sloužil ve svém oboru druhým. Americké hospodářství si může odpuštění těchto dluhů dovolit aniž by to moc pocítilo. Start lidí kterým by se tímto pomohlo by popohnal ekonomiku a nakonec by profitovali všichni. Tohle ale nepojmou ani hlupáci a už vůbec ne sobci, kteří nás drží v téhle formě co nejsobečtější ekonomiky.

V Polsku se už třetí den konaly velké protesty proti zákazu potratů

30. 1. 2021

čas čtení 1 minutaTisíce lidí protestovaly už třetí večer ve Varšavě a v dalších částech Polska proti tomu, že ultrapravicová vláda zavedla téměř úplný zákaz potratů. Demonstranti ignorovali protikoronavirová opatření a mráz a protestovali proti tomu, že ve středu tento děsivý zákon vešel v platnost. Nesli vlajky Polska a duhové vlajky, stejně jako symboly rudého blesku - což je logo Ženských stávek - hlavní organizace která pořádá tyto demonstrace.

Někteří účastníci v pátek také měli kolem krku zelené šátky - symbol aktivistů za právo na potraty v Argentině, kde byly minulý měsíc potraty legalizovány.

 16524

Evropská komise vyvolává diplomatický konflikt

29. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Evropská komise hrozbu, že bude blokovat severoirskou hranici, stáhla.

Krize v Evropské unii ohledně nedostatku vakcín se proměnila v otevřenou diplomatickou kontroverzi. Brusel totiž aktivoval jedno ustanovení dohody o brexitu a v jeho rámci chce zavést pohraniční kontroly na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, aby se z Irské republiky nedostaly do Severního Irska žádné vakcíny. Tento krok vyvolal znepokojení irské i britské vlády a premiérka Severního Irska Arlene Fosterová to charakterizovala jako "nepřátelský akt".

 16525

"Židovské kosmické lasery" a nutkavá touha po politické změně

29. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Foto: Pixabay.

3195

Pořídím si opičku, neboť jí dám “lásku a domov”

29. 1. 2021 / Kateřina Paříková

čas čtení 7 minut

Svět je plný kontroverzních témat. Celá lidská civilizace je v mnoha ohledech kontroverzní. Na jednu stranu jsme živočišný druh s obrovským pozitivním potenciálem. Na druhou stranu pácháme globální destrukci. Nemusíme však nutně vůči vlastnímu druhu vykazovat přílišnou dávku sebemrskačství, vždyť jsme nevznikli jako dokonalé bytosti. Časté fráze typu "lidstvo jako rakovina světa" či "nejhorší parazit" nejsou myslím úplně fér. Co je však fér, je přiznat si naše slabiny a chtít na nich pracovat.

Proto je tolik důležité diskutovat kontroverzní témata ze všech možných úhlů. Bohužel rovněž platí, že "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly". Bylo by naivní myslet si, že se nebudeme i nadále dopouštět omylů i v té nejčistší snaze o lepší svět.

 16447

Koronavirus: Každodenní chyby, které stále ještě děláme

29. 1. 2021

čas čtení 6 minutI když jsme v lockdownu, stále ještě existuje množství příležitostí pro společenské kontakty: je možno se scházet s přáteli na sport, mít doma lidi na úklid, lidi, kteří vám hlídají děti, řemeslníky a kontaktovat příslušníky jiných domácností. Takové kontakty jsou důležité pro duševní zdraví a pro ekonomiku, avšak nejsou stoprocentně bezpečné.

Chybou je soustřeďovat se na to, co je dovoleno, a ne na to, co je bezpečné


Běžným problémem je, že si nespojujeme kontext setkávání jednoho typu lidí s kontextem setkávání s jiným typem lidí. Například, mladí lidé často usuzují, že se mohou volně setkávat se svými mladými přáteli, protože se jim nic nestane. Pak jdou na návštěvu k prarodičům a sice se snaží být tam opatrnější, avšak nejsou dostatečně opatrní vzhledem k tomu, že se volně setkávali se svými mladými kamarády, kteří se volně setkávali s každým.

 16524

Protikorupční skupina EU požaduje zásahy proti Polsku, Maďarsku a ČR

29. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Boj proti korupci v Evropské unii nepřináší měřitelný pokrok. Toto je jedno z hlavních zjištění dnes zveřejněného indexu korupce Transparency International (CPI). V globálním srovnání je Evropská unie i nadále regionem s nejčistšími politickými institucemi. V některých členských státech se však situace v posledních letech dramaticky zhoršila a nyní stagnuje na nízké úrovni. Nadměrná nouzová opatření v důsledku pandemie v Coroně dále poškodila integritu vlád některých členských států, píše europoslanec za  Stranu zelených Daniel Freund.

