17. 2. 2014
V ukrajinské kauze se Washington a Brusel mohou lišit v taktice, avšak sdílejí stejné cíle - a žádný z nich neuvažuje o použití síly, tvrdí evropští i američtí představitelé. Ukrajinci by měli mít právo vybrat si zahraničněpolitickou orientaci a nečelit přitom hrozbám a sankcím z Moskvy. Obě strany jsou ochotny ekonomicky pomoci, pokud Kyjev splní podmínky Mezinárodního měnového fondu, jež Janukovyč odmítl. Ale nikdo nemá v úmyslu nabídnout víc než 15 miliard dolarů, které slíbil Putin. Rozpočty jsou napnuté, Ukrajina je považována za promořenou korupcí a existují obavy, že peníze skončí ve špatných kapsách.
Nezdá se, že by USA nebo EU měly nouzový plán pro případ, že Moskva vyvolá bankrot Ukrajiny požadavkem na okamžoté splacení dluhu. A obě strany vědí, že Putin považuje udržení Ukrajiny v ekonomické a politické sféře vlivu Ruska za vitální zájem pro svůj projekt vzkříšení SSSR. A také považují Janukovyče za součást problému, nikoliv řešení, ačkoliv Evropané ho tak jednoznačně nechápou jako pouhou loutku Moskvy a spojují s ním jisté politické naděje ohledně ústavní reformy a voleb. Naproti tomu Američané se ho snaží izolovat a mají za to, že je možné ho donutit, aby odstoupil.
Avšak někteří evropští představitelé a nevládní experti říkají, že Janukovyč možná jen čeká na závěr olympijských her v Soči 23. února, aby zahájil totální potlačení protestů bezpečnostními jednotkami. Jedinou otázkou je, zda Putin hodlá vytrpět takovou škodu na PR před ruským summitem G8, který se koná v červnu.
Opozice mobilizovala po celé Ukrajině, včetně východní politické základny prezidenta Janukovyče, takže jakýkoliv pokus o potlačení může vést k vážnému krveprolití.
To může být doprovázeno obchodním a vojenským tlakem Moskvy na Moldávii a Gruzii.
Mezitím Moskva vyvíjí tlak na Kazachstán a Uzbekistán, aby se připojily k exkluzívnímu obchodnímu bloku Eurasijské unie. EU a Čína varují, že tento blok bude neslučitelný s globálními obchodními pravidly. A žádné středoasijské republice se do Eurasijské unie nechce.
Někteří v EU hovoří o radikálnějších scénářích, v nichž Rusko může anektovat černomořský krymský region, kde má Moskva velkou námořní základnu v Sevastopolu, a možná dojde k dělení ruskojazyčné východní Ukrajiny.
"Intervenovali by Američané, pokud by k tomu došlo? Samozřejmě, že ne," sdělil vysoký představitel EU pod podmínkou anonymity. Upozornil také, že protestující na Ukrajině nosí vlajky EU, nikoliv USA, a žádají o členství v Unii, nikoliv NATO.
Východní část Evropy přitom prosazuje tvrdší kurs vůči Janukovyčovi, než země jako Francie, Itálie a Španělsko.
Jak USA, tak EU společně riskují, že se události na Ukrajině vymknou jejich kontrole, neboť tři měsíce po vypuknutí ukrajinské krize je přinejmenším jedna věc jasná - Putin stojí o Ukrajinu více, než EU nebo Spojené státy.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse