Porodila na podlaze v řetězech, nebo na čisté posteli ve vězeňské nemocnici?

1. 6. 2014 / Jan Kavan

Vypadá to, že odpověď na otázku v titulku závisí na tom, které sdělovací prostředky čtete. V českých novinách jsem se dočetl, že súdánská křesťanka Mariam Ishagová, která byla v Chartúmu odsouzena k trestu smrti za smilstvo a odpadlictví od víry (za konverzi ke křesťanství) porodila ve vězení minulý týden holčičku Mayu a měla přitom nohy spoutané v řetězech. Novinky se odvolávají na on-line vydání britského deníku The Telegraph, který cituje manžela odsouzené Daniela Wani. Wani je křesťan z Jižního Súdánu, který má povolení k trvalému pobytu v USA a pravidelně cestuje mezi USA a jihosúdánskou Jubou. Jeho tzv.zelená karta se však nevztahuje na jeho ženu Mariam, a tak Wani žádá pro oba o kanadský azyl. O ten se v této době jedná a já ho pochopitelně nechci podezírat, že by si hrůznými zprávami z Chartúmu chtěl zvýšit šanci na úspěšné vyřízení žádosti o azyl. Zpráva o rozsudku smrti je hrůzná sama o sobě.

Cameron: Británie odejde z EU, bude-li zvolen Juncker šéfem Evropské komise

1. 6. 2014

Britský premiér David Cameron varoval, že bude-li zvolen šéfem Evropské komise Jean-Claude Juncker, kterého prosazuje Angela Merkelová, nebude moci zaručit, že Británie zůstane členem Evropské unie. Junckera si vybrala jako kandidáta Evropská lidová strana, která získala nejvíce křesel v Evropském parlamentu. Juncker ale apeloval na většinu šéfů členských zemí EU, aby se Británii nenechali vydírat. Dodal, že široká většina křesťanskodemokratických a socialistických předáků evropských stran ho podporuje.

Pro Camerona je Juncker příliš "federalistický" a varoval, že se mu nepodaří v případě Junckerova jmenování zabránit, aby se předčasně v Británii konalo referendum o odchodu z EU, v němž by zřejmě Angličané hlasovali pro odchod z EU. Evropská lidová strana která Junckera navrhuje, má v Evropském parlamentu jasnou většinu více než 20 křesel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

NSA sbírá miliony fotografií obličejů z internetu

1. 6. 2014

Americká špehovací agentura National Security Agency sbírá z internetových komunikací, které si kopíruje, miliony fotografií obličejů nevinných občanů. Ty analyzuje prostřednictvím softwaru na rozpoznávání obličeje. Vyplývá to z tajných dokumentů, které zveřejnil whistleblower Edward Snowden. Píše o tom americký deník New York Times. NSA používá rozpoznávací software za poslední čtyři roky stále intenzivněji k analýze obrovského množství fotografií, které jsou přikládány k soukromým emailům, k textovým zprávám, jsou zveřejňovány na sociálních sítích a objevují se při videokonferencích.

NSA shromažďuje "mnoho milionů fotografií denně" z nichž asi 55 000 snímků je takové kvality, že je dokáže analyzovat software rozeznávající obličeje. Je to, podle dokumentů zveřejněných Edwardem Snowdenem, "potenciálně obrovský zdroj informací".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Fifa je pod tlakem, aby kvůli korupci odebrala Kataru fotbalové mistrovství r. 2022

1. 6. 2014

Z prozrazených emailů vyplývá, že člen organizace Fifa za Katar Mohamed bin Hammam vyplatil činitelům Fifa úplatky ve výši 5 milionů dolarů, aby je přesvědčil, aby umístili světové mistrovství ve fotbale v roce 2022 do Kataru. Britský týdeník Sunday Times získal miliony emailů a dalších dokumentů vztahujících se k údajným úplatkům, které Mohamed bin Hammam vyplatil činitelům organizace Fifa.

Katar je také terčem ostré kritiky za své pracovní zákonodárství a za kruté vykořisťování zahraničních stavebních dělníků, kteří budují stadion pro rok 2022. Vykořisťování zahraničních dělníků odhalila investigace deníku Guardian.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak se pan Cejcha chystal do války

31. 5. 2014 / Cyril Podolský

V hospodě U Tradáka bylo poloprázdno. Byl květen. Televize hrála potichu, ne jako včera o hokeji. Češi svůj zápas prohráli, přestože hráli chrabře a odvážně. Soupeři to zkrátka lépe šlo. Hokejisté už se s tím smířit dokázali, ne tak štamgasti od Tradáka, ti byli nesmiřitelní a pevně přesvědčení, že jim to ta reprezentační nevděčná chamraď udělala naschvál. Kdyby přeci ty primadóny hokeji rozuměly alespoň z půlky tak, jako zdejší hospodská esa, musely by bez mrknutí přivézt zlato... Teď tu seděli, jeden vedle druhého, rozladění a splihlí a po očku sledovali zpravodajství -- politické.

Britští politikové Súdánu: zrušte trest smrti vyhlášený nad Meriam

31. 5. 2014

Právník Meriam Ibrahihové sdělil Channel Four News, že tvrzení, že má být propuštěna, není pravdivé. Čelní britští politikové apelovali na súdánskou vládu, aby trest smrti, vyhlášený nad Meriam, zrušila. Právník paní Ibrahimové Al-Shareef Ali al-Shareef Mohammed sdělil Channel Four News, že je nyní zadržována v nemocničním křídle vězení, které je přeplněné a "není vhodným místem" pro matku po porodu.

Vysoký súdánský činitel sdělil BBC, že Ibrahimová bude za několik dní propuštěna, avšak její právník varoval, že to není pravda. Meriam Ibrahimová byla nucena porodit tento týden svou dceru s nohama v řetězech, dodal.

Jak se dělá monstrproces

30. 5. 2014 / Zdeněk Jemelík

Psáno pro Lidové noviny z podnětu šéfredaktora Ištvana Leko. Článek měl vyjít 30.5. nebo 31.5.2014. Ještě 29.5.2014 mi redakce potvrdila uveřejnění 2.6.2014. Dodávám, že jsem se vešel do limitu počtu znaků, který mi byl zadán. Před chvílí mi zatelefonoval Adam Junek, že článek nevyjde. Dávám jej volně k disposici. Autor.