Tři vývojové trendy:

30689

Jako by žádný stát neexistoval. Jak se dostane k vakcíně vážně ohrožený občan? Ministerstvo zdravotnictví na dotaz nereaguje

29. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Jsem nevidomý a po transplantaci…můj dotaz je tedy..kdy se a jak se mohu dostat k vakcině proti covidu?..

Registrovat se nemám kde a jediné, co jsem našel je doporučení, že by se transplantovaní měli očkovat okamžitě, neb jsou velmi ohroženou, až nejohroženější skupinou a toť vše ze strany vlády, státu a Blatného ministerstva.

Petr Haraším

* * *

Email tiskovému oddělení MZČR:

Subject: Jak se může prosím dostat k vakcíně vážně ohrožený pacient po transplantaci? Date: Wed, 27 Jan 2021 13:16:48 +0100 From: Jan Čulík <culik@blisty.cz> To: Tiskové MZ ČR <tisk@mzcr.cz>

Dobrý den,

ptáme se jménem našeho čtenáře, pana Petra Harašíma, který je po transplantaci a patří k nejohroženější skupině v ČR, ovšem nemá absolutně přístup k vakcíně. Bydlí v Orlové.

Předem děkujeme za informaci a pomoc.

S pozdravem,

Jan Čulík

šéfredaktor

Britské listy

Žádná reakce. Nový email tiskovému oddělení MZČR, tentokrát jmenovitě:

 16523

Sociální vražda a Úřad Prahy 2

29. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Skotsko má zákon, podle něhož musí být bezdomovec do 24 hodin ubytován. Proč ho nemá Česká republika? (JČ)

Těsně před vánočními svátky byl ze sociálního bytu na Praze 2 vyhozen pan Ladislav Halamka. Všem bylo jasné, že nemá kam jít, ale to nikomu na odpovědném úřadu zjevně nevadilo. Odešel s igelitkami, kam musel vměstnat veškeré své oblečení a vše ostatní, co mu v jeho životě zbylo. Jelikož byl dost známou figurou Vinohrad, kde léta sbíral cokoli, co mohl za malý peníz odvézt na svém vozíku do sběrny, všichni jsme ho dobře znali a snažili se mu v tíživé situaci pomáhat. S každým se vždy rád pustil do přátelského hovoru, byl optimista, nikdy nepodlehl sebelítosti, zůstával pragmatický a vždy se vyptával, zda někdo neví o nějaké práci, kde by si mohl alespoň trochu přivydělat, píše Pavla Mulvey Trchová.

 
V sousedství vyvážel popelnice, pomáhal při menších rekonstrukcích provozoven, zkrátka práce se nikdy neštítil. Po svém „vyhazovu“ z bytu, od známých a sousedů dostal spacák a teplé oblečení, pravidelně byl zásobován jídlem a menšími peněžními obnosy. Lidé mu kupovali jeho oblíbený lahvový Braník, pokud na něj narazili před některým z místních obchodů, kde trávil svůj volný čas, poklábosili a věřím, že se těšili, až ho opět příště uvidí.
 16518

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Vakcína Novavax je účinná i proti nové britské variantě

29. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 264 433 očkování. V pátek 29.1. bylo očkováno jen 11 375 osob. Oběma dávkami bylo proočkováno jen 34 766 osob.   Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii  se denně očkuje  cca půl milionu lidí a bylo už očkováno první vakcínou 7,9 milionu lidí, to je skoro 12 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 23,2 milionů lidí (7 procent obyvatelstva), z nich 5 milionů oběma dávkami.

V pátek 29.1. bylo v ČR zaznamenáno 8010 nových denních nákaz.  Celkový počet registrovaných nakažených  stoupl na 980 714, blíží se milionu.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 16 211 lidí, to je od předchozího dne registrace o 139 mrtvých více.  V nemocnicích je 5812 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Evropská unie v panice aktivovala ustanovení smlouvy o brexitu, že zakáže dovoz vakcín z Irské republiky do Severního Irska. Poté, co to jak irská, tak severoirská i londýnská vláda označily za pochybný akt, EU toto rozhodnutí zrušila, přesto však  v sobotu zavádí nařízení, které bude blokovat vývoz vakcín mimo území Evropské unie. Je to kontroverzní opatření, protože pokud nebudou očkováni všichni všude, očkování jen na "mém vlastním písečku" je k ničemu. Totéž platí pro Británii, která nadbytek svých vakcín nikomu nenabídla. Je to stejně krátkozraký přístup jako přístup Izraele, který efektivně proočkovává své obyvatelstvo, avšak ignoruje obyvatelstvo na okupovaných palestinských územích. Hrozí nebezpečí, že do proočkovaných zemí proniknou z neočkovaných zemí nové vražedné kmeny koronaviru.

