Smrdí to válkou

20. 3. 2014 / Milan Daniel

Rusko se nemusí o destabilizaci na Ukrajině příliš snažit, zejména na jejím východě za něj pracuje geografická a jazyková spřízněnost, příhraniční mezilidské vazby, vazby ekonomické a touha přiblížit se životními jistotami a sociálně jeho úrovni. Přesto to dělá, různí vlastenci z něj do sousední země přijíždějí, ať už v dobrém úmyslu podpořit krajany proti "fašistům", nebo cíleně, byvše vysláni pravicovými, možná i jinými organizacemi.

Putinova volba

20. 3. 2014 / Karel Dolejší

Ruská anexe Krymu bude v nejbližších dnech dovršena přijetím nového subjektu do Ruské federace a otázka samozřejmě zní, co se stane pak. I za předpokladu, že se Rusko s Krymem spokojí - což není jisté, jak ještě uvidíme - se může uskutečnit více scénářů.

Za prvé, sankce Západu nebudou mít na ruskou ekonomiku vážnější dopad. Politická krize vedoucí ke zrychlenému úniku kapitálu a tlaku na rubl odezní a s ní dojde k nápravě obou nežádoucích tendencí. V tom případě Kreml v zásadě nemusí dělat nic, co by stálo za řeč. Vychutná si svůj úspěch.

Ukrajinští poslanci fyzicky zaútočili na šéfa televize za jeho "proruský" postoj

19. 3. 2014Nacionalističtí ukrajinští poslanci fyzicky zaútočili na šéfa televizní stanice v Kyjevě a donutili ho napsat rezignační dopis. Skupina nejméně pěti mužů, včetně poslance Igora Mirošničenka z nacionalistické Strany Svoboda vtrhla do kanceláře Oleksandra Pantelejmonova, řvala na něho, bila ho a pak ho donutila napsat rezignační dopis. Útok nafilmovali a umístili ho na internet. Zhlédli ho už statisíce lidí.

Muži obvinili Pantelejmonova, že během nedávné krize v Kyjevě v posledních měsících vysílal proruské materiály a charakterizovali ho jako "moskevskou svini". Mirošničenko je členem nového ukrajinského parlamentního výboru pro svobodu projevu. Po útoku na ředitele televizní stanice se vyjádřil, že si nemyslí, že udělal cokoliv špatného, ale že je připraven podrobit se vyšetřování. Mirošničenko doval, že Pantelejmonov "sloužil Putinovi a ruské propagandě ... v době, kdy Ukrajinci umírali v ulicích".

Jefim Fištejn: "Záběry fyzického útoku na ředitele kyjevské televize jsou provokací ruské rozvědky"

20. 3. 2014

Dobrý den, k výše uvedenému článku (jedná se o tom, jak ukrajinský poslanec donutil k demisi ředitele tv). Včera cca před 23:00 měl Martin Veselovský za hosta komentátora Jefina Fištejna a pustil mu videozáznam. Fištejn uvedl, že je to falzifikát ruské tajné služby a že ČT záběry převzala z ruské televize. Moderátor Veselovský namítl, že přece nezáleží na zdroji, Fištejn oponoval, že záleží. Dál Fištej řekl, že v době revoluce se nejedná v rukavičkách. Zajímalo by mě (mám dojem, že se jedná o stejného moderátora, co kádroval cestovku poslance, co jel sledovat referendum, jistý si nejsem) zda moderátor nevěděl, že zásah ukrajinského poslance kritizoval i Kličko? Když si pustíte záznam tv ZDE 36 minuta, tak budete zírat, píše čtenář Vratislav Vaníček.

Světový židovský kongres: Strana Svoboda je neonacistická a antisemitská

20. 3. 2014 / Daniel Veselý

Zatímco se pozornost světové veřejnosti upírá na Krym, zpochybňuje legitimitu tamního referenda a odsuzuje kroky Ruské federace, některé důležité informace o ukrajinské vládě, jež zatím nevzešla z řádných voleb, zůstávají dle mého mínění poněkud upozaděny.

Světový židovský kongres (WJC) a další židovské organizace už dříve označily nynější ukrajinskou vládnoucí stranu Svoboda za neonacistickou a antisemitskou politickou platformu. Informoval o tom konzervativní izraelský list Jerusalem Post s přispěním agentur Reuters a JTA v článku s názvem "Ukrainian Jews split on dangers of protest movement" ZDE.

