Série detektivek s Davidem Suchetem jako Poirotem byla nostalgicky útěšná: vstupovali jsme do vizuálně idealizovaného světa "staré dobré Anglie" dvacátých let, kdy společnost byla pevně ovládána třídním kastovnictvím, každý znal své místo a ve světě modernistických staveb a ujišťujícího, stabilního pořádku vládly inteligentní a bohaté střední vrstvy. Tomu odpovídalo i Suchetovo ztvárnění Poirota, mírně obtloustého, excentrického, ale vysoce inteligentního postaršího pána. Samozřejmě, že to byla fantazie.
Miniseriál
ABC Murders je zneklidňující. Od dvacátých let, kdy byl Poirot údajně v Anglii detektivní celebritou, uplynulo desetiletí. Nyní jsme ve třicátých letech, v Německu se dostal k moci Hitler. V Británii sílí - stejně jako dnes - vliv ultrapravice. V ulicích jsou plakáty bojující proti "vlně cizinců", vyzývající k demonstracím "za vaši zemi a za vaši krev". Poirot je přestárlý - marně a trapně se snaží barvit si bílý vous, aby se vrátil do doby před deseti lety, kdy byl celebritou. V Anglii žije už devatenáct let - najednou shledává, že ho Angličané pro jeho cizost (je Belgičan) nenávidí. Paralela by nemohla být aktuálnější: totéž v Anglii dnes zjišťují tisíce občanů ze zemí Evropské unie, kteří v zemi žijí desítky let a domnívali se, že jsou plně integrováni.
Svět filmu
ABC Murders je znepokojující, chudý, destabilizovaný. Londýnská policie Poirota nenávidí - jeho inteligence totiž prokázala, že jeho detektivové jsou blbci. Spolupracovník Poirota ze Scotland Yardu, inspektor Japp, byl penzionován a v první části filmu umírá na infarkt.
První díl, odvysílaný ve středu, byl znepokojující a vynikající - zejména v důsledku aktuálních paralel k dnešku, kdy se Anglie i Evropa propadá do ničivého populismu a národovecké nenávisti.
Uvidíme, jak se minisérie bude - dnes večer - vyvíjet dál.
Vysoce pochvalná recenze prvního dílu v deníku Guardian
ZDE
Diskuse