- Firma Novavax Inc. uvedla, že její vakcína proti koronaviru je z 89,3 procent účinná, a z 85,6 procent tak účinná i proti nové, nakažlivější britské variantě. Jde o výsledky z předběžné analýzy testů 15 000 respondentů ve věku od 18 do 84 let. asi 27 procent testovaných bylo starších 65 let. Vakcína Novavax je však méně účinná proti jihoafrické variantě koronaviru, je účinná jen na 49 procent. ZDE 

- Očkování vakcínou Pfizer/BioNTech nezpůsobuje žádná úmrtí, konsatuje regulační zdravotnický orgán EU. Evropský úřad pro léky, European Medicines Agency zkoumal případy úmrtí starých lidí a zjistil, že s očkováním nemají nic společného a vakcína je bezpečná.

- Rusko tvrdí, že uprostřed nedostatku vakcín v EU může evropským zemím poskytnout desítky milionů dávek. Vakcína Sputnik byla vyvinuta nesmírně rychle, což vedlo k obavám u vědců, že úsilí Ruska být při schválení vakcíny první znamenalo, že se vakcína řádně netestovala.

- Řecko odložilo otevření středních škol, protože tam stoupá počet infekcí. Původně mělo školy otevřít 1. února.

30707

Lidé na demonstraci ve Varnsdorfu požadovali zajištění bydlení pro vystěhované rodiny

29. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva


Ve čtvrtek 28. 1. 2021 se v severočeském Varnsdorfu konalo shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie covid-19. Jako jedna z řečnic vystoupila i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Akci uspořádala Iniciativa za důstojné bydlení, zúčastnilo se jí přibližně 60 osob, jak místních, tak přespolních.


 16447

Jestli výrobci nedokážou dodávat včas vakcíny, uvolněme patenty

29. 1. 2021 / Giorgio Cadorini

čas čtení 1 minuta

 

Každý další týden trvání pandemie přináší tisíce mrtvých, proto očkování nemůže čekat. Farmaceutické firmy nestihnou vyrábět a dodávat dostatečně rychle své vakcíny. Slyšíme často, že výrobci nemohou vyrábět rychleji, že není technicky možné. Ale technicky možné je: stačí, aby se do výroby zapojilo více výrobců, i ti výrobci, kteří vakcínu nevyvinuli.

 16515

Regulujte sociální média

29. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Společnosti provozující sociální média se ukázaly být neochotné změnit algoritmy a politiku shromažďování dat, které podporují extrémismus a podkopávají národní bezpečnost, napsaly Divya Ramjeeová a Elsa B. Kaniová.

29544

"Perfektní cíl": Rusko si pěstovalo Donalda Trumpa jako agenta čtyřicet let

29. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

 

"KGB hrála hru, že na ni Trumpova osobnost dělá obrovský dojem," svědčí Jurij Švec, bývalý agent KGB


KGB si pěstovala Donalda Trumpa jako vlastní materiál déle než čtyřicet let. Trump byl do takové míry ochoten opakovat protizápadní propagandu, že se v Moskvě oslavovalo, svědčí bývalý agent KGB Jurij Švec.

Švec pracoval v osmdesátých letech ve Washingtonu jako ruský agent. Srovnává Trumpa s "cambridgeskou pětkou", se skupinou britských špionů, která předávala tajemství do Moskvy během druhé světové války a začátkem studené války.

 16447

Koronavirus: Hrozí nebezpečné mutace. Proti koronaviru budeme bojovat léta

28. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Moderátorka rozhlasu BBC, World at One, ve čtvrtek: Očkovat svět je jako závod. Tak o tom hovoří vědci. Čím rychleji vyvoláme u lidí imunitu, tím menší šanci bude mít virus mutovat a proměnit se v kmeny, které budou odolné vůči vakcínám a mohou být nebezpečnější. Toto řekl v rozhlase ve čtvrtek ráno Jeremy Farrar z organizace Welcome Trust:

Jeremy Farrar: "Vedeme s tímto virem závod. Ten virus se změní, bude mutovat a vzniknou nové kmeny. A jak budeme na ten virus vyvíjet větší množství tlaku, bude se vyvíjet. Tyto nové varianty jsou varováním, co se teď bude dít, a my to musíme brát nesmírně vážně. Jsou opravdu nesmírně znepokojující. Už teď unikly monoklonálním protilátkám, které zvládají tuto infekci a myslím, že v budoucnosti budeme čelit kmenům, které se vyhnou účinku vakcín. To, co musíme teď udělat, je proočkovat po celém světě co největší množství lidí, abychom potlačili šíření toho viru a zabránit vzniku těchto nových variant."

 16447

Zde je pět způsobů, jimiž se britská vláda mohla vyhnout 100 000 mrtvých

28. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Pamatujete, jak loni začátkem léta uspořádali Pražáci na Karlově mostě hromadnou recepci, že pandemie skončila?