Turčinov: Krymské úřady mají tři hodiny na propuštění zadržovaných

19. 3. 2014

Dočasný prezident Ukrajiny, předseda parlamentu Alexandr Turčinov dává krymským úřadům tři hodiny na propuštění rukojmích a ukončení provokací na území poloostrova. V opačném případě budou provedena "adekvátní opatření", včetně "technického a technologického charakteru", říká prohlášení na Turčinovově webu.

Tikající bomba: Moskva přikročila k destabilizaci východní Ukrajiny

19. 3. 2014

Kromě toho Moskva otevřeně sází na destabilizaci. Část jejího úsilí zahrnuje financování takzvaných vlasteneckých klubů a proruských sdružení na Ukrajině ze strany Kremlu. Během protestů v Charkově a také některých v Doněcku byly slyšet hlasy buřičů vykřikujících "Rusko, Rusko" - lidí dovezených autobusy ze sousedních oblastí v Rusku. Hodinky, které měli na rukou, ukazovaly moskevský čas. Mezi skupinami zapojenými do protestů je Eurasijské hnutí mládeže vedené Alexandrem Duginem z Ruska.

Není to jen Krym, kde si ruský prezident Vladimir Putin zahrává s ohněm, ale také východní Ukrajina. Většina lidí v ekonomicky silném regionu mluví rusky a odmítá novou vládu v Kyjevě.

Penzistka Oxana Kremeňuková kulhá, když míjí kulturní dům v malé východoukrajinské obci Majdan. V mládí tam chodívala tančit. Dnes omítka opadává a okna jsou rozbita. "Lidé v Kyjevě vedou naši zemi do občanské války", říká. "Ti budižkničemové by měli otročit tak, jako my zde." Kremeňuková dostává penzi ve výši asi 90 eur měsíčně. Aby měla co jíst, chová deset slepic a prase.

Je to trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku?

20. 3. 2014

Tisková konference bývalé zaměstnankyně Ředitelství silnic a dálnic ČR paní Ing. Miroslavy Pošvářové, která proběhla minulý týden a byla i přenášena Českou televizí, přinesla jedno velmi znepokojivé tvrzení, ZDE od minuty 8'59", píše čtenář, kterého z dobrých důvodů nebudeme jmenovat, avšak redakci je jeho totožnost známa.

Echo24: Stará malost v novém hávu

20. 3. 2014 / Michal Rusek

"Všichni jsme si rovni, mnozí si jsou rovnější." Tento výrok přesně popisuje stav panující v ČT. Nelze nevidět, jak okatě straní jistí redaktoři České televize ryze soukromému subjektu jak často na něj dělají za peníze koncesionářů (1620 Kč ročně opravdu není málo) reklamu.

Přitom nový projekt Echo24, kam se postupně uchylují staří známí novináři, kteří se najednou diví, že pro jejich psaní není na trhu místo, má jednoduchou a zcela průhlednou agendu.

Situácia na Ukrajine z pohľadu oficiálnych médií na Slovensku: začiatok na konci

20. 3. 2014 / Karol Krpala

V súvislosti s oficiálne nepriznanou, no faktickou okupáciou Krymu ruskými vojakmi, ktorí spolu s miestnou domobranou obsadili polostrov, prekvapili dve veci. Jednak sklon našich oficiálnych politikov, médií a odborníkov dôsledne oddeľovať to, čo sa stalo na Ukrajine koncom februára, od udalostí na začiatku marca, akoby to vôbec nesúviselo. Jednak dvojitý meter tých, ktorým začalo vadiť porušovanie suverenity menších štátov veľmocami až dnes.

Heptyl

19. 3. 2014 / Cyril Podolský

Za své vzal další měsíc a bylo znovu po patnáctém a byl březen. A U Vitoucha bylo zase plno k prasknutí. Televize hrála polohlasem, pomalu se blížila sedmá.

"To už je jak naschvál, tohle!" rozčílila se hostinská, když s úderem sedmé vypověděly službu pojistky. Za malou chvilku už ale pokládala na stůl hořící svíčku a hned na to další a další. Štamgasti se sesedli u jediného stolu, u toho nejdelšího. Ve světle svíček se před nimi lesklo pět sklenic. A v každé z nich malý šedivý tvoreček, který zvědavě pokukoval po těch ostatních.

