Španělsko a Francie odhalily brutální realitu brexitu pro Británii

26. 11. 2018

čas čtení 1 minuta


Problémem Theresy Mayové, která se nyní musí pokoušet přesvědčit Dolní sněmovnu, aby schválila "dohodu" o odchodu Británie z EU, kterou v Dolní sněmovně většina poslanců nenávidí, je, že Mayová není jediným evropským politikem, který se musí snažit získat na svou stranu domácí publikum, píše reportér Sky News Faisal Islam.V sobotu jsme byli svědky toho, že se Španělsko otevřeně vychloubalo svým největším diplomatickým vítězstvím nad Británií od Utrechtské smlouvy z roku 1713. Utrechtský mír je označení pro mírovou smlouvu uzavřenou 11. dubna 1713 v holandském městě Utrecht mezi Francií a Španělskem na jedné straně a Velkou Británií, Nizozemím, Portugalskem, Savojskem a Pruskem na straně druhé.

Španělský premiér Pedro Sanchez se vyjádřil v neděli: "Opravdu, ohledně odchodu Spojeného království, všichni ztrácíme, a zejména prohrává Spojené království, avšak ohledně Gibraltaru Španělsko vítězí. A Evropa vítězí."

A ještě problematičtější byl francouzský prezident Macron, který v neděli řekl něco, co rozzuří stoupence brexitu v Dolní sněmovně:

"Jestliže máme dohodu, budeme hájit náš přístup do britských vod jako součást nutné rovnováhy - to bylo potvrzeno v prohlášení evropské sedmadvacítky," řekl Macron a zdůraznil, že prosadí pokračující přístup plavidel a rybářů Francie a Evropské unie do britských pobřežních vod. To je něco, proti čemu se ostře stavějí britští rybáři.

Francouzský prezident čelí své domá
cí krizi, kdy Francouzi demonstrují proti vysokým daním a proti chudobě. V této situaci je pro něho velkým pokušením zmínit se o diplomatickém vítězství proti Británii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
6925

Diskuse

Obsah vydání | 29. 11. 2018