Článek Devi Sridhar, profesorky globálního zdraví na Edinburské univerzitě, je stoprocentně relevantní i pro Českou republiku, kde je na počet obyvatel skoro úplně stejný počet mrtvých (16 000) i počet hospitalizovaných (6000). Ovšem Británie rychle očkuje obyvatelstvo, ve středu večer byl první dávkou proočkováno už 7,2 milionů lidí, což je téměř 11 procent obyvatelstva. V ČR je očkováno 222 450 osob, tedy 2 procenta obyvatelstva.   Britští politikové doufají, že se drastická nynější situace s pandemií začne v důsledku rychlého očkování tak do března snad zlepšovat, ovšem lékařští odborníci varují, že bude i nadále nutno nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat odstupy a karanténu. Šéfredaktor odborného lékařského časopisu Lancet Richard Horton upozornil, že s pandemií budeme zřejmě bojovat ještě dva tři roky, protože dokud nebudou proočkovány všechny země, i ty chudé, pandemie neskončí a neustále budou hrozit nové varianty koronaviru, které se mohou vymknout vakcínám. Jak to ale bude v ČR, když očkování skoro nepokračuje? Dejme slovo Devi Shridhar. (JČ)

Rozhovor Britských listů 352. Koronavirus: Situace v ČR je opravdu hrozná. Co s tím?

8. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Vzhledem k drasticky se zhoršující koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík znovu s imunologem Václavem Hořejším o tom, co teď. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. ledna 2021.

30689

Závody o život

28. 1. 2021 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut


Zatím co národ ve své většině spořádaně čeká, zda a kdy se k němu dostane kýžená vakcina, tak jistá privilegovaná část lidu už je naočkovaná nebo alespoň rozočkovaná. Přitom z vlády znějí hlasy, že nic takového není možné. Není možné, ale přece se děje. Pan ministr zdravotnictví pravil, že nebude zkoumat kdo a za jakých okolností byl přednostně naočkován. Chápu. Buď už je jich tolik, že to jednotlivec nestačí sledovat, zvláště, když má jiné starosti nebo je nejlepší tomu dát volný průchod.

30657

Covid – ten silniční pirát

28. 1. 2021 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Asi už se nenajde nikdo, kdo by neslyšel onu očividnou trumpovskou lež, že 60-70% nadúmrtí dle oficiálních statistik způsobuje mylné započítávání obětí autonehod a podobných nesouvisejících věcí. Je to tak snadno ověřitelné, že opakované goebbelsovské lhaní bere dech.

Za rok 2020 zemřelo na silnicích přesně 460 lidí. Pravděpodobnost, že měl některý z nich skutečně kovida, je velmi malá, reálně to mohl být jeden – nebo dva lidi. Ale i kdyby to byli všichni, pořád to nevysvětluje třetinové podhodnocení oficiálních čísel ve srovnání s Českým statistickým úřadem.

MzCR ukazuje 15 000, Čsú říká 17 000. A k tomu připočtěte jev, že protipandemická opatření snižují mobilitu a mnoho jinak rizikových činností. Z toho tedy plyne, že řada nehod, vážných úrazů apod. by nenastala.

30160

Chmurná realita aneb Když veřejné mínění naráží na odpor mocných

28. 1. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

V den, kdy politické, ekonomické a akademické elity v Davosu zahájily (letos virtuálně) tradiční nikam nevedoucí tlachání o strázních našeho světa, zveřejnila charitativní organizace Oxfam analýzu pojednávající o absurdní nerovnosti akcelerované koronavirovou pandemií. Ukazuje se, že pohádkové příjmy deseti nejbohatších mužů světa (sic!) získané během pandemie by mohly financovat vakcinaci všech obyvatel planety a odvrátit nárůst chudoby, za nímž stojí Covid-19. Patogen odhaluje groteskní nerovnosti v příjmech snad ještě názorněji než další problémy lidské civilizace.

30618

KoroNERV-20 vyzývá vládu k řešení situace ve školství zasaženém koronavirovými opatřeními: Nesmíme obětovat děti, zatím se to děje

Proč nejsou otevřené školy nekompenzuje se větší kontrolou jinde, třeba v průmyslu?