DOKUMENTY

Kremelský projev Vladimíra Putina o uznání Krymu

20. 3. 2014 / Vladimír Vladimirovič Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer podepsal dekret o uznání republiky Krym jako "suverénního a nezávislého státu". S odvoláním na výsledky referenda, které se konalo v Krymu v neděli, krymský parlament přijal usnesení o nezávislosti poloostrova na Ukrajině a vyzval Rusko k přijetí nového státu do Ruské federace. Putin vystoupil v Kremlu před poslanci Státní dumy, členy Rady federace, vedoucími představiteli regionů Ruska a zástupci občanské společnosti.

Dobrý den, vážení členové Rady federace, vážení poslanci Státní dumy. Vážení zástupci Republiky Krym a Sevastopolu - jsou zde mezi námi, občané Ruska, obyvatelé Krymu a Sevastopolu! Vážení přátelé, sešli jsme se dnes kvůli otázce, která má životně důležitý význam, historický význam pro nás všechny. Dne 16. března se na Krymu uskutečnilo referendum, konalo se v plném souladu s demokratickými postupy a mezinárodně-právními normami. Hlasování se zúčastnilo více než 82 procent voličů. Více než 96 procent se vyjádřili ve prospěch sjednocení s Ruskem. Čísla jsou to velmi přesvědčivá. Abychom pochopili, proč došlo právě k takové volbě, stačí znát historii Krymu, vědět, co znamenalo a znamená Rusko pro Krym a Krym pro Rusko.

18. 3. 2014, Smlouva mezi Ruskou federací a Republikou Krym o přijetí republiky Krym do Ruské federace a vzniku nového subjektu Ruské federace ZDE

17. 3. 2014, dekret "O uznání republiky Krym" a zvláštním statutu města Sevastopol jako suverénního a nezávislého státu ZDE

Britské imigrační orgány usmrtily Slovince

19. 3. 2014Channel Four News vysílaly otřesnou reportáž o tom, jak britské imigrační úřady usmrtily Aloise Dvorzaka (84) slovinského inženýra v důchodu, žijícího v Kanadě. Trpěl začínající Alzheimerovou chorobou. Po smrti manželky se vydal letecky do slovinského Mariboru, aby tam po letech navázal kontakt ze svého prvního manželství. V Londýně měl přestupovat na letišti v Gatwicku, avšak imigračním úředníkům v důsledku svého onemocnění zřejmě řekl něco, co považovali za nepřijatelné. Nechali ho zatknout a odvézt v poutech do soukromého vazebního střediska pro imigranty v anglickém Harmondsworthu. Varování lékařů, že jeho zadržování je chyba a že nemá být čtyřiaosmdesátiletý muž držen v poutech, byla ignorována. Za čtrnáct dnů ve vazebním středisku Alois Dvorzak, stále ještě v poutech, zemřel na infarkt.

Kdo je tu největší padouch?

18. 3. 2014 / Daniel Veselý

Osvědčená resuscitace Adolfa Hitlera v bitvě "Dobra proti Zlu" na Ukrajině je opět na scéně. V Hitlerovi západní svět (se špatným svědomím) spatřuje jakýsi univerzální koncentrát zla, aby předvedl svou morální superioritu nad svými protivníky. Západ měl svého poválečného Hitlera v Manuelovi Noriegovi v Panamě, Slobodanu Miloševićovi v Srbsku, Saddámovi Husajnovi v Iráku, Asadovi v Sýrii a nyní ho má v ruském prezidentu Putinovi na Krymu.

Pozvánka:

Práce, prekarita a alternativy

19. 3. 2014

První letošní cyklus Jiných pohledů na současnost, ve kterém jsme se zabývali prací, jejím teoretickým uchopením, proměnami v historii, ale také současnými podmínkami práce v ČR, zakončíme diskuzním panelem, který bude věnován alternativním pohledům na pojetí práce v současném systému neoliberálního kapitalismu.

