Stydíte se taky za českou vládu? Z iniciativy Polska vyzvalo 34 zemí k ochraně jednotek OSN. Česko toto prohlášení nepodepsalo!

12. 10. 2024

čas čtení 13 minut

Dopis iniciovaný Polskem přichází poté, co bylo při izraelských útocích na Libanon zraněno pět příslušníků mírových sil v zemi 
34 zemí ve společném prohlášení vyzvalo k ochraně mírových jednotek Unifil

34 zemí přispívajících do programu Unifil podepsalo společné prohlášení, v němž potvrzují ochranu mírových sil Unifil v Libanonu a odsuzují nejnovější útoky proti nim.

Dopis, který iniciovalo Polsko, přichází poté, co bylo v posledních dnech při izraelských útocích na Libanon zraněno pět příslušníků mírových sil.

„Úlohu UNIFIL považujeme za obzvláště důležitou ve světle vyhrocené situace v regionu. Důrazně proto odsuzujeme nedávné útoky na příslušníky mírových sil UNIFIL. Tyto akce musí být okamžitě zastaveny a měly by být náležitě vyšetřeny,“ uvádí se v dopise.

Polsko vítá rostoucí podporu mírové mise @UNIFIL.

V současné době naše společné prohlášení spolupodepsalo 40 zemí. Děkujeme vám 🇨🇴🇩🇪🇬🇷🇮🇳🇵🇪🇺🇾.

Děkujeme také za podporu 🇨🇭. https://t.co/k5j3PaHxHa
- Polsko v OSN (@PLinUN) 12. října 2024


104 členských zemí OSN podepsalo z iniciativy Chile dopis na podporu generálního tajemníka OSN, kterého Izrael označil za "nežádoucí osobu". Dopis žádá všechny strany, aby jednaly konstruktivně s OSN. Fialova vláda dopis nepodepsala.




Unifil uvádí, že odmítl žádost Izraele o opuštění svých pozic v jižním Libanonu

Mluvčí mírových sil OSN v Libanonu v sobotu uvedl, že Izrael je požádal, aby opustili své pozice v jižním Libanonu, kde se Izrael střetává s libanonskou militantní skupinou Hizballáh, ale oni to odmítli.

Požádali nás, abychom se stáhli „z pozic podél modré linie ... nebo do vzdálenosti pěti kilometrů (tří mil) od modré linie,“ uvedl mluvčí prozatímních sil OSN v Libanonu (Unifil) Andrea Tenenti pro agenturu AFP, přičemž použil termín pro demarkační linii mezi oběma zeměmi. „Bylo však jednomyslně rozhodnuto zůstat,“ dodal.

Stalo se tak poté, co byli dva srílanští příslušníci Unifilu zraněni, když Izraelské obranné síly (IDF) zahájily v pátek palbu poblíž mírové základny v Naqouře. Izraelská armáda uvedla, že její vojáci se zaměřili na objekt, který byl podle jejich názoru hrozbou 50 metrů od základny, a dodala, že bude nadále „zkoumat okolnosti incidentu“.

Nejméně 22 lidí bylo zabito při náletech na severu Gazy, přičemž izraelské síly zesílily svou kampaň na obléhaném palestinském území i v době, kdy se stupňují boje v nové válce v Libanonu.

Izraelské obranné síly (IDF) v sobotu obnovily příkaz k evakuaci Palestinců, kteří stále žijí ve zdecimované severní polovině Gazy, ačkoli mnoho obyvatel tvrdí, že boje a palba izraelských odstřelovačů jim znemožňují odchod.

Avichay Adraee, mluvčí IDF, sdělil, že oblast zahrnuje části čtvrti Sheikh Radwan ve městě Gaza a úseky kolem městského uprchlického tábora Jabalia.

V příspěvku na sociálních sítích Adraee požádal lidi žijící v těchto oblastech, aby se vydali na jih do al-Mawasi, pobřežní oblasti na jihu Gazy, kde jsou již vysídleny statisíce lidí. Celkem 84 % území je v současné době pod příkazem k evakuaci, což civilisty tlačí do stále se zmenšujících „humanitárních zón“, které Izrael bez ohledu na to bombarduje.


Linda Thomas-Greenfieldová, velvyslankyně USA při OSN, vydala následující prohlášení v souvislosti se zprávami, že izraelské síly zaútočily na věž společnosti Unifil v Libanonu:


Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami, že izraelské síly střílely na pozice a věž používanou mírovými jednotkami @UNIFIL v Libanonu. Izrael sice provádí cílené operace v blízkosti modré linie s cílem zničit infrastrukturu Hizballáhu, je však velmi důležité, aby jeho síly neohrožovaly bezpečnost mírových sil OSN. UNIFIL musí mít možnost působit svobodně a v souladu se svým mandátem a mírové síly OSN se nikdy nesmí stát terčem útoku.

Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami, že izraelské síly střílely na pozice a věž využívané mírovými silami @UNIFIL v Libanonu. Izrael sice provádí cílené operace v blízkosti modré linie s cílem zničit infrastrukturu Hizballáhu, je však zásadní, aby jeho síly ne...

- Velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová (@USAmbUN) 10. října 2024


Modrá linie je demarkační linie stanovená OSN, která odděluje Libanon od Izraele a Golanských výšin.

Přestože bylo v posledních dnech zraněno pět příslušníků mírových sil, protože Izrael rozšiřuje své útoky po celém Libanonu, UNIFIL uvedl, že své mírové síly ze země nestáhne.


Mírové síly OSN zůstanou v Libanonu

Mírové jednotky OSN zůstanou v jižním Libanonu, přestože pět jejich příslušníků bylo zraněno uprostřed izraelských leteckých útoků na zemi.

Andrea Tenenti, mluvčí Prozatímních sil OSN v Libanonu (Unifil), v sobotním prohlášení pro agenturu Agence France-Presse uvedla, že navzdory žádosti Izraele, aby se jednotky Unifil stáhly z pozic „do pěti kilometrů od modré linie“, to mírové síly odmítly.

„Bylo jednomyslně rozhodnuto zůstat, protože je důležité, aby vlajka OSN v tomto regionu stále vlála vysoko a aby mohla podávat zprávy Radě bezpečnosti,“ řekl Tenenti.

V posledních dvou dnech bylo pět příslušníků mírových sil zraněno střelbou v konfliktu, který se, jak Tenenti varoval, stává „regionálním konfliktem s katastrofálním dopadem pro všechny“.

Mezitím irský prezident Michael Higgins, jehož země má v Libanonu své vojáky, prohlásil, že „požadavek Izraele, aby celá jednotka Unifil působící pod mandátem OSN odešla“, je „nehorázný“.
Mluvčí Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) Andrea Tenenti poskytuje rozhovor v Domě UNIFIL v Baabdě východně od Bejrútu 12. října 2024.

Prozatímní síly OSN v Libanonu vydaly v sobotu následující prohlášení týkající se jednoho ze svých příslušníků mírových sil:

Včera v noci byl jeden z příslušníků mírových sil UNIFIL v Naqouře zasažen střelbou v důsledku probíhající vojenské aktivity v okolí. V naší nemocnici v Naqouře podstoupil operaci, při níž mu byla odstraněna kulka, a jeho stav je v současné době stabilizovaný. Původce střelby zatím neznáme.“

Izraelské nálety donutily 40 % školáků a studentů opustit své domovy v Libanonu
, informoval v pátek Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Kromě toho je více než 60 % veřejných škol v zemi využíváno jako úkryty.

Konflikt v #Libanonu vyhnal mnoho dětí ze škol a přidal se tak k problémům, se kterými se potýkají již několik let v rámci po sobě jdoucích krizí.

Děti naléhavě potřebují přístup k bezpečným prostorám &psychosociální podporu, protože konflikt vážně ovlivňuje jejich blaho &budoucnost.

Izraelské útoky na Libanon zabily 2255 lidí a dalších 10 524 zranily od doby, kdy Izrael před několika týdny zahájil útoky na tuto zemi, informovalo v sobotu libanonské ministerstvo zdravotnictv
í.

Rostoucí počet mrtvých přichází také v souvislosti s izraelským nuceným vysídlením 1,2 milionu lidí v Libanonu, což je přibližně čtvrtina obyvatel země.

Kromě civilistů bylo v Libanonu zabito nejméně 28 zdravotnických pracovníků,
uvedla minulý týden Světová zdravotnická organizace.

Izraelské síly se tento týden rovněž zaměřily na mírové jednotky OSN v Libanonu, což přimělo OSN vydat prohlášení, v němž se uvádí:

Připomínáme IDF a všem aktérům jejich povinnost zajistit bezpečnost personálu a majetku OSN a vždy respektovat nedotknutelnost prostor OSN.