28. 1. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 13 minut

KoroNERV-20 vydal prohlášení, které apeluje na vládu, aby brala vážně dopady zavřených škol a omezení volnočasových aktivit dětí a mladých lidí na jejich vzdělávání, ale i celkové prožívání a na situaci celých rodin, které mnohdy nemají žádné řešení, jak "z toho ven". Psychická zátěž, vyvolaná společným působením omezení, trvale vyšší míry stresu a ne vždy dobrých rodinných podmínek může v časovém horizontu dlouhých měsíců a bez jasné perspektivy, bez “světla na konci tunelu”, působit silně destruktivně. To se děje a my to často nevíme, neboť současná vláda není schopna dostatečně zajistit ani zcela základní podmínky pro řešení covidové krize. Apelovat ale nestačí, je třeba doplnit nějaký návrh řešení, určitý první krok, jímž v tomto okamžiku nemůže být očkování. To spočívá zejména v tom, že školy budou vnímány jako silnější priorita z hlediska nutnosti zajistit jejich chod ve standardním režimu. V modelaci dopadů otevřených škol (respektive více otevřených škol) tak nutně musí vláda hledat kompenzační opatření. Během diskuse s ministrem školství Robertem Plagou, kterou před nedávnem organizoval Institut pro politiku a společnost, jsme se shodli na tom, že takovou kompenzací by měla být vyšší míra dohledu nad šířením koronaviru v jiných, opatřeními nezasažených ekonomicko-společenských procesech, jako je třeba průmyslová výroba. Při dostatečných testovacích kapacitách by bylo možné mnohem jednodušeji omezit míru šíření koronaviru a umožnit tak, aby bylo možné více otevírat školy, a to opět podle kritérií potřebnosti, která je nejvyšší u malých dětí, a rizikovosti, která naopak narůstá s věkem. Jinými slovy, kompenzací přísnějších opatření v průmyslu či v dalších oblastech by bylo možné rychleji otevřít alespoň celé první stupně, případně pokračovat v otevírání druhých stupňů ZŠ a také tam, kde to je akutní na úrovni středoškolské či vysokoškolské, což jsou zejména vzdělávací programy s praktickým výcvikem.

30637

Podpora pro všechny a dočasně vyšší daně místo chaotických kompenzací aneb Jak jsme si mohli vyzkoušet základní příjem

28. 1. 2021 / Štěpán Mairovský

čas čtení 9 minut

Jeden můj známý si nedávno požádal o kompenzaci. Bylo mu řečeno, že na žádnou kompenzaci nemá nárok, protože hlavní předmět jeho činnosti – firemní vzdělávání – vláda nezakázala. Co na tom, že kvůli pandemii výrazně klesla poptávka a koho by zajímalo, že on sám svým rozhodnutím tuto činnost, při které se obvykle setkává větší množství lidí, nechtěl za současné situace provozovat, aby sebe i své klienty nevystavil zbytečnému riziku nákazy? Vláda tuto činnost nezakázala, z kompenzací tak neuvidí ani korunu.

30519

Turecký prezident si chystá volební půdu, aby se mohl zbavit nežádoucích Kurdů

28. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Vůdce turecké krajně pravicové nacionalistické strany (MHP) Devlet Bahceli na Twitteru sestřelil domněnku, že jeho neformální spojenectví s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem je ve smrtelných křečích. Bahceli prohlásil, že jeho spojenectví s Erdoganem, který je „nositelem klidu pro naše ctěné lidi a ještě nenarozené turecké děti“, bude pokračovat „bez ohledu na cenu“. Ti, kteří tvrdili opak, jsou lháři, kteří snaží zasít svár, dodal.

25863

Odkloní pandemie svět od ropy směrem k zelené energii?

28. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Pro pochopení globálních důsledků pandemie je ve prospěch budoucích generací nutno zvážit přechod na alternativní zdroje energie. Covid-19 ovlivňuje lidi po celém světě, ale ještě před rokem to byl jen další problém veřejného zdraví. To vše se změnilo. Pandemie ovlivňuje všechny aspekty našeho života. Změnily se i diplomatické vztahy mezi zeměmi: pandemie kupříkladu urychlila rozpojení asijských a západních ekonomik, píše Elif Selin Calik na webu informedcomment.

30685

Důvěra Američanů v média je rekordně nízká. Jde však o globální trend

28. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Důvěra Američanů v tradiční sdělovací prostředky je rekordně nízká, přičemž někteří profesionálové z mediálního světa jsou odhodláni s tímto problémem bojovat. Důvěra v základní instituce – a to se týká zejména vlády a médií – je pojivo každé společnosti. A toto pojivo se očividně začalo rozpadat už před deseti lety. Nicméně nyní je situace mnohem závažnější, informuje Axios.

 16469

Příští roky v USA: Co můžeme očekávat od Bidena, trumpovců a alternativ?

28. 1. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 2.0.

Tento týden se pod záštitou Centra globálních studií FLÚ AV ČR uskutečnil webinář s názvem Příští roky v USA: Co můžeme očekávat od Bidena, trumpovců a alternativ? za účasti amerických profesorů Laurena Langmana, Jerryho Harrise a bývalého editora Guardianu Carla Davidsona. Všichni tři se shodují v názoru, že USA ohrožuje ultrapravicová ideologie a že je zapotřebí, aby progresivisté z Demokratické strany získali silnější pozici, aby mohli ovlivňovat agendu Bidenovy administrativy.