V pondělí 2. června 2014 bude u Krajského soudu v Brně zahájeno hlavní líčení v trestní věci proti Vladimíru Čimperovi a spol., které je zatím naplánováno na osm dní. Kromě desítky obžalovaných má být slyšeno dvanáct svědků a prozkoumány desítky listinných důkazů. Předsedou senátu je Aleš Novotný, žalobu zastupuje Radim Mezlík, státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Otazníky ke kauze Snowden

31. 5. 2014 / Karel Dolejší

Odborník na nonverbální komunikaci Nick Morgan, který vloni patřil k příznivcům Edwarda Snowdena, po zhlédnutí interview pro NBC prohlašuje, že ten člověk hraje určitou naučenou roli, něco skrývá a už mu nevěří. Edward Snowden již téměř rok pobývá na neznámém místě v Rusku v soustavné péči ruských zpravodajských služeb.

Nick Morgan při svém výčtu rysů Snowdenova chování během televizního rozhovoru úvodem přiznává, že je těžké analyzovat neverbální komunikaci člověka, jehož člověk nezná osobně a který vystoupí v televizi, ale některé rysy jsou prý zajímavé. Zaprvé, Snowden seděl proti americkému novináři Brianu Williamsovi s roztaženýma nohama, což naznačuje, že Snowdenovo tělo novinářského partnera v rozhovoru "objímá". Nohy je obtížnější ovládat než další signály a odborníku na neverbální komunikaci přijde signál otevřených nohou "umělý", "naučený". Snowden se také Williamsovi při rozhovoru podřizuje, což signalizuje tím, že při novinářových otázkách dává hlavu na stranu a poklesává v křesle. Během rozhovoru hovořil prý Snowden zřejmě také hlubším hlasem, než mluví normálně, což má vyvolat dojem autoritativnosti. To odborníku na neverbální komunikaci přišlo také naučené.

Při odpovědích na otázky, jaké styky má Snowden s ruskou vládou, se Snowden nedívá americkému novináři do očí a zpomaluje svůj hlas. Podle Nicka Morgana to znamená, že když popírá jakýkoliv vztah ke Kremlu, lže. Při odpovědi na otázku, zda Snowdena Putinova tajná služba nevyslýchala ohledně toho, co ví, se Snowden skryl za spojenýma rukama, jako v modlitbě. To prý také může znamenat nervozitu.

Morgan však zdůrazňuje, že neverbální komunikace má mnoho významů, takže je ji nutno posuzovat v kontextu a ve skupině gest. Podle Morganova názoru naznačuje Snowdenova komunikace během rozhovoru s televizí NBC "chtěný výkon" člověka, který je "pod obrovským tlakem". "Tohle je velmi inteligentní kluk, který se snaží být něčím, čím není," usuzuje Morgan. "A jeho neverbální komunikace je nepřesvědčivá."

NSA tvrdí, že si Snowden na nelegální špehování svým nadřízeným nestěžoval, Snowden požaduje, ať zveřejní všechny emaily

31. 5. 2014

Po Snowdenově rozhovoru s televizí NBC zveřejnila americká špionážní agentura NSA jediný Snowdenův email, v němž se dotazoval, zda je špehování legální podle amerického práva, poté, co předtím tvrdila, že žádná historie Snowdenových interních stížností na porušování zákona agenturou NSA neexistuje. Nyní NSA tvrdí, že žádné další emaily Snowden svým šéfům v NSA neposílal.

Snowdenův právní zástupce Ben Wizner to zpochybňuje: "Snowden si oficiálně mnohokrát stěžoval prostřednictvím mnoha kanálů. NSA nyní zveřejnila jediný jeho email poté, co dosud tvrdila, že Snowden nikdy neposlal email žádný."

V rozhovoru s televizí NBC Snowden opakovaně požadoval, aby NSA zveřejnila veškeré emaily, které poslal svým nadřízeným.

V polovině dubna 2014 položil Edward Snowden Vladimíru Putinovi v jeho televizním rozhovoru s ruskými občany otázku "Zaznamenává, analyzuje či ukládá vaše země miliony komunikací občanů?" a posléze k tomu vydal článek argumentující, že Putin musí být pohnán k odpovědnosti za sledování občanů stejně jako Obama.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sobectví stupidních majitelů sekaček

31. 5. 2014 / Boris Cvek

Krásné slunečné dopoledne, modré nebe s obdivuhodnými obrazci mraků, kroužící káňata, všude les, čistý vzduch, člověk by chtěl přemýšlet, relaxovat, poslouchat Beethovena u otevřeného okna na zahradě... ale musí být zabarikádován v pokoji, protože soused seká trávu benzínovou sekačkou se zvukem mašiny, jedoucí naplno po dálnici, poznamenává Boris Cvek.

Proč je rozumné sekat kosou: ZDE ZDE

USA: Čína destabilizuje region Jihočínského moře

31. 5. 2014

Čína destabilizuje region Jihočínského moře tím, že vyvolává teritoriální konflikty s jinými státy, varoval americký ministr obrany Chuck Hagel. Hagel v sobotu zdůraznil na mezinárodní konferenci v Singapuru, že USA nezůstanou v této věci pasivní, jestliže se Čína pokusí omezit plavbu v této oblasti či bude ignorovat mezinárodní pravidla a normy.

Americká filmová asociace zakázala plakát pro pokračování filmu Sin City

31. 5. 2014

Motion Picture Association of America, americká filmová asociace, zakázala tento plakát inzerující pokračování filmu Sin City, protože je na něm jeho hlavní herečka Eva Green zobrazována "příliš odhalená". Sin City je film, jehož první díl proslul velkou mírou násilí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PROSBA O POMOC:

Nekamenování v Čechách

30. 5. 2014 / Milan Daniel

V Pákistánu rodina ukamenovala pětadvacetiletou ženu za to, že si z lásky vzala svého manžela bez souhlasu svého otce. A v Čechách?

Devatenáctiletá Miná (jméno je změněno) je Afghánka s českým občanstvím. Před sedmnácti lety s ní její muslimští rodiče uprchli před Tálibánem z Kábulu. V Čechách dostali azyl a po čase i integrační byt v chudém venkovském městečku. Miná, nejstarší ze čtyř dětí, letos s vyznamenáním odmaturovala na českém církevním (!) gymnáziu, její bratr současně končí učiliště a dvě mladší děti, dvojčata, základní školu.

