Británie: "Katastrofická" prognóza ukazuje, že do roku 2040 bude v Anglii 9 milionů lidí trpět závažnými chorobami.
25. 7. 2023
Víte, jaký je jeden z rozdílů mezi průměrným občanem České republiky a Švédska? 10 let.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) July 24, 2023
Zatímco průměrný Čech se ve zdraví dožije necelých 62 let, jeho švédský protějšek má střední délku zdravého života 72 let. Důvodem jsou mj. špatná životospráva či nadměrná konzumace alkoholu… pic.twitter.com/60MklyTQ47
Podle prognóz, které vedoucí představitelé zdravotnictví označili za "katastrofální", bude v Anglii do roku 2040 žít devět milionů lidí s vážnými nemocemi, jako je demence, cukrovka, rakovina, deprese a onemocnění ledvin.
V rychle stárnoucí populaci se počet lidí trpících závažnými chorobami zvýší z téměř každého šestého dospělého obyvatele v roce 2019 na téměř každého pátého v roce 2040, což bude mít obrovské důsledky pro zdravotnictví, sociální péči a veřejné finance.
Podle zprávy nadace Health Foundation bude žít se závažnými onemocněními dalších 2,5 milionu lidí, což je o 37 % více než v roce 2019 a dosáhne 9,1 milionu.
Do roku 2040 se očekává nárůst případů demence o 45 %, srdečního selhání o 92 %, rakoviny o 31 %, cukrovky o 49 %, chronické bolesti o 32 % a úzkosti nebo deprese o 16 %.
Vědci uvedli, že do 70 let věku budou mít lidé v průměru tři dlouhodobá onemocnění a do 85 let jich bude více než pět.
Čtyři pětiny nárůstu závažných onemocnění budou způsobeny stárnutím populace, protože delší délka života znamená, že lidébudou mít častěji špatný zdravotní stav. Přibližně 80 % (2 miliony lidí) z předpokládaného nárůstu počtu lidí žijících s vážnými nemocemi bude mezi lidmi staršími 70 let.
Některé pozitivní kroky v oblasti zdraví, jako je menší počet kuřáků a nižší hladina cholesterolu, budou kompenzovány obezitou, protože mnoho lidí, kteří měli po desetiletí nadváhu, dosáhne vysokého věku.
Anita Charlesworthová z Health Foundation uvedla, že za posledních 30 let se míra obezity v dospělé populaci zhruba zdvojnásobila. A přestože se údaje zaměřují na dospělé, mezi dětmi je "skutečně znepokojující míra obezity", která bude mít v budoucnu velký dopad na zdravotnictví.
Zpráva uvádí: "Neexistuje žádná stříbrná kulka, která by snížila nárůst počtu lidí žijících se závažnými onemocněními. Je zapotřebí dlouhodobý plán na reformu, modernizaci a investice do zdravotnictví a zároveň nový odvážný přístup k investicím do zdraví a blahobytu národa."
Výzkumníci použili zdravotní záznamy a záznamy o úmrtích, aby prozkoumali 20 zdravotních stavů, které představují 65 % zátěže nemocí v Anglii. Předpokládá se, že průměrná délka života do roku 2040 vzroste na 83,1 roku, poznamenali.
Pouze u jednoho z 20 uvedených onemocnění - ischemické choroby srdeční - se očekával pokles v důsledku klesající míry kouření a užívání léků, jako jsou statiny.
Charlesworth uvedl: "V současné době se zvyšuje počet pacientů, kteří budou mít problémy se zdravím: "Nárůst závažných onemocnění bude klást další nároky na všechny složky zdravotnictví, zejména na primární péči, kde jsou služby již nyní pod extrémním tlakem.
"Ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že za méně než dvacet let bude každý pátý člověk žít s vážným onemocněním, bude mít tento dopad mnohem větší rozsah než jen na zdravotnictví a bude mít významné důsledky pro další veřejné služby, trh práce a veřejné finance."
Dr. Sarah Clarkeová, předsedkyně Královské lékařské fakulty, řekla: "Zdravotní problémy budou mít dopad na zdravotnictví: "Prognózy uvedené ve zprávě Health Foundation budou upřímně řečeno katastrofální - pro lidi a jejich rodiny, pro fungování zdravotnictví a jeho zaměstnanců i pro prosperitu národa.
Diskuse