 16447

Jsem nevidomý a po transplantaci. Kde se mohu dostat k vakcíně?

27. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Aktualizace 28.1. Tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví ČR nereagovalo.

Jsem nevidomý a po transplantaci…můj dotaz je tedy... kdy se a jak se mohu dostat k vakcině proti covidu? píše čtenář Peter Harašín. Dodává: Registrovat se nemám kde a jediné, co jsem našel je doporučení, že by se transplantovaní měli očkovat okamžitě, neb jsou velmi ohroženou, až nejohroženější skupinou a toť vše ze strany vlády, státu a Blatného ministerstva.

Poslali jsme dotaz na tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví ČR. Budeme informovat o odpovědi. (JČ)


 16447

Průběžné zpravodajství:

Biden chce do konce léta proočkovat v USA 300 milionů lidí

27. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Celkem bylo v ČR očkováno jen 236 697 osob, tedy 2 procenta obyvatelstva. V pondělí 25.1. bylo očkováno jen 12 103 osob.  Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii  se denně očkuje  cca půl milionu lidí a bylo už očkováno 7,5 milionu lidí, to je více než 11 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 22 milionů lidí (6,7 procent obyvatelstva), z nich 4,5 miliony oběma dávkami.

Ve středu 27.1. bylo v ČR zaznamenáno 8452 nových denních nákaz.  Celkový počet registrovaných nakažených  stoupl na 964 660, blíží se milionu.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 15 944 lidí, to je od předchozího dne registrace o 153 mrtvých více.  V nemocnicích je 5925 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Británie je šokována, že tam zemřelo na covid už 100 000 lidí. Jenže téměř 16 000 mrtvých v ČR na covid je podle počtu obyvatelstva totéž. 6000 hospitalizovaných v ČR  je totéž  36 000 hospitalizovaných v kolabujících anglických nemocnicích. Češi jsou však v klidu.

- V souvislosti s bláboly českého ministra zdravotnictví Blatného publikovala IDnes velmi pečlivě daty podloženou analýzu o zjišťování covidových dat v ČR, upozorňuje Bohumil Kartous:  Mluvit o 30 % úmrtí na covid nedává smysl. Realita je horší než statistiky. Netušíme však, co se pořád v ČR řeší. Británie má velmi jednoduchý způsob registrace úmrtí na covid: Jako lidi, kteří umřeli na covid, prostě registruje každého, kdo zemřel do 28 dni po pozitivním testu na covid. Britský státní statistický úřad nadto registruje počty těch lidí, kteří mají covid uvedený na úmrtním listě, ten počet je vyšší než ten první, Dalším důležitým údajem jsou tzv. přebytečná úmrtí, excess deaths, počty mrtvých, které se vymykají statistice z předchozích let. Na covid totiž zemřeli i lidé, kteří nemohli do nemocnice pro léčbu infarktu či rakoviny. (JČ)

- Joe Biden přislíbil v úterý zrychlit očkovací program, aby většina amerického obyvatelstva byla očkována do konce léta nebo do raného podzimu.

- Británie neustále řeší v médiích šokující informaci, že tam zemřelo na covid už více než 100 000 lidí. Problémem je podle diskutérů v britském rozhlase ve středu ráno 1. "špatná kvalita vlády a politické kultury", 2. "obrovská nerovnost ve společnosti, která se prohlubuje", 3. "omezování investic do veřejného sektoru" a 4. "Britové nebyli před příchodem pandemie zrovna zdraví". Ovšem 15 000 mrtvých v ČR je co do počtu obyvatelstva totéž jako 100 000 mrtvých v Británii.

Británie zřejmě zaznamená ještě dalších 50 000 úmrtí varovala ve středu ráno v britském rozhlase profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Edinburku Linda Bauld. Labouristická opozice obvinila Johnsonovu vládu z "monumentálních chyb" ve svém přístupu k pandemii. Stínový ministr zdravotnictví Jonathan Ashworth konstatoval, že "litanie omylů" způsobila, že Británie má pátý největší počet mrtvých na světě a nejvyšší počet mrtvých v poměru na počet obyvatel. ZDE 

- Čína začala používat anální výtěry pro testování koronaviru. Je to invazivní procedura, podle lékařů je to prý efektivnější testování než v nose.

29544

45 republikánských senátorů hlasovalo proti Trumpově impeachmentu

27. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

45 republikánských senátorů se v úterý pokusilo odmítnout jeho proces impeachmentu v Senátu ještě dříve, než začal. Jejich počet nestačil k tomu, aby proces impeachmentu zastavili, ale vyplývá z toho, že pro demokraty bude nesmírně obtížné získat 17 republikánských senátorů, aby hlasovali pro impeachment Donalda Trumpa.