Stručné srovnání: Počet brigádních bojových útvarů pozemních sil hlavních aktérů přítomných na evropském kontinentě s výhledem k roku 2020

31. 5. 2014 / Karel Dolejší

Pozemní vojsko je z hlediska kontroly území v Eurasii stále v poslední instanci rozhodujícím faktorem - ostatní druhy vojsk mají v tomto kontextu vůči němu pouze pomocný charakter. Ukazují to prakticky všechny války vedené "Leviathanem" USA v Eurasii v jiných než pouštních podmínkách již od dob korejské krize. Ani naprostá převaha USA v letectvu a námořnictvu nedokázala v Koreji, tím méně ve Vietnamu, Kosovu, Afghánistánu, ale nakonec dlouhodobě ani v Iráku kompenzovat nedostatek vojáků na zemi.

Síla pozemních vojsk je tedy v evropském geografickém regionu a mimo kontext nemyslitelné jaderné války primárním ukazatelem vojenské síly libovolného státu, přičemž i ve většině zemí, které nezrušily všeobecnou brannou povinnost, není dnes realistické očekávat zásah braneckých formací dříve, než za šest měsíců po hypotetickém vypuknutí bojů.

Je Stalinovo Rusko inspirací pro manažery britských univerzit?

30. 5. 2014

Z výzkumu Frederica Leea o dopadu zkoumání publikací příslušníků kateder ekonomie na britských univerzitách, , Research Assessment Exercise z roku 2008, vyplynulo, že nutnost, aby výzkumníci publikovali v neoklasických (prestižních, "diamantových") vědeckých časopisech, vedla k ostrému poklesu jmenování akademických pracovníků s neortodoxními názory a k ideologické homogenizaci postojů vědců. Vedlo to k zúžení oboru ekonomie a zabránilo to ekonomům, aby diagnostikovali problémy, které vznikly v bankovním sektoru v důsledku mnoha let jeho deregulace, a aby před nimi varovali.

Tato otázka může vyvolat ironický úsměv, avšak když jsem pracoval v archivech sovětských vzdělávacích institucí z konce dvacátých let dvacátého století, povšiml jsem si, že mnoho tehdejších dobových sovětských dokumentů jsou psány jazykem, jakého běžně používám, když píšu podání pro manažery ve své vlastní akademické instituci či pro grantové agentury, píše v britském týdeníku věnovaném univerzitnímu školství Times Higher Education profesor kulturologie a intelektuální historie na univerzitě v Sheffieldu Craig Brandist.

Guvernér Anglické banky: Kapitalismus je odsouzen k zániku, pokud zmizí etika

30. 5. 2014

"Podobně jako každá revoluce požírá své děti, neregulovaný tržní kapitalismus může sežrat sociální kapitál, který je klíčově důležitý pro dlouhodobou dynamiku kapitalismu samotného."

Kapitalismus riskuje, že se zničí, pokud si bankéři neuvědomí, že mají povinnost vytvořit spravedlivější společnost, varoval guvernér Anglické banky Mark Carney. Uvedl, že je důležité, zda makléři dodržují etické normy a zdůraznil, že ti, kteří nedodržují vysoké profesionální standardy, musejí čelit ostrakismu.

Ve svém projevu na konferenci finančníků v londýnské City varoval Carney, že sílí pocit, že základní společenská smlouva, která je podstatou kapitalismu, se uprostřed rostoucí nerovnosti začíná rozkládat. "Prostě nemůžeme považovat za samozřejmý kapitalistický systém, který produkuje takové bohatství a tolik různých řešení. Prosperita vyžaduje nejen investice do ekonomického kapitálu, ale také investice do sociálního kapitálu."

Podnikatelský model nesmí být založen na existenčním zničení zákazníka

30. 5. 2014 / Jan Čulík

Tento týden se v Londýně konala konference, jíž se účastnili čelní světoví finančníci a podnikatelé, včetně např. ředitele Anglické banky Marka Carneyho či ředitelky MMF Christine Lagardové. Účelem konference bylo zdůraznit etické aspekty podnikání.

V souvislosti s konferencí interviewoval rozhlas BBC odcházejícího náměstka Anglické banky, který zdůraznil, že podnikatelský model například úvěrových společností NESMÍ být založen na zničení zákazníka a že finanční firmy poskytující např. krátkodobé úvěry nesmějí podle zákona poskytovat půjčky občanům, kteří nemají dostatečné příjmy na to, aby je uhradili. Půjčka je totiž samozřejmě vždycky dražší než půjčené peníze, takže je to luxus.

Obchodní transakce jakéhokoliv druhu musí být férová a musí být ku prospěchu obou stran.

Potíž je, že v mafiánském kapitalismu, který funguje v ČR, se tento princip vůbec nerespektuje a podnikatelské modely právníků, kteří pracují pro exekutory, exekutorů i mnoha věřitelských společností jsou přímo založeny na existenční likvidaci zákazníka. To je kriminální chování.

O obscénním ponižování političek

30. 5. 2014 / Jan Čulík

V kontroverzi, která nyní vznikla, kdy vyšlo najevo, že náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová se odmítá podrobit lobbistickému tlaku české právnické a exekutorské mafie, vyvstal jeden velmi znepokojující aspekt: totiž mužský šovinismus, který se snaží tento problém zastřít naznačováním, že jde "jen" o "spor dvou "žen" - čti "hysterek", "neplnoprávných členů společnosti". Formulace, které se v této krizi používají, jsou nesmírně znepokojující. Citujeme z článku v Novinkách:

Hnutí ANO a právní marasmus v ČR

30. 5. 2014 / Boris Cvek

Politik nežije ve vzduchoprázdnu a má-li nějaký bohulibý program, musí počítat s tím, že při jeho prosazování bude narážet na odpor těch, kteří mají benefity z toho, že realita právě bohulibá není. Politik má vazby a zájmy -- někdo k prostým lidem, někdo je naopak vrostlý do stávající společenské struktury mnoha kořeny svého rozsáhlého majetku, který mu umožnila získat.

Debata s Noamem Chomskym

30. 5. 2014

Pedagogická fakulta University Karlovy Vás zve na

DEBATU s prof. Noamem CHOMSKYM

která se uskuteční v úterý 3.června 2014 v Městské knihovně na Mariánském náměstí 1, Praha 1 Začátek ve 13:30 hod.