Kdy: středa 19. března v 19:00
Kde: Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí 1/98, Praha 1)

Těžba kovů a drahokamů v Afghánistánu

19. 3. 2014 / Miloš Kaláb

Zatímco se bojovalo v Afghánistánu, nikdo nepomyslel, jaké je v této zemi přírodní bohatství. A přece se prý jedná o hodnotu, jejíž velikost se vyjadřuje v bilionech (nikoliv miliardách) dolarů. Pojednává o tom pan Murray Brewster v novinách The Ottawa Citizen. Spíš se dá pochopit velikost toho bohatství než tvrzení, že na ně nikdo nepomyslel, když se bojovalo. 

V Asii vzniká nová aliance mezi USA a Čínou

19. 3. 2014

Minulý týden dorazili do Pekingu vysocí američtí představitelé a experti na Afghánistán a Pákistán. Jejich cílem byly diskrétní rozhovory s čínskými protějšky. Ty jsou součástí málo známého, ale zásadně důležitého čínsko-amerického dialogu ohledně Afghánistánu, v němž se diskutuje o roli, jakou by mohla sehrát Čína po stažení amerických sil. To je důležité dění, součást nové Velké hry, která již vede k přeskupování geopolitické rovnováhy sil v regionu.

"Všichni jsme Rusové"

19. 3. 2014

Přinášíme záznam vystoupení světoznámého ruského režiséra a herce (a také přítele Vladimíra Putina) Nikity Michalkova, který dokládá, jak bolestně vnímají Rusové dění na Ukrajině. Video a překlad doporučujeme sledovat souběžně.

Putin: "Krym byl vždy součástí Ruska"

18. 3. 2014

Motto:

"V kostce: Když vy porušujete mezinárodní právo, my ho budeme porušovat taky." Georgi W. Bushi, máte se za hodně co zodpovídat, napsal na Twitteru reportér deníku Guardian Shaun Walker.

 • Putin podepsal návrh zákona, v jehož rámci se má Krym stát součástí Ruské federace. Předtím pronesl před federálním shromážděním vzdorný projev, který byl přivítán ovacemi vestoje.
 • "Krym byl v srdci a v mysli Rusů vždycky součástí Ruska" a osud Krymu byl vždycky pro Rusy "životně důležitý", řekl Putin ve svém projevu.
 • Putin odmítl představu, že by se Rusko snažilo zmocnit se i dalších částí Ukrajiny. Je to prý strategie, jak lidi strašit. "Nechceme rozdělení Ukrajiny a nepotřebujeme to," dodal.
 • Putin zdůraznil, že práva všech menšin na Ukrajině budou chráněna. Oznámil, že všechny tři hlavní národnosti na Krymu - Ukrajinci, etničtí Rusové i Tataři - budou mít stejná jazyková práva.
 • Putin obvinil Západ, že "překročil ohledně Ukrajiny zásadní hranici" a "snaží se Rusko zastrašit sankcemi". Putin zdůraznil, že Rusko nebude nikdy usilovat o konfrontaci se Západem, ale bude hájit své zájmy.
 • Putin hovořil o různých intervencích ve světě, včetně na Blízkém východě, které zorganizovaly Spojené státy, a ty byly podle něho provedeny "právem střelných zbraní". Zdůraznil, že na Krymu nebyla vypálena "jediná zbraň", takže je nesmysl obviňovat Rusko z agrese.
 • Putin obvinil z "puče" na Ukrajině nacionalisty, neonacisty, rusofoby a antisemity. Argumentoval, že v ukrajinské vládě zasedají uzurpátoři a radikálové.
 • "Nejsme proti NATO, ale jsme proti tomu, aby bylo na našich hranicích," řekl Putin.
 • "Chceme přátelské styky s Ukrajinou, chceme, aby to byl silný stát. Jsou to naši čelní partneři. Spolu s ostatními zeměmi chceme tento proces umožnit."
 • Putin citoval statistiky. Podle většiny průzkumů veřejného mínění je 95 procent Rusů přesvědčeno, že by se měly hájit zájmy Rusů na Ukrajině. 84 procent Rusů si myslí, že by se to mělo dělat, i když to poškodí vztahy s jinými zeměmi. 83 procent je přesvědčeno, že Krym je už součástí Ruska a 94 procent lidí je pro to, aby Krym vstoupil do Ruské federace. Absolutní většina občanů Krymu a Ruské federace podporuje včlenění Krymu do Ruska - následoval bouřlivý potlesk.
 • Putin se obrátil na občany USA: "Nebyla Americká deklarace nezávislosti totéž, co udělali občané na Krymu?" Mluvil taky k občanům Německa: "Podporovali jsme sjednocení Německa, a doufáme, že Němci v tomto případě také podpoří Rusko."
 • Krym nebude nikdy domovem banderovců, bude domovem pro všechny etnické skupiny.
 • "Spojené státy a EU tvrdí, že Kosovo byl mimořádný případ. Co na něm bylo tak mimořádného?"