Joe Biden řekl v CNN, že se proces "musí konat", ale že pochybuje, že bude Trump odsouzen.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

 16515

„Já jsem byl dezinformován!“ Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi

27. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Praha/Brusel, 26. ledna 2021 – Internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje veřejnost před novými technologiemi v oblasti dezinformací. Stojí za tím pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta chce problém dezinformací do budoucna řešit legislativně na evropské úrovni.

Ověřte si zdroje informací! A nevěřte všemu, co vidíte na vlastní oči. Protože občas pravda bolí,“ apeluje falešný Andrej Babiš v závěru svého výstupu, zatímco jeho rysy mizí a mění se zpátky na herce a imitátora Petra Jablonského.

 16514

Brexit: Britští obchodníci budou muset nechat své zboží v Evropě spálit

27. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Britské podniky po brexitu s obtížemi vyvážejí zboží do Severního Irska i do Evropské unie. Johnsonova dohoda o brexitu s EU vůbec nezohledňuje požadavky malých podniků, které posílají jednotlivým zákazníkům malé zásilky. Obrovské papírování a vysoké celní poplatky znemožňují prodej do Severního Irska (to je asi tak, jako kdyby Pražáci nemohli nic prodávat do Ostravy) i do EU.

Toto píše na Twitteru Etická mlékárna:


Bohužel musíme okamžitě zastavit přijímání objednávek na dodávku do Severního Irska. Prostě nemáme zdroje na nutné papírování. Je nám líto.

Problémem je podle BBC pro mnoho britských obchodníků zboží, které si objednali zákazníci v Evropské unii, ale po jeho odeslání na území EU zákazníci zjišťují, že je zboží daleko dražší, než jaké si objednali, protože jim zasilatelská firma účtuje celní a manipulační poplatky, které do 1.1. 2021 neexistovaly. Zákazníci za takových podmínek zboží odmítají přijmout, takže se hromadí na území EU. Až třicet procent objednaného zboží takto dosud zákazníci odmítli. Potíž je, že kdyby měli britští dodavatelé odmítnuté zboží nechat dopravit zpět do Británie, museli by znovu platit manipulační a celní poplatky. Proto je pro ně levnější to zboží nechat na území EU spálit.  

 16478

V centru Bidenovy čínské politiky stojí otázka Tchaj-wanu

27. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Když do vod Jihočínského moře vplula letadlová loď Roosevelt - ve stejný den, kdy do vzdušného prostoru Tchaj-wanu vlétly čínské bombardéry a stíhačky - signalizovalo to, jak obtížné bude pro Bidenovu administrativu formulovat novou politiku vůči Číně, upozorňuje Richard Sisk.

Dover: Kamionista čekal šest dní, než mohl odjet z Doveru do EU

27. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Může to trvat týden, než se podaří kamionu odjet z Británie, a vozidla znovu čekají na kentském letiští Manston Airport

Nechvalně známé letiště Manston Airfield, obrovský počet kamionů a klaksony, na něž troubí rozzuření řidiči - to prosím není další nahrávka z blokády, která se odehrávala před Vánocemi. Toto je videoklip natočený tento pátek, 22. ledna. Jak vidíte, doprava zboží kamiony mezi Británii a Evropskou unií je stále problematičtější a pokus přejet přes hranici Evropské unie z Británie může trvat až týden.

 16510

Vymstí se Borisu Johnsonovi cesta do Skotska?

27. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence Open Government Licence v3.0.


Možná, že pandemie je dosud v plné síle, ale to nebrání skotské straně SNP v prosazování dalšího referenda o nezávislosti. Nicola Sturgeonová během víkendu prohlásila, že pokud SNP ve skotských parlamentních volbách získá většinu (jak se očekává), uspořádá poradní referendum o nezávislosti, ať už s tím Boris Johnson bude souhlasit, nebo ne, napsala Katy Ballsová.

 16509

Látkové roušky, respirátory, dvojité roušky: Co je bezpečnější?

27. 1. 2021

čas čtení 5 minut

Foto: Wikimedia Commons/NurseTogether. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International.


Objevují se nové mutace koronaviru. Chrání nás ručně vyráběné roušky dostatečně? Některé evropské státy nařizují povinné nošení respirátorů třídy N95 nebo KN95 ve veřejné dopravě a v obchodech. Ovšem výzkum aerosolů z roku 2020 ukazuje, že látkové roušky jsou v pořádku, pokud dostatečně filtrují částice a dobře sedí na obličeji, upozorňuje Courtney Linderová.