Moderuje Jaroslav Fiala (Ústav politologie FF UK)

Diskuse proběhne v angličtině

registrace není nutná

vstup volný

Ekonomové "jsou šarlatáni"

30. 5. 2014

V pátek začíná oficiální kampaň na podporu zářijového referenda na podporu skotské nezávislosti. Tento týden vyšly dvě analýzy jejího ekonomického dopadu. Londýnská vláda vydala zprávu, podle níž bude nezávislost znamenat, že každý Skot bude o 1400 liber ročně chudší. Edinburská vláda naproti tomu vydala zprávu, podle níž bude nezávislost znamenat, že každý Skot bude od 1000 liber ročně bohatší. Simon Jenkins k tomu poznamenává v deníku Guardian:

Kdyby byla ekonomie skutečnou vědou, její šéfové by se rozhodli stíhat autory obou těchto analýz za porušení profesní etiky. První analýza, kterou vydala skotská vláda, konstatuje, že nezávislost povede k zlatému věku vytváření společenského bohatství. Každý Skot dostane o 1000 liber ročně víc. Děti ve skotských sukních budou radostně tančit mezi skotskými jezery a horami a budou žehnat velkého vůdce, Alexe Salmonda, osvoboditele.

Druhá zpráva, z londýnského ministerstva financí, uvádí, že v důsledku nezávislosti přijde každý Skot o 1400 liber ročně. Jezdci z apokalypsy přijedou ze skotské vrchoviny a budou šířit hlad, mor, terorismus a jadernou válku. Jestli budete hlasovat pro nezávislost, varuje londýnské ministerstvo financí, starci budou hladovět v ulicích a dětičkám začnou vyrážet ošklivé boláky po celém těle.

Ze všech těchto triků vyplývá, že moderní ekonomové jsou žoldáci, maskéři politických předsudků. Než začnete naslouchat jakémukoliv ekonomovi, ptejte se, kdo ho platí, uzavírá Jenkins.

V článku dále argumentuje, že skotské referendum nic neovlivní, protože ať dopadne jakkoliv, Skotsko stejně půjde cestou nezávislosti, avšak i nadále bude muset mít silné vazby na Anglii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kabala mocných se schází v Kodani

30. 5. 2014

Od čtvrtka jednají v Kodani na supertajném bilderberském setkání nejmocnější spiklenci světa. Seznam účastníků letošního šedesátého bilderberského zasedání je ZDE. ZDE jsou poněkud bezmocné fotografie účastníků letošního setkání, pořízené novináři, kteří nemají na tajnůstkářské setkání přístup.

První bilderberské zasedání se konalo v Holandsku 29. května 1954. Letošního jubilejního šedesátého třídenního bilderberského setkání se účastní britský ministr financí George Osborne, šéfové rozvědky MI5, americké NSA, NATO, Mezinárodního měnového fondu, banky HSBC, ropných firem Shell a BP, banky Goldman Sachs International a desítky dalších generálních ředitelů, miliardářů a vysokých politiků z celé Evropy. Budou se domlouvat o problémech na téma "Co dál pro Evropu?" "Ukrajina" "sdílení výzvědných informací" a "Existuje soukromí?" Je ironické, že o těchto otázkách budou hovořit i šéf firmy Google Eric Schmidt a člen správní rady Facebooku Peter Thief, podniků, které podstatnou měrou narušují soukromí občanů.

Palestinští novináři jsou stále častěji napadáni úřady i armádou

30. 5. 2014 / Jiří Kalát

Modřiny, zlomeniny, zákazy činnosti, výhrůžky i vyhoštění, to všechno je jenom vrcholem útlaku, kterému stále častěji čelí palestinští žurnalisté. Organizace Novináři bez hranic sestavuje každý rok svůj žebříček zemí podle svobody a ochrany, jenž se dostávají tamním žurnalistům. Izrael je na 96. místě, Palestina na 138. a Egypt až na 159. příčce, na všech třech místech pracují novináři, kteří se stále častěji stávají cílem šikany úřadů a útoků armády

Zdroj: ZDE

Úspěch strany UKIP tkví v tom, že hovoří s dělníky, ale ne o třídní příslušnosti

30. 5. 2014

Největší dovednost Nigela Farage a strany UKIP spočívá v tom, že přímo oslovují britské oběti neoliberalismu, hovoří s dělníky o práci, ale bez toho, aby hovořili o třídní příslušnosti. Bývalý obchodník v londýnské City možná neví, co je balicí linka; co je to nosit stopky monitorující váš pohyb; nepoznal nedůstojnost monitorovaných toaletních přestávek; nebo bolestnost rozhodování, zda zaplatíte pohledávky, nebo nakrmíte děti. Ale miliony v této zemi to vědí a UKIP s nimi hovoří, píše Ewa Jasiewicz.

Žádná jiná strana hlavního proudu nebude hovořit o třídní příslušnosti a dokud se na to nezaměříme, nemůžeme mluvit o moci a bohatství a potřebě masivní redistribuce obojího. Když vyjmete třídní identitu z toho, čím jsme, když odeberete jakoukoliv hrdost z dějin odporu dělnické třídy, který nám vydobyl naše práva v zaměstnání i jinde, tak se třídní příslušnost stane nikoliv už dělením na "my a oni" mezi dělníky a nadřízenými, ale zahrne rasu, insidery a outsidery, tvrdě pracující chudé se zásluhami a tvrdě pracující, imigrantské chudé bez zásluh. Ale chudí jsme tu všichni.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Co Obama ve West Pointu vlastně řekl

30. 5. 2014 / Daniel Veselý

Tak netuším, jestli jsem zhlédl stejný projev prezidenta Obamy ve West Pointu jako Karel Dolejší, z jehož textu mi vyplývá, že Spojené státy vojensky ve světě slábnou, a že to nejvíce odnese Evropa, na niž má možná políčeno ruský Ahriman číhající kdesi u jejích východních hranic ZDE.

Nevím nic o tom, že by ruské tanky rolovaly na Kyjev, je to spíš jinak. Kyjevská pučistická vláda se snaží "pacifikovat" neřád na východě Ukrajiny sama a mrtvoly se jen vrší. Mohu se samozřejmě mýlit, nejsem expert na Rusko a jeho reálie.

Po Obamově projevu tikají hodiny k evropskému budíčku

30. 5. 2014 / Karel Dolejší

BBC včera přinesla plné znění Obamova projevu ve West Pointu s podrobnou kritickou analýzou severoamerického redaktora Marka Mardella. Analýza je užitečná, protože projev byl vrstevnatý a vždy je třeba vědět, zda řečník přednáší tu či onu větu jako vyjádření vlastního názoru a záměru, případně kdy jde o "úlitbu bohům" a snahu předejít kritice vlastní politiky ze strany "jestřábů".

Co většina médií zatajuje

30. 5. 2014

tisková zpráva Ne základnám

Ne 3. světové válce! Ne cizím základnám v ČR!