Západ odmítá Putinovu argumentaci

18. 3. 2014

 • Ukrajina neuznává dnes podepsanou smlouvu, v jejímž důsledku se dnes Krym stal součástí Ruska, uvedl Evhen Perebynis, mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí.
 • Britský ministr zahraničí William Hague oznámil v britské Dolní sněmovně, že společné námořní cvičení s Ruskem bylo zrušeno a licence pro prodej vojenského materiálu Rusku byly suspendovány.
 • Hague odmítl Putinovo srovnání Krymu s Kosovem jako pokus "zašpinit vody mezinárodního mínění". Poukázal na to, že v Kosovu probíhalo etnické očišťování. Zdůraznil, že Putin si zvolil "cestu izolace". Podle Haguea trvá vážný risk eskalace krize na Ukrajinu.
 • Francie uvažuje o vypovězení smlouvy na dodávku výsadkových plavidel Mistral do Ruska. Mohlo by k tomu dojít v další fázi sankcí a v koordinaci s dalšími západními státy.
 • Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zavede odvetná opatření proti sankcím EU.
 • Americký viceprezident Joe Biden ve Varšavě konstatoval, že svět odmítl "pochybnou logiku" Ruska a varoval, že budou zavedeny další sankce.

Vědci objevili gravitační vlny, pozůstatek Velkého třesku

18. 3. 2014

Za velký úspěch kosmologie se považuje objev astrofyziků, jimž se podařilo teleskopem, umístěným na Jižním pólu, zaznamenat první nepřímé obrazy takzvaných "gravitačních vln", které doprovázely vznik vesmíru při Velkém třesku před 13,7 miliardami let. Albert Einstein předpověděl existenci gravitačních vln před sto lety ve své obecné teorii relativity, avšak až do nynějška se je nikomu nepodařilo zaznamenat a změřit.

V sedmdesátých letech vyvinuli kosmologové teorii, že gravitační vlny musely vzniknout okamžitě po Velkém třesku, kdy vesmír expandoval z velikosti hrášku do velikosti, kterou nedokáží zmapovat nejsilnější dnešní teleskopy.

Zjištění je v oblasti kosmologie nesmírně významné, neboť je to další vědecký důkaz o tom, jak vznikl vesmír.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Patří Rusko do skupiny zranitelných zemí?

18. 3. 2014 / Ilona Švihlíková

Investiční skupiny mají slabost pro krátká stručná sdělení a akronymy. Tak jako na počátku 21. století rozpoutal bouři BRIC(S), aby se posléze od roku 2009 materializoval v setkání těchto rozvíjejících se, byť strukturálně odlišných ekonomik, tak minulý rok "zabodoval" slogan "The fragile five" -- Zranitelná pětka.

Prezidentské vol'by na Slovensku -- ilúzie a zúfalstvo občanov

18. 3. 2014 / Igor Daniš

V prvom kole prezidentských volieb na Slovensku došlo k niekoľko prekvapeniam. Prvým je nízka podpora premiéra Fica cca 28%, čo nezodpovedá viacerým predvolebným prieskumom, ktoré Ficovi dávali podporu okolo 35% a volebnému výsledku Smeru-SD cca 44% v roku 2012. Fico získal v absolútnych číslach polovicu hlasov, čo Smer v roku 2012. Príčin je niekoľko. V prvom rade, na Slovensku v sobotu pršalo a vial silný vietor na celom území, čo odradilo časť voličov, hlavne Smeru. Celková volebná účasť bola iba cca 43%. Druhá príčina spočíva pre Fica v známom fakte, že časť voličov Smeru si želá Fica v kresle premiéra a nesúhlasila s jeho kandidatúrou. A tretia príčina tkvie vo fakte, že Smer-SD nerobí ľavicovú politiku a celkové jeho vládnutie nezlepšuje situáciu obyčajných ľudí.