Od října loňského roku, kdy Izrael zahájil válku v Gaze a naposledy v Libanonu, bylo během konfliktu zabito téměř 300 humanitárních pracovníků, z nichž více než dvě třetiny tvořili pracovníci OSN.

V květnu vydala organizace Human Rights Watch zprávu, v níž uvádí, že izraelské síly útočí na známá místa, kde se nacházejí humanitární pracovníci v regionu.

„Tento vzorec útoků navzdory řádnému informování izraelských orgánů vyvolává vážné otázky ohledně závazku a schopnosti Izraele dodržovat mezinárodní humanitární právo, na které se některé země, včetně Spojeného království, spoléhají, že budou nadále poskytovat licence na vývoz zbraní, které končí v Izraeli,“ dodala HRW


Mluvčí mírových sil OSN v Libanonu v sobotu uvedl, že Izrael je požádal, aby opustili své pozice v jižním Libanonu, kde se Izrael střetává s libanonskou militantní skupinou Hizballáh, ale oni to odmítli.
Požádali nás, abychom se stáhli „z pozic podél modré linie ... nebo do vzdálenosti pěti kilometrů (tří mil) od modré linie,“ řekl agentuře AFP mluvčí Prozatímních sil OSN v Libanonu (Unifil) Andrea Tenenti, přičemž použil termín pro demarkační linii mezi oběma zeměmi. „Bylo však jednomyslně rozhodnuto zůstat,“ dodal.

Izraelská armáda v sobotu varovala obyvatele jižního Libanonu, aby se „nevraceli“ do svých domovů, protože vojáci v oblasti pokračují v bojích s ozbrojenci Hizballáhu. V prohlášení bylo 22 jiholibanonským vesnicím nařízeno, aby se evakuovaly do oblastí severně od řeky Awali.

Mluvčí izraelské armády Avichay Adraee zopakoval dřívější výzvu zdravotníkům a lékařským týmům v jižním Libanonu, aby se vyhýbali používání sanitek, protože je prý využívají bojovníci Hizballáhu.
„Vyzýváme zdravotnické týmy, aby se vyhýbaly kontaktu s příslušníky Hizballáhu a nespolupracovaly s nimi,“ řekl. „IDF (izraelská armáda) potvrzuje, že budou podniknuty nezbytné kroky proti jakémukoli vozidlu převážejícímu ozbrojené osoby bez ohledu na jeho typ.“

Hizballáh v sobotu uvedl, že o den dříve podnikl útok dronem na vojenskou základnu v severoizraelské Haifě. Bojovníci Hizballáhu v pátek ve 20 hodin místního času (17 hodin GMT/6 hodin SELČ) podnikli „letecký útok s rojem dronů naložených výbušninami na základnu protivzdušné obrany“ v Haifě, uvádí se v prohlášení skupiny.

Agentura OSN pro potraviny v sobotu uvedla, že od 1. října se do severní části Gazy nedostala žádná potravinová pomoc. Světový potravinový program (WFP) uvedl, že hlavní hraniční přechod do této válkou zničené oblasti byl uzavřen asi dva týdny, a varoval, že pokračující pozemní operace Izraele má katastrofální dopad na potravinovou bezpečnost tisíců tamních palestinských rodin.

Americké síly provedly letecké údery proti několika místům skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii, uvedla v sobotu armáda. Americké síly „provedly v časných ranních hodinách 11. října sérii leteckých úderů proti několika známým táborům ISIS v Sýrii“, uvedlo americké Centrální velitelství (Centcom) v prohlášení na X, přičemž použilo zkratku pro islamistickou militantní skupinu.


EU v sobotu uvedla, že je hluboce znepokojena návrhem izraelské legislativy, která by zakázala agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa) působit v Izraeli a pravděpodobně by omezila distribuci pomoci ve válkou zničené Gaze. „Pokud by byl (návrh zákona) přijat, měl by katastrofální důsledky a znemožnil by agentuře OSN pokračovat v poskytování služeb a ochrany palestinským uprchlíkům na okupovaném Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, a v Gaze,“ uvedla EU v internetovém prohlášení.

Předseda íránského parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf v sobotu v doprovodu dvou zákonodárců Hizballáhu navštívil místo nejsmrtelnějšího izraelského útoku na centrum Bejrútu za poslední týdny.

Zdroj v angličtině ZDE

-1
Vytisknout
2562

Diskuse

Obsah vydání | 14. 10. 2024