Demonstrace 29.5.2014 Praha Ovocný trh

Svěřený mandát vykonávaný podle svého nejlepšího svědomí a vědomí? Chce to osobní statečnost při výkonu mandátu a vystoupit v mediích s jiným názorem, než chtějí nejen media slyšet. Členům Parlamentu ČR se jejich požadavek na vystoupení v mediích hůře odmítá, na rozdíl od občanů, jejich voličů.

Slovo mír není v dnešním mediálním slovníku a tak křičíme, že nechceme válku, vraždění a zabíjení. Sledováním a analyzováním mezinárodní situace, kdy media vyvolávají nenávist a podprahově militarizují společnost, akceptují vraždy, pobití nepohodlných prezentují jako prodej housky, máme oprávněné obavy o budoucnost.

Připomínáme našim zastupitelům bianko šek vystavený pro přelety a pohyby cizích vojsk přes území České republiky.

Přiipomínáme, že *díky vám* jsme jedním ze 4 států, které umožňují používání ochuzeného uranu ve vojenské munici.

Nebudeme čekat, kdy se opět bude konstatovat - je třeba uchránit pokolení od válek a zabíjení. Křičíme teď, změňte myšlení a způsob řešení problémů společnosti.

Spisovatelka Lenka Procházková

Za iniciativu Ne základnám

Novotný Václav

Varovné poselství války v Afghánistánu

30. 5. 2014 / Daniel Veselý

Prezident Obama před nastoupenými absolventy vojenské akademie West Point během své řeči o vizi zahraniční politiky USA prohlásil, že americká armáda je a vždy bude "oporou" vedení světa v režii Bílého domu. Podle Obamy si Spojené státy vyhrazují právo vojensky jednat unilaterálně, když si to budou vyžadovat jejich "základní zájmy" ZDE . Navíc se ve stejnou dobu z téhož zdroje dozvídáme, že nejdelší válka v historii Spojených států nebude ukončena ve slibovaném termínu, nýbrž až v roce 2016, a to ještě ne úplně.

Železniční dopravu nenahradí elektrobusy

31. 5. 2014

Otevřený dopis hejtmanovi Plzeňského kraje RSDr. Václavu Šlajsovi ve věci železniční dopravy

Vážený pane hejtmane,

dovoluji si reagovat na Váš článek "Železnici časem nahradí elektrobusy" zveřejněný v Plzeňském deníku1 dne 26. 5. 2014, kde prezentujete svůj pohled na regionální železniční dopravu v Plzeňském kraji. Jsem přesvědčen, že Váš názor je zcela mylný a poplatný dávno překonaným názorům na roli regionální železnice. Samozřejmě, že každý má právo na svůj názor, ale zároveň za svá rozhodnutí nese

Totální zkratka

30. 5. 2014

  • 1) Psychiatr Ladislav Krajina napsal knihu Jsme lepší než zvířata. Žák profesorů Myslivečka, Vondráčka a Vítka (!), píše Jan Miroslav Podrazký.
  • 2) Kniha pojednává o mentálním stresu... Pojem mentálního stresu formuloval akademik Charvát 
  • 3) Základ mentálního stresu je existenciální (obavy z ohrožení sebezáchovy a ze smrti), člověk obecně se mentální stresu brání / vyspělý jedinec zralou obranou a nevyspělý obranou nezralou 
  • 4) Zralý spotřebitel ze své životní moudrosti a zkušenosti a výchovy v rodině není cílem reklamní strategie a bylo by to ze strany reklamních odborníků "nezralé chování"...
  • 5) Nezralá obrana nemá svůj cíl a živí se sama sebou - a tak reklamní odborníci, kteří se starají o odbyt zboží masového charakteru (z 75 % nepotřebného), mají svoji roli usnadněnu tím, že se obracejí na nejčetnější neurotické skupiny
  • 6)Spotřebitelé se  zralou obranou obchodní praktiky obchodu pociťují jako naprosté pohrdání zákazníkem?
  • 7)Spotřebitelé s nezralou obranou pociťují  libé pocity při nákupu se "slevou" a navíc  ti s subklinickou neurotickou poruchou plní doma regály zbožím z akce.  Svůj supermarket mají rádi a do těch největších chodí na procházky...

Abdel Fatah al-Sisi "zvítězil" v egyptských prezidentských volbách

29. 5. 2014

Podle předběžných výsledků získal bývalý šéf egyptské armády více než 90 procent hlasů, avšak kritikové volby zpochybňují, protože se konaly v atmosféře útlaku opozice. Prezidentských voleb se účastnilo 46 procent z 53 milionů oprávněných egyptských voličů, avšak až poté, co byly na poslední chvíli volby oficiálně prodlouženy o třetí den a nevoličům bylo vyhrožováno velkou pokutou. Nicméně pro al-Sisiho hlasovalo o hodně více voličů než pro Mursího v roce 2012. Mnoho Egypťanů se zřejmě rozhodlo hlasovat pro silného muže, o němž doufají, že se mu podaři po třech letech porevolučních nepokojů Egypt stabilizovat.

Čelní egyptští generálové, mediální osobnosti a podnikatelské elita se sjednotily a prezentovali al-Sisiho jako jedinou vlasteneckou možnost. Většina opozičních vůdců se odmítla voleb účastnit. Mnohým pozorovatelům se 46procentní volební účast zdála vysoká. Koncem hlasování druhého dne se totiž voleb účastnilo celkem pouze 30 procent voličů, takže mnozí nevěří, že v prodloužený, třetí den voleb hlasovalo tolik lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejbohatších 20 procent občanů Británie ročně uspoří 600 000 Kč, nejchudších 40 procent utrácí víc, než vydělají

29. 5. 2014

Nejbohatších 20 procent Britů průměrně ročně každý uspoří 18,680 liber (cca 600 000 Kč), kdežto nejchudších 20 procent utratí o 1910 liber (63 000 Kč) více, než vydělají. Vyplývá to z průzkumu britské pošty, který dokazuje, že spořit v Británii jsou schopni jen nejbohatší lidé, zatímco chudí trpí dluhovou krizí. Tato situace podle Centra for Economics and Business Research už existuje 12 let. Nejchudších 40 procent obyvatelstva je každoročně nuceno utrácet více, než vydělají, takže se propadají do dluhů, kdežto nejbohatších 40 procent má možnost spořit každý rok. I na vrcholu finanční krize měli nejbohatší občané v Británii dostatečně velký příjem na to, aby každoročně zvyšovali své úspory.