Perestrojka 2014

18. 3. 2014

Zdá se, že na Západě hned nepochopili, pokud lze vůbec hovořit o pochopení, že ukrajinská otázka není pro Rusko pouhou červenou čárou, ale že tato čára je tlustá a dvojitá.

RP| Tuto analýzu napsal Fjodor Lukjanov (1967), novinář, politolog, zakladatel a šéfredaktor internetového časopisu Rusko v globální politice (kromě ruské vychází také v anglické verzi pod názvem Russia in Global Affairs, obě viz ZDE) je výraznou postavou mladší generace současné ruské intelektuální elity. Politickým zaměřením je liberál; usiluje o věcný dialog se zahraničím o zásadních politických a ekonomických problémech. Tento komentář vyšel ve zmíněném časopise 16. března, v den krymského referenda. Přeložil Rudolf Převrátil.

Svět v hnědém stínu Ukrajiny a cesta za světlem

18. 3. 2014 / Miroslav Polreich

Titulek je účelově zavádějící. Svět má přece jenom dnes jiné priority a motivy k jejich řešení. Globální problémy v souvislosti s Ukrajinou jsou jinde než v geografii. Mírové a klidné řešení existuje pod tlakem vzájemné odpovědnosti, kterou z nutnosti je možno očekávat. Podívejme se proto na situaci nejenom tendencí denních zpráv, ale hloubkové zahraničně politické úvahy, která musí být vždy nasměrována k řešení problémů cestou dohody.

Myslivec básníkem. Básník filozofem přírody

18. 3. 2014 / Miroslav Vejlupek

Nejen lidská osobnost -- a půjde nám v tomto medailónku o spisovatele -, i knihy i předěly bibliografické mají svá výročí. Že už čtenář cosi podobného druhdy četl? Popojděme tedy.

Narodil se před sto dvaceti pěti lety. Knižní debut mu vyšel před jedním stoletím. Sérii pěti sbírek básní veršového členění završil před lety devadesáti. Veršového členění nezdůraznit nemůžeme, protože psal také básně v próze.

O démonu činnosti aneb Moc má uhrančivý pohled Medúzy

18. 3. 2014 / Jiří Bátěk

"Být svobodný znamená moci si zvolit, čí chceš být otrok."

Jeanne Moreau

Dobře si všimněme, jací jedinci utváří klima společnosti, jací jedinci plní ekonomická periodika s puncem úspěšný. Určují ho hyperaktivní psychopati a sociopati, kteří žijí firmou a pro firmu. Geneticky vybaveni spát jen pár hodin denně a zbytek času trávit prací. Rozvedené trosky, co přátele nahradili obchodními partnery či kolegy z práce. Co vnitřní prázdnotu zahání neustálou činností, kterou samozřejmě vyžadují i od ostatních. Neukotveni v rodinném životě, žijí s přítelkyněmi či spíše s milenkami, bez koníčků a hlubšího zájmu o dění kolem sebe, své okolí. Jejich volba, jejich život. Žel svou modlu, boha Práce, vnucují ostatním. Neschopni pochopit, proč člověk musí a chce z práce domů, k rodině, k mimopracovním zálibám.

Velká realitní loupež aneb Zlatý standard v Century 21

17. 3. 2014 / Dana Krudencová

Letos v létě to už budou dva roky od události, která padesáti rodinám obrátila životy naruby. O tento zvrat v našich životech se postarala realitní kancelář Reality 21 spadající do mezinárodní realitní sítě Century 21. Naše rozhodnutí využít při prodeji svých nemovitostí právě tuto realitku bylo doslova osudové. Do této realitní kanceláře každý z nás přišel s nemovitostí k prodeji -- v očekávání, že realitkou avízovaný ZLATÝ STANDARD nám zaručí kvalitní komplexní servis. Ovšem ani ve snu nikoho z nás nenapadlo, co vlastně tento příslib ve skutečnosti znamená -- nám poskytnuté služby byly opravdu VELMI výjimečné. Z realitní kanceláře jsme totiž odešli bez nemovitosti i bez peněz. Nemovitosti jsou převedeny na kupující, přičemž peníze za ně byly rozkradeny z advokátní úschovy Miloše Vlasáka -- smluvního advokáta realitky. Celkem zmizelo téměř 70 milionů korun, které policie nenašla.