Rozhovor Britských listů 357. Wikipedie je velmi účinný vzdělávací nástroj

27. 1. 2021

čas čtení 1 minuta
Po nedávném vysílání filmu o Boženě Němcové se stal profil této spisovatelky nejnavštěvovanější stránkou na české Wikipedii toho dne. Toto je vysledovaný trend: řada pořadů vysílaných na ČT přivádí na Wikipedii zájemce o další informace. Wikipedie je fenoménem, který vzniká kolektivním úsilím v desítkách jazyků. Systém otevřenosti a zároveň kontroly důvěryhodnosti a úplnosti dělá z Wikipedie dosud největší cílevědomou koncentraci poznání v lidských dějinách, na němž se jen v ČR pravidelně podílejí tisíce přispěvatelů. Wikipedie přitom slouží i k popisování těch oblastí poznání, které doposud nebyly dostatečně zkoumány, jak dokazuje například systematická práce Anatola Svahilce na vyhledávání prvních žen, které na českém území dosáhly vysokoškolského vzdělání. S Anatolem Svahilcem hovoří o jeho práci pro Wikipedii Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. ledna 2021. 16469

Rozmyslel si Biden návrat k jednání s Íránem?

27. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 2.0.


Bidenova administrativa docela přirozeně dává přednost řešení některých z největších domácích výzev, zejména pandemie a rozhořčeného stranického rozdělení, které vedlo k hlubokým sociálním trhlinám napříč zemí. Prezident Joe Biden bude ve skutečnosti věnovat značnou část prvních dní v úřadě uspořádání domácích záležitostí, přičemž nechá na zahraničněpolitickém týmu, aby se vypořádal s naléhavými tématy za hranicemi, napsala Raghida Derghamová.

 16506

Studie: První lidé již do Ameriky přišli se psy

27. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.


První lidé, kteří překročili oblast dnešního Beringova průlivu a vstoupili na americký kontinent, sebou zřejmě již přivedli psy. Ukazuje to nový výzkum publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), který vrhá světlo na původ psa domácího.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Jihoafrický prezident obvinil bohaté západní země z očkovacího nacionalismu

26. 1. 2021

čas čtení 4 minuty


V pondělí 25.1. bylo v ČR zaznamenáno 6910 nových denních nákaz.  Celkový počet registrovaných nakažených  stoupl na 946 946, blíží se milionu.  (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 15 618 lidí, to je od předchozího dne registrace o 249 mrtvých více.  V nemocnicích je 5852 lidí, to je denní nárůst o  231 hospitalizovaných osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Počet mrtvých na covid přesáhl v Británii 100 000 lidí. V březnu 2020 se vyjádřil Sir Patrick Vallance, hlavní britský vládní zdravotník, že kdyby zemřelo na covid v Británii  20 000 lidí, byl by to "dobrý výsledek". Tehdy se počet 20 000 mrtvých zdál nepředstavitelný.  Lidé v Británii jsou počtem 100 000 mrtvých dnes zcela šokováni. Jenže britských 100 000 mrtvých je podle počtu obyvatel na české poměry 16 000 mrtvých. A ČR má dnes mrtvých - 15 618...


Toto je přesné:  Platí to  i o ČR, kde také většina lidí zemřela od podzimu:
Opravdu děsivou statistikou je, že polovina z těch 100 000 mrtvých zemřela od listopadu. Virus v té době už nebyl "bezprecedentní", měli jsme precedent předchozího tři čtvrtě roku.

Proč politikové nejednali?- Handelsblatt napsal, že vakcína Oxofordské univerzity a firmy AstraZeneca má u lidí nad 65 let účinnost jen 8 procent. Je fakt, že původně ji výrobci vakcíny netestovali u starších lidí. Handelsblatt tvrdí, že údajná 70 procentní účinnost této vakcíny je důsledkem toho, že starší lidé, kteří se účastnili testů, byli v karanténě, a tak neměli možnost se nakazit. Německé ministerstvo zdravotnictví zprávu Handelsblattu zpochybňuje, stejně jako ostré dementi od firmy AstraZeneca. ZDE 

- Cyril Ramaphosa, prezident Jihoafrické republiky, apeloval na bohaté západní země, aby přestaly křečkovat vakcíny proti vocidu, protože svět potřebuje proti pandemii jednat koordinovaně a společně. Řekl na virtuální schůzi Světového ekonomického fóra, že ho znepokojuje "vakcínový nacionalismus".

- V Indonésii byl registrováno více než milion nákaz, zemřelo tam na koronavirus dosud 29 000 lidí. V zemi se málo testuje, předpokládá se, že je nákaza daleko rozšířenější. Kolabují tam nemocnice.

- Švédské ministerstvo zahraničí požaduje, aby Švédové nejezdili do zahraničí mimo Evropu dřív než po 15. dubnu.

- Americké firmy zneužívají pandemie jako nástroje na likvidaci odborů. ZDE 

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19182