Snowden: Porušit zákon bylo jedinou možností

29. 5. 2014

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval whistleblowera Edwarda Snowdena, aby se "zachoval jako muž" a podrobil se v USA trestnímu stíhání za "své trestné činy" jimiž, "ohrozil bezpečnost USA". Kerry to řekl v reakci na dlouhý rozhovor se Snowdenem, který vysílala americké televize NBC a který byl natočen v hotelu Kempinski v Moskvě po dlouhém vyjednávání se Snowdenovými zástupci a americkou televizní sítí. Nahrávaný rozhovor trval čtyři hodiny a v něm Snowden zdůraznil, že je vlastenec a jeho činy byly motivovány snahou zlepšit situaci v USA. Řekl také, že jeho kvalifikací je kvalifikace špiona a tvrzení amerických úřadů, že byl pouze nevýznamným vedlejším pracovníkem zaměstnávaným komerční firmou je nesprávné. Uvedl, že se nepojede do USA hájit před soudem, protože byl byl žalován podle vágního zákona o špionáži z roku 1917 a nedostalo by se mu spravedlivého soudu.

Podle průzkumu organizace Pew Research z letošního roku usuzuje 57 procent Američanů ve věku od 18 do 29 let, že Snowden prozrazením tajných materiálů posloužil americkému veřejnému zájmu, avšak respondenti starší 65 let s tím nesouhlasili. Drtivá většina těchto starších Američanů si přeje, aby byl Snowden za své "zločiny" postaven před soud, kdežto skupina lidí ve věku 18-29 let byla v této otázce nerozhodná - 42 procent bylo pro to, aby byl Snowden postaven před soud, 42 procent bylo proti tomu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Manžel ukamenované Pákistánky svědčil, že rodina se sňatkem zprvu souhlasila

29. 5. 2014

Muhammad Iqbal, manžel těhotné pětadvacetileté Pákistánky, kterou ukamenovala její rodina, svědčil, že rodiče Farzany Parveen plně souhlasili s jejich sňatkem, ale názor na sňatek změnili až později, když jim Iqbal odmítl za dceru dát další peníze. Zoufalý manžel, který byl svědkem útoku, svědčil o tom, že otec Farzany podporoval jejich sňatek po celou dobu námluv, které trvaly skoro dva roky, během nichž bylo snoubenci dovoleno hovořit se svou snoubenkou telefonicky. Oba muži, farmáři z kraje daleko od Lahore, se na sňatku dohodli a Iqbal souhlasil, že zaplatí otci Farzany za právo oženit se s jeho dcerou 500 liber (cca 15 000 Kč). Otec však později požadoval dalších 600 liber.

Jak se (taky) dělá politika

30. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Samozřejmě kdekdo ví, že třeba zrovna v Ukrajině (nebo "na ní"?) buďto západní křídlo, anebo naopak křídlo východní je "fašistické", "nacistické" a rozmanitě jinak zhoubné a teroristické. Jazyk takto "kvality" vymezující je týž; jen subjekt, jemuž mají být přívlastky přisouzeny, je pokaždé jiný, často jen povšechně určený, vesměs bez konkrétně adresné specifikace.

Záhada "evropských" dveří odhalena

30. 5. 2014

Pan Jan Sláma je technik, pozná rozdíl mezi temperovanou a šedou litinou. Také jistě ví, že součástky pro Colt ráže 45 se liší od součástek pro Colt ráže 9 mm (Luger). Bohužel neví, že se v naší zemi již dávno před založením EU vyráběly a dodnes vyrábí dveřní zámky a dveřní kování s roztečí, (což je vzdálenost mezi středy otvorů pro kliku a pro klíč), která je podle ČSN buď 72 mm, nebo 90 mm. Za to, že je pan Sláma nepoučený a koupí si dveře s nesprávným zámkem, za to EU opravdu nemůže, píše Josef Ladra.

Obávám se, že pokud pan Sláma volil do EP, volil stejně nepoučeně, jak o tom ostatně svědčí optimistický závěr jeho článku.

Pozvánka:

Debata s profesorem Noamem Chomskym

30. 5. 2014

Pedagogická fakulta University Karlovy Vás zve na DEBATU S prof. Noamem CHOMSKYM, která se uskuteční v úterý 3.června 2014 v Městské knihovně na Mariánském náměstí 1, Praha 1.

Začátek ve 13:30 hod.

Moderuje Jaroslav Fiala (Ústav politologie FF UK)

Diskuse proběhne v angličtině.

Registrace není nutná, vstup volný.

V Pákistánu rodina ukamenovala těhotnou ženu za to, že si vzala manžela bez souhlasu svého otce

29. 5. 2014Vydala se k soudu do Lahore, aby tam hájila právo žít s mužem, kterého si vybrala za manžela. Avšak rodina Farzany Parveenové vzala právo do vlastních rukou. Zatímco pětadvacetiletá Farzana čekala před soudem, příbuzní na ni zaútočili cihlami a kamením a ukamenovali ji. Byla to jen jedna ze stovek žen, které každoročně umírají jako oběti tzv. vraždění kvůli cti v Pákistánu. Avšak tato veřejná vražda, za bílého dne, před Nejvyšším soudem v Lahore, byla ještě o hodně víc šokující než normálně. Toto video obsahuje znepokující záběry. 7. 30 v úterý ráno. Na mobilním telefonu byl natočen záznam chladnokrevného zavraždění pět měsíců těhotné pětadvacetileté ženy. Zavraždil ji její vlastní otec a její bratři. Proč? Protože Farzana Parveen se rozhodla vdát se za muže, jehož milovala. Kolemjdoucí scénu pasivně sledovali. Policie nezasáhla.

K neustálým stížnostem na EU

29. 5. 2014 / Uwe Ladwig

Kdyby to nebylo tragické, člověk by se mohl usmívat nad tím neustálým stěžováním si na EU ohledn standardizace různých věcí. EU ale sama od sebe nic nestandardizuje, když po tom není poptávka z některé členské země. Například viz světoznámé stížnosti na rovné okurky. Protože se křivé okurky nedají dobře skladovat a dopravovat, lobbisté žádali, aby bylo povoleno dostat se na trh v první řadě rovným okurkám ZDE.

Standardizace vždycky začíná v jednotlivých členských zemích EU.