Analýza: Hrozí vážná katastrofa v důsledku sílícího globálního oteplování

18. 3. 2014

Do konce tohoto století vyžene ze svých domovů globální oteplování stamiliony lidí. Výrazně zvýší riziko ozbrojených konfliktů a zlikviduje biliony dolarů světové ekonomiky. Varuje to připravovaná zpráva OSN.

Jde o druhou ze tří publikací Mezivládního panelu OSN ke klimatickým změnám, která bude zveřejněna koncem března. Analýza varuje, že globální oteplování vyvolá obrovský tlak na světovou civilizaci a donutí lidi k masové migraci, zejména v Asii. Zvýší to riziko násilných konfliktů.

Analýza je založena na tisících vědeckých publikací. Vyplývá z ní, že od nynějška po celé nadcházející jednadvacáté století bude každé desetiletí medián objemu světových sklizní klesat o dvě procenta - a to v době rychle se zvyšující poptávky po potravinách. Podvyživenost dětí proto stoupne o 20 procent.

Globální oteplování také vyvine silný tlak na lidské zdraví v důsledku častých vln veder a požárů a zvýšeného rizika od nemocí přenášených potravinami a vodou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Putin proměňuje Rusko z měkké autokracie v tvrdě represivní stát

17. 3. 2014

Referendum na Krymu je zároveň irelevantní a vysoce signifikantní, míní redakční komentář deníku Guardian. Je irelevantní, protože podle zákona země, v níž se konalo, je neplatné, a protože se konalo v době, kdy byl autonomní region Krym vojensky okupován. Mezinárodní organizace ho neuznají: Rada bezpečnosti OSN ho poměrem 13:1 odsoudila, jen Rusko to vetovalo. Referendum je ale významné, protože představuje obrovský krok směrem k ruské anexi Krymu a protože odhaluje do určité míry, co je ruský prezident Vladimír Putin zač.

Otevírejte oči!

17. 3. 2014 / Milan Daniel

Nesměle, ale přece se v českém mediálním mainstreamu objevují i články, které vyznívají v chóru oslavujícím nově nastolenou "demokracii" na Ukrajině poněkud disonantně. Např. Lidové noviny zveřejnily 14. března článek Natálie Sudlenkové s výstižným titulkem "DSSS se učí od Majdanu", z něhož se čtenář mohl dozvědět v zásadě totéž co z mého článečku, který vyšel již 26. února v BL. Linkem na článek z Lidovek bohužel posloužit nemohu, protože na jejich internetových stránkách nějakým nedopatřením není. Nebo se snad stalo, že nedopatřením vůbec vyšel?

Proč Japonsko v roce 1941 nenapadlo SSSR?

17. 3. 2014 / Karel Dolejší

Jestliže nacistická Třetí říše vyhlásila za svůj cíl získání Lebensraumu, "životního prostoru", japonský vstup do války byl motivován odlišně. Hlavní problém imperiálního Japonska představoval přístup k průmyslovým surovinám, zejména ropě, železné rudě/šrotu a legovacím prvkům potřebným k výrobě kvalitní oceli. Zde zemi zle zasáhlo západní embargo a situace vyžadovala okamžité rozhodnutí.

Nevyžádaná rada:

Co dělat proti mediální manipulaci

16. 3. 2014 / Štěpán Kotrba

Proti mediální manipulaci ve zpravodajství ČT se lze bránit jediným možným a zákonným způsobem - přesným popsáním charakteru manipulace v tom kterém pořadu (přesné datum, hodina pořadu, název, případně časový úsek kde se projevuje manipulace, případně odkaz na archiv), uvedením informačních zdrojů, které byly pominuty (RELEVANTNÍM informačním zdrojem není ale blog nebo stránka aktivistické skupiny) a sepsáním výše uvedeného do podoby stížnosti na porušení konkrétních paragrafů zákona 484/1991 Sb. o České televizi (§2 a jeho odstavce) či konkrétních ustanovení Kodexu ČT, adresovaný Radě ČT s poukazem na její povinnost kontroly dodržování zákona a Kodexu dle §8 a v kopii Volebnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

101060