Prosba o pomoc

29. 5. 2014 / Miroslav Prokeš

Vřele děkuji za uveřejnění článku "Jak může úřad zničit fungující rodinu", shrnujícího jen malou část otřesných zkušeností paní Diany Čálkové s (ne)fungováním systému ve spoustě jeho součástí: moci zákonodárné, soudní i exekutivní na všech úrovních od celostátní po obecní -- ve všech mají často nad právem, resp. nejlepším zájmem dítěte, převahu peníze nebo strach ("pozitivní či negativní motivace").

NAD DOPISEM Z MINISTERSTVA

Kolčava: Zvýšení platů státním zaměstnancům? Jak kterým...

29. 5. 2014 / Štěpán Kotrba

Jak sdělila Česká televize, platy státních zaměstnanců by v příštím roce měly vzrůst o 3,5 %:

„Státní zaměstnanci si mají polepšit. V koalici se rodí dohoda, že jejich platy porostou v příštím roce až o 3,5 procenta, tedy v průměru o 740 korun. Týkat se to má úředníků, učitelů, policistů nebo třeba hasičů. Průměrný plat se nyní pohybuje pod hranicí 25 tisíc korun.“

Neplatí to však zdaleka o všech státních zaměstnancích. Například zaměstnanci v resortu kultury, o nichž většinou nelze říci, že by překračovali průměr platů ve státní službě (spíše naopak) si patrně příliš nepolepší. Naopak. Buď 29 ředitelů kulturních organizací propustí každý 11% svých zaměstnanců, nebo mzdy všech klesnou o 11%. Ne úředníkům na ministerstvu, samozřejmě... A ministrovi kultury také ne, samozřejmě.

Necelá tři procenta a co zmůžou "ostatní" -- neboli: prostě (začít) dělat demokracii

29. 5. 2014 / Vladimír Rott

Přesně tak, jak Uwe Ladwig píše, strana jednoho z českých oligarchů dostala necelá tři procenta možných hlasů. A tak dále po žebříčku úspěšných dolů -- po ANO s o něco přes 2.9 procenty následuje TOP+STAN s 2.9 procenty, ČSSD s 2.6 procenty, KSČM s 2.0 procenty, KDU-ČSL s 1.8 procentem, ODS s 1.4 procentem, Svobodní s těsně pod procentem 1.0, pak ti další s méně než jedním procentem od těsně až hluboko, včetně "Ostatních".

Další zkušenosti s podvody s cenami

29. 5. 2014

Rád bych přidal několik poznámek k článkům o podvodech s cenami. Řetězce mají samozřejmě daleko víc metod, jak nepozorovaně zmást zákazníky, píše Stanislav Pivoňka. Už celkem běžné je, že se uvádí daleko vyšší sleva, než jaká ve skutečnosti je, například u 40% slevy často zjistíte, že nedělá ani 25 %.

O manipulaci v supermarketech

29. 5. 2014 / Adam Votruba

Diskuze o tricích obchodních řetězců je zajímavá, píše Adam Votruba. Zaujala mě i Vaše poznámka, že v Británii není právně možné vyhlásit akci, pokud zboží nebylo prokazatelně prodáváno za dražší cenu.

Mám mnoho zkušeností s tím, jak potravinové řetězce dělají akce tím způsobem, že k původní ceně přidají najednou cenu dražší, kterou inzerují jako původní před slevou.

Například glukóza dlouhodobě byla prodávána za 18,90, najednou se na cenovce objeví: "Akce: 18,90, ušetříte, původní cena 24,50". Nebo u dětských piškotů za 24,90 (ještě rok před tím za 16,90) se náhle zjeví: "Akce: 24,90, ušetříte, původní cena 29,90".

O vývoji maloobchodu (nejen řetězců)

29. 5. 2014

Za minulého režimu jsem si zrovna této svobody neužil. Ceny zboží ve všech kamenných obchodech byly navlas stejné, a jste nakupoval v Kotvě či v Kotěhůlkách. Po převratu nastal kýžený čas svobody ve všem a pro všechny, což se záhy projevilo např. zečtyřnásobením ceny čtvrtky másla z původních 10,- Kčs a o ceně pečiva ani nemluvě, píše Martin Janeček. Tehdy jsem zbystřil a začal si vývoje cenové hladiny všímat, což mne bohužel začalo bavit, a to trvá až do dneška. I proto snad mohu pozitivně zhodnotit vstup zahraničních obchodních řetězců na náš trh, který byl ovládán z valné většiny domácími podnikateli, žijícími patrně ve vidině rychlých peněz na drahá auta a exotické dovolené, protože ceny v té době byly skutečně nehorázné.

U Slavjanska sestřelen ukrajinský vrtulník. Zemřelo 13 vojáků a generál

29. 5. 2014

Úřadující ukrajinský prezident Olexandr Turčinov na zasedání parlamentu oznámil, že v Doněcké oblasti nedaleko Slavjanska na východě země zemřela posádka vrtulníku s pasažéry, včetně generála Vladimira Kuľčinckého.

Vrtulník byl podle Turčinova sestřelen "za pomoci ruské zbraně" a na palubě měl vojáky určené k rotaci u jednotek, účastnících se "protiteroristické operace".

Zdroj v ruštině: ZDE

"Bratrská internacionální pomoc 2.0"?

28. 5. 2014 / Karel Dolejší

Evropské země všeobecně a Česká republika zvláště potřebují obnovit sociální kontrakt, který byl už na konci studené války v procesu demontáže. Poválečný "slušný kapitalismus" měl zajisté nesčetně much, ale také zřetelná pravidla - lidé v něm věděli, co dělat a co čekat, a že v nejhorším případě mají postaráno alespoň o sociální záchrannou síť. Exekutistán už s tímto "slušným kapitalismem" ani žádným jiným pomyslným alternativním systémem nemá společného takřka nic. A pak se někteří tolik diví, že občané nejásají nad představou, že každý občan ČR má jakousi samozřejmou povinnost radovat se z výdobytků místního tunelkapitalismu a nadšeně tendovat k položení vlastního (či lépe cizího) života na oltář jeho odhodlané obrany...

Stejně jako překvapuje, kolik nekritických příznivců má v České republice Vladimir Putin, zaráží i vehemence protistrany dožadující se nohy vojáka NATO na české půdě. Domnívám se, že zatímco ty první nechápu ani nejmenším, podivné stanovisko druhých lze při troše snahy rozklíčovat a ukázat, že se zakládá na mylných předpokladech a nevedlo by k cíli, o který usiluje.

Nastane revoluce v cenové politice potravních řetězců? (Nechystá se již potutelně?)

28. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Poměrně nedávno se v BL psalo o tom, jak nám přibývá na regálech potravních řetězců rozmanitého zboží, které se nabízí "v akci". Jako spotřebitelé jsme již po léta ochočení na tento poměrně nezvyklý výraz a jeho přitažlivý význam. Zkrátka, jde přece vždy o zajímavě zlevněné zboží, jehož by si možná zákaznice či zákazník měl možná dokonce vzít do nákupního vozíku víc, než zrovna potřebuje, dokud trvá nabídka...

Cameron a Hollande vyzývají k reformě EU

28. 5. 2014

Británie a Francie vyzývají k reformování Evropské unie, zatímco jejich lídři přicestovali do Bruselu na povolební summit. V posledních volbách do Evropského parlamentu zaznamenaly velké zisky euroskeptické, xenofobní a extrémistické strany.

Kterak Washington omylem zveřejnil identitu vysokého představitele CIA v Afghánistánu

28. 5. 2014 / Daniel Veselý

Kdyby nešlo o tak vážnou věc, bylo by to možná i k smíchu. Ale žerty stranou. Bílý dům dlouhodobě tvrdí, že zveřejnění stovek tisíc tajných depeší, které Wikileaks poskytl Bradley Manning (dnes Chelsea Manningová), a odhalení globálního šmírovacího aparátu NSA Edwardem Snowdenem, proti čemuž je aféra Watergate slabým čajem o páté, vážně ohrožují životy amerických vojáků a dalšího personálu především v zámoří.

Ještě k politice obchodních řetězců

28. 5. 2014

Jakožto nakupující matka mohu přispět několika postřehy o cenové politice obchodních řetězců, píše Jana Karvaiová.

Postřeh 1.

Netřeba nejdříve zvyšovat ceny a poté vyhlásit akci. Mnozí si toho nevšimnou. Proč? Cožpak je v silách normálního nakupujícího zapamatovat si ceny tolika druhů zboží? Ale stačí , když něco tzv. sháníte. Naposledy se mi to stalo , když jsem sháněla pro synovce nějakou stavebnici Lego. Ta,co se mi líbila byla prostě trochu drahá. Tak jsem ji nekoupila. Občas jsem ale při návštěvě obchodu jukla na cenu, jestli se snad nestal zázrak a stavebnici nezlevnili. Po nějaké době už jsem to vzdala. A pak doma čtu leták. A ejhle.Ona stavebnice je tu nabízena v akci.Jenže co to? Vím zcela přesně, že stála 990,-. Pod obrázkem stavebnice je ale napsáno -- původní cena 1250,-/ v akci za 950,-. No nekupte to! To, že ve skutečnosti ušetříte 40 Kč vás moc nepotěší. Ti, co netuší, skáčou radostí, že ušetřili 300,-.

Svědek: S akčními cenami se v ČR podvádí běžně

28. 5. 2014

Pokud byste chtěli čirou náhodou můj příspěvek uveřejnit, chtěl bych poprosit o uveřejnění anonymní. Nikdy nevíte, jestli BL náhodou nečte i Váš šéf. A já nechci přijít o místo. Děkuji, píše čtenář, jehož jméno je redakci známo.

Dobrý den, k článku "Ještě k politice obchodních řetězců" od pí. Karvaiové, dovolte jednu poznámku. Vzhledem k tomu, že pracuji v obchodě, mám k tomu trochu blíže, tudíž mohu přidat i postřeh další. Běžně se praktikuje i taktika, že zboží (např. vrtačka či dveře) stojí běžně 990 Kč. Do letákové akce ale jde za "akční cenu" 1190 Kč. A postřeh další: chystá-li se akce ve stylu např. 15% sleva na celý nákup, zdraží se den předtím, než vyjde avízo v letáku, kritická sorta zboží minimálně o 25%, takže kdyby si zákazník zboží koupil bez akce, vyjde ho mnohem levněji. Nevím opravdu jak to chodí ve Velké Británii, nicméně u nás je toto běžná obchodní praktika.

Lidi tak chodí domů spokojeni, kolik že to vlastně ušetřili, ale ve skutečnosti jsou vlastně za blbce. Jejich štěstí je, že o tom vlastně ale neví. Vyplývá z toho maximálně to, že jak je český národ "naučen" chodit obchodními domy a listovat přitom v letáku, měl by lid věnovat spíše zvýšenou pozornost celkovému srovnání cen. Odnaučil by se tak možná zblblosti způsobené haldou reklamních letáků v poštovní schránce.

Pozn. JČ: Pro mě jako pozorovatele poměrů v ČR i v Británii je nesmírně zajímavé, jak se čeští občané postupně začínají potýkat s týmiž problémy, které před mnoha lety trápily i lidi ve Velké Británii, avšak praktičtí Britové proti nim legislativně okamžitě zasáhli. Takových oblastí je celá řada. Například dávno bylo zjištěno, že podnikatelé podvádějí daňový úřad tím, že si odepisují obrovské daňové úlevy na tzv. "podniková auta". V důsledku toho bylo v Británii okamžitě zavedeno opatření, které tvrdě omezuje daňové odpisy na "při zaměstnání používané automobily". Vykořisťování chudých, nemocných a starých občanů energetickými společnostmi bylo zamezeno zákonným opatřením, že občanům, kteří prokazatelně nemají na platby dluhů za energie, nesmí energetický podnik vypnout dodávku plynu či elektřiny. Drsně jsou omezena práva exekutorů, kteří nesmějí vstoupit do domu či bytu bez svolení jeho obyvatele a nesmějí konfiskovat nic, co slouží exekuovanému občanu jako výrobní prostředky k jeho práci. Exekuce přitom nesmějí vymáhat víc, než kolik je dluh, žádné právní poplatky se k tomu nesmějí připočítávat. Podvádění supermarketů s tzv. akčními cenami je drsně zamezeno tvrdě kontrolovaným předpisem, že akční cenu smí řetězec inzerovat jen tehdy, pokud je prokázáno, že se výrobek po mnoho týdnů prodával za vyšší cenu. Atd. Znovu opakuji, proč to nejde v ČR? Proč nikomu nezáleží na odstraňování těchto podvodů? Protože jsou lidé v ČR proti své vůli nuceni žít v mafiánském kapitalismu?

Názor dne

28. 5. 2014 / Oldřich Průša

Předseda sociální demokracie bude s výsledky voleb spokojen snad i ve chvíli, kdy jím vedená strana dosáhne trojciferného výsledku -- např. 4,75 procenta.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2014

26. 5. 2014

V dubnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 43 592 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v únoru 2014 částkou 2382,45 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2014 273 250,